Usuwanie folii z samochodu może być dość trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie znasz skutecznych metod na przeprowadzenie tego procesu. Czy wiesz, że jedna z najlepszych z nich polega na użyciu suszarki do włosów lub parownicy? W jakim celu usuwa się folię z samochodu i kiedy to zrobić? W artykule odpowiemy na te pytania. Podpowiemy Ci też, jakie sposoby na usunięcie folii są najbardziej popularne!

usuwanie folii z samochodu

Oklejania samochodów folią jest popularnym sposobem nie tylko na to, aby zmienić jego kolor, ale także na to, aby zapewnić dodatkową ochroną dla karoserii przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych czy uszkodzeń mechanicznych. Auta pokryte warstwą folii są narażone też na wpływ promieniowania UV. Powoduje ono blaknięcie koloru, pojawianie się przebarwień oraz prowadzi do tego, że z czasem może zacząć pękać. Niektórzy producenci informują o tym, po jakim czasie można ją bezpiecznie usunąć z powierzchni karoserii. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, w jaki sposób nieinwazyjnie pozbyć się starej folii. 

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

  1. kiedy usuwa się folię z samochodu,
  2. czy można samemu usunąć folię,
  3. jakie są metody usuwania folii,
  4. w jaki sposób samodzielnie usunąć folię z samochodu.

W jakim celu okleja się samochód folią?

Folia samochodowa jest świetnym sposobem nie tylko na to, abyś zmienił kolor lakieru, ale także zabezpieczył powłokę przed czynnikami, które mogą jej szkodzić. Oklejanie auta folią wykorzystywane jest także jako narzędzie reklamowe, dzięki któremu możesz przekształcić samochód flotowy w jeżdżącą reklamę swojej firmy. Car wrapping jest także powszechnie stosowany w motorsporcie, gdzie stosuje się go do identyfikacji samochodów rajdowych i wyścigowych.

Okleina samochodowa amortyzuje uderzenia kamieni, żwiru i piasku, co zapobiega odpryskom lakieru. Ponadto folia ochronna zabezpiecza powłokę lakierniczą przed chemicznymi substancjami, które mogą znajdować się na drodze lub być używane do oczyszczania ulic zimą. Warto również zwrócić uwagę, że folia ochronna chroni samochód przed promieniowaniem UV.

Mimo że zastosowanie folii nie jest w stanie zapobiegać procesowi korozji, to jest go w stanie nieco spowolnić. Dodatkowo folia może nasycać i wyciągać barwę lakieru, poprawiając jego wygląd, a także nadawać powierzchni karoserii efekt hydrofobowy.

Sprawdź także: Car wrapping – czym jest i jakie są z tego korzyści?

Kiedy usuwać folię z samochodu?

Niestety, nic nie trwa wiecznie i to samo tyczy się żywotności folii ochronnej. Nawet folia najwyższej jakości z czasem straci pierwotne właściwości i konieczne będzie się jej pozbycie. 

Kiedy będziesz musiał wziąć pod uwagę usuwanie folii z samochodu? Przede wszystkim wtedy, kiedy straci wspomniane właściwości ochronne. W zależności od rodzaju każda folia ma przewidywany okres funkcjonalności. Jednakże po pewnym czasie może ulec zużyciu, co oznacza, że przestaje skutecznie chronić lakier Twojego samochodu. Najskuteczniejsza jest folia wylewana, która może chronić Twoją karoserię nawet do 10 lat. Gorzej sprawuje się okleina monomeryczna, której trwałość szacuje się na 3 do 5 lat.

Innym powodem, dla którego usuwa się folię, jest uszkodzenie. Może być wynikiem niewłaściwego nałożenia okleiny, nieodpowiedniego czyszczenia lub działania warunków atmosferycznych czy zarysowań lub otarć.

