Zanim na rynek trafiły pierwsze kaski motocyklowe, kierowcom wystarczała zwykła czapka. Do powstania pierwszego hełmu przyczynił się nieszczęśliwy wypadek. Pewnego majowego weekendu 1935 roku płk T. E. Lawrence wyjechał na motocyklu z domu do bazy wojskowej. W pewnym momencie, by uniknąć potrącenia 2 chłopców na rowerach, skręcił gwałtownie i uderzył głową w pień drzewa. Obrażenia czaszki były tak rozległe, że kilka dni później zmarł. Lekarz, który zajmował się wojskowym, rozpoczął badania dotyczące urazów powstałych w wyniku wypadków na motocyklu. Zlecił żołnierzom noszenie kasków wykonanych z korka pokrytego płótnem i skórzanymi nausznikami. Okazało się, że ta ochrona głowy przyczyniła się do zmniejszenia liczby zgonów w wypadkach. Minęło jednak wiele lat od tamtych wydarzeń, zanim kask motocyklowy stał się obowiązkowym elementem wyposażenia miłośników jednośladów.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

BBW, czyli Brake by Wire – układ hamulcowy z przyszłością

Kask motocyklowy – budowa, rodzaje

Kaski motocyklowe niezależnie od rodzaju i przeznaczenia mają podobną strukturę. Zewnętrzny fragment hełmu to tzw. skorupa. Jest to swego rodzaju pancerz, który zabezpiecza głowę przed uderzeniem o twarde elementy. Zdecydowana większość homologowanych kasków ma skorupę wykonaną z termoplastu, włókna szklanego, włókna węglowego lub multikompozytu. Najlepiej podczas testów wypada ten ostatni materiał. Multikompozyt składa się z zatopionych w żywicy włókien i ich kombinacji. Jest to materiał sztywny i odporny na przebicie, a do tego ma niedużą masę. 

Kolejny element to wypełnienie kasku. Ma ono spełniać funkcję amortyzatora, czyli również tłumić energię uderzenia. Obecnie wypełnienie większości modeli jest wykonane z tworzywa EPS. W zależności od części kasku producenci stosują materiał o różnej gęstości. Przykładowo we fragmentach silnie narażonych na uderzenia EPS jest bardziej miękki, z kolei tam, gdzie ryzyko jest mniejsze – twardszy. 

Być może często się o tym zapomina, jednak bardzo ważne w przypadku kasków motocyklowych są detale. Zapięcie, wizjer czy nawet wkładki policzkowe. Te wszystkie elementy również mają znaczenie i zwiększają bezpieczeństwo oraz ochronę głowy w trakcie uderzenia. Chociażby wkładki policzkowe mają pomóc ratownikom medycznym, gdy zachodzi potrzeba, aby szybko zdjąć kask z głowy poszkodowanego. Blenda przeciwsłoneczna to element, który ma zapewnić kierowcy lepszy widok na drogę w sytuacji dużego nasłonecznienia.

Wiesz, jakie są rodzaje motocykli? Więcej o tym w naszym artykule!

Jak dopasować kask motocyklowy?

Zanim dowiesz się, jakie modele warto rozważyć, musisz wiedzieć przede wszystkim, jak dopasować kask motocyklowy. Od tego będzie zależeć Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy. Źle dobrany model może nie zapewniać odpowiedniej ochrony. Na jakiej podstawie wybierać kaski motocyklowe? Na jaki model postawić? Które elementy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę?

Rozmiarówka

Najważniejszym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar kasku. Zacznij od zmierzenia obwodu głowy zwykłym centymetrem krawieckim. Wymiary należy zebrać w najszerszym miejscu, a więc tuż nad uszami. Dlaczego znajomość obwodu głowy jest tak ważna? Niektóre kaski motocyklowe wymagają kilku godzin, zanim dostosują się do kształtu głowy. Każdy producent podaje rozmiary hełmów w centymetrach. Dzięki temu możesz wybrać kask, który będzie pasował idealnie. Pamiętaj, że nie chodzi wyłącznie o komfort jazdy. Zbyt luźny kask nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa w momencie uderzenia.

Jak dobrać kask, znając rozmiar głowy?

Hełm powinien przede wszystkim wchodzić na głowę z lekkim oporem. Nie może Cię uciskać na skroniach czy czubku głowy. Skorupa powinna przylegać tak samo na całej powierzchni. Jeśli policzki są nieco ściśnięte, to nic nie szkodzi. Upewnij się również, że linia oczu jest idealnie na środku wizjera. Poruszaj głową na boki lub góra-dół. Dzięki temu sprawdzisz, czy na pewno dobrze przylega. Warto potrzymać kask na głowie kilka minut. W ten sposób upewnisz się, że czujesz się w nim komfortowo!

Kask sportowy czy turystyczny?

