Ponad 40 proc. polskich kierowców przyznaje się do trzymania  telefonu komórkowego przy uchu podczas prowadzenia samochodu. Wynika tak z badania ESRA-2 (2018 r.), które potwierdziło, jak duża jest skala problemu. Co z konsekwencjami? Mówi o tym inna analiza, opublikowana w 2016 roku w prestiżowym czasopiśmie „Accident Analysis and Prevention”. Zgodnie z nią, wybieranie numeru w trakcie jazdy czterokrotnie zwiększa ryzyko niebezpiecznego zdarzenia na drodze (a pisanie wiadomości: ponad dziesięciokrotnie!). Uniknięcie niebezpieczeństwa jest w tym przypadku stosunkowo proste. Podczas prowadzenia samochodu należy wykorzystywać akcesoria, które eliminują konieczność trzymania urządzenia w ręku. Jednym z nich jest uchwyt na telefon, który stał się niemal podstawowym elementem wyposażenia auta. Dzięki niemu zyskujesz łatwy dostęp do smartfona, a dźwięk dzwonka telefonu nie rozproszy Twojej uwagi (ekran cały czas będzie w zasięgu wzroku). Jeśli zaś połączysz go z zestawem głośnomówiącym, prowadzenie rozmowy będzie możliwe, nawet trzymając w rękach kierownicę. To, czy uchwyt dobrze spełni swoją funkcję, zależy jednak od rodzaju gadżetu i dopasowania do Twoich potrzeb.

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

Rozmowa w trakcie jazdy – uchwyt na telefon i inne legalne rozwiązania

Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie zabrania kierowcom korzystania w trakcie jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Wprowadzenie tego zakazu miało na celu uniknięcia sytuacji, kiedy osoba prowadząca pojazd nieprawidłowo trzyma kierownicę (używa do tego jednej dłoni). Stwarza to bowiem bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Biorąc w dłoń telefon, wykonuje się też szereg innych czynności (np. szukanie numeru, wpisywanie danych i wysyłanie wiadomości), które znacząco wpływają na percepcję, czas reakcji oraz procesy myślowe.

Przepisy nie wykluczają całkowicie możliwości prowadzenia rozmów telefonicznych podczas prowadzenia pojazdu. Jest to dozwolone m.in.:

  • jeśli Twój samochód jest wyposażony w system pokładowy umożliwiający połączenie smartfona z autem;
  • korzystasz z zewnętrznego zestawu głośnomówiącego;
  • umieścisz w uchu słuchawkę Bluetooth;
  • przełączysz urządzenie na tryb głośnomówiący i włożysz je w uchwyt na telefon do samochodu.

Ostatnie z wymienionych rozwiązań umożliwia też korzystanie z całej zawartości telefonu (np. nawigacji), dlatego jest bardzo chętnie wybierane przez kierowców.

Jakie są konsekwencje prawne trzymania w ręku smartfona w trakcie prowadzenia samochodu? Wprowadzony w 2022 r. taryfikator znacznie podniósł liczbę punktów karnych naliczanych kierowcom. Wynosi ona 12 punktów (wzrost o 7 w stosunku do poprzednich przepisów). Kara finansowa to mandat w wysokości 500 zł.

Jak wygląda taryfikator mandatów 2022 – poznaj nowe przepisy na blogu Inter Cars.

Kiedy przydaje się uchwyt samochodowy do telefonu?

Nie wszystkie auta (szczególnie wiekowe) są wyposażone w multimedialne gadżety. Czy uchwyt samochodowy do telefonu nie przyda się zatem w nowych pojazdach, które mają własne ekrany i systemy rozrywki? W praktyce nie zastąpią one telefonu. Poza tym uchwyt spełnia więcej funkcji:

  • pozwala skoncentrować się na kierowaniu pojazdem, minimalizując sytuacje, kiedy skupiasz wzrok na innym punkcie niż droga lub odrywasz ręce od kierownicy,
  • zyskujesz szybki dostęp do całej zawartości telefonu, dzięki czemu możesz włączyć własną playlistę lub ustawić nawigację,
  • zabezpiecza telefon przed upadkiem lub zagubieniem.

Wady uchwytów? Jeśli zdecydujesz się na gadżet wykonany ze złej jakości materiałów, może szybko się zużyć i wymagać wymiany. Nieudolne próby zamontowania urządzenia (np. na kratce nawiewu) mogą z kolei skończyć się uszkodzeniem delikatnych elementów kokpitu, których naprawa bywa kosztowna.

Uchwyt na telefon do samochodu – rodzaje

Uchwyt na telefon to prosty gadżet, który składa się z trzech podstawowych elementów: ramion zaciskowych lub płytki magnetycznej (utrzymujących smartfona w tym samym miejscu), głowicy umożliwiającej ustawienie optymalnego kąta wyświetlacza oraz mechanizmu montującego. Urządzenie może być mniej lub bardziej zabudowane, a także mieć dodatkowe funkcje. Uchwyty różnią się też m.in. sposobem montażu oraz trzymania telefonu. Przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdź poniższą listę i przekonaj się, który gadżet najlepiej spełni Twoje wymagania.

Klasyfikacja według sposobu montażu

Biorąc pod uwagę  miejsce i sposób mocowania, wyróżnia się:

  • Uchwyt z przyssawką – gumowa lub silikonowa przyssawka zapewnia szybki montaż gadżetu na szybie. Zalety: mocny chwyt i niska cena. Wady: pasuje wyłącznie do gładkich powierzchni i może twardnieć przy niskich temperaturach.
  • Uchwyt z taśmą klejącą – można go umieścić zarówno na szybie, jak i na desce rozdzielczej. Zalety: urządzenie stosuje się na wszystkich powierzchniach. Wady: bywa trudny do odklejenia, po oderwaniu czasami zostają ślady po taśmie.
  • Uchwyt na telefon do samochodu na kratkę – gadżet wsuwa się do kratki wentylacyjnej samochodu. Zalety: nie zasłania szyby, więc nie wpływa na widoczność w trakcie jazdy. Wady: silne wibracje mogą sprawić, że uchwyt wypadnie z kratki.
  • Uchwyt mocowany do slotu CD – miejscem montażu jest tutaj szczelina napędu radia CD. Zalety: łatwa obsługa. Wady: zazwyczaj jest przeznaczony wyłącznie do smartfonów o niskiej wadze.
  • Uchwyt umieszczany na zagłówku – przeznaczony dla pasażerów zajmująch miejsca z tyłu auta. Zalety: umila podróż. Wady: może stwarzać zagrożenie podczas wypadku lub gwałtownego hamowania.

Warto zauważyć, że część z wymienionych gadżetów można umieścić tylko w jednym miejscu (np. uchwyt z przyssawką sprawdzi się wyłącznie na szybie). Inne są pod tym względem uniwersalne: uchwyt z taśmą klejącą przymocujesz w dowolnej lokalizacji. Podobnie jest z uchwytami na kratkę, które zazwyczaj pasują również do slotu CD.

Klasyfikacja według sposobu trzymania telefonu

Sposób przytrzymywania smartfona to kolejna sprawa, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając uchwyt do telefonu. Samochodowy gadżet musi bowiem odpowiednio mocno zacisnąć się na powierzchni urządzenia. Inaczej, telefon mógłby z niego wypaść.

Najczęściej stosowane rozwiązania to:

  • uchwyt z zaciskiem manualnym – najmniej skomplikowany mechanizm, wystarczy włożyć smartfona w specjalne rączki, które zapewniają stabilny chwyt,
  • uchwyt grawitacyjny – szybki i wygodny, zacisk uruchamia się na skutek ciężaru telefonu, może jednak zmieniać swoją siłę, kiedy poruszasz się po dziurawych drogach,
  • uchwyt elektryczny – zacisk włącza się pod wpływem silniczka, który wykrywa położenie smartfona, wymaga zasilania zewnętrznego lub korzysta z energii słonecznej,
  • uchwyt magnetyczny – telefon jest przytrzymywany w urządzeniu dzięki magnesom, dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego etui lub przyklejenie do aparatu stalowej blaszki.

Najprostszym gadżetem jest oczywiście uchwyt samochodowy do telefonu z prostym zaciskiem ręcznym. Jego podstawową zaletą jest trwałość mechanizmu. Jednocześnie, dopasowanie gadżetu do wielkości telefonu wymaga poświęcenia większej ilości czasu niż włożenie go w uchwyt grawitacyjny, elektryczny lub magnetyczny. Trzeba też pamiętać, że urządzenia grawitacyjne działają wyłącznie w orientacji poziomej, a magnetyczne (niektóre) umożliwiają obracanie telefonu o 360 stopni.

Dodatkowe funkcje

Uchwyt na telefon do samochodu może mieć dodatkowe funkcje, takie jak możliwość indukcyjnego ładowania smartfona. Czy gadżet pełniący jednocześnie rolę stacji ładującej będzie przydatny? Dzięki niemu możesz korzystać z telefonu bez przerwy przez długi czas, co jest sporym ułatwieniem w trakcie długich podróży. Z drugiej strony, umieszczając smartfona w klasycznym uchwycie, wystarczy wykorzystać zwykły kabel, żeby uzupełnić baterie. Należy tylko przedtem sprawdzić, czy uchwyt nie blokuje wejścia USB (może tak być w przypadku mocno zabudowanych modeli). Upewnij się też wcześniej, jaka ładowarka samochodowa jest najlepsza. Dowiesz się tego z artykułu dostępnego na blogu Inter Cars.

Urządzenia indukcyjne, wykorzystujące do ładowania technologię bezprzewodową, muszą być kompatybilne z Twoim telefonem – inaczej nie będą działać. Istotna jest tu także moc ładowania, która powinna wynosić od 7,5 do 10, a nawet 15 W. 

Uchwyt do telefonu samochodowy – jak dobrać wielkość?

Popularne obecnie smartfony są dość duże, co może budzić obawy, czy zmieszczą się w wybranym uchwycie. Co ważne, wymiary i waga telefonu nie zawsze będą miały znaczenie. Kiedy jednak lepiej je sprawdzić?

Przede wszystkim w przypadku uchwytów z zaciskiem mechanicznym. W specyfikacji urządzenia powinna widnieć informacja, jaką maksymalną wielkość ekranu może mieć telefon. Warto też porównać wymiary gadżetu z szerokością smartfona. Pamiętaj tylko, że wartość ta może być większa, jeśli używasz etui ochronnego. Wiele uchwytów jest przewidzianych dla telefonów o szerokości od 65 do 85 mm. Etui może dodać kilku dodatkowych milimetrów, przez co smartfon nie zmieści się w urządzeniu. Decydując się na uchwyt na telefon do samochodu na kratkę lub szybę dobrze też pomyśleć o wadze smartfona. Zbyt ciężki może spowodować oderwanie się mechanizmu i uszkodzenie kratki lub samego telefonu. I jeszcze jedna sprawa: im mniejsza wielkość uchwytu, tym większą zyskujesz widoczność, co jest ważne, jeśli umieścisz go na szybie – wyjaśnia ekspert Inter Cars.

Bezpieczna rozmowa w aucie? Uchwyt na telefon i akcesoria GSM od Inter Cars!

Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu bywa ryzykowne. Kierowca zawsze powinien skupiać się na sytuacji panującej na drodze, która może zmienić się w ułamku sekundy. Jednocześnie, rozmowy telefoniczne często są koniecznością: szczególnie jeśli podróż ma związek z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Dlatego, jeśli dbasz o swoje bezpieczeństwo, warto pomyśleć o zakupie odpowiednich urządzeń, takich jak uchwyt do telefonu. Samochodowy gadżet jest jednak tylko jednym z wielu akcesoriów GSM, które przydają się w trakcie prowadzenia auta.

Uchwyt na telefon do samochodu dla Twojego komfortu i spokoju

Nerwowe poszukiwania smartfona w kabinie oraz próby trzymania go w ręku przy równoczesnym manewrowaniu kierownicą mogą skończyć się tragicznie. Uchwyt na telefon do samochodu jest w tej sytuacji niezbędnym gadżetem, który pomoże w spokojnym kontynuowaniu podróży. Jednocześnie liczba dostępnych rodzajów gadżetów, utrudnia dokonanie właściwego wyboru. Jaki uchwyt sprawdzi się w takim razie najlepiej? Wszystko zależy od oczekiwań oraz miejsca, w którym chcesz go umieścić. Jeśli ma być to szyba, należy zdecydować się na uchwyt z przyssawką. Zależy Ci na niskiej cenie: wybierz gadżet z zaciskiem manualnym. Lubisz nowoczesne i funkcjonalne akcesoria? Zainstaluj uchwyt magnetyczny z opcją indukcyjnego ładowania telefonu. A kiedy już kupisz odpowiednie urządzenie, pamiętaj, żeby korzystać z niego odpowiedzialnie, skupiając się na drodze, nie na wyświetlaczu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Rozmowa telefoniczna zawsze powinna być ostatecznością. Dlatego, jeśli nie istnieje taka konieczność, najlepiej powstrzymać się od wykonywania i odbierania połączeń.

Dobry uchwyt na telefon do samochodu powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, inaczej będzie wymagać szybkiej wymiany. Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą sposobem mocowania uchwytu (np. przy pomocy przyssawki, taśmy klejącej, klipsów wsuwanych w kratkę nawiewu) i przytrzymywania telefonu (manualny, grawitacyjny, magnetyczny). To, który sposób będzie najlepszy, zależy od oczekiwań i rodzaju telefonu.

Uchwyt do telefonu samochodowy służy do przytrzymywania smartfona w trakcie jazdy. Umożliwia tym samym prowadzenie rozmów telefonicznych bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Ten prosty gadżet w połączeniu ze smartfonem zmieni się też w samochodową nawigację lub odtwarzacz muzyki.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!