Jakość powietrza to obecnie bardzo aktualny temat. Najwięcej miejsca w przestrzeni publicznej poświęca się kwestii smogu, który jest obecny przede wszystkim w dużych miastach. Warto jednak zastanowić się też nad tym, czym oddychasz w swoim samochodzie. A niestety, jeśli poziom zanieczyszczenia  powietrza na zewnątrz jest wysoki, to znajdzie się ono również w Twoim aucie. Rozwiązanie, które pozwala tego uniknąć to czujnik jakości powietrza. Jak działa i czy warto się na niego zdecydować?

czujnik jakości powietrza

Stan powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Potwierdza to opublikowany w 2022 r. raport opracowany przez Fundację Schumana i Fundację Adenauera – „Europa przeciw katastrofie klimatycznej”. Według niego Polska jest jednym z trzech krajów UE o najwyższej śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniami powietrza (726 zgonów rocznie na milion mieszkańców). W rankingu zielonych państw zajęła z kolei ostatnie miejsce, zdobywając 34 na 100 pkt. Polskie miasta tj. Żywiec, Pszczyna, Rybnik oraz Kraków, regularnie zajmują wysokie pozycje na listach europejskich aglomeracji  o najgorszej jakości powietrza. Jaki ma to związek z Twoim samochodem? System wentylacji w pojeździe działa podobnie do odkurzacza, zasysając ok. 540 litrów powietrza na godzinę. Razem z nim do kabiny dostają się pyły, spaliny i alergeny. Poziom zanieczyszczeń w środku samochodu może być nawet pięciokrotnie wyższy niż na zewnątrz. Nowoczesne technologie nie pozostają jednak bierne wobec tego problemu, czego efektem są takie rozwiązania jak czujnik jakości powietrza. Jego zadaniem jest bowiem m.in. zminimalizowanie wpływu smogu na stan powietrza, którym oddychasz, podróżując autem. 

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Po co jest potrzebny czujnik jakości powietrza?

Czujnik jakości powietrza (Air Quality Sensor/AQS) to podzespół elektroniczny, będący elementem automatycznego układu klimatyzacji  samochodu (climatronic). Jego zadaniem jest ciągłe monitorowanie obecności szkodliwych gazów i pyłów w powietrzu zewnętrznym. W sytuacji, kiedy sensor rozpozna ich wysokie stężenie, przełącza klimatyzację w tryb obiegu zamkniętego.

czujnik jakości powietrza

Dzięki precyzyjnemu pomiarowi i współpracy z technologią climatronic, do wnętrza kabiny nie przedostają się zanieczyszczenia, co przekłada się na jakość powietrza wdychanego przez pasażerów. A to wpływa z kolei na ich samopoczucie i komfort podróży, a w dalszej perspektywie także zdrowie.

Powietrze w samochodzie – szkodliwe pyły

Kontakt ze spalinami samochodowymi jest uzależniony także od tego, ile czasu spędzasz w aucie. W przypadku mieszkańców dużych miast dojeżdżających samochodem do pracy jest to ok. 2-3 godziny dziennie. Kierowcy zawodowi oraz inne osoby wykorzystujące samochód jako narzędzie pracy, mogą spędzić w nim nawet kilkanaście godzin każdego dnia. Jakość powietrza wewnątrz pojazdu ma więc spore znaczenie. A standardowo w środku auta unoszą się m.in.:

  • spaliny Twojego samochodu i innych aut poruszających się po ulicy,
  • pył zawieszony pochodzący z m.in. eksploatacji opon, klocków hamulcowych i sprzęgła,
  • wycieki płynów eksploatacyjnych,
  • lotne związki organiczne i inne substancje powstałe w wyniku strat podczas tankowania,
  • pył unoszący się podczas ścierania asfaltu.

Ograniczenie przedostawania się powyższych substancji do kabiny to zadanie, jakie spełnia właśnie czujnik jakości powietrza. Cena tego elementu wynosi zazwyczaj kilkaset złotych oraz zależy od producenta i modelu samochodu.

czujnik jakości powietrza

Czujnik jakości powietrza w samochodzie – jak działa?

W jaki sposób działa AQS? Na powierzchni sensora znajdują się czujniki pomiarowe, które sprawdzają poziomy tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku węgla oraz innych związków wydechowych. Jeśli wykryją one wysokie stężenie tych substancji, dochodzi do reakcji chemicznej, w wyniku której czujnik zmienia swoją przewodność. Sygnał zmiany jest przesyłany przez elektronikę do sterownika klimatyzacji. Następuje wtedy automatyczna regulacja dopływu świeżego powietrza i jego recyrkulacja w obiegu zamkniętym.

Czułość reakcji sensora jest kontrolowana przez oprogramowanie i zależy od takich parametrów jak temperatura, a także prędkość obrotowa regulatora nawiewu (im niższa temperatura, tym wyższe stężenie gazów jest potrzebne do uruchomienia AQS). Po poprawie jakości powietrza na zewnątrz klimatyzacja powraca do poprzedniego trybu pracy.

Obieg wewnętrzny w samochodzie

Jeśli samochód nie jest wyposażony w AQS można samodzielnie włączyć zamknięty obieg powietrza. Należy wówczas włączyć odpowiedni przycisk, znajdujący się w panelu sterującym klimatyzacją – jest na nim narysowany piktogram z kabiną auta oraz krążącą wewnątrz strzałka. Kiedy warto korzystać z funkcji recyrkulacji powietrza? Na pewno w takich sytuacjach:

  • jeśli istnieje ryzyko, że do środka dostanie się nieprzyjemny zapach,
  • kiedy wyczuwasz w aucie spaliny,
  • potrzebujesz szybciej schłodzić lub nagrzać auto.

Tryb obiegu zamkniętego powinien być włączany tylko na chwilę. W innym przypadku doprowadzi do niewystarczającej wentylacji kabiny, co może spowodować senność, zmęczenie oraz problemy z koncentracją. Samodzielne wykrycie szkodliwych substancji następuje z opóźnieniem. Jeśli czujesz ich zapach, oznacza to, że już przedostały się do środka auta. Czujnik jakości powietrza będzie zatem znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Reaguje on ponadto na gazy bezwonne, których nie jesteś w stanie wyczuć, a przez to odpowiednio zareagować.

Awarie czujnika jakości powietrza

Tak jak inne podzespoły, podobnie czujniki jakości powietrza ulegają awarii  i  czasem wymagają wymiany. Co więcej, AQS może też przestać działać pod wpływem kontaktu z rozpuszczalnikami, paliwami i niektórymi związkami chemicznymi (jest bardzo czuły). Niesprawny czujnik nie będzie spełniał swojego zadania, a do wnętrza będą dostawać się szkodliwe substancje.

Jeśli planujesz wymianę lub naprawę sensora, musisz wiedzieć, gdzie go szukać. Należy w tym celu sprawdzić i zdemontować podszybie samochodu, w którym powinien znaleźć się czujnik jakości powietrza . 

Czujnik jakości powietrza w popularnych markach

Systemy wprowadzane przez koncerny motoryzacyjne skupiają się nie tylko na ulepszeniach technologicznych i wizualnych, ale też na rozwiązaniach istotnych z punktu widzenia ekologii oraz ochrony zdrowia. Każdy producent stosuje tu własne ulepszenia, dodając klimatyzacji innych funkcjonalności. I dlatego, do standardowego wyposażenia samochodów klasy średniej i wyższej coraz częściej należy nie tylko czujnik jakości powietrza , ale też różnorodne filtry. Zasada ich działania jest bardzo podobna, a przykładowe systemy znajdziesz poniżej.

Skoda – Skoda Climatronic Air Car

Dbanie o jakość powietrza odbywa się tu dwuetapowo. Jeśli system wykryje duże ilości zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz, climatronic automatycznie przełącza się w tryb recyrkulacji. Następnie uaktywniają się filtry wewnętrzne, pochłaniające nieprzyjemne zapachy i pyłki. Działa więc jak połączenie klasycznego czujnika oraz oczyszczacza powietrza do samochodów. Automatyczne systemy klimatyzacji od Skody są dostępne w wersji dwu i trzystrefowej. Wykorzystuje się je w takich modelach jak Octavia i Superb.

Volvo – Interior Air Quality Sytem 

Należy do pakietu „Clean Zone Interior Package”, na który składa się szereg modyfikacji służących poprawie mikroklimatu w kabinie samochodu. IAQS jest w pełni automatycznym układem utrzymania jakości powietrza. Znajdują się w nim m.in. filtry oddzielające gazy i cząsteczki, redukujące zapachy z zewnątrz oraz usuwające szkodliwe substancje. Wykrycie ich wysokich stężeń powoduje zamknięcie wlotu powietrza oraz włączenie obiegu zamkniętego. Volvo przywiązywał do tych spraw dużą wagę już od wielu lat. W takie nowoczesne rozwiązania były wyposażone nawet modele niższej klasy średniej (np. czujnik jakości powietrza Volvo V50). Gdzie jest obecnie IAQS w autach tej marki? Są w niego wyposażone m.in. modele S80, V70, XC70 oraz V60.

czujnik jakości powietrza

Volkswagen – Air Care Climatronic

System jest wyposażony w AQS i aktywny biologicznie filtr, dzięki czemu zapobiega przedostawaniu się do kabiny nie tylko gazów, ale też pyłków, zarodników grzybów oraz innych alergenów. W razie konieczności sensor natychmiast włącza obieg zamknięty  zasysane powietrze. Air Care Climatronic jest dostępna m.in. dla Golfa, Tourana, Tiguana i Passata z dwu lub trzystrefową klimatyzacją automatyczną. Wprowadzono go w 2017 r., dlatego starsze modele posiadają zwykły czujnik jakości powietrza ..

Czy w każdym aucie można zamontować czujnik jakości powietrza?

Wykrywanie zanieczyszczeń w powietrzu i automatyczne przełączanie na tryb recyrkulacji to przydatne funkcje, które mogą znacząco wpłynąć na komfort podróży. Nie jest to jednak standardowe wyposażenie każdego samochodu. Czy można samodzielnie zamontować taki czujnik?

Przede wszystkim, sensor może współistnieć wyłącznie z automatycznym układem klimatyzacyjnym z podwójnym obiegiem powietrza. Wymiana climatronica jest dość skomplikowana i polega nie tylko na zainstalowaniu samego panelu sterowania. Niezbędne są do tego takie podzespoły jak nagrzewnica, czujnik temperatury wewnętrznej oraz wiele innych elementów. Potrzebny będzie też dopasowany do modelu auta czujnik jakości powietrza. Cena wymiany klimatyzacji może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, jeśli zdecydujesz się zlecić montaż specjalistom. Samodzielne działanie będzie tańsze, ale wymaga odpowiednich narzędzi i komputera diagnostycznego – odpowiada ekspert Inter Cars.

Renowacja kierownicy

Nie tylko czujnik jakości powietrza – zadbaj o układ klimatyzacyjny z Inter Cars

Czyste powietrze w kabinie pojazdu jest ważne w przypadku alergików, osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego oraz spędzających w aucie wiele godzin dziennie. Dotyczy to także każdego, kto dba o swoje zdrowie i samopoczucie. Czujnik jakości powietrza w samochodzie jest jednym z wielu elementów, które pozwalają ograniczyć ilość zanieczyszczeń przedostających się do wnętrza auta. Innym rozwiązaniem są filtry kabinowe, które neutralizują groźne substancje napływające do wnętrza samochodu. Najczęściej montuje się je w podszybiu lub schowku. Chcesz oddychać w swoim aucie czystym powietrzem? Sprawdź ofertę sklepu Inter Cars, gdzie znajdziesz części zamienne, akcesoria oraz narzędzia, które pomogą zminimalizować m.in. stężenie gazów i alergenów.

Czujnik jakości powietrza dla Twojego zdrowia

Producenci samochodów szukają wciąż nowych rozwiązań na zmniejszenie szkodliwości smogu. Efektem ich działań są m.in. czujniki jakości powietrza oraz systemy klimatyzacyjne. Dzięki nim kierowcy i pasażerowie aut mogą oddychać czystym powietrzem bez obaw o swoje zdrowie. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie masz w swoim aucie sensora, jesteś skazany na wdychanie spalin. Możesz bowiem zadbać o to w inny sposób. Sprawny układ klimatyzacyjny i wentylacji to podstawowe elementy, które wpływają na jakość powietrza w samochodzie. Nie zapomnij o tym i serwisuj klimatyzację przynajmniej raz do roku. Niezbędne jest też dezynfekowanie toru nawiewu powietrza oraz przeprowadzanie wszystkich, koniecznych napraw. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jest to sensor współpracujący z automatyczną klimatyzacją. Wykrywa on wysokie stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, w wyniku czego climatronic automatycznie włącza zamknięty obieg powietrza. Dzięki recyrkulacji, do wnętrza auta nie dostają się niebezpieczne gazy oraz alergeny.

Czujnik jakości powietrza znajduje się na podszybiu, a dokładniej przy kratce wlotu powietrza z zewnątrz (czujnik wkłada się w metalowy uchwyt i zaczepia bezpośrednio na wypustce kratki). 

Sam czujnik kosztuje kilkaset złotych. Jego cena zależy od typu pojazdu, producenta oraz parametrów. Kupując część używaną, trzeba być ostrożnym – takie sensory są bardzo czułe i podatne na zniszczenia (np. pod wpływem kontaktu z rozpuszczalnikiem). 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!