Zwykle, gdy myślimy o oświetleniu samochodu, przychodzą na myśl kierunkowskazy, reflektory i żarówki, które stanowią zewnętrzne oświetlenie pojazdu. Równie ważne jest wewnętrzne oświetlenie samochodu, a to w wersji podstawowej nie zawsze wystarcza do komfortowego użytkowania. Jeśli chcesz poprawić swoją widoczność, zwłaszcza po zmroku, zainwestuj w dodatkowe oświetlenie drzwi samochodu. Jak zrobić podświetlenie drzwi w samochodzie? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kogo zainteresuje podświetlenie drzwi samochodu?
  2. Jakie oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne jest dozwolone?
  3. Jakie są rodzaje i możliwości podświetlenia drzwi w samochodzie?
  4. Jak zamontować oświetlenie drzwi samochodu?
  5. O czym warto pamiętać odnośnie oświetlenia drzwi samochodu?

Kogo zainteresuje podświetlenie drzwi samochodu?

Podstawowe oświetlenie samochodu nie zawsze jest wystarczające, gdy chcemy w bezpieczny sposób dotrzeć na miejsce. Szczególnie problematyczna może być jazda po zapadnięciu zmierzchu i nocą. W większości modeli pojazdów drzwi od wewnętrznej strony nie są oświetlone. Przez to, otwarte, mogą nie być odpowiednio widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

szukasz produktu który opisujemy?

Światła w drzwiach samochodu z pewnością przydadzą się wtedy, gdy chcemy szybciej znaleźć potrzebne przedmioty w bocznych kieszeniach pojazdu. Dzięki nim można też uniknąć potencjalnych stłuczek lub kolizji z udziałem innych pojazdów albo pieszych. To dodatkowe ułatwienie, gdy podczas deszczu lub burzy próbujemy bezpiecznie przedostać się z pojazdu do domu albo wysiąść z samochodu bez wejścia w kałużę. Co więcej – delikatne wewnętrzne oświetlenie drzwi samochodu wygląda bardzo atrakcyjnie. Z pewnością podnosi też walory wizualne Twojego samochodu.

Oświetlenie drzwi samochodu – zewnętrzne czy wewnętrzne?

Podświetlenie drzwi w samochodzie, który porusza się drogami publicznymi, jest możliwe wyłącznie wewnątrz pojazdu. Niedozwolone jest także stosowanie dodatkowych elementów oświetlenia zewnętrznego. Światła zewnętrzne nie mogą być zbyt intensywne lub za słabe.

Zabronione jest m.in. neonowe podświetlanie podwozia lub felg. Wyjątkiem są jedynie specjalne okazje, np. pokazy lub targi motoryzacyjne. Zewnętrzne oświetlenie pod drzwiami samochodu mogłoby rozpraszać innych uczestników ruchu drogowego.

Na szczęście w przypadku wewnętrznego oświetlenia pojazdów właściciel ma wiele ciekawych możliwości w zakresie tuningu optycznego. W różnych miejscach kokpitu można zamontować dodatkowe źródła światła, które zwiększają przyjemność korzystania z samochodu. Pozwalają też w bezpieczniejszy sposób przemieszczać się w różnych porach dnia i nocy. Oświetlenie drzwi samochodu – jakie opcje mamy do wyboru?

Podświetlenie drzwi w samochodzie – rodzaje i możliwości

Najczęściej stosowanym rodzajem oświetlenia w pojazdach osobowych są światła LED. Tego rodzaju lampki nie tylko podnoszą walory estetyczne samochodu. To także większa wygoda podczas wsiadania do auta po zapadnięciu zmroku i łatwiejsze wysiadanie, jeśli zaparkowaliśmy w miejscu pozbawionym dostatecznego oświetlenia. Właściciel pojazdu może zdecydować się na pojedynczą lampkę LED na każdym skrzydle drzwi lub kilka mniejszych punktów oświetlających. Może też postawić na bogatsze oświetlenie w postaci listwy LED bądź projektora.

Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie całego obramowania drzwi, będą one doskonale widoczne po ich otwarciu. Dzięki temu możemy uniknąć uszkodzenia lub przypadkowego zarysowania lakieru przez zbyt blisko przejeżdżający inny pojazd. Rozwiązanie takie jak oświetlenie pod drzwiami samochodu od wewnętrznej strony, które oświetla podłoże po wyjściu z auta, możemy zastosować też w klapie bagażnika samochodu czy w tylnych drzwiach pojazdu. Oświetlenie bagażnika ułatwia wyjmowanie z niego przedmiotów po zmierzchu.

Oświetlenie drzwi samochodu

Jak zamontować oświetlenie drzwi samochodu?

