Prawo jest jasne – dziecko musi być przewożone we właściwym dla jego wzrostu, wagi i wieku foteliku. Jak wybrać taki fotelik? Jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku istotnych kwestiach bez problemu dobierzemy ten element wyposażenia samochodu. Wbrew pozorom fotelik dobieramy nie tylko do dziecka, ale także do samochodu – ilości miejsca na tylnej kanapie, czy długości pasów bezpieczeństwa.

 

Prawo i realia

W maju 2015 roku weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące przewozu dzieci w samochodach. W foteliku samochodowym, lub na specjalnym podwyższeniu mamy obowiązek wozić dziecko o wzroście poniżej 150 cm. Zniesiono kryterium wieku, dzięki czemu w specjalnym foteliku (lub na podwyższeniu) mamy obowiązek przewozić również niskiego 13-latka. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. Jeśli nasze dziecko jest wyższe niż 135 cm i waży więcej niż 36 kg, wówczas możemy je przewieźć bez fotelika, ale zawsze zapięte pasami i na tylnej kanapie samochodu. Druga przewidziana prawem sytuacja, w której wolno nam przewieźć dziecko bez fotelika zachodzi gdy na tylnej kanapie samochodu mamy już zamontowane dwa foteliki, a montaż trzeciego jest niemożliwy. W takiej sytuacji na środkowym miejscu możemy przewieźć trzylatka, o ile oczywiście jest przypięty pasami. Nowością w przepisach jest zakaz przewożenia dzieci do lat 3 w samochodach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa, w których nie ma technicznej możliwości zamontowania fotelika dla dziecka. Jeśli w samochodzie nie mamy możliwości dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera, nie wolno nam przewozić na prawym przednim fotelu dziecka w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy.

Dodatkowo, ale to nie jest żadna nowość, dziecka w czasie jazdy nie wolno z fotelika wyjmować, karmić (dotyczy to w szczególności noworodków), przewozić na kolanach lub w odpiętej od wózka gondoli. Takie działanie – mimo że wygodne i dla części rodziców usprawiedliwione („…bo Jaś płakał, więc go wyjęłam, żeby przytulić…”) z punktu widzenia bezpieczeństwa dziecka jest absolutnie niedopuszczalne. Żeby wypiąć naszego najmniejszego pasażera z fotelika bardzo często rodzic musi odpiąć swoje pasy bezpieczeństwa. W trakcie gdy trzyma pociechę na rękach, przytula lub karmi rzadko kiedy jest przypięty. Pomińmy najbardziej dramatyczny wariant, w którym dochodzi do wypadku, ale załóżmy, że kierowca musi nagle zahamować. Bezwładność z dużą siłą wepchnie wówczas rodzica z dzieckiem na przedni fotel. Skutki takiego, niewinnego na pierwszy rzut oka zdarzenia mogą być tragiczne.

 

Jaki fotelik?

Europejskie prawo dzieli foteliki samochodowe na 5 podstawowych grup. Podstawowym kryterium podziału jest waga dziecka, ale producenci bardzo często doprecyzowują „grupę docelową” danego modelu fotelika wzrostem. Jest to o tyle istotne, że dziecko niskie i „dobrze zbudowane” będzie potrzebowało innego kształtu fotela niż szczupłe, ale długie – mimo że oboje będą ważyły tyle samo.

  • Grupa 0 to foteliki dla dzieci o wadze do 9 kg,
  • Grupa 0+ to foteliki dla dzieci o wadze do 13 kg,
  • Grupa I to foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg,
  • Grupa II to foteliki dla dzieci o wadze 15-25 kg,
  • Grupa III to foteliki dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Foteliki z grupy 0 i 0+ obowiązkowo montowane są tyłem do kierunku jazdy. W grupie pierwszej panuje dowolność – na rynku dostępne są modele montowane tyłem jak i przodem do kierunku jazdy. Są także modele które możemy zamontować zarówno przodem jak i tyłem. Eksperci do spraw bezpieczeństwa jazdy zalecają montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to jest możliwe, jednak takie foteliki zajmują w samochodzie bardzo dużo miejsca i ich montaż w popularnym samochodzie kompaktowym czasami bywa niemożliwy.

Sprawdź ofertę fotelików samochodowych w naszym sklepie

 

Pasy czy ISOFIX?

Na rynku funkcjonują dwa systemy montowania fotelików samochodowych. Pierwszy to mocowanie fotelika bezpośrednio na pasach bezpieczeństwa samochodu, drugi to montaż za pomocą systemu ISOFIX.

Pasy bezpieczeństwa to podstawowy system bezpieczeństwa, w który wyposażony jest każdy samochód dopuszczony do ruchu na polskich drogach. Poprawny montaż fotelika samochodowego za pomocą pasów daje pewność, że praktycznie niezależnie od sytuacji fotelik pozostanie w miejscu. W końcu pasy muszą utrzymać pasażera, który waży nawet 120-130 kg. Istotne jest jednak to, aby zawsze montaż był poprawny, pasy napięte, a fotelik właściwie ustawiony. W przypadku fotelików z grup 0 i 0+ jest to szczególnie ważne, foteliki pełnią również funkcję nosidełek dla dzieci i są bardzo często wkładane i wyjmowane z samochodu.

ISOFIX to nowszy, bo obowiązujący powszechnie dopiero od 1999 roku, europejski standard montażu fotelików bezpieczeństwa w samochodach. W odróżnieniu od montażu za pomocą pasów bezpieczeństwa, ISOFIX zakłada montaż w trzech punktach. Zaczepami do dwóch uchwytów umieszczonych w kanapie lub fotelu i trzecim – pasem do punktu zakotwiczenia albo za pomocą wystawianej stopy na podłodze auta. ISOFIX jest zdecydowanie systemem pewniejszym, a ryzyko pomyłki czy niedbalstwa przy montażu jest praktycznie całkowicie wyeliminowane, ale nie można powiedzieć że jest pod każdym względem bezpieczniejszy. Pasy bezpieczeństwa utrzymają w każdej sytuacji dorosłego pasażera z nadwagą, podczas gdy mocowania ISOFIX mają nośność ok 36 kg. Foteliki przeznaczone do montażu wyłącznie w systemie ISOFIX zazwyczaj są homologowane dla dzieci do wagi 18 kg, podczas gdy te same modele dedykowane do montażu za pomocą pasów już do 36 kg. Skąd ta różnica? Pasy mimo wszystko są mocniejsze.

Warto również pamiętać, że system ISOFIX nie zabezpiecza w pełni przed obrotem fotelika wokół osi mocowania. Zamontowany fotelik opiera się tylko o fotel, oparcie i podłogę samochodu (o ile jest wyposażony w stopę) lub zakotwiczenie w bagażniku (o ile konstrukcja fotelika i wyposażenie samochodu na to pozwala). Pod tym względem, mniej wygodny system pasów może wydawać się bezpieczniejszy. Z drugiej strony pamiętajmy, że ISOFIX jest systemem dopuszczonym do użytku, a certyfikowany i atestowany fotelik zapewnia pełne bezpieczeństwo niezależnie od systemu montażu.

 

Dobór fotelika grupy 0 i 0+

Zawsze najtrudniejszy jest dobór pierwszego fotelika dla pierwszego dziecka w rodzinie. Na rynku wybór jest ogromny, a zakupu trzeba dokonać jeszcze zanim pociecha przyjdzie na świat. Pozostaje więc dopasowanie fotelika do samochodu. A to też bywa trudne.

Po pierwsze, należy sprawdzić czy w samochodzie mamy mocowania systemu ISOFIX. Wbrew pozorom nie jest to oczywiste. W większości modeli samochodów produkowanych przez koncern Volkswagena mocowania ISOFIX były na wyposażeniu seryjnym już w 2002 roku. Dla odmiany, w bardzo popularnym modelu Ford Focus drugiej generacji, rzeczone mocowania wymagały dopłaty i zamówienia konkretnej konfiguracji samochodu. Podobnie rzecz się ma z dezaktywacją przedniej poduszki powietrznej. Standardowy element wyposażenia chyba wszystkich modeli VW, Skody, Seata i Audi nie jest oczywisty w Fordzie. Tutaj również dopłata i zamówienie samochodu lub montaż w serwisie na indywidualne życzenie.

Drugą istotną kwestią jest sprawdzenie czy wymarzony fotelik w samochodzie w ogóle się zmieści. Fotelik najczęściej montujemy na skrajnym miejscu na tylnej kanapie. To, czy umiejscowimy go za kierowcą, czy pasażerem jest często wynikiem świadomego wyboru rodziców, ale najczęściej to kompromis pomiędzy ilością miejsca na tylnej kanapie, możliwością umiejscowienia matki (najczęściej) za kierowcą i wybranym systemem mocowania. W sytuacji gdy decydujemy się na system oparty o pasy bezpieczeństwa istotna staje się ich długość. W niektórych modelach samochodów, niewyposażonych w system ISOFIX, pasy bezpieczeństwa są zbyt krótkie, żeby zamontować większość fotelików dostępnych na rynku. Dlatego nigdy nie kupujmy fotelika grupy 0/0+ bez wcześniejszej przymiarki do samochodu.

Sprawdź ofertę fotelików samochodowych w naszym sklepie

 

Zazwyczaj o fakcie, że pasy są za krótkie, a w samochodzie brakuje mocowań ISOFIX przyszli rodzice dowiadują się na kilka tygodni przed narodzinami dziecka. Na szczęście rynek zna kilka rozwiązań tego problemu. Po pierwsze, do części fotelików możemy dokupić bazę montowaną pasami bezpieczeństwa. Drugą opcją jest zakup zestawu mocowań ISOFIX do danego modelu samochodu. Takie zestawy są bardzo często dostępne w autoryzowanych serwisach, nie są drogie, a ich mocowanie trwa chwilę (jeśli tylko producent przewidział taką możliwość).. Wymiana samochodu jest ostatecznością.

 

Motointegrator.pl radzi:
  1. Dzieci do 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku lub na specjalnym podwyższeniu.
  2. Trzeba rozsądnie wybrać system montażu fotelika. Czasami nawet w samochodzie wyposażonym w mocowania ISOFIX, fotelik lepiej zamontować za pomocą pasów bezpieczeństwa.
  3. Pierwszy fotelik dla dziecka musi być dobierany przede wszystkim do samochodu – na początku dziecko zawsze będzie bezpieczne i będzie mu wygodnie.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!