Usuwanie folii może być także spowodowane chęcią zmiany koloru samochodu lub sprzedaży. Jeśli kiedyś zdecydowałeś się użyć folii do zmiany wyglądu auta, to po pewnym czasie możesz chcieć wrócić do jego oryginalnego lakieru. W takim przypadku również będziesz musiał ją usunąć. Tak samo będzie w sytuacji, w której będziesz chciał sprzedać samochód. Usunięcie folii da potencjalnemu kupcowi pewność, że przykryty folią lakier, był w dobrym stanie, co może wpłynąć na zwiększenie uzyskanej kwoty ze sprzedaży.

folia samochodowa

Usuwanie folii – lepiej zrobić to samemu czy zlecić?

Samodzielne usuwanie folii z samochodu może być procesem czasochłonnym i wymagać od Ciebie odpowiedniego przygotowania. Folie, takie jak polimerowa czy wylewana, nie powinna sprawić Ci większych problemów, jednak te mogą się pojawić w przypadku usuwania folii monomerycznej. Jej okres eksploatacji jest krótszy i po kilku latach może stać się krucha, co sprawia, że po jej usunięciu na karoserii mogą pozostać ślady kleju. W dodatku nieodpowiednie metody usuwania mogą uszkodzić karoserię. Dlatego jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności, nie masz odpowiedniego sprzętu lub czasu, lepiej zrobisz, zlecając zdjęcie folii profesjonalnej firmie.

Metody usuwania folii 

O ile usunięcie folii z szyb nie jest specjalnie trudne i sprowadza się do jej podważenia i zerwania, o tyle pozbycie się folii z powierzchni karoserii może nastręczyć Ci nieco problemów. Poniżej przedstawimy Ci kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie starej folii z samochodu.

Metoda termiczna

Polega na podgrzaniu folii, co możesz zrobić na różne sposoby, np. przy użyciu suszarki do włosów lub parownicy. Podgrzana folia będzie łatwiejsza do zdjęcia. Ważne, abyś usuwał folię równolegle do lakieru, a nie prostopadle. Możesz do tego użyć specjalnego narzędzia, takiego jak plastikowa żyletka, dzięki której nie uszkodzisz oryginalnej powłoki lakierniczej.

Metoda chemiczna

Usuwanie starej folii z samochodu może zostać wykonane także z wykorzystaniem preparatów przeznaczonych do usuwania winylowych ozdób. Środek ten aplikujesz na folię za pomocą pędzla lub wałka. Po chwili oczekiwania klej zmiękcza się, a folia jest łatwiejsza do usunięcia. Musisz jednak pamiętać, że niektóre kleje mogą być trudniejsze do zdjęcia, a w takiej sytuacji będziesz potrzebować specjalnego płynu do usuwania kleju. Przed użyciem takiego preparatu koniecznie dokładnie przeczytaj instrukcję, ponieważ środki te działają tylko w określonych zakresach temperatur.

Metoda mechaniczna

Ten sposób nadaje się przede wszystkim do usuwania niewielkich naklejek lub napisów i wymaga zastosowania specjalnej tarczy do usuwania folii. Konstrukcja tarczy sprawia, że nie jest szkodliwa dla lakieru, a ryzyko uszkodzenia jego powierzchni jest bardzo niewielkie. Tarczę zakłada się ją na szlifierkę bądź wiertarkę, najlepiej wyposażoną w regulację obrotów. Metoda mechaniczna wymaga czasu oraz siły, ale jest skuteczna, zwłaszcza w przypadku folii odblaskowych czy metalizowanych, których usunięcie za pomocą żeli zmiękczających jest trudne. Po usunięciu folii możesz mieć do czynienia z resztkami kleju pozostałymi na karoserii. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego środka do usuwania.

okleina samochodowa

Usuwanie folii z samochodu – jak zrobić to samemu?

Zanim podpowiemy Ci, jak usunąć folię z samochodu, przekonajmy się, co na temat tego procesu ma do powiedzenia ekspert Inter Cars?

Usuwanie folii wysokiej jakości nie musi być skomplikowanym zadaniem i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Do tego celu potrzebna jest jedynie opalarka, która za pomocą wysokiej temperatury pomaga w łatwym i bezproblemowym usuwaniu folii wraz z klejem. Najlepszym czasem na takie prace jest lato, gdyż wystarczy wystawić samochód na kilka godzin na słońce, aby proces demontażu folii był szybki i wygodny. W przypadku większych powierzchni, takich jak dach, może się przydać lampa na podczerwień, która przyspiesza proces wygrzewania. Ważne jest, aby unikać usuwania folii na zimno, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia lakieru. Idealna temperatura to około 20 st. C – zdradza ekspert Inter Cars. 

Jak w prawidłowy sposób przeprowadzić samodzielne usuwanie folii z samochodu? Przede wszystkim musisz pamiętać, że proces ten najlepiej rozpocząć od krawędzi. Ustaw opalarkę lub suszarkę na maksymalną temperaturę i podgrzej niewielki fragmentu folii. Stopniowo zwiększaj obszar, który podgrzewasz i po chwili możesz zacząć usuwanie folii.Używając palca lub rakli, delikatnie podważ krawędź folii, a następnie zacznij ją ciągnąć pod kątem 90 stopni w stosunku do karoserii. Kąt, pod jakim usuwamy folię, jest ważny, ponieważ ułatwia usunięcie folii wraz z całym klejem. Jeśli go nie zachowasz, na karoserii mogą pozostać resztki kleju. Pamiętaj także, aby robić to stopniowo, nie więcej niż kilkanaście centymetrów kwadratowych na raz.

Kluczowym aspektem jest podgrzewanie folii w międzyczasie jej stopniowego odklejania. Nie próbuj odrywać folii od razu po podgrzaniu, ponieważ może to spowodować rozciągnięcie lub zerwanie. To z kolei może przysporzyć Ci dodatkowej pracy.

Po usunięciu folii z krawędzi powierzchni auta możesz przejść do wygrzewania i odrywania większych fragmentów na karoserii. W tym przypadku procedura jest podobna, jak przy usuwaniu folii z krawędzi. Na przemian wygrzewasz fragment folii i odklejasz go od karoserii. Czynność tę powtarzasz, aż okleina samochodowa nie zostanie całkowicie usunięta.

usuwanie folii z samochodu cena

Sprawdź również: Na czym polega oklejanie lamp folią i czy jest legalne? Odpowiadamy!

Jak usunąć folię z szyb?

Oklejanie folią nie dotyczy tylko karoserii, ale także szyb. W jaki sposób możesz usunąć okleinę z ich powierzchni? Do wykonania tej czynności również możesz użyć opalarki, jednak samo wykonanie czynności będzie się trochę różnić. W tym przypadku należy ściągnąć folię pod kątem 45 stopni, a następnie wygrzewać ją i delikatnie podważać na rogu. Podczas usuwania folii do przyciemniania szyb ważne jest, abyś skupił strumień ciepła tylko na szybie, unikając uszkodzenia elementów wokół niej. 

Jak usunąć klej z szyby po folii?

Bardzo możliwe, że podczas usuwania folii z szyb pozostały na nich resztki kleju. Jak sobie z nimi poradzić? Możesz wykorzystać do tego opalarkę lub parownicę. Ustaw temperaturę urządzenia tak, aby nie była ona zbyt wysoka. Kieruj strumień ciepłej, ale nie gorącej pary na powierzchnię szyby i po kilku minutach sprawdź, czy klej zaczął się rozpuszczać. Jeśli okaże się trudny do usunięcia, do jego usunięcia możesz wykorzystać specjalną piankę lub płyn. Kiedy już się pozbędziesz kleju, umyj dokładnie powierzchnię okna.

Sprawdź również: Przyciemnianie szyb — do jakiego poziomu? Przepisy, koszty, metody

Ile kosztuje usunięcie folii?

Wiesz już, w jaki sposób samodzielnie pozbyć się folii z karoserii swojego samochodu. Jeżeli nie masz na to czasu albo nie czujesz się na siłach, by zrobić to we własnym zakresie, zawsze możesz powierzyć to zadanie profesjonalistom. Musisz jednak liczyć się z tym, że może Cię to trochę kosztować. 

Ile będziesz musiał zapłacić za usuwanie folii z samochodu? Cena tej usługi zależy od czynników, takich jak: rodzaj Twojego samochodu, jakość folii, która ma zostać usunięta oraz czas pracy potrzebny do wykonania usługi. Przykładowo: cena usunięcia folii z osobowego samochodu może wynosić około 500-1000 złotych, podczas gdy cena usunięcia folii z SUV-a może wynieść już około 1500-2000 złotych

Warto, abyś pamiętał o tym, że kiedy folia jest uszkodzona, do wykonania usługi potrzeba będzie nie tylko więcej czasu, ale i dodatkowych narzędzi umożliwiających skuteczne usuwanie folii z samochodu. Cena takiego zabiegu będzie odpowiednio większa. 

usuwanie starej folii z samochodu

Zadbany lakier? Tylko z Inter Cars 

Jeśli usunąłeś folię, by na powrót cieszyć się oryginalną powłoką lakierową, zajrzyj do Inter Cars! W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów, które pomogą Ci zadbać o swoje auto. Oferowane przez nas zabezpieczenia antykorozyjne karoserii pomogą Ci zabezpieczyć lakier przed rdzą oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli chcesz mieć pewność, że oryginalna powłoka jest solidnie zabezpieczona przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi, wybierz nasze podkłady wypełniające. Zdecydowałeś się na usunięcie folii, ale lakier, który się pod nią znajduje, potrzebuje odświeżenia? Dzięki użyciu profesjonalnych past polerskich Twoje auto będzie wyglądało jak nowe. Nie zwlekaj i zajrzyj do sklepu Inter Cars.

Usuwanie folii samochodowej – teraz wiesz już wszystko! 

Znasz już sposób na to, jak usunąć folię ze swojego auta. Chociaż jest to proces czasochłonny i wymagający, to wykorzystując nasze wskazówki, możesz przeprowadzić go tak, aby nie uszkodzić karoserii. Decydując się na metodę wykorzystującą podgrzewanie, sprawisz, że stara folia samochodowa pozostanie wspomnieniem, a Twój samochód  odzyska pierwotny wygląd. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Przede wszystkim folia powinna zostać przez Ciebie usunięta, kiedy straci właściwości ochronne. Innym powodem może być uszkodzenie spowodowane otarciem lub stłuczką. Usuwanie folii jest też wykonywane podczas odsprzedaży samochodu bądź kiedy chcesz zmienić kolor karoserii.

Samodzielne usunięcie folii jest jak najbardziej możliwe. Musisz mieć na uwadze, że folie, takie jak polimerowa czy wylewana, nie powinny sprawić Ci większych problemów, jednak te mogą się pojawić w przypadku usuwania folii monomerycznej. Okres eksploatacji tej folii jest krótszy i po kilku latach może stać się krucha, co sprawia, że po jej usunięciu na karoserii mogą pozostać ślady kleju. W dodatku nieodpowiednie metody usuwania mogą uszkodzić nadwozie.

Istnieją trzy główne metody usuwania folii z samochodu. Metoda termiczna, chemiczna oraz mechaniczna. Metoda termiczna polega na podgrzewaniu folii i stopniowym odrywaniu jej od powierzchni karoserii. Metoda chemiczna wykorzystuje do tego celu preparaty przeznaczone do usuwania winylowych ozdób. Środek taki aplikujesz na folię za pomocą pędzla lub wałka. Po chwili oczekiwania klej zmiękcza się, a folia jest łatwiejsza do usunięcia. Metoda mechaniczna nadaje się przede wszystkim do usuwania niewielkich naklejek lub napisów i wymaga zastosowania specjalnej tarczy do usuwania folii. Jej konstrukcja sprawia, że nie jest ona szkodliwa dla lakieru, a ryzyko uszkodzenia jego powierzchni jest bardzo niewielkie. Zakłada się ją na szlifierkę bądź wiertarkę, najlepiej wyposażoną w regulację obrotów.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!