Kask motocyklowy powinieneś również dobrać do pozycji, w której zazwyczaj jeździsz. Przykładowo model turystyczny nie będzie sprawdzał się podczas jazdy sportowej. Dlaczego? Nie będziesz miał prawidłowej wentylacji. Kask sportowy ma zapewnić maksymalne chłodzenie podczas szybkiej jazdy w pozycji pochylonej. W związku z tym producenci dbają o to, by na hełmie znalazła się duża liczba otworów, które wpuszczają więcej powietrza. Kaski sportowe mają być też aerodynamiczne. Wpływ na to mają różne dodatki, m.in. spojlery czy skrzydełka aerodynamiczne. 

W przypadku kasków turystycznych najważniejsze wydaje się być wyciszenie. Ponadto hełm ma sprawdzać się zarówno w ciepłe, jak i chłodniejsze dni. Oczywiście na rynku obecnie możesz znaleźć wiele produktów. Dostępne są m.in. kaski uniwersalne, które łączą w sobie cechy hełmów sportowych i turystycznych. Jednak warto dokładnie przeczytać opis przed zakupem, by uniknąć rozczarowania. 

Istotne certyfikaty

Upewnij się również, że kask, który wybrałeś, spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Jedną z nich jest opisana skrótem ECE 22.05. Musi ją spełniać każdy kask, w którym jeździsz na drogach UE. Od 2023 roku w życie wchodzi nowa norma bezpieczeństwa ECE 22.06. Kierowcy, którzy kupili kaski wcześniej, nie muszą się jednak obawiać. Opcja ECE 22.06 dotyczy producentów, a konkretnie wymogów, które uniemożliwią wprowadzanie na rynek produktów, które nie będą mieć nowego certyfikatu.

Piaggio Vespa to motocykl, który ma bogatą historię? Sprawdź, dlaczego jest tak popularny.

Kaski motocyklowe – jaki wybrać? 5 propozycji eksperta Inter Cars

Obecnie na rynku dostępne są różne kaski motocyklowe. Niektóre z nich przeznaczone są dla użytkowników-amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę z jednośladami. Znajdziesz również hełmy dla profesjonalistów, kochających szybką jazdę. Oto nasz ranking na najlepsze kaski motocyklowe. Jaki wybrać? Sprawdź nasze zestawienie i wybierz dla siebie odpowiedni.

Ispido Helmets Raven

Ispido Helmets Raven jest to kask motocyklowy, który doskonale sprawdzi się jako element wyposażenia pośród początkujących amatorów jednośladów. Marka Ispido Motorcycle przede wszystkim zaspokaja podstawowe potrzeby użytkowników. Skorupa modelu Raven wykonana jest z termoplastiku ABS. Największym atutem tego kasku jest przemyślany system wentylacji. Otwory znajdują się zarówno z przodu, jak i z tyłu hełmu. Dzięki temu jazda jest maksymalnie komfortowa, nawet w upalne dni. Model wyposażony jest w wyciąganą wyściółkę i blendę przeciwsłoneczną. Oczywiście kask Ispido spełnia wszystkie europejskie normy bezpieczeństwa. 

SMK Twister 

Kask motocyklowy SMK Twister to model przeznaczony do jazdy turystycznej. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia skorupa wykonana z termoplastycznego materiału ERIT. Wnętrze kasku stworzone jest z oddychającego oraz hipoalergicznego tworzywa. Całość możesz wypiąć z wnętrza i wrzucić do prania. 

Szczególnym elementem kasku jest szeroki wizjer. Dzięki temu motocyklista ma zapewnioną doskonałą widoczność. Dodatkowo szybka wyposażona jest w filtr UV oraz w wysuwaną ochronę przeciwsłoneczną. Do wizjera możesz zamontować również oryginalne osłony Pinlock, które zapobiegają parowaniu. Warto wspomnieć o wydajnym systemie wentylacji. Wloty powietrza znajdują się w części szczękowej oraz na szczycie kasku. Dzięki temu motocyklista ma zapewniony maksymalny komfort jazdy nawet podczas długiej podróży.

Nolan X-903 U.C.

Jest to jeden z najlepszych modeli włoskiego producenta. Produkt zbudowany jest na bazie carbonu. Model Nolan X-903 U.C wyróżnia się na tle pozostałych produktów sportowym designem oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Kask dostępny jest w 3 rozmiarach skorupy zewnętrznej. Dzięki ultraszerokiemu wizjerowi motocyklista jest w stanie zauważyć więcej niebezpieczeństw i przeszkód na drodze, a co za tym idzie szybciej zareagować. 

Produkt wyposażony jest także w awaryjny system wyjmowania policzków. Ten model ma również blendę przeciwsłoneczną. Użytkownik może swobodnie regulować stopień jej opuszczenia. Producent zadbał również o wyściółkę kasku. Ma możliwość regulacji położenia. 

