Przemieszczanie się po zatłoczonych ulicach to nie lada wyczyn, zwłaszcza w godzinach szczytu. W dużych miastach problemem jest też niewystarczająca ilość miejsc postojowych. Często kierowcy muszą się więc sporo nagimnastykować, aby wykonać manewr na przepełnionym parkingu lub wyjechać z zakorkowanej uliczki. Kamera cofania może okazać się pomocnym gadżetem, którego zadaniem jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Zobacz, jak działają takie urządzenia i jak wybrać najlepszy model!

Współczesne auta są fabrycznie wyposażone w rozwiązania, które mają ułatwić kierowcom prowadzenie auta i wykonywanie trudnych manewrów na drodze. W nowszych rocznikach standardem jest więc kamera cofania do samochodu, dostępna nawet w podstawowej opcji wyposażenia. W niektórych starszych pojazdach można spotkać czujniki parkowania, które sygnalizują dźwiękowo o zbliżającej się przeszkodzie

Mają one jednak ograniczony zasięg, a przy tym nie pozwalają obserwować, co się dzieje z tyłu samochodu. Taki widok umożliwiają kamery cofania, przeznaczone do samodzielnego montażu. Nawet jeśli jesteś posiadaczem wysłużonego auta starszej generacji, również możesz korzystać z takiego rozwiązania. Podłączenie kamery cofania nie wymaga bowiem dostępu do zaawansowanej technologii typowej dla nowoczesnych modeli pojazdów.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Kamera cofania do samochodu – co to jest i do czego służy

Współczesny rynek motoryzacyjny ma do zaoferowania wiele rozwiązań, które podnoszą komfort jazdy i wpływają na bezpieczeństwo podróży. Niegdyś takie udogodnienia były dostępne tylko dla nielicznych ze względu na wysoką cenę. Obecnie niemalże każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Posiadanie auta starszej generacji nie oznacza bowiem, że jesteś wykluczony z możliwości użytkowania nowoczesnych akcesoriów. 

Kamera cofania – jaką wybrać Okiem eksperta

Oferta gadżetów samochodowych jest tak rozbudowana, że każdy znajdzie wśród nich sprzęty na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych. Do tej grupy bez wątpienia zaliczają się kamery cofania, które już dawno przestały być traktowane jako luksus, a stają się podstawowym gadżetem dla kierowców. Co to za urządzenia i na czym polega ich działanie?

Kamera cofania z monitorem to urządzenie, które służy do obserwowania przestrzeni za autem. Sprzęt do śledzenia obrazu w tylnej części auta wykorzystuje specjalne czujniki oraz obiektyw, które informują kierowcę o zbliżaniu się do przeszkody.

Montaż kamery cofania przeprowadza się zazwyczaj w obrębie tablicy rejestracyjnej, ale sposób podłączenia sprzętu zależy od specyfikacji danego akcesorium. Obraz jest przekazywany w czasie rzeczywistym do wyświetlacza, dzięki czemu kierowca może na bieżąco śledzić sytuację na ekranie. W tym przypadku również masz do wyboru kilka rozwiązań, takich jak kamera cofania w lusterku, na desce rozdzielczej lub na osobnym monitorze. 

baner mamy części do Twojego samochodu

Kamery cofania – rodzaje

Producenci akcesoriów samochodowych starają się wyposażać swoje produkty w rozwiązania, które przełożą się na funkcjonalność i intuicyjną obsługę sprzętów. Efektem tego jest mnogość urządzeń, które różnią się od siebie stopniem zaawansowania, przeznaczeniem oraz parametrami technicznymi. Kamery cofania można więc podzielić na grupy, w zależności od sposobu montażu oraz obsługi. Wyróżniamy kilka rodzajów gadżetów:

  • Kamera cofania bezprzewodowa – to najwygodniejsze rozwiązanie, które nie wymaga poprowadzenia dodatkowych kabli. Urządzenie łączy się z odbiornikiem za pośrednictwem WI-FI, co przekłada się na większą mobilność sprzętu.
  • Kamera cofania przewodowa – wszystkie elementy zestawu muszą być ze sobą połączone za pomocą przewodu. Montaż kamery cofania może być nieco problematyczny, ale ma to swoje plusy. Przewodowe urządzenia są mniej podatne na zakłócenia spowodowane utratą łączności, co zdarza się w przypadku bezprzewodowych akcesoriów.
  • Kamera cofania z monitorem – poszczególne rodzaje sprzętów różnią się od siebie sposobem wyświetlania obrazu. W najprostszych modelach sytuację z tyłu auta możesz śledzić na smartfonie lub w nawigacji. Na rynku znajdziesz również kompletne zestawy, w skład których wchodzi kamera cofania z monitorem. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż kontrolowanie obrazu na niewielkim wyświetlaczu telefonu, ale trzeba się też liczyć z wyższą ceną zakupu.
  • Kamera cofania w lusterku – w tym przypadku urządzenie jest połączone ze specjalnym lusterkiem wstecznym, na którym jest wyświetlany obraz. Decydując się na taki zestaw, musisz się liczyć z koniecznością modyfikacji. Stare lusterko wymieniamy na to zintegrowane z kamerką. Zaletą jest oszczędność miejsca w pojeździe i prosta obsługa.
Kamera cofania – jaką wybrać Okiem eksperta

Jeśli szukasz budżetowej alternatywy dla kamery cofania, do wyboru masz jeszcze czujniki parkowania. Nie są one tak zaawansowane, gdyż jedynie sygnalizują dźwiękiem, że auto zbliża się do przeszkody. Kamera cofania do samochodu pozwoli Ci natomiast kontrolować to, co się dzieje za autem i może pełnić funkcję, jako wideorejestrator samochodowy. Na rynku znajdziesz urządzenia w szerokiej grupie cenowej, a najprostsze modele są dostępne w podobnym budżecie, co czujniki parkowania.

Kamerka cofania bezprzewodowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Planując zakup sprzętu, powinieneś przeanalizować specyfikację danego modelu. Bezprzewodowa kamera cofania ułatwi codzienną jazdę autem, a złej jakości urządzenie stanie się bezużytecznym gadżetem, zajmującym tylko miejsce. Nawet dysponując ograniczonym budżetem, masz szansę znaleźć niezawodne akcesorium, ale musisz wiedzieć, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy zakupie. Które parametry są najważniejsze przy wyborze kamery cofania?

  • Rozdzielczość – odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu. Im wyższa wartość, tym nagranie będzie bardziej szczegółowe i wyraźniejsze.
  • Rodzaj matrycy – najczęściej wykorzystuje się technologię CCD, która nieco wolniej działa, ale zapewnia stabilniejszą pracę bez zakłóceń. Równie powszechnym rozwiązaniem są matryce CMOS, które są szybsze, ale mogą nieco zniekształcać obraz.
  • Sposób zasilania – kamery cofania mogą być wyposażone w zasilanie bateryjne lub akumulatorowe. Niektóre sprzęty umożliwiają ładowanie przez wtyczkę zapalniczki samochodowej lub za pośrednictwem kabla USB.
  • Metoda transmisji obrazu – jak już wyżej wspomnieliśmy, do wyboru masz urządzenie przewodowe lub kamery cofania bezprzewodowe obsługujące łączność WI-FI.
  • Kąt widzenia – to jeden z najważniejszych parametrów, który decyduje o tym, jak dużą przestrzeń będziesz mógł oglądać za samochodem. Im szerszy kąt widzenia, tym łatwiej dostrzeżesz szczegóły, znajdujące się za pojazdem. Najtańsze modele są wyposażone w obiektyw 80 i 120 stopni. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą jednak sprzęty z szerokokątnym obiektywem minimum 170 stopni. Najbardziej zaawansowane akcesoria oferują możliwość podłączenia systemu kamer, które umożliwiają oglądanie obrazu w 360-stopniowym kącie widzenia.
  • Wytrzymałość – urządzenie będzie nieustannie narażone na działanie nieprzychylnych czynników zewnętrznych, dlatego musi być wyposażone w wytrzymałą obudowę odporną na wstrząsy i wilgoć. Warto również zwrócić uwagę na zakres temperatury pracy, który powinien wynosić minimum od -20 do 70 st. C.
  • Funkcjonalność – najprostsze modele jedynie wyświetlają podgląd na to, co się dzieje z tyłu. Bardziej zaawansowane sprzęty oferują dodatkowe udogodnienia, takie jak odwracanie obrazu, wyświetlanie linii pomocniczych czy możliwość uruchomienia asystenta parkowania.
Kamera cofania – jaką wybrać Okiem eksperta

Dobra kamera cofania WI-FI powinna ponadto zapewniać stabilne łącze i redukować zakłócenia i szumy, mogące negatywnie wpłynąć na jakość obrazu. Przy zakupie warto też zweryfikować to, czy dany sprzęt ma stosowne certyfikaty i pochodzi z wiarygodnego źródła.

