Fotel kubełkowy to element wyposażenia samochodu, który ma wiele zalet. Do jednej z nich należy poprawa bezpieczeństwa jazdy. W zależności od rodzaju siedzenia kolejnym atutem może być zwiększenie komfortu podróży. Fotele kubełkowe są sportowymi siedziskami, a ich cechy charakterystyczne to zwiększona głębokość i specjalne wyprofilowanie. Są wykorzystywane podczas profesjonalnych sportów motorowych. Poznaj fotele kubełkowe i dowiedz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są fotele kubełkowe, jakie są ich rodzaje i budowa?
  2. Jak zamontować siedzenia kubełkowe?
  3. Fotele kubełkowe – czy są przydatne?

Czym są fotele kubełkowe? Rodzaje i budowa

Lusterka, zegary, skrzynia biegów, sprzęgło, hamulec i gaz w pojazdach wykorzystywanych w sportach motorowych są dopasowane do odpowiedniej pozycji kierowcy podczas jazdy. Tę zapewniają fotele kubełkowe. Mają one anatomiczny, czyli dopasowany do ciała kształt, a ich ogromną zaletą jest to, że są one dużo węższe i głębsze od tradycyjnych siedzisk. Dzięki temu ciało kierowcy jest lepiej podtrzymane. Poza tym osoba, która prowadzi samochód, ma większą kontrolę na jego zachowaniem. Wynika to z lepszego wyczucia pojazdu.

szukasz produktu który opisujemy?

Fotele kubełkowe gwarantują lepsze trzymanie boczne. W ten sposób kierowca i pilot mogą lepiej i sprawniej wykonywać swoje zadania. Nie może umknąć uwadze też to, że te siedziska wykonane są z dużo twardszych materiałów, dzięki czemu w razie ewentualnego wypadku ciało osoby prowadzącej jest dobrze chronione. Fotele kubełkowe w przypadku motosportu są lekkie, zaś te montowane w autach cywilnych mogą charakteryzować się większą wagą.

Na jakie cechy fotela kubełkowego koniecznie musisz zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Istotnym parametrem, na jaki powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru fotela kubełkowego, jest dopasowanie. Nieodpowiednio dobrane siedzisko zwiększa ryzyko wystąpienia bólu i urazów kręgosłupa. Najlepiej jest, jeśli przed zakupem dobrze sprawdzisz produkt. Usiądź w fotelu i oceń poziom jego wygody. Tym sposobem dowiesz się, czy będzie dla Ciebie odpowiedni. Bardzo dobrym rozwiązaniem są fotele kubełkowe, które mają systemy zwiększające komfort siedzenia. Do nich należą np. profilowane poduszki pod uda i poduszki na wysokości lędźwi.

Istotne jest także to, czy fotel kubełkowy ma regulowane oparcie, czy też nie. Dla profesjonalistów poleca się modele jednoczęściowe. Bardzo ważną ich cechą jest to, że doskonale niwelują duże przeciążenia.

Dostępne fotele kubełkowe samochodowe to np. modele z rurkowym stelażem, z włókna szklanego, z kevlaru i włókna węglowego. Pierwszy typ należy do najtańszych opcji, jednak trzeba mieć na względzie to, że w razie wypadku jest to najmniej bezpieczne rozwiązanie. Drugi rodzaj występuje dosyć często jako konstrukcja monolityczna. Fotele kubełkowe samochodowe z kevlaru i włókna węglowego są nieco lżejsze niż wariant drugi.

Przede wszystkim kubełkowe fotele powinny być dopasowane do kierowcy. Samochody z takim siedzeniem są użytkowane m.in. podczas rajdów i wyścigów. Istotne jest to, że te siedziska wymuszają na osobie kierującej pojazdem poprawną pozycję, a co najważniejsze, zwiększają jej bezpieczeństwo. Przy wyborze kubełkowego fotela sprawdź wysokość oparcia, poduszki przy zagłówku i wymiary boczków. Dzięki temu zakup będzie udany. 

Sprawdź fotele kubełkowe w ofercie Inter Cars:

Poznaj jedne z zalet foteli kubełkowych samochodowych 

Fotel kubełkowy samochodowy to coś, co uwielbiają miłośnicy motoryzacji, zwłaszcza ci, którzy są posiadaczami designerskich samochodów sportowych. Dodatkowo ten rodzaj siedzeń może też być dość wygodny. Fotel kubełkowy samochodowy stanowi standardowe wyposażenie aut rajdowych. Te siedziska mają sztywne wzmocnienie po obu bokach i nieruchomy zagłówek. W górnej części oparcia znajdują się też specyficzne otwory. Przeznaczone są one do montażu specjalnych pasów bezpieczeństwa. 

Fotele kubełkowe

Fotele kubełkowe dla kierowców rajdowych

Siedzenia kubełkowe idealnie spełniają swoje funkcje w samochodach, które używane są przez kierowców rajdowych. Dzięki nim osoba prowadząca pojazd może utrzymać wyższą stabilność. To zapewnia zwiększona głębokość fotela, który ma także ergonomiczne profilowanie. W przypadku, gdy prowadzisz pojazd z dużą prędkością, przy gwałtownym skręcaniu dojdzie do wyrzucenia Cię w bok. Siedzenia kubełkowe sprawią, że pozostaniesz na swoim miejscu. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki, które stosowane są w celu usztywnienia głowy zawodnika. 

Czy montaż fotela kubełkowego w samochodzie osobowym to dobry pomysł?

Kubełkowe fotele są idealne do jazdy wyczynowej. Posiadają poduszki, które zapewniają dodatkowe wsparcie – to jedna z ich największych zalet. 

W przypadku samochodów osobowych kubełkowe fotele także mogą być dobrą opcją. Dlaczego? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mogą utrudniać one wsiadanie i wysiadanie z pojazdu. Do tego należy również zauważyć, że są zdecydowanie twardsze niż tradycyjne siedziska, a także głębsze, dlatego należy odpowiednio dobrać szerokość do sylwetki kierowcy.

Co należy zrobić przed zakupem fotela kubełkowego do samochodu?

Przed zakupem siedziska należy sprawdzić, z jakiego materiału został on wykonany. Odradza się kupować tanie i niskiej jakości modele. Pasjonaci chętnie decydują się na siedzenia z włókien węglowych. Kubły z włókien szklanych są niezwykle wygodne. Dla początkujących polecane są fotele sportowe do samochodu wyprodukowane z włókien poliestrowych – mówi ekspert marki Inter Cars.

Jeśli jesteś osobą, która chce mieć w swoim aucie fotele kubełkowe, sprawdź przed zakupem, czy pasy będą pasować do nowego siedzenia. Musisz mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie fotele sportowe do samochodu będą odpowiednie do standardowych pasów bezpieczeństwa.

Czy fotele kubełkowe są wygodne?

To wszystko zależy od modelu siedzenia. Dostępnych jest wiele rodzajów foteli kubełkowych, które zapewniają zróżnicowany poziom komfortu. Istnieją modele o monolitycznej konstrukcji. Możesz też wybrać siedzisko regulowane. Niektóre mają też mocno rozbudowane wsporniki głowy, a w innych ta funkcja jest ograniczona. Fotele kubełkowe mogą być wygodne, ale wszystko zależy od osobistych preferencji, sylwetki, szczegółów modelu i jego odpowiedniego dopasowania do kierowcy.

Jakie powinny być materiały, które stosowane są do produkcji foteli kubełkowych?

Materiały używane do produkcji foteli kubełkowych powinny być wytrzymałe, trwałe i lekkie. Najpopularniejsze są fotele kubełkowe z włókna szklanego. Nie są one ciężkie, ponieważ ważą ok. 5-7 kg. W przypadku, gdy jesteś zainteresowany lżejszą opcją, zdecyduj się na konstrukcję z włókna węglowego i mieszanki kevlaru. Waży ona mniej niż 4 kg.

Co warto wiedzieć o fotelach półkubełkowych?

Fotele półkubełkowe od kubełkowych różnią się tym, że nie są tak głębokie. Ich cechą wyróżniającą są wyprofilowane boki, dzięki którym sylwetka kierowcy na zakrętach jest stabilizowana. Dodatkowo mają także regulację oparcia i zagłówków. Fotele półkubełkowe zapewniają komfort podczas codziennej podróży samochodem. Szczególnie poleca się je osobom o nietypowej budowie ciała. Bardzo dużym udogodnieniem jest też zastosowanie specjalnych piankowych wypełnień, dzięki czemu dłuższa jazda staje się o wiele bardziej przyjemna.

Fotele kubełkowe

Jak zamontować siedzenia kubełkowe?

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu fachowcowi, który z chęcią pomoże w przeprowadzeniu modyfikacji i dopilnuje stabilności oraz odpowiedniego umiejscowienia konstrukcji. Istnieje też możliwość wykonania montażu samodzielnie. W tym celu warto wcześniej przygotować specjalny stelaż oraz dużą ilość narzędzi. 

W pierwszej kolejności należy zdemontować stare fotele. Następnie musisz przykręcić do podłogi poprzeczne i pionowe szyny. W następnym kroku do nich trzeba przymocować kubeł. Do gotowego stelaża przykręca się fotele kubełkowe i gotowe! Podczas montażu nie możesz zapomnieć o zachowaniu odpowiedniej wysokości siedzeń. Podczas przeprowadzania tego procesu musisz być niezwykle precyzyjny i dokładny.

W ofercie sklepu motoryzacyjnego Inter Cars znajdziesz różne modele foteli kubełkowych, spośród których możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. 

Fotele kubełkowe – czy są przydatne? Wyjaśniamy!

Fotel kubełkowy na pewno jest przydatny ze względu na to, że posiada wiele zalet. Głównym jego atutem jest to, że zapewnia większe bezpieczeństwo. Jest stosunkowo wąski i głęboki. Doskonale utrzymuje on ciało podczas agresywniejszej jazdy na zakrętach. Stanowi wyposażenie samochodu, który profesjonalnie został przygotowany do sportów motorowych. Wraz z szelkowymi pasami bezpieczeństwa jest podstawowym elementem w takim pojeździe.

Przy zakupie należy pamiętać o tym, by wybierać jedynie fotele homologowane. Istotną informacją jest to, że z takich foteli można korzystać przez 5 lat od daty produkcji, która znajduje się na metce. Po tym czasie tego typu siedzenie musi przejść specjalne badania, aby możliwe było używanie go przez kolejne 2 lata. Jedną z cech foteli homologowanych jest jednolita konstrukcja. Warto też zauważyć, że nie mają one regulacji kąta oparcia, ponieważ spowodowałoby to obniżenie jego wytrzymałości.

Fotele kubełkowe wykonane z włókna szklanego

Fotele kubełkowe wykonane z włókna szklanego, który potocznie nazywany jest fiberglasem, mają monolityczną konstrukcję. Ich waga to około 6 kg. Produkuje się je poprzez odlewanie w przygotowanych wcześniej formach. 

Czym wyróżniają się fotele wykonane z mieszanki kevlaru i włókna węglowego?

Istotną cechą foteli kubełkowych wyprodukowanych z mieszanki kevlaru i włókna węglowego jest to, że warstwa kevlarowa zapewnia wytrzymałość na zgniecenia. Druga, zrobiona z włókna węglowego, wyróżnia się tym, że jest odporna na rozciągliwość. Warstwy układane są na siebie naprzemiennie. Waga jednego takiego siedzenia wynosi 4 kg.

Czym charakteryzują się wszystkie rodzaje foteli kubełkowych?

Fotele kubełkowe pokryte są wewnątrz materiałem. Bardzo częstym wyborem w tym przypadku jest poliamid. Na jego warstwie znajduje się gąbka. Jej zadaniem jest zapewnienie kierowcy jak największego komfortu. W przedniej części również umiejscowiona jest gąbka, która odpowiedzialna jest za amortyzowanie pracy nóg osoby kierującej pojazdem. Cechą wspólną tych foteli jest zwiększona głębokość.

Fotele kubełkowe

Fotele kubełkowe – podsumowanie

Fotele kubełkowe są używane do wyścigów rajdowych i jazdy sportowej. Te fotele mogą lepiej zapobiegać skutkom nieprzewidzianych zdarzeń niż standardowe siedzenia. Aby spełniały swoją funkcję, najważniejsze jest to, aby dopasować kubły do budowy i wymiarów kierowcy.

Na zakończenie dla przypomnienia podsumowujemy atuty foteli kubełkowych, którymi są:

  • anatomiczny kształt, 
  • zwiększone bezpieczeństwo jazdy,
  • sportowy wygląd,
  • zapewnienie lepszego trzymania bocznego.

Po przeanalizowaniu wszystkich ich zalet z tego artykułu możesz zainteresować się kupnem fotela kubełkowego. Sklep motoryzacyjny Inter Cars oferuje najwyższej jakości części do samochodu, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Znajdziesz tu nie tylko fotele i pokrowce, ale także akumulatory, oleje i środki chemiczne, opony, wyposażenie warsztatów oraz części i akcesoria do tuningu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!