Prawo o ruchu drogowym nie reguluje w sposób jasny kwestii przewozu zwierząt domowych samochodem. Mimo to temat jest bardzo ważny i nie można go bagatelizować. Brak odpowiedniego zabezpieczenia psa czy kota w aucie może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Stawką może być zdrowie lub życie – nie tylko pupila, ale także kierowcy i wszystkich pasażerów. Świadomy, odpowiedzialny opiekun zada więc sobie pytanie: Jak bezpiecznie przewozić zwierzę autem? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Zabezpieczenie zwierząt w aucie dlaczego to tak ważne?

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie pupila podczas podróży autem. Trzeba jednak pamiętać o dwóch kwestiach, które są nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa wszystkich pasażerów. Po pierwsze zwierzę bywa nieprzewidywalne. Nigdy nie wiesz, czy nie postanowi nagle wejść pod pedał hamulca, wskoczyć na deskę rozdzielczą albo wbić pazury w Twoje dłonie na kierownicy. Wszystkie te sytuacje to prosta droga do utracenia kontroli nad jadącym samochodem, a w konsekwencji do stłuczki czy nawet wypadku. Po drugie w razie gwałtownego hamowania czy uderzenia niezabezpieczone bagaże, ale też zwierzęta „zwiększają” swoją masę. To oznacza, że Twój pies ważący kilkanaście kilogramów, podczas bezwładnego lotu przy wypadku, osiągnie wagę nawet ponad stu kilogramów. I z taką siłą uderzy w szybę, słupek auta albo – co gorsza – w któregoś z pasażerów czym zrobi krzywdę nie tylko sobie, ale także i człowiekowi.

Ostatni możliwy scenariusz to ucieczka. Niezabezpieczone zwierzę może wystraszyć się podczas wypadku, wyskoczyć z samochodu i pobiec przed siebie. Będąc w nieznanym sobie rejonie, prawdopodobnie nie znajdzie drogi powrotnej do auta.

Co na to prawo?

Polskie prawo nie określa jednoznacznie, jak należy przewozić zwierzęta w aucie. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”. To oznacza, że podróżując z pupilem, należy stosować się do regulacji odnośnie ładunków. Te z kolei, według prawa o ruchu drogowym, mówią o tym, że ładunek:

  • nie może utrudniać kierowania pojazdem,
  • nie może ograniczać widoczności drogi,
  • powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia.

Przewożenie pupila bez odpowiedniego zabezpieczenia może być także uznane za celowe narażanie zwierzęcia na niebezpieczeństwo. Ponadto przewożenie zwierząt niezgodnie z regulacjami może skutkować karą grzywny w wysokości od 20 do 500 zł.

Kot w transporterze w aucie

Jak zabezpieczyć zwierzę w samochodzie?

Przy wyborze najlepszego zabezpieczenia ważne są przede wszystkim: rodzaj auta, którym podróżujesz oraz wielkość Twojego zwierzaka. Podane rozwiązania to sprawdzone propozycje, jednak musisz dopasować je do swojej sytuacji.

  1. Szelki i pas
    To rozwiązanie dla dużych i małych psów, a także odważnych kotów. Skorzystaj z szelek przeznaczonych do podróży autem, powinny być wykonane ze specjalnego materiału, który nie pęknie w razie wypadku. Pas wepnij do systemu Isofix, zatrzask pasów lub uchwytu w bagażniku – w zależności od tego, czy Twój przyjaciel będzie podróżował na tylnej kanapie, czy w bagażniku. Pamiętaj też, żeby pas nie był zbyt długi i uniemożliwił zwierzęciu wycieczki po samochodzie.
  2. Transporter na tylnej kanapie
    Sprawdzi się przy mniejszych psach, ale też kotach i mniejszych zwierzętach. Skutecznie unieruchomi Twojego pupila, jednocześnie chroniąc go podczas wypadku. Transporter powinien być wykonany z wytrzymałego materiału. Jak zamontować go w aucie? Całość przypnij pasem bezpieczeństwa. Nieprzypięty transporter ze zwierzęciem w środku to jeszcze większe zagrożenie dla pasażerów!
  3. Klatka do bagażnika
    Przeznaczona zwykle dla większych psów, ale sprawdzi się także wtedy, gdy nie chcesz przewozić mniejszego psiaka na kanapie auta. Klatka powinna być przymocowana, aby się nie przemieszczała. Ważną kwestią jest wyjście ewakuacyjne, które przyda się, jeśli otworzenie bagażnika będzie niemożliwe. Pamiętaj – to rozwiązanie tylko do tych aut, których bagażnik jest połączony z kabiną.
Pies w aucie na macie

Komfort podróży z psem

Twój psiak jest bezpieczny, ale obawiasz się o tapicerkę auta? W tej sytuacji świetnie sprawdzi się specjalna mata do przewozu zwierząt. Na rynku istnieją modele przeznaczone do bagażnika oraz na tylną kanapę – zaczepiane o zagłówki. Sprawdź, jakie produkty przygotował Inter Cars na podróż z Twoim zwierzakiem!

O czym warto pamiętać podczas podróży z pupilem?

Zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać w każdej sytuacji, choćby to była kilkuminutowa podróż do weterynarza. A co z dłuższymi wycieczkami? Zabierając zwierzę na wakacje czy choćby podczas przeprowadzki do innego miasta, trzeba zadbać także o jego komfort. Dlatego zawsze pamiętaj o:

  • książeczce zdrowia z aktualnymi szczepieniami np. przeciwko wściekliźnie;
  • misce i świeżej wodzie;
  • niekarmieniu czworonoga przed podróżą, ponieważ może skończyć się to mdłościami;
  • nieotwieraniu szeroko okien, zwierzę może przeziębić uszy;
  • nieprzekraczaniu temperatury 20 stopni Celsjusza, jeśli korzystasz z klimatyzacji;
  • robieniu częstych postojów, aby zwierzę mogło załatwić swoje potrzeby.

Pamiętaj także, by nigdy nie zostawiać swojego przyjaciela wewnątrz nagrzanego auta. W upalne dni (25 stopni i więcej) Twój samochód pozostawiony na słońcu już w kilkanaście minut osiągnie temperaturę zagrażającą zdrowiu i życiu Twojego zwierzęcia.

FAQ

Czy pies w aucie musi być zabezpieczony?

Tak, ze względu na bezpieczeństwo zwierzęcia oraz wszystkich pasażerów, zarówno pies, jak i kot powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Jak zabezpieczyć zwierzę w samochodzie?

Możliwości jest kilka, a najpopularniejsze z nich to szelki z pasem, transporter umiejscowiony na tylnej kanapie lub klatka w bagażniku.

Czy prawo w Polsce reguluje kwestie przewozu zwierząt?

Nie jest to jednoznaczne. W tej sytuacji mają zastosowanie przepisy o rzeczach, które mówią, że ładunek w aucie nie może utrudniać kierowania pojazdem oraz ograniczać widoczności drogi. Powinien też być zabezpieczony przed zmianą położenia.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!