Bezprzewodowa kamera cofania i czujniki parkowania – polecane modele

Wiesz już, na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie. Musisz jednak pamiętać, że kamera cofania do samochodu oraz czujniki parkowania mają być wsparciem dla Ciebie podczas jazdy autem. Każdy ma inne potrzeby, dlatego wybierając urządzenie, powinieneś kierować się własnymi preferencjami. 

Jaka kamerka cofania bezprzewodowa i zasilana kablem jest warta polecenia? Jaki czujnik parkowania dobrze sprawdzi się w Twoim aucie? Przygotowaliśmy propozycję sprzętów, wśród których być może znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie.

Kamera cofania ASPOCK ALC-500130

Profesjonalny zestaw z kamerą i monitorem o przekątnej 7 cali, wyświetlającym obraz w kolorze. Montaż kamery cofania wymaga podłączenia za pomocą kabla, który jest dołączony w komplecie.

Czujnik parkowania VALEO 632203

Wyspecjalizowany pakiet zawierający czujniki parkowania, zarówno na przedni, jak i na tylny zderzak samochodu oraz części konieczne do ich instalacji w pojeździe, zasilanym instalacją 12V. Za pomocą narastającego sygnału dźwiękowego, informuje o odległości do najbliższej przeszkody. 

Więcej produktów znajdziesz tutaj:

Podłączenie kamery cofania – ekspert radzi

Jak już wspomnieliśmy, za najnowocześniejsze rozwiązanie jest uważana kamera cofania WI-FI do bezprzewodowej transmisji obrazu. Przy ograniczonym dostępie do stałego łącza może być jednak zawodna, dlatego jeśli zależy Ci na stabilnym działaniu w każdych warunkach, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie przewodowe. Ze względu na montaż kamery cofania, wyróżnia się kilka kategorii sprzętów:

  • zespolone z ramką tablicy rejestracyjnej,
  • mocowane do zderzaka,
  • na tylnej szybie,
  • nad tablicą rejestracyjną.

Podczas instalowania urządzenia powinieneś na bieżąco śledzić obraz wyświetlany na ekranie. Pozwoli Ci to wybrać najlepsze miejsce na montaż kamery cofania, aby swoim zasięgiem objęła cały tył pojazdu.

Podłączenie kamery cofania w dużej mierze zależy od przeznaczenia danego sprzętu. W sprzedaży znajdziesz bowiem uniwersalne urządzenia, które pozwalają na sporą dowolność w wyborze miejsca instalacji. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kamerek cofania, przeznaczonych dla konkretnych modeli aut. Ich montaż musisz przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta, gdyż takie urządzenia są wykonywane do umieszczenia w określonym miejscu pojazdu. W dużych autach dostawczych warto natomiast zdecydować się na instalację systemu kamer, aby swoim zasięgiem objęły całą naczepę – mówi ekspert Inter Cars. Każda kamerka cofania bezprzewodowa i przewodowa jest dostarczana z instrukcją obsługi, dlatego, zanim przystąpisz do montażu, powinieneś się zapoznać z zaleceniami producenta – dodaje.

FAQ

Do czego służy kamera cofania do samochodu?

To urządzenie umożliwiające monitorowanie sytuacji z tyłu pojazdu. Jej zadaniem jest ułatwienie parkowania i przeprowadzenia skomplikowanych manewrów.

Czym się różni kamera cofania WI-FI od urządzenia przewodowego?

Kamerka cofania bezprzewodowa transmituje obraz do odbiornika za pośrednictwem łącza Bluetooth lub Wi-Fi. Sprzęty przewodowe wymagają natomiast podłączenia wyświetlacza i obiektywu za pomocą kabla.

Kamera cofania w lusterku czy z monitorem? Co lepsze?

Zestaw z monitorem jest wygodniejszy niż śledzenie obrazu na smartfonie lub nawigacji. Wyświetla też obraz znacznie precyzyjniej i w szerszym kącie. Kamera cofania w lusterku to kompaktowy sprzęt, który nie zajmuje dużo miejsca i sprawdzi się na co dzień.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!