Shoei NRX II 

To kolejny hełm motocyklowy, na który warto zwrócić uwagę. Shoei NRX II to następna cenionego i cieszącego się zasłużoną popularnością zintegrowanego kasku NXR. Jak przystało na sportowy kask segmentu premium, nowszy model wyróżnia się dopracowaniem pod kątem aerodynamiki i widoczności. Lekki i kompaktowy zapewnia wręcz niespotykaną amortyzację. Trzeba jeszcze wspomnieć o skorupie z mieszanki syntetycznych i organicznych włókien węglowych i wypełnieniu EPS o różnorodnej gęstości – te rozwiązania przekładają się na znakomitą ochronę głowy podczas ewentualnego wypadku. 

Shoei NRX II zasługuje na uwagę także ze względów praktycznych. Motocykliści docenią choćby trójwymiarową wyściółkę z możliwością demontażu, regulacji i prania, większą (w porównaniu do poprzednika) przestrzeń koło uszu (a to oznacza łatwy montaż zestawu głośnomówiącego) czy demontowalną wyściółkę policzków i pokrywę paska na brodę. Japońscy konstruktorzy z Shoei zadbali też o skuteczny system wentylacji z 4 wylotami i 6 wlotami (regulowanymi) powietrza. 

Shark Race-R Pro Carbon

Shark Race-R Pro Carbon to najwyższej klasy sportowy kask motocyklowy firmy Shark. Produkt przeznaczony zarówno dla amatorów jednośladów, jak i dla zawodników Moto GP, WSBK czy Moto 2. Skorupa kasku wykonana jest w 100 proc. z carbonu. Model wyposażony został w optymalny, dynamiczny system wentylacji. Wloty powietrza znajdują się z przodu, a wyloty z tyłu kasku. Wyściółka modelu jest antyalergiczna, w pełni wyjmowana, a także przystosowania do prania. W standardzie dołączona jest również nakładka zasłaniająca nos.

Dobrą widoczność na drodze zapewnia specjalny materiał oraz konstrukcja wizjera. Ma on identyczną ostrość oraz widoczność w każdym fragmencie szybki. Grubość wizjera od 3 do 4,5 mm całkowicie redukuje zniekształcenie obrazu. Do tego producent zastosował najnowsze powłoki AntiFog oraz AntyScratch. Aż 4-punktowa blokada szybki sprawia, że ta nie otwiera się nawet przy najwyższych prędkościach, a sam kask jest szczelniejszy i cichszy. Model wyposażony jest także w system Sharktooth Ready. Umożliwia on montaż zestawu Bluetooth firmy Shark – tłumaczy ekspert Inter Cars.

Bezpieczny kask motocyklowy – podsumowanie 

Z tego artykułu dowiedziałeś się, z jakich tworzyw powstaje kask motocyklowy, a także, w jaki sposób wybrać dla siebie najlepszy model. Pokrótce poznałeś historię powstawania kasku, dlatego mamy nadzieję, że doskonale zdajesz sobie sprawę, że od doboru odpowiedniego kasku zależy Twoje życie. Pamiętaj, aby przed zakupem zmierzyć obwód głowy, a odpowiedni rozmiar będzie charakteryzował się tym, że hełm z lekkim oporem wejdzie na głowę, nie powinien jednak jej uciskać. 

Kask motocyklowy dobierz do pozycji, w której zazwyczaj jeździsz. W zależności od różnych producentów poszczególne modele dostosowują się do Twojej głowy nawet do kilku godzin! Jeśli nadal masz wątpliwości po przeczytaniu zestawienia Top 5 kasków, zapraszamy Cię do sprawdzenia naszej oferty, tam znajdziesz jeszcze więcej wyjątkowych modeli!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Kask motocyklowy niezależnie od przeznaczenia składa się z kilku podstawowych elementów. Na zewnątrz hełmu znajduje się tzw. skorupa. Pod nią umieszczone jest wypełnienie. Obydwie części mają chronić głowę w momencie uderzenia. Istotnymi elementami kasku są również zapięcie oraz wizjer.

Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć obwód głowy. Kask motocyklowy powinien wchodzić na nią z lekkim oporem. Poruszaj głową na boki i upewnij się, że hełm dokładnie przylega we wszystkich miejscach. Warto również spędzić w nim kilka minut, by sprawdzić, czy na pewno wybrany model zapewnia odpowiedni poziom komfortu. Trzeba wspomnieć, że niektóre modele kasków układają się do głowy nawet przez kilka godzin.

Każdy kask, który trafia do sprzedaży w Polsce, musi spełniać wymogi normy ECE 22.05. Jest to standard, który obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie. Od 2023 obowiązuje nowa norma ECE 22.06.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!