Zastanawiasz się, jak zrobić podświetlenie drzwi w samochodzie samodzielnie? Okazuje się, że to nic trudnego – z tego rodzaju zmianą poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy majsterkowania. Dyskretne oświetlenie pod drzwiami lub na kokpicie pojazdu przy pomocy lampek LED ma tę zaletę, że diody LED są małe i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Ich kolejnym atutem jest to, że są bardzo wydajne i trwałe. W praktyce zapewniają dodatkowe źródło światła przez wiele lat, nie generując niepotrzebnych kosztów. 

Jeżeli rozważasz dodatkowe oświetlenie drzwi samochodu, masz kilka opcji. Możesz wybrać większy projektor bezprzewodowy LED na drzwi do samochodu, punktowe diody lub indywidualnie dopasowane podświetlenie drzwi samochodu. Logo z marką Twojego auta może być ciekawym wizualnie uzupełnieniem elementów liftingu pojazdu, który da Ci dodatkową ochronę po zmierzchu. LED-owy projektor w drzwiach samochodu jest możliwą opcją praktycznie we wszystkich modelach aut, niezależnie od innych zamontowanych w drzwiach mechanizmów i ograniczonej przestrzeni montażowej. Oświetlenie LED w drzwiach samochodowych – jak zrobić podświetlenie drzwi w samochodzie w kilku prostych krokach?

Wybór lamp LED

Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia. Jeżeli planujesz oświetlenie w kilku miejscach w pojeździe, najbardziej ekonomiczny będzie zestaw lamp. Ich montaż może ograniczać się do samych drzwi, jak również progów wewnętrznych, bagażnika i miejsca na nogi. W dobrze wyposażonych sklepach dostępne są punktowe lampki, jak również taśmy i moduły LED czy też projektory, które rzucają światło na podłoże po otwarciu pojazdu.

Rodzaj mocowania

Gdy już wybrałeś najbardziej atrakcyjne podświetlenie drzwi samochodu – logo lub klasyczne diody, musisz zdecydować się też na rodzaj mocowania. W sklepach motoryzacyjnych masz możliwość zakupu elementów oświetlenia montowanych na taśmę lub przy użyciu mocowania magnetycznego. Jeśli używasz mocowania magnetycznego, zacznij od zamocowania magnesu, a do niego dołącz właściwe oświetlenie LED. 

W przypadku korzystania z diod LED mocowanych na taśmę konieczne jest zdjęcie warstwy zabezpieczającej (z taśmy), a następnie przymocowanie w określonym miejscu. Pamiętaj, aby powierzchnia, na której planujesz umieścić oświetlenie, była oczyszczona z ewentualnych zabrudzeń, sucha i odtłuszczona, dzięki czemu lampki będą solidniej się trzymać.

By zamontować projektor bezprzewodowy LED na drzwi do samochodu, potrzebujesz znaleźć dostatecznie dużo miejsca. W tym celu często demontuje się fabryczne oświetlenie w drzwiach pojazdu. Inną opcją jest nawiercenie np. tapicerki, aby przymocować projektor.

Źródło zasilania

Gdy już wybierzemy oświetlenie LED w drzwiach samochodowych, czas na decyzję o rodzaju zasilania – i tu jest kilka różnych opcji, z których najprostszym wydaje się być zasilanie bateryjne. Wymienna bateria nie wymaga prowadzenia kabla lub wiercenia w tapicerce albo kokpicie pojazdu. To najszybsza opcja, przy której musimy jedynie pamiętać o konieczności okresowej wymiany baterii, co nie jest przesadnie uciążliwe.

Alternatywą dla oświetlenia działającego na baterie są lampki lub projektor w drzwiach samochodu podłączony do zasilania samochodowego. Aby uzyskać oczekiwany efekt, musimy skorzystać z dołączonych do zestawu specjalnych przelotek i poprowadzić je do źródła zasilania. Wielu użytkowników prowadzi przewody do lampki sufitowej, która włącza się i wyłącza podczas otwierania i zamykania drzwi samochodowych. 

Oświetlenie drzwi samochodu

Montaż oświetlenia na drzwiach samochodu

Jak zostało już wspomniane wcześniej, montaż oświetlenia LED w aucie może odbywać się na kilka sposobów. Przy wyborze świateł montowanych na taśmie klejącej wystarczy przyczepić ją w wybranym miejscu na oczyszczonej i suchej powierzchni. Jeżeli z czasem zdecydujemy o zmianie ustawienia świateł lub przyklejeniu ich w innym miejscu, wystarczy delikatnie usunąć je przy pomocy ostrego narzędzia, dbając o to, by nie uszkodzić tapicerki. Pozostałości po kleju można usunąć miękką szmatką nawilżoną specjalnym płynem do czyszczenia, który nie spowoduje odbarwienia plastiku lub materiału.

Przy montażu oświetlenia do zasilania samochodu możesz podpiąć się pod lampkę w suficie lub – w zależności od modelu samochodu – fabrycznie zamontowaną na drzwiach lampkę boczną. Do podłączenia możesz użyć elementów dołączonych do kompletu świateł lub zakupić tzw. szybkozłączkę. Zadbaj o to, by kable zostały dobrze zabezpieczone i schowane tak, by po zakończonej pracy nie wystawały poza kokpit lub tapicerkę. Oczekiwany efekt? Oświetlenie na drzwiach zapala się w tym samym momencie, co lampka nad głową.

Oświetlenie drzwi samochodu – o czym warto pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na montaż dodatkowego oświetlenia wewnątrz samochodu, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim zadbaj o to, aby podświetlone drzwi lub klapa bagażnika nie oślepiały innych kierowców i pieszych. Dzięki temu nie będziesz przyczyniać się do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jednocześnie w rozsądny sposób zaplanuj umiejscowienie poszczególnych źródeł światła. Nie może ich być zbyt wiele i nie mogą działać bez przerwy, a jedynie podczas otwierania poszczególnych drzwi lub klapy bagażnika. Włączone oświetlenie wewnątrz kabiny pojazdu w ciągu dnia jest zbyteczne, a w nocy utrudnia bezpieczne prowadzenie samochodu i zmniejsza widoczność. 

Gdy kupujesz podświetlenie drzwi samochodu – logo, projektor lub taśmę LED – korzystaj wyłącznie z produktów z atestem, które są przeznaczone do zastosowania w pojazdach osobowych. Dobrze zaprojektowana lampka LED powinna wyłączać się chwilę po zamknięciu drzwi. Jeżeli tak się nie dzieje, dodatkowe źródło światła będzie pobierało energię w zbyt dużych ilościach. Przełoży się to na krótką żywotność baterii, a nawet – jeśli zdecydowałeś się na mocny projektor lub silne diody – wyładowanie akumulatora – mówi ekspert marki Inter Cars.

Oświetlenie drzwi samochodu – kilka słów na koniec

Atrakcyjnie wyglądające dodatkowe oświetlenie samochodu daje wiele korzyści – zwiększa bezpieczeństwo na drodze zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. To również większy komfort codziennego użytkowania samochodu, zwłaszcza wtedy, gdy często przemieszczasz się autem wieczorem lub w nocy. Dyskretne światła oświetlające podłoże sprawią, że prościej jest wypakować zakupy z bagażnika lub wyjść z samochodu w deszczowy albo mglisty dzień.

Oprócz montażu oświetlenia na drzwiach bocznych możesz rozważyć podświetlenie obszaru pod nogami. Tę funkcję niektórzy użytkownicy samochodów łączą z ręcznym zapaleniem lampki w suficie przy zamkniętych drzwiach. Przy braku możliwości podłączenia świateł do lampki sufitowej, rozważ użycie czujników otwierania drzwi i podłączenie ich do wiązki zasilania obok drzwi.

Podnoszące komfort jazdy nocą bywa podłączenie dyskretnych diod w obudowie lusterka lub dodanie świateł w tylnych drzwiach samochodu. To drugie rozwiązanie z pewnością docenią właściciele pojazdów z małymi dziećmi, gdyż światła ułatwiają zapinanie pasów bezpieczeństwa i wyjmowanie maluchów z fotelików. 

Uzupełniające oświetlenie drzwi samochodu lub innych ruchomych elementów pojazdu to dla wielu osób ciekawa możliwość personalizacji pojazdu stosunkowo niskim kosztem i nakładem pracy. Dzięki nim opcja wprowadzenia indywidualnie dobranych detali nie musi ograniczać się do wyboru własnych tablic rejestracyjnych lub koloru lakieru. Powitalny projektor LED, który po otwarciu drzwi wyświetla logo producenta na dowolnej powierzchni, z pewnością przyciągnie zainteresowane spojrzenia innych miłośników motoryzacji. 

Zanim jednak przystąpisz do tuningu optycznego pojazdu, przeanalizuj wszystkie możliwości, by efekt końcowy okazał się zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, zaufaj doświadczonemu warsztatowi, dzięki czemu unikniesz niechlujnego montażu i niskiej jakości podzespołów.

Jeżeli zdecydowałeś się na nowoczesne oświetlenie LED we wnętrzu Twojego auta, odwiedź sklep Inter Cars i wybierz dla siebie idealne elementy oświetlenia o najlepszych parametrach i w atrakcyjnych cenach!

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!