Wykorzystanie systemów ogrzewania postojowego w samochodzie najlepiej sprawdza się w trakcie dużych mrozów. Webasto to wiodący producent na rynku urządzeń grzewczych, a jego nazwa stała się dla wielu synonimem grupy tych produktów. Ogrzewanie Webasto jest niezależnym układem grzewczym występującym najczęściej w pojazdach campingowych i ciężarowych, ale również osobowych. Jak działa? Czym się wyróżnia i w jaki sposób je ustawić? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Webasto samochodowe to system, który w swoim założeniu znalazł zastosowanie w pojazdach ciężarowych oraz campingowych. W ostatnim czasie jednak coraz częściej pojawia się również w autach osobowych. Tak skonstruowany układ grzewczy jest w pełni niezależny od silnika samochodu i nie potrzebuje jego wspomagania. Do zasilania niezbędne jest jednak wykorzystanie zasobów ze zbiornika paliwowego. Agregat Webasto przepuszcza chłodne powietrze przez wbudowany element grzewczy, dzięki czemu ciepłe powietrze jest równomiernie rozprowadzane w całym wnętrzu samochodu. System utrzymuje komfortową temperaturę nawet w bardzo surowych warunkach. 

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

Czym jest Webasto samochodowe?

Wielu użytkowników pojazdów osobowych zastanawia się, do czego służy ogrzewanie Webasto. Co to jest i jakie jest jego główne przeznaczenie? Systemy te zapewniają stosunkowo szybkie i w pełni niezależne ogrzewanie postojowe dla samochodu. Proces grzewczy oraz jego wydajność zależą od wielu czynników, takich jak między innymi temperatura otoczenia, wielkość i masa pojazdu oraz rodzaj jednostki napędowej. Większość systemów grzewczych zapewnia jednak rozgrzanie wnętrza pojazdu do oczekiwanej temperatury w zaledwie kilkanaście minut. 

Ponadto rozwiązanie od Webasto pozwala wydłużyć żywotność silnika spalinowego, rozgrzewając go do odpowiedniej temperatury na postoju. Uprzednie rozgrzanie motoru sprawia, że jeszcze przed rozpoczęciem jazdy jednostka napędowa jest w stanie osiągnąć optymalne warunki do pracy. W ten sposób pierwsze pokonane kilometry, zwłaszcza podczas zimy, nie są aż tak bolesne. Proces ten może trwać nieco dłużej w przypadku silników wysokoprężnych. 

Zmarznięty mężczyzna w aucie

Jak działa ogrzewanie samochodowe?

Aby w pełni zrozumieć funkcjonowanie agregatu grzewczego, należy wcześniej zapoznać się nieco dokładniej z kilkoma powiązanymi z nim podzespołami w pojeździe. Jak działa Webasto w samochodzie? Proces ogrzewania odbywa się dzięki zasobom paliwowym. Webasto wykorzystuje własne, niezależne od silnika komponenty, a także osobny układ wentylacji i chłodzenia jednostki napędowej. 

Uruchomienie agregatu ogrzewającego rozpoczyna się po włączeniu odpowiedniego przełącznika. Następnie pompa paliwowa zaczyna tłoczyć paliwo ze zbiornika do systemu Webasto. Jednocześnie urządzenie zaczyna pobierać powietrze z zewnątrz w celu jego późniejszego spalania. W tym momencie mieszanka zostaje zapalona za pomocą świecy żarowej. W komorze spalania zachodzi ogrzewanie wymiennika ciepła. Pompa paliwowa dostarcza mniejszą lub większą ilość paliwa, w zależności od wybranego ustawienia temperatury. Elektroniczne układy sterowania w nagrzewnicy przyspieszają lub zwalniają pracę wentylatorów, aby utrzymać odpowiedni przepływ powietrza. Umożliwia to zapewnienie jak najczystszego spalania.

Podczas fazy nagrzewania, zintegrowany wentylator zasysa powietrze do nagrzewnicy. Przepływa ono wokół zewnętrznego wymiennika ciepła, ogrzewa się, a następnie jest wypuszczane przez wylot. Powietrze z wnętrza kokpitu pojazdu oraz to uzyskane podczas procesu spalania nie mieszają się ze sobą, co pozwala zachować odpowiednią jego jakość we wnętrzu pojazdu. Sam poziom temperatury podlega również manualnej regulacji. Ponadto wbudowany czujnik mierzy stan temperatury wewnątrz i odpowiednio starannie dostosowuje poziom ogrzewania poprzez regulację przepływu. Po wyłączeniu układu Webasto proces spalania zostaje zatrzymany w kontrolowany sposób i rozpoczyna się chłodzenie całego systemu.

Jak włączyć Webasto w samochodzie?

Uruchomienie postojowego systemu ogrzewania w samochodzie różni się w zależności od typu i technicznego zaawansowania danego systemu Webasto. Jak włączyć taki układ? Najpopularniejsze agregaty są wyposażone w panele obsługi (w formie przycisku lub włącznika) znajdujące się wewnątrz pojazdu, najczęściej po lewej stronie kierownicy. Webasto do samochodu w nieco nowocześniejszej wersji oferuje opcję zdalnego sterowania za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie. Zaawansowane układy umożliwiają rozmaity zakres konfiguracji działania np. kontrolowanie stopnia nawiewu oraz dokładne zaplanowanie cyklów pracy ogrzewania.

Jak ustawić ogrzewanie samochodowe?

Jeżeli Webasto postojowe nie jest wbudowanym, fabrycznym systemem w pojeździe, trzeba je uprzednio zaprogramować. W związku z tym, funkcjonalnym i zarazem bardzo komfortowym rozwiązaniem jest ustawienie zaplanowania godziny uruchomienia systemu. W ten sposób np. planując podróż o określonej porze, można wcześniej rozgrzać wnętrze oraz silnik pojazdu do optymalnej temperatury. Fabryczne układy grzewcze w nowoczesnych samochodach są z reguły bardzo proste do dostosowania za pomocą wbudowanych paneli sterowania. Natomiast, jeśli planujesz wyposażyć starszy samochód w taki agregat, musisz odpowiednio dopasować parametry tego urządzenia na podstawie typu silnika. W tym celu skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego mechanika samochodowego.

Uśmiechnięty mężczyzna stoi przy aucie zimą

Ile kosztuje Webasto samochodowe?

Obecnie rynek jest pełen zestawów ogrzewania postojowego, nie tylko od Webasto. Cena takiego agregatu, biorąc pod uwagę funkcjonalność, jaką oferuje, wydaje się bardzo korzystna. Podstawowe systemy zaczynają się już od kilkuset złotych, jednak odpowiadają zazwyczaj jedynie za skuteczne ogrzanie silnika, a ich jakość nie jest najwyższa. Ile trzeba zapłacić za nieco bardziej zaawansowany układ? Koszt sprzętu, który umożliwia przy okazji komfortowe zdalne sterowanie, to wydatek mierzący minimum 1500 złotych. Cena rośnie wraz ze stopniem zaawansowania samego urządzenia. 

Jak zamontować ogrzewanie Webasto?

Wiele niezależnych systemów ogrzewania zostało skonstruowanych tak, aby umożliwić ich samodzielny montaż. Jak zamontować Webasto? Montaż zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania samego urządzenia i wszystkich jego podzespołów. Warto bowiem wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, zanim przystąpi się do instalacji takiego układu. Po pierwsze kluczowy jest wybór miejsca montażu agregatu. Sprzęt należy zainstalować w suchym miejscu, zabezpieczonym przed wnikaniem wilgoci, wibracjami, skrajnie wysoką temperaturą oraz gazami spalinowymi pochodzącymi z silnika. 

Po drugie, instalację trzeba dostosować bezpośrednio do rodzaju użytkowania. Wszystkie niezbędne dane na ten temat oraz instrukcję samego montażu znajdziesz w dołączonym do zestawu poradniku. Mimo wszystko warto zlecić przeprowadzenie instalacji w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Czy warto kupić ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe Webasto oferuje mnóstwo korzyści. Oprócz podstawowego zastosowania, jakim jest zwiększenie temperatury silnika oraz wnętrza pojazdu, ogrzewanie Webasto zapewnia bardzo niskie koszty eksploatacji system zużywa paliwo bezpośrednio z pojazdu, dzięki czemu nie ma potrzeby instalacji osobnego zbiornika. Agregaty zapewniają również ograniczenie zużycia jednostki napędowej. Ostatecznie Webasto emituje znacznie mniej dwutlenku węgla niż sam silnik w trakcie ogrzewania, co pozytywnie przekłada się na redukcję emisji spalin do atmosfery.

Sprawdź ofertę ogrzewania postojowego na Inter Cars i wybierz produkt dla siebie!

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

Jak konserwować Webasto?

Układ Webasto nie jest systemem, który wymaga szczególnej uwagi i konserwacji. Jednakże należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to instalacja, która może kiedyś ulec awarii. Serwis Webasto odbywa się zazwyczaj w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Samodzielnie warto jednak regularnie obserwować, czy agregat pracuje poprawnie. Przyczyn usterki może być wiele, dlatego zaleca się regularną kontrolę stanu urządzenia np. przy okazji wizyty u mechanika.

System ogrzewania postojowego Webasto jest bardzo wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zapewnia optymalną pracę silnika i może przyczynić się również do sporych, długotrwałych oszczędności. Cena za takie wyposażenie nie należy do wyjątkowo wygórowanych, a korzyści, jakie oferuje montaż wraz z użytkowaniem, są zdecydowanie warte rozważenia.

FAQ

Czy Webasto zużywa dużo paliwa?

Nowoczesne postojowe agregaty grzewcze Webasto są zoptymalizowane pod kątem zużywania minimalnej ilości paliwa. Zazwyczaj są to wartości od około 0,3 do 0,6 l na 60 minut pracy.

Czy agregat grzewczy ogrzewania postojowego wymaga konserwacji?

Nie, chociaż zaleca się regularne monitorowanie jego stanu oraz pracy przez zespół techniczny.

Ile czasu trwa nagrzewanie wnętrza za pomocą Webasto?

Wszystko zależy od temperatury powietrza na zewnątrz i wielkości pojazdu. Średnio jednak trwa to kilkanaście minut.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!