Zgodnie z kodeksem drogowym, na kierowcę może być nałożony mandat w przypadku, gdy w czasie kontroli drogowej policjant zauważy, że szyba w samochodzie jest pęknięta lub ma rysy. Uszkodzenia tego typu mogą bowiem zniekształcać i wpływać na widoczność, a co za tym idzie zagrażać bezpieczeństwu osób podróżujących pojazdem i innych uczestników ruchu. Co zrobić więc, kiedy w naszym samochodzie dojdzie do tego typu usterki, spowodowanej np. uderzeniem kamienia spod kół? Rozwiązaniem nie zawsze musi być całkowita wymiana. Szybę możemy próbować naprawiać lub sklejać.

 

Rodzaje szyb samochodowych

 

W samochodach znajdziemy dwa rodzaje szyb: hartowane lub klejone. Pierwsze z nich to lite tafle szklane o różnym stopniu twardości. W razie rozbicia rozpadają się one na liczne, małe kawałki. Stosuje się je przede wszystkim w oknach bocznych.

Szyby klejone składają się z tafli zewnętrznej i wewnętrznej, między nimi znajduje się przezroczysta folia. Całość połączona jest kauczukiem butylowym. Dzięki temu szyby tego typu są bardziej odporne na rozbicie. W przypadku uderzenia twardym przedmiotem, ulegają naruszeniu tylko w niektórych miejscach, nie tracą jednak przejrzystości i walorów osłonowych. Stosuje się najczęściej w oknach przednich i tylnych.

 

Uszkodzenia szyb mogą być niebezpieczne

 

Wraz z upływem lat, szyby samochodowe, przede wszystkim przednie, ulegają zniszczeniu i mikro urazom na zewnętrznej powierzchni. Najczęściej na skutek działania wycieraczek lub, gdy często poruszamy się w warunkach dużego zapylenia. Należy również pamiętać, że karoseria w samochodzie pracuje, więc jeśli mamy odprysk lub pęknięcie na szybie, to z biegiem kilometrów będzie się ono powiększało. Dlatego też takie uszkodzenia trzeba jak najszybciej naprawiać. W przypadku tego typu zużycia, niekoniecznie trzeba decydować się od razu na wymianę całej szyby. Rozwiązaniem może być zastosowanie mechanicznego polerowania szkła. Wykonuje się je przy pomocy polerki, glikolu albo i pasty rozcieńczonej wodą.

 

Sprawdź warsztaty oferujące naprawę szyb w Twojej okolicy

 

Kiedy jednak szyba samochodowa ulega uszkodzeniu mechanicznemu, np. na skutek uderzenia kamienia, konieczne jest podjęcie innych działań. Powstają wówczas ubytki przybierające formę rozchodzących się promieniście pęknięć, rys czy też zagłębień. Nawet niewielkie uszkodzenia tego typu mogą powodować utrudnienia dla kierowcy. Ubytki rozpraszają promienie światła, a co za tym idzie – doprowadzają do oślepienia kierowcy.

Należy też pamiętać, że pojazd z uszkodzoną przednią szybą nie przejdzie badania technicznego. W przypadku kontroli policyjnej, możemy narazić się na uznanie naszego samochodu za niesprawny, co często skutkuje zabraniem dowodu rejestracyjnego i zobowiązaniem do wymiany szyby. Oczywiście po wymianie będzie potrzebny nowy przegląd techniczny. Dopiero po jego uzyskaniu możliwe będzie odzyskanie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Trzeba również pamiętać, że gdy tylko zauważymy pęknięcie czy też inny defekt szyby samochodowej, powinniśmy zabezpieczyć uszkodzone miejsce, a następnie jak najszybciej udać się do specjalisty. Można to zrobić np. zaklejając je z dwóch stron taśmą klejącą,. Dzięki temu do ubytku nie powinny się dostać zanieczyszczenia utrudniające późniejszą naprawę.

 

Naprawa szyby u specjalisty

 

Niewielkie uszkodzenia powierzchni nie muszą wiązać się z koniecznością wymiany całej szyby. W wyspecjalizowanym zakładzie, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych możliwe jest naprawienie powstałego ubytku.

Naprawa wchodzi w grę przy stosunkowo małych uszkodzeniach, rzędu maksymalnie 25 mm średnicy, czyli mniej więcej wielkość niewielkiej monety. Wyklucza się możliwość naprawy w następujących przypadkach:

  1. Pękniecie kończy się na krawędzi szyby lub pod uszczelką.
  2. Odprysk znajduje się bezpośrednio przed oczami kierowcy. Nawet po naprawie możliwe będzie pojawienie się w miejscu, w którym została przeprowadzona, śladów utrudniających prowadzenie pojazdu.
  3. Naprawianie nie ma również większego sensu w przypadku większej ilości uszkodzeń na jednej szybie. Pamiętać należy także, że poddaje się mu tylko zewnętrzną część szyby.

 

Przebieg naprawy

 

Proces usuwania uszkodzenia rozpoczyna się od dokładnego wyczyszczenia miejsca odprysku. Z ubytku usuwa się wodę (często przy użyciu ciepłego powietrza emitowanego przez suszarkę, opalarkę czy palnik gazowy), a następnie wszelkie zabrudzenia i powietrze (przy pomocy pompki).

Po tym etapie, za pomocą pompy próżniowej, uszkodzenie wypełnia się żywicą syntetyczną, którą następnie utwardza się przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Nadmiar nałożonej żywicy usuwa się poprzez polerowanie ręczne lub mechaniczne.

Naprawa szyby jest procesem stosunkowo krótkim – trwa do godziny. Co ważne, po przeprowadzaniu całego procesu uszkodzony fragment szyby w 95 – 100% odzyskuje swoją wytrzymałość.

Jest to także rozwiązanie tańsze niż wymiana całej szyby. Szacunkowo mniej więcej 25% kosztów wymiany. Cena zależy oczywiście od wielkości uszkodzenia i nakładu pracy, potrzebnego na jego usunięcie.

 

Klejenie szyb na własną rękę

 

Na rynku istnieją również możliwość zakupu produktów, dzięki którym możliwa jest samodzielna próba naprawy uszkodzenia na szybie. Zestawy takie składają się ze specjalnego kleju, aplikatora z przyssawkami, żyletki z bezpiecznym uchwytem oraz folii. Wykorzystuje się je w ten sposób:

  • za pomocą aplikatora w uszkodzenie wtłacza się klej. Nadmiar kleju może wyciekać z uszkodzenia, więc należy miejsce zabezpieczyć folią, tak, aby do środka nie dostało się powietrze,
  • po kilku minutach folię się odrywa,
  • natomiast nadmiar kleju usuwa żyletką.
  • W przypadku stwierdzonych niedociągnięć, proces się powtarza.

 

Wymiana to ostateczność

 

Gdy uszkodzenie szyby w samochodzie okaże się poważne, konieczna będzie jej wymiana. To skomplikowane zadanie polega na:

  • Najpierw demontuje się wycieraczki czy też plastikowe parapety.
  • Potem, konieczne jest wycięcie starej szyby, najczęściej przy pomocy struny (drutu).
  • Miejsce pod nową szybę należy dokładnie oczyścić z rdzy i zanieczyszczeń.

Na koniec nakłada się klej, umieszcza szybę w otworze okiennym i mocuje taśmami do nadwozia. Warto zaufać fachowcom.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy decydujemy się na klejenie szyby lub jej wymianę, będzie oddanie pojazdu w ręce specjalistów, dysponujących wiedzą i doświadczeniem oraz profesjonalnym sprzętem. Taką usługę można wykonać w warsztatach MotoIntegrator i sieci MotoIntegrator Partner:

Sprawdź warsztaty oferujące naprawę szyb w Twojej okolicy

Motointegrator.pl radzi:
  • Samochód z uszkodzoną szybą może nie uzyskać pozytywnego wyniku badania technicznego, a co za tym idzie narazić się na zabranie dowodu rejestracyjnego.
  • W przypadku zauważenia uszkodzenia należy je jak najszybciej zabezpieczyć np. taśmą klejącą, by uniknąć dodatkowych zabrudzeń.
  • Jeśli uszkodzenie nie jest duże, naprawa szyby będzie rozwiązaniem tańszym i szybszym niż jej całkowita wymiana.
  • Naprawę lub wymianę szyby najlepiej wykonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!