Sprawdzamy! Czy urządzenie do pomiaru geometrii kół to inwestycja która się opłaca?
Jeśli myślisz o rozwoju swojego warsztatu lub konkretnie o zakupie urządzenia do geometrii kół to dobrze trafiłeś. W niniejszym artykule podpowiemy Ci, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w Twoim warsztacie i dlaczego wybór odpowiedniego sprzętu może przełożyć się na wyższe zyski. Przyjrzymy się także z bliska nowoczesnym metodom pomiarowym, w tym technologii 3D, która zapewnia najwyższą precyzję i szybkość pracy.

Trochę teorii, czyli dlaczego prawidłowa geometria kół ma znaczenie?
Geometria zawieszenia wpływa bezpośrednio na sposób, w jaki pojazd zachowuje się na drodze.
Zawieszenie pojazdu odpowiada za utrzymanie kół w odpowiedniej pozycji względem nadwozia, a także za ich ustawienia względem
nawierzchni. Kiedy geometria zawieszenia jest nieprawidłowa, prowadzi to do problemów z trakcją, stabilnością pojazdu i
precyzyjnością prowadzenia. W ekstremalnych przypadkach może to zwiększać ryzyko wypadku, szczególnie w trudnych warunkach
drogowych, takich jak deszcz czy śnieg.
Geometria kół uwzględnia takie parametry jak kąt pochylenia, zbieżność całkowita, zbieżność połówkowa, kąt wyprzedzenia
oraz pochylenia sworznia zwrotnicy. Różne samochody mają różne wartości poszczególnych parametrów, ale łączy je to, że
wszystkie powinny być ustawione prawidłowo – czyli zgodnie z danymi producenta pojazdu.
Metody pomiarowe i urządzenia do pomiarów geometrii kół
Parametry geometrii zawieszenia można mierzyć na wiele sposobów. Można do tego wykorzystywać przymiary liniowe, czujniki grawitacyjne, kamery optyczne a nawet zwykły sznurek, oczywiście każda z tych metod ma swoja charakterystykę wykonywania pomiaru oraz określoną dokładność pomiaru – im bardziej archaiczna metoda, tym większym błędem jest obarczona. Dzisiaj standardem na rynku są urządzenia do pomiaru i regulacji geometrii w technologii 3D.
Jak działa technologia 3D w urządzeniach do geometrii kół
Technologia 3D została opracowana na początku lat 90 XX wieku przez firmę John Bean, należącą do koncernu Snap-on. Założyciel firmy John Bean jest też wynalazcą pierwszego na świecie urządzenia do regulacji geometrii zawieszenia, wprowadzonego na rynek w 1925 roku. Technologia 3D pozwala na szybki pomiar poszczególnych parametrów zawieszenia poprzez wykorzystanie kamer optycznych oraz pasywnych tarcz pomiarowych, montowanych na kołach. Kamery wykonują zdjęcia tarcz na kołach w czasie pomiaru, ustalają położenie kół w przestrzeni 3D, a specjalne oprogramowanie wylicza parametry geometrii zawieszenia mierzonego pojazdu.
Co wyjątkowego oferują urządzenia do geometrii John Bean?
Kluczową cechą wyróżniającą dobre urządzenie do pomiaru geometrii zawieszenia jest szybkość pomiaru, jego dokładność, prostota i intuicyjność obsługi urządzenia, a także rozbudowana baza pojazdów. Pod tym względem nie mają sobie równych urządzenia oferowane pod marką John Bean. Cechują się szybkim pomiarem (około jednej minuty), krótkim dystansem przetoczenia pomiarowego (tylko 10 cm do przodu i do tyłu), rozbudowaną bazą pojazdów, a także brakiem konieczności posiadania wypoziomowanego stanowiska. Pozwala to na pracę tych urządzeń na każdym stanowisku, zarówno kanałowym, jak i na podnośniku.
Dlaczego urządzenie do geometrii to inwestycja, która się opłaca?
Z 3 wymienionych wyżej powodów:
- Szybki pomiar. Trwający około 1-2 minut pomiar, nie wymagający podnoszenia pojazdu, a jedynie jego przetoczenia o określoną odległość, sprawia że zwrot z inwestycji jest bardzo szybki. Dziennie możesz wykonać więcej pomiarów.
- Idealnie wypoziomowane podłoże? Zapomnij! Wykorzystywana w urządzeniach John Bean Technologia Real 3D pozwala na pomiar bez konieczności korzystania z wypoziomowanego podłoża, stanowiącego bazę dla pomiaru, jak to ma miejsce w przypadku urządzeń 2D z czujnikami grawitacyjnymi czy też w przypadku uproszczonej technologii urządzeń 3D, która w dalszym ciągu wymaga wypoziomowanej posadzki.
- Rozbudowana baza pojazdów obejmującą ponad 40.000 samochodów osobowych i dostawczych produkowanych na przestrzeni ostatnich 40 lat.
Dzięki tym rozwiązaniom urządzenia Real 3D pozwalają skrócić czas pomiaru i regulacji geometrii pojazdu i w efekcie zwiększyć wydajność pracy, a co za tym idzie przychody serwisu. Trzeba również pamiętać o tym, że prawidłowe ustawienie geometrii jest niezbędne, aby móc poprawnie przeprowadzić kalibracje systemów ADAS, czyli systemów wspomagających bezpieczeństwo kierowcy. Źle ustawiona geometria wpływa na proces kalibracji systemów ADAS i może prowadzić do ich nieprawidłowej kalibracji, co w konsekwencji będzie miało wpływ na nieprawidłowe zachowanie pojazdu w czasie jazdy.
Jakie urządzenie 3D do ustawiania geometrii kół wybrać?
Masz mało miejsca? Wybierz John Bean V1200
Szczególnie wartym dokładniejszego przedstawienia jest urządzenie John Bean V1200. Urządzenie to pracuje w oparciu o opatentowaną metodę pomiaru i regulacji w technologii Real 3D. Może być zastosowanie w każdym warsztacie, w tym również w takim, w którym brakuje miejsca dla tradycyjnej geometrii z kamerami zamontowanymi na tzw. krzyżu przed pojazdem. Nie wymaga wypoziomowanego podłoża; wystarcza równe i stabilne stanowisko robocze. Jak wszystkie urządzenia z logo John Bean nie potrzebuje również systematycznej i okresowej kalibracji czy też przeglądów, co oznacza brak dodatkowych kosztów z tego tytułu przez cały okres eksploatacji.
Urządzenie na każde stanowisko
Urządzenie może pracować na stanowisku z kanałem roboczym lub na stanowisku z podnośnikiem nożycowym bądź czterokolumnowym. Montaż głowic pomiarowych na kołach pojazdu jest wygodny i szybki. Urządzenie jest w pełni mobilne i sprawdza się w pracy na wielu stanowiskach roboczych w warsztacie. Łączność pomiędzy głowicami pomiarowymi jest bezprzewodowa i nie potrzebuje dodatkowego okablowania, przeszkadzającego operatorowi w innych pracach, wykonywanych na stanowisku roboczym.
60 zdjęć na sekundę oraz pomocny tryb ON-LINE
John Bean V1200 pracuje pod kontrolą własnego, opracowanego przez Snap-on systemu operacyjnego, zintegrowanego z programem do geometrii. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi praca z urządzeniem jest prosta nawet dla niedoświadczonego operatora. Unikalna funkcja sterowania za pomocą tabletu z systemem Android bądź iOS w oparciu o własną aplikację MyAligner pozwala na komfortową pracę nawet w sytuacji, gdy szafka z monitorem znajduje się poza zasięgiem wzroku operatora.
Oprogramowanie nowej generacji, wyposażone w prosty i intuicyjny interfejs, połączone z kamerami pomiarowymi nowej generacji, wykonującymi do 60 zdjęć na sekundę pozwala na przeprowadzenie pełnego pomiaru parametrów pojazdu w czasie krótszym niż 2 minuty.
Połączenie z Internetem daje użytkownikowi dostęp do dodatkowych materiałów i instrukcji serwisowych, które pomagają mu w usuwaniu różnorodnych usterek zawieszenia. Tryb on-line oferuje również automatyczne aktualizacje bazy danych pojazdów oraz wysyłanie raportów pomiarowych do chmury.

John Bean V1200 – dlaczego warto go kupić!
Zakup urządzenia John Bean V1200 zapewnia szybki zwrot z inwestycji. Zakładając wykonywanie 5 usług pomiaru i regulacji geometrii w tygodniu przy średniej cenie za usługę ok. 250 zł za usługę, urządzenie zwróci się w czasie poniżej 12 miesięcy. Jeśli tych usług będzie więcej to oczywiście czas zwrotu skróci się proporcjonalnie.
Zakup John Bean V1200 oznacza więc trafioną inwestycję, pozwalającą na zwiększenie możliwości i wydajności serwisu bez konieczności przebudowy czy też rozbudowy warsztatu. Oszczędność miejsca sprawia, że model V1200 jako idealne rozwiązanie dla warsztatów również z ograniczoną przestrzenią.

OFERTA SPECJALNA – leasing 105% na John Bean V1200
Tylko do wyczerpania zapasów - geometrie V1200 w Inter Cars kupisz w dedykowanym leasingu promocyjnym 105% oraz voucherem na szkolenie w BETiS o wartości 920 PLN
Kluczowe korzyści dla warsztatu z posiadania urządzenia do geometrii 3D John Bean
- Szybsza i bardziej precyzyjna diagnostyka - Dzięki technologii 3D i regulacji na żywo pomiary są dokładniejsze i wykonywane w krótszym czasie, co pozwala na obsługę większej liczby klientów w ciągu dnia.
- Oszczędność miejsca i wygodna obsługa - System nie wymaga dodatkowej przestrzeni przed podnośnikiem, co pozwala na lepsze zagospodarowanie miejsca w warsztacie. Ponadto 2 szybkomocujące uchwyty sprawiają, że urządzenie pasuje do różnych podnośników.
- Minimalizacja błędów i większa efektywność pracy - Funkcja Warn & Alert wykrywa błędy użytkownika na bieżąco, co eliminuje konieczność powtarzania pomiarów i oszczędza czas mechaników.
- Aktualizacje online - Praca w chmurze, baza danych pojazdów z aktualizacją online oraz graficzny interfejs zwiększają komfort pracy i pozwalają na łatwy dostęp do najnowszych specyfikacji pojazdów.
Prezentacja urządzenia w twoim warsztacie!
Umów się na prezentacje, abyś sam mógł przekonać się, dlaczego warto wybrać John Bean V1200!
Zadzwoń i umów termin! Przyjedziemy do Ciebie!
Skontaktuj się z: Tomasz Jeschke,
tel. 697 091 012 , e-mail: tomasz.jeschke@snapon.com
Prezentacja w Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Czosnowie pod Warszawą
Skontaktuj się z Marcin Kozłowskim, e-mail: mkozlow5@intercars.eu
