Urządzenia rejestrujące trasę naszego przejazdu zyskują na popularności. Coraz więcej kierowców montuje je w swoich samochodach – głównie po to, aby mieć dowód w kwestiach spornych podczas kolizji. Wideorejestrator jest skutecznym narzędziem w przypadku niektórych zdarzeń drogowych, a materiał wideo zapisany w pamięci urządzenia przyda się do potwierdzenia niewinności, np. podczas ustalenia sprawcy wypadku. Dzięki nagraniu możesz z łatwością prześledzić bieg wydarzeń, a policjant prowadzący czynności może użyć Twojego wideo jako dowodu w sprawie.

Film z kamerki samochodowej bywa też przydatny podczas walki z ubezpieczycielem o odszkodowanie. Jeśli po kolizji spiszesz ze sprawcą oświadczenie – a zakład ubezpieczeniowy uzna, że jesteś współwiny – materiał wideo będzie jedyną możliwością obrony. Wideorejestrator może także pomóc wyeliminować złe nawyki za kierownicą. Oglądając nagrany materiał, łatwiej zauważyć najczęściej popełniane błędy. Dzięki temu poprawisz styl i bezpieczeństwo jazdy. Jak wybrać optymalne urządzenie dla siebie?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Wideorejestrator samochodowy – najważniejsze parametry

Przed wyborem wideorejestratora warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich funkcji oraz parametrów oczekujemy od urządzenia. W zależności od zaawansowania oraz ilości dodatkowych opcji – rośnie jego cena. Niektóre modele mają wbudowaną nawigację, a nawet zestaw głośnomