Czujnik deszczu, jako jedna z wielu technologii na wyposażeniu nowoczesnych samochodów, ułatwia jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych. Sensor można znaleźć na przedniej szybie, a jego zadaniem jest badanie poziomu wody, która się tam zbiera. W obudowie lusterka przedniego i w podsufitce znajduje się elektronika, która automatycznie uruchamia wycieraczki. Czujnik deszczu jest w stanie wykryć nawet bardzo małe ilości wody.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest czujnik deszczu?
  2. Jak działa czujnik deszczu w samochodzie?
  3. Jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące sensora deszczu?

Czym jest czujnik deszczu?

Czujnik deszczu to sensor, który montowany jest we wnętrzu samochodu na szybie czołowej. Znajduje się on w pobliżu wewnętrznego lusterka środkowego. To urządzenie podłączone jest do mikroprocesora, który odpowiedzialny jest za przesyłanie danych do podzespołów. Ten moduł nie jest widoczny dla kierowców. 

Jego funkcjonowanie opiera się na diodach LED i świetle podczerwonym. Diody LED emitują światło podczerwone w taki sposób, że przy wilgotnej szybie światło pochłaniane jest przez krople wody. Na skutek tego do diod odbiorczych kierowana jest mniejsza ilość światła emitowanego. Dzięki temu elektroniczne urządzenie może rozpoznać tę różnicę i odpowiednio zacząć sterować pracą wycieraczek.

Warto wiedzieć, że dzięki czujnikowi wycieraczki włączane są na największą częstotliwość pracy tylko w przypadku skrajnych sytuacji np. podczas wyprzedzania samochodu ciężarowego. Tak samo jest podczas burzy. Są także bardziej rozbudowane wersje czujników deszczu. Takie produkty kierują automatycznym zamykaniem bocznych szyb i dachu przesuwnego.

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Dlaczego czujnik deszczu jest ważnym wyposażeniem samochodu?

Nowoczesne technologie bardzo ułatwiają codzienne użytkowanie pojazdu. Czujnik deszczu należy do standardowego wyposażenia nowszych samochodów. Dzięki temu urządzeniu kierowca nie ma konieczności za każdym razem dopasowywać częstotliwości pracy wycieraczek do natężenia opadów.

Warto także wspomnieć o niezwykle istotnej zalecie czujnika deszczu, czyli poprawie bezpieczeństwa na drodze. W przypadku wyprzedzania samochodu ciężarowego na drodze liczy się Twoja reakcja na ewentualne przeszkody. Moduł, który odpowiedzialny jest za rozpoznawanie deszczu, sprawia, że znika problem czasu potrzebnego na ustawienie wycieraczek. Czujnik deszczu to urządzenie, dzięki któremu możesz skupić się całkowicie na sytuacji na jezdni, a nie na tym, aby odzyskać pole widzenia. Znacznie wpływa to na komfort jazdy i ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku drogowego.

Czym jest czujnik deszczu?

W jakich sytuacjach czujnik deszczu nie powinien być włączony?

Czujnik deszczu w samochodzie jest urządzeniem, które doskonale sprawdza się w trasie. Przydaje się w wielu sytuacjach, jednak gdy decydujesz się np. na skorzystanie z myjni automatycznej, zaleca się go wyłączyć. Podczas czyszczenia pojazdu może dojść do uszkodzenia układu, który odpowiada za automatyczne uruchamianie wycieraczek. Musisz wiedzieć więc, jak wyłączyć czujnik deszczu w samochodzie.

Sterowanie układu w większości przypadków znajduje się przy przełączniku wycieraczek. Tam właśnie możesz znaleźć specjalny przycisk, którego zadaniem jest uruchomienie modułu. Istnieje też możliwość pozostawienia wycieraczek w pozycji serwisowej. Tym sposobem sensor deszczu sam się wyłączy.

Na co pozwalają ustawienia oprogramowania?

Ustawienia oprogramowania dają możliwość wyboru opcji pamięci. Czujnik deszczu nie musi być każdorazowo aktywowany, w przypadku gdy zdecydujesz się na funkcję włączania urządzenia wraz z uruchomieniem zapłonu. Możesz też ustawić jego czułość. W tym celu konieczne jest odpowiednie ułożenie pokrętła, które umieszczone jest na dźwigni przełącznika wycieraczek.

Jak sprawdzić działanie czujnika deszczu?

Działanie czujnika deszczu można sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Robi się to przez symulację opadu na przednią szybę pojazdu. Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest włączenie zapłonu. Następnie należy ustawić przełącznik wycieraczek na tryb automatyczny lub tryb interwałowy. W ostatnim kroku konieczne jest spryskanie strefy pomiarowej urządzenia na przedniej szybie na przykład wodą ze spryskiwacza.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności wycieraczki powinny się włączyć. Częstotliwość ich aktywacji ma w sposób automatyczny dostosować się do symulowanego natężenia deszczu. Kiedy masz do czynienia z brakiem reakcji wycieraczek, musisz przeprowadzić czynności kontrolne z wykorzystaniem przyrządu diagnostycznego. W razie problemów zawsze możesz zwrócić się o pomoc do mechanika.

Jak działa czujnik deszczu w samochodzie?

Do głównych zalet czujników należy poprawa komfortu jazdy i zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Nie tylko kierowcy i pasażerów, ale także innych uczestników ruchu. Pierwszy raz urządzenie zamontowane zostało w 1951 roku. Na początku miały je tylko luksusowe samochody, ale dziś czujnik deszczu jest standardem nawet w modelach z niższej półki.

Przypominamy, że jest on montowany na szybie czołowej w kabinie i znajduje się w okolicach lusterka wstecznego. Jego powierzchnia jest pokryta żelem. Dzięki temu urządzenie jest dobrze zabezpieczone przed cząstkami kurzu. Ponadto zapewnia to również odpowiedni kontakt ze szkłem. Należy pamiętać o tym, że gdy wymieniasz szybę, potrzebna jest nowa warstwa żelu na czujniku.

Co oznacza, że czujnik deszczu w samochodzie jest elementem modułu RLFS?

Czujnik deszczu jest częścią inteligentnego modułu RLFS, którego diody i sensory skanują wnętrze oraz otoczenie, np.: temperaturę punktu rosy, wodę na szybie czołowej i intensywność promieni słonecznych. Warto wiedzieć, że sama nazwa RLFS pochodzi od niemieckich słów Regen, Licht, Freuchte i Sonne, które oznacza deszcz, światło, wilgoć i słońce.

Czujnik deszczu – jak działa?

Czujnik deszczu – jak działa?

Jak działa czujnik deszczu? Praca sensora opiera się na diodach LED. Jedne z nich odpowiedzialne są za wysyłanie światła podczerwonego, drugie za jego odbieranie. Do diod odbiorczych przedostają się wszystkie fale podczerwieni. To z kolei powoduje, że gdy na szybie pojawiają się krople deszczu, woda pochłania światło i powraca tylko część promieni podczerwieni. Ważną cechą całego systemu jest to, że rozpoznaje on różnice natężenia fal świetlnych.

Następnie czujnik uruchamia wycieraczki.  Prędkość ich pracy jest zależna od intensywności opadów. Istotny jest również fakt, że urządzenie działa w trybie ciągłym. Warto wiedzieć, że zazwyczaj czas reakcji sensora automatycznych wycieraczek wynosi ok. 0,1 sekundy. Natomiast  czujnik deszczu RLFS  reaguje nawet na 0,005 mm wody.

Podsumowując, czujnik deszczu odpowiedzialny jest za włączanie, zatrzymywanie oraz regulowanie tempa pracy wycieraczek. Masz też możliwość zaprogramowania urządzenia i dostosowania jego pracy do własnych preferencji. Możesz również zdecydować się na bardziej zaawansowany system, który zamyka w sposób automatyczny szyby boczne i szyberdachy.

Czym jest metoda optoelektroniczna?

Czujnik deszczu, który rozpoznaje opady atmosferyczne, działa na podstawie metody optoelektronicznej. Sensor zbudowany jest z fotodiody, pryzmatu i kilku diod LED.

Tym, co zapewnia maksymalną jakość odbicia strumienia światła, jest połączenie pozycji czujnika i suchej powierzchni szyby. Na podstawie różnicy natężenia światła dochodzi do określenia przez układ elektroniczny aktualnej wielkości opadów. W momencie, w którym na przedniej szybie zaczynają pojawiać się krople wody, odbicie światła docierające do diod odbiorczych zostaje ograniczone. Następnie do układu sterowania wycieraczek przekazywane są informacje potrzebne do regulacji szybkości ich pracy – mówi ekspert marki Inter Cars.

Jakie są zalety zastosowania czujnika deszczu w samochodzie?

Większy komfort jazdy i poprawa bezpieczeństwa to właśnie zalety czujnika deszczu. Gdy masz go w swoim aucie, nie musisz poświęcać czasu na włączanie, wyłączanie i ustawianie częstotliwości pracy wycieraczek, która zależna jest od intensywności opadów. Gdy prowadzisz pojazd wyposażony w sensor, masz możliwość skupienia się wyłącznie na drodze. W przypadku gdy nie masz tego urządzenia w swoim aucie, istnieje opcja zamontowania go w jednym z warsztatów współpracujących z Inter Cars.

Dlaczego warto zamontować sensor deszczu w samochodzie?

Warto wspomnieć o tym, że sensor deszczu stanowi ogromną ulgę dla kierowcy, ponieważ powoduje zmniejszenie liczby koniecznych zadań do wykonania. Kierujący pojazdem stale musi być skupiony na drodze i jednocześnie panować nad kierunkowskazami, manualną skrzynią biegów czy też spoglądać na dzieci. Czujnik deszczu ułatwia prowadzenie pojazdu, a więc znacząco polepsza też wrażenia kierowcy z jazdy.

Dlaczego warto zamontować sensor deszczu w samochodzie?

Skąd wziąć sensor deszczu, jeśli nie masz go w swoim samochodzie?

Szyba z czujnikiem deszczu, jak już dobrze wiesz, to duże udogodnienie. Jeśli w swoim samochodzie nie masz czujnika deszczu. Do wyboru zostają Ci dwie opcje. Jedną z nich jest samodzielne zakupienie urządzenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przeznaczony do samodzielnego montażu czujnik deszczu – uniwersalny model, który będzie pasować do każdego typu szyby. Jednak musisz mieć na uwadze, że wybór tej opcji wiąże się z tym, że musisz podpiąć cały układ pod sterowanie wycieraczkami. Jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego też lepszą opcją może okazać się wizyta w warsztacie samochodowym. Specjalista na pewno ze wszystkim Ci pomoże. 

Sprawdź wybór czujników w Inter Cars:

Sensor deszczu – najczęściej zadawane pytania 

Po przeczytaniu tej części artykułu na pewno wiesz już, czym jest sensor deszczu. Jesteś również zaznajomiony z zasadami jego działania. Należy sobie również uświadomić, że po naszych drogach porusza się bardzo dużo aut, które wyposażone są w taki czujnik, dlatego też do warsztatów trafiają czasem samochody, którym przydarzyła się awaria.

Jakie dwa zadania realizuje sensor deszczu?

Czujnik deszczu odpowiedzialny jest za automatyczne włączanie wycieraczek, gdy wykryje opady.  To działanie odbywa się bez ingerencji kierowcy. Drugim zadaniem, jakie realizuje to urządzenie, jest automatyczne dostosowywanie prędkości pracy wycieraczek do intensywności opadów. W przypadku gdy chcesz aktywować sensor deszczu, możesz to zrobić przy pomocy funkcji Auto. Dezaktywowanie jest możliwe za pomocą przełącznika zespolonego lub w inny sposób, zależny od producenta danego modelu.

Co warto wiedzieć o sensorze deszczu pojedynczym i zespolonym?

Możesz spotkać się z czujnikami występującymi jako element pojedynczy oraz z urządzeniami zintegrowanymi. Te drugie sensory realizują co najmniej dwie funkcje informacyjne. Bardzo częstym połączeniem jest czujnik deszczu i światła w jednym module.

Co warto wiedzieć o sensorze deszczu pojedynczym i zespolonym?

Czym jest nadajnik, pryzmat i fotodioda?

Czujnik deszczu w samochodzie do swojej pracy wykorzystuje fotodiodę, pryzmat oraz nadajnik. Ta pierwsza część jest elementem odbiorczym. Druga jest przezroczysta i odpowiada za odpowiednie ukształtowanie kierunku fal świetlnych. Nadajnikiem jest dioda.

Co może powodować nieprawidłowe działanie czujnika deszczu?

Niewłaściwe działanie czujnika deszczu może być spowodowane nieodpowiednio dobranymi piórami wycieraczek przedniej szyby. Gdy są one za krótkie, nie doczyszczają okna na przestrzeni, która znajduje się przed urządzeniem. Sensor deszczu nie będzie też pracować prawidłowo, jeśli szyba jest zabrudzona.

Czy awarie czujnika deszczu często się zdarzają?

Na szczęście usterki czujnika deszczu nie przytrafiają się bardzo często. Powodem awarii jest zazwyczaj mechaniczne uszkodzenie przedniej szyby. Gdy mamy do czynienia z jej wymianą, również mogą pojawić się problemy z działaniem sensora deszczu.

Czujnik deszczu – podsumowanie

Teraz wiesz już, jakim udogodnieniem jest szyba z czujnikiem deszczu. Sensor wpływa nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ ogranicza liczbę czynności, na jakich musi skupiać się kierowca.

Zapoznaj się również z ofertą sklepu motoryzacyjnego Inter Cars. W asortymencie znajdziesz części od sprawdzonych producentów, dzięki którym utrzymasz pojazd w dobrym stanie technicznym oraz zapewnisz sobie wygodę podczas podróży.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!