Winda dla niepełnosprawnych w założeniu ma likwidować bariery oraz pozwalać na swobodne przemieszczanie się osób na wózku. Dzięki działaniu tego urządzenia osoby, których poruszanie jest utrudnione, są w stanie komfortowo i bezpiecznie dostać się do pojazdu. To sprawia, że uczestniczenie w życiu społecznym jest znacznie ułatwione, a podróże są na wyciągnięcie ręki. Niestety winda nie jest jednak tak bardzo dostępna, jak mogłoby się wydawać. Wszystko przez konieczność dopasowania sprzętu do auta oraz jego wciąż wysoką cenę. 

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

Czym jest winda dla niepełnosprawnych?

Zanim zajmiemy się kwestiami technicznymi oraz finansowymi, warto napisać kilka zdań o tym, czym dokładnie jest winda samochodowa dla niepełnosprawnych. Otóż tego typu urządzenie ma za zadanie umożliwić osobie na wózku lub borykającej się z innymi problemami utrudniającymi chodzenie wsiadanie oraz wysiadanie  z samochodu. Platforma dla niepełnosprawnych coraz częściej zastępuje tradycyjne rampy, po których wózki inwalidzkie wjeżdżały do. Wynika to z faktu, oraz niemal całkowicie eliminują ryzyko przypadkowego zjechania lub utraty stabilności pojazdu.

Jak zasilana jest winda samochodowa dla niepełnosprawnych?

W większości przypadków platforma dla niepełnosprawnych jest wyposażona w napęd elektryczny, dzięki któremu jest w stanie unieść ciężary sięgające do 400 kg. Co ważne, działanie windy nie wymaga niemal żadnej ingerencji użytkownika. Nie musi on też wkładać siły w obsługę urządzenia, co jest szczególnie ważne w kontekście osób niepełnosprawnych. Platformą steruje się przy pomocy specjalnego pilota, który pozwala na łatwe podnoszenie oraz opuszczanie w zależności od potrzeb

Całość jest wykonana w taki sposób, by nie sprawiała żadnych problemów i była intuicyjna w obsłudze. Chodzi bowiem o likwidowanie barier, a nie tworzenie nowych. Dzięki działaniu windy osoba niepełnosprawna ma poczuć się swobodnie i komfortowo w trakcie dostawania się do pojazdu.

Co również ważne, platforma jest dopasowywana pod konkretny model samochodu, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania – mówi ekspert Inter Cars. 

Gdzie można zastosować windę?

Na samym początku należy podkreślić, że winda dla niepełnosprawnych jest urządzeniem kierowanym raczej do większych samochodów. Wynika to z faktu, że jej montaż wymaga od pojazdu określonej wysokości. Nie można jednak określić jednoznacznie tego parametru. Zasada w tej kwestii jest bardzo prosta – wysokość powinna być taka, aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie wjechać przez luk bagażowy. Jeśli więc chodzi o przewóz osób niepełnosprawnych, najlepiej sprawdzają się auta dostawcze, takie jak Renault Traffic, Ford Transit lub Renault Kangoo.

Oprócz wysokości auta istotna jest również jego szerokość. Ten parametr powinien być na takim poziomie, aby umożliwić swobodne zamontowanie windy lub rampy. Chodzi o to, aby osoba niepełnosprawna nie mierzyła się za każdym razem z koniecznością składania wózka w celu pomieszczenia się we wnętrzu pojazdu. Co więcej, przestrzeń musi być wyposażona w pasy bezpieczeństwa, których zadaniem jest stabilizacja wózka podczas jazdy. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie windy dla osób niepełnosprawnych?

Istnieje kilka parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie platformy dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu zapewnisz im maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem. Najważniejsze aspekty to:

  • wystarczający udźwig – modele, które sprawdzają się najlepiej, dysponują udźwigiem do 400 kg;
  • długa żywotność – winda powinna wytrzymywać co najmniej kilkanaście tysięcy cykli pracy;
  • możliwość obrócenia platformy – dzięki temu osoby sprawne również będą mogły wejść do auta;
  • uchwyty – osoba niepełnosprawna powinna mieć możliwość uchwycenia specjalnego uchwytu podczas wjeżdżania do samochodu, aby uzyskać większą stabilność;
  • obsługa zdalna – ciekawym rozwiązaniem są windy, które pozwalają na sterowanie przy pomocy aplikacji.

Winda samochodowa – cena

Skoro wiesz już, jak działa winda oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze platformy, czas przejść do najważniejszej kwestii, czyli ceny. Nie jest łatwo jednoznacznie określić koszty, na jakie musisz się przygotować ze względu na różnorodność produktów dostępnych na rynku. Najtańsze modele można znaleźć już na serwisach aukcyjnych w cenie 2 000 zł. Za nowe oraz w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych egzemplarze trzeba zapłacić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Wiele oczywiście zależy od materiału wykonania, trudności w dopasowaniu platformy do auta oraz funkcji dodatkowych. Nie jest to jednak wydatek, na który każdy może sobie pozwolić. 

Co ważne, przy zakupie windy warto spróbować uzyskać dofinansowanie od PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), które w niektórych przypadkach sięga nawet 95 proc. wartości urządzenia. Dzięki temu wiele osób ma większe szanse, aby zamontować sprzęt, jakim jest winda samochodowa. 

Winda czy rampa?

Winda dla niepełnosprawnych często jest porównywana z rampą. Jest to rozwiązanie manualne, które należy ręcznie rozłożyć i złożyć. Budowa rampy jest o tyle kłopotliwa, że musi być przeprowadzona zgodnie z wymaganiami konkretnego samochodu. W kontekście składania i rozkładania należy jednak podkreślić, że w większości przypadków nie wymaga ono od użytkownika wykorzystania siły. Wszystko dzięki siłownikom gazowym, które ułatwiają cały proces. 

Do największych zalet rampy zalicza się m.in.:

  • łatwość obsługi,
  • oszczędność miejsca po złożeniu,
  • duży udźwig (do 450 kg),
  • łatwy demontaż,
  • rampa jest stosunkowo niedroga oraz objęta programem dofinansowań wypłacanych przez PFRON.

Co lepiej wybrać?

To, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze, jest podyktowane przede wszystkim Twoimi realnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Winda z całą pewnością jest rozwiązaniem droższym, ale gwarantuje większy komfort oraz bezpieczeństwo. Z kolei rampa dzięki o połowie niższej cenie jest urządzeniem o wiele łatwiej dostępnym.  

Rampa wymaga od użytkownika nieco więcej sprawności. Winda z kolei sprawdza się najlepiej przy osobach, które borykają się ze znaczną niepełnosprawnością i nie mogą brać niemal żadnego udziału w procesie wjeżdżania do auta. Oba rozwiązania pomimo różnic konstrukcyjnych i użytkowych niwelują bariery i pozwalają na czynny udział w codziennym życiu, co jest kwestią priorytetową w kontekście osób niepełnosprawnych.

Czytaj także: Samochód dla niepełnosprawnego – co musisz o nim wiedzieć?

Winda samochodowa to nie wszystko – jak jeszcze można dostosować auto?

W przypadku osób niepełnosprawnych, których stan pozwala na prowadzenie samochodu, możliwa jest adaptacja pojazdu tak, aby użytkownik mógł prowadzić go bez użycia nóg. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie spis najpowszechniej stosowanych udogodnień. 

Ręczny gaz i hamulec

Prowadzenie pojazdu w dużej mierze polega na manewrowaniu pedałami gazu i hamulca. W przypadku osób niepełnosprawnych jest to znacznie utrudnione, ale nie jest niemożliwe. Dzięki zastosowaniu ręcznych manetek odpowiadających za przyśpieszanie oraz hamowanie możliwa jest w pełni bezpieczna jazda.

Sprzęgło ręczne

Nie da się jechać autem z manualną skrzynią biegów bez korzystania ze sprzęgła. Na rynku znajdują się firmy, które montują do pojazdów osobowych sprzęgło ręczne niewymagające obsługi  stopami.

Dodatkowy pedał gazu

Jeśli osoba niepełnosprawna może korzystać z lewej nogi, często stosuje się dodatkowy pedał gazu. Co ważne, takie rozwiązanie jest umieszczane w samochodach z automatyczną skrzynią biegów.

Obracanie siedzenie

Wsiadanie i wysiadanie z auta to dla osoby niepełnosprawnej duże wyzwanie. W przypadku obrotowego fotela cała procedura jest jednak o wiele łatwiejsza. W przypadku tego typu rozwiązania osoba z ograniczoną sprawnością może być w pełni samodzielna.

Elektryczna regulacja fotela

Coś, co przydaje się przede wszystkim osobom niskim. Dzięki opcji dopasowania fotela oraz uzyskania optymalnej pozycji niepełnosprawny ma pełny komfort podczas jazdy i unika trudności z dosięgnięciem do kluczowych elementów sterujących. 

Zajrzyj do Inter Cars i znajdź części zamienne

To, że Twój samochód jest dostosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych, nie gwarantuje jego niezniszczalności. Intensywna eksploatacja znacznie skraca żywotność poszczególnych podzespołów, które czasami trzeba naprawić lub wymienić na nowe. Jeśli zależy Ci na solidnych częściach oraz akcesoriach, zajrzyj do sklepu internetowego Inter Cars i sprawdź naszą ofertę.

Zdajemy sobie sprawę, że samochód dla osób niepełnosprawnych powinien charakteryzować się jeszcze większą solidnością niż w przypadku osób zdrowych. Dlatego właśnie nie uznajemy półśrodków w kwestii jakości naszych produktów oraz wytrzymałości na trudy codziennej pracy. Udaje nam się to zagwarantować dzięki współpracy z zaufanymi dostawcami.

Jeśli masz jakieś pytania o nasz asortyment lub nie wiesz, co wybrać, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Dzięki wiedzy oraz doświadczeniu szybko zaproponują najlepsze rozwiązanie, które będzie pasować do Twojego samochodu. Odwiedź Inter Cars już dzisiaj.

Winda dla niepełnosprawnych – wiesz już wszystko, co potrzebne

Jak widzisz, winda samochodowa dla niepełnosprawnych to urządzenie, które odgrywa bardzo ważną rolę w niwelowaniu barier uniemożliwiających osobom w normalnym uczestniczeniu w życiu. Dzięki windzie niepełnosprawny ma okazje wyjść z domu, rozwijać się i cieszyć się życiem. Montaż windy jest procedurą skomplikowaną i wymaga specjalistycznej wiedzy. Co również ważne, sprzęt powinien być dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Tylko w ten sposób możliwe jest bowiem uzyskanie maksymalnego komfortu oraz bezpieczeństwa w trakcie podnoszenia. W ramach rządowego wsparcia osoby niepełnosprawne mogą również liczyć na dofinansowanie od PFRON, co sprawia, że urządzenie jest bardziej dostępne.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Winda samochodowa dla niepełnosprawnych to urządzenie, którego zadanie polega na pomocy we wsiadaniu oraz wysiadaniu z samochodu. Sprzęt jest zasilany prądem, co sprawia, że użytkownik nie musi brać aktywnego udziału w procesie podnoszenia i opuszczania.

Co do zasady, platforma dla niepełnosprawnych najlepiej pasuje do większych samochodów przystosowanych do transportu osób.

Kwestia wyboru zależy przede wszystkim o indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych danego użytkownika. Rampa jest o wiele tańsza, ale  oferuje mniejszy komfort użytkowania. Na oba urządzenia możliwe jest otrzymanie dofinansowania z PFRON.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!