Od wielu lat CB radio dla sporej rzeszy kierowców jest wiernym kompanem podczas podróży. Co ciekawe, mimo rosnącej popularności smartfonów i wspomagających kierowców aplikacji, jego popularność nie słabnie. Dlaczego tak się dzieje, jakie są wady i zalety, co warto wiedzieć o działaniu i eksploatacji. Postaramy się przybliżyć ten fenomen, patrząc z kilku perspektyw. I też poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak wybrać CB radio?

Przydatność CB radia jest niepodważalna. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że używa go praktycznie każdy zawodowy kierowca aut ciężarowych. Pokaźny odsetek stanowią też przedstawiciele handlowi, kurierzy jeżdżący po trasach pozamiejskich i inne osoby spędzające dużo czasu za kierownicą na dłuższych dystansach. Po CB radio sięga także coraz szersza rzesza prywatnych kierowców, którzy myślą racjonalnie i wiedzą, że raz poniesiony wydatek szybko się zwraca, a poza tym może znacznie ułatwić i uprzyjemnić np. wakacyjną podróż. Dodając do tego przystępną cenę podstawowych modeli, łatwiej zrozumieć niesłabnącą popularność rozwiązania, które na Starym Kontynencie zadebiutowało w latach 60. minionego stulecia.

Z tego artykułu dowiesz się:

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

CB radio – zarys historii

Sama nazwa CB radia to skrót od anglojęzycznego Citizens Band, czyli pasma obywatelskiego. Początkowo wykorzystywano częstotliwości o zakresach od 460 do 470 MHz, jednak z powodu niewystarczającego zasięgu zrezygnowano z nich na rzecz częstotliwości 27 MHz i właśnie ona pozostała w użytku do dzisiaj. Pomysłodawcą i konstruktorem tego pożytecznego urządzenia był Kanadyjczyk Alfred Gross. Uznawany za pioniera w dziedzinie łączności bezprzewodowej innowator jest również autorem takich wynalazków, jak walkie-talkie i pager. Co ciekawe, radio CB powstało na zlecenie wojska i dopiero z czasem ,,przeszło do cywila”.

W Polsce CB radio pojawiło się na początku lat 70. XX wieku. Prawdziwą popularność i masowość użycia osiągnęło dwie dekady później – w szczególności użytkowane jako radiotelefon mobilny.

Najważniejsze zalety CB radia

Podstawową zaletą takiego zastosowania jest możliwość szybkiego pozyskania przez kierowcę potrzebnej informacji lub wezwania pomocy w razie zagrożenia. To opcja pomocna także wtedy, gdy akurat brak pod ręką telefonu komórkowego lub gdy nie ma zasięgu. Poza tym dzięki CB możliwe jest nawiązanie łączności z wieloma anonimowymi osobami, a nie tylko z takimi, których numery znajdują się w pamięci telefonu. Dzięki wymianie informacji korzystanie z CB radia potrafi uchronić przed punktami karnymi i mandatem. Poniekąd poprawia to bezpieczeństwo na drogach, ułatwia podróżowanie i skraca czas. Zwolennicy łączności radiowej wspominają też o dodatkowych korzyściach, takich jak: informacje o dobrej restauracji dla kierowców, ciekawych widokach czy lokalnych anomaliach pogodowych.

Prawo i… technologia

Teraz pora na odrobinę danych technicznych. Jak już wiadomo, łączność CB wykorzystuje częstotliwość 27 MHz. Pasmo to jest podzielone na pięć zakresów częstotliwości (A, B, C, D, E), podzielonych z kolei na kanały oddalone od siebie o 10 kHz. Każdy z zakresów obejmuje 40 kanałów. Zgodnie z polskimi przepisami do łączności CB wykorzystuje się wyłącznie podstawowe 40 kanałów, czyli zakres od 26,960 do 27,405 MHz. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wedle obowiązującego na terenie RP prawa, a konkretnie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz. U. Nr 169, poz. 1774) stosowanie urządzeń wykorzystujących ten zakres nie wymaga pozwolenia radiowego, o ile moc nadajnika nie przekracza 4 watów. Obecnie brzmi to dziś jak oczywistość, ale jeszcze przed 2004 rokiem sprawa wyglądała inaczej. Konieczne było uzyskiwanie stosownych pozwoleń.

Montaż CB radia

Jak wybrać radio CB? Odbiornik być zamontowane wyłącznie w pojeździe wyposażonym w instalację elektryczną DC 12 V z tzw. minusem na masie. Warunek ten spełnia zdecydowana większość współczesnych samochodów. Dla sprawdzenia poprawnej biegunowości należy upewnić się, czy ujemny biegun akumulatora połączony jest z nadwoziem samochodu. Duże ciężarówki mogą być wyposażone w instalację elektryczną 24 V. W takim wypadku konieczne będzie zastosowanie reduktora napięcia (przetwornicy 24/12 V) lub poprowadzenie zasilania bezpośrednio z akumulatora (koniecznie z bezpiecznikiem). Urządzenie może być zainstalowane zarówno w pionie, jak i w poziomie. Należy jednak pamiętać, że jego położenie nie może przeszkadzać w kierowaniu pojazdem oraz w ewentualnym działaniu poduszek powietrznych.

Co wybrać?

Rynek oferuje rozwiązania dopasowane do różnych potrzeb i możliwości finansowych. Warto przed zakupem rozważyć, jakie są oczekiwania wobec radia, jak często będzie ono użytkowane i w jakich warunkach. O ile każde dostępne na rynku urządzenie posiada podstawowe funkcje – regulowaną głośność oraz bramkę szumów (squelch), służącą do określenia, dla jakiej wartości szumów sygnał audio w głośniku zostaje włączony, o tyle bardziej zaawansowane funkcje dostępne są jedynie w droższych modelach. Najważniejsze i najbardziej przydatne z nich to: 

  • RF Gain, służące do regulacji czułości urządzenia
  • DW (Dual Watch), pozwalający na prowadzenie nasłuchu na dwóch kanałach równocześnie
  • NB/ANL, czyli filtr zakłóceń pojawiających się w instalacji elektrycznej samochodu 
  • Mic Gain, dopasowujący czułość mikrofonu do poziomu hałasu w kabinie. 

Ergonomia

Należy pamiętać również o ergonomii – im prostsza i bardziej intuicyjna obsługa, tym lepiej. Ergonomia ma znaczenie także ze względu na bezpieczeństwo. Obsługa CB radia nie powinna pochłaniać uwagi kierowcy i dekoncentrować go.

Kolejną ważną kwestią jest antena. Nawet dobre radio nie spełni oczekiwań, jeśli antena będzie źle dobrana lub nieprawidłowo zamontowana. Znaczenie ma też ukształtowanie terenu. Zasięg łączności można znacząco poprawić, prawidłowo montując antenę, centralnie i w najwyższym punkcie samochodu.  Są trzy sposoby montażu anten. Po pierwsze, można zamocować na stałe, wiercąc otwór w karoserii. Po drugie, na uchwytach przytwierdzonych do bagażnika lub rynienek dachowych. I po trzecie, na podstawie magnetycznej.

Najwygodniejsze są anteny na podstawie magnetycznej, co wynika z faktu nieskomplikowanego montażu. Inną ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do anten montowanych na stałe, nie wymagają strojenia. Jednak przy częstym zakładaniu i zdejmowaniu trzeba liczyć się z porysowanym lakierem. Inną wadą anten magnesowych jest brak kontaktu elektrycznego z masą, wskutek czego ich parametry mogą być nieco gorsze od mocowanych na stałe.

Jak skompletować zestaw?

Chcąc dołączyć do grona użytkowników CB radia, trzeba wybrać nie tylko odbiornik, ale też akcesoria czy antenę. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy listę.

Język CB-radiowca

Osoba, która po raz pierwszy ma kontakt z CB radiem, może być zdziwiona specyficznym slangiem użytkowników eteru. Większość określeń wywodzi się tradycyjnego żargonu kierowców ciężarówek. Krótki słowniczek pomoże nie tylko początkującym użytkownikom CB radia, ale też można traktować jako ciekawostkę językowo-komunikacyjną:

  • amba – mgła
  • dyrekcja – mąż, żona, rodzice
  • dyskoteka – radiowóz na sygnale
  • kino objazdowe – nieoznakowany samochód policji
  • krokodyle – Inspekcja Transportu Drogowego
  • lemoniada – paliwo
  • lunatyk – auto bez włączonych świateł
  • łapiduchy na dyskotece – pogotowie ratunkowe na sygnale
  • muchomor – autostopowicz
  • pielgrzym – nauka jazdy
  • śmietnik – stacjonarny radar
  • wentyl – rowerzysta
  • żaby – światła halogenowe

Użytkowanie CB radia może przynieść wiele korzyści. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach podczas eksploatacji. Kanałem służącym do zwykłej komunikacji jest 19 (27.180 MHz). To właśnie na nim opisuje się sytuacje na drodze (wypadki, kontrole itp.) i zadaje pytania dotyczące objazdów czy o robotach drogowych. Jeśli zanosi się na dłuższą rozmowę, wskazane jest przejście na inny kanał, aby nie blokować głównego. „Dziewiątka” (27.060 MHz) jest kanałem ratunkowym i nie należy prowadzić na nim rozmów na inne tematy. Z kolei 28 (27.280 MHz) jest ogólnym kanałem wywoławczym, służącym do prowadzenia nasłuchu i wywoływania stacji. CB radio to spore ułatwienie dla kierowców. O wielu innych dowiesz się z serwisu Motointegrator.

FAQ

Czy przedłużenie kabla antenowego wpływa na jakość sygnału?

Krótkie odcinki przewody nie powinny znacząco wpłynąć na sygnał. Zamiast łączenia przewodów lepszym pomysłem jest zakup nowego kabla o odpowiedniej długości.

Czy w Polsce radio CB jest legalne?

Od 2004 roku CB Radio jest legalne. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca określił maksymalną moc nadajnika do 4 W.

Jak zwiększyć zasięg?

Jako że zmiana parametrów odbiornika jest niezgodna z prawem, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowej anteny i (lub) nowego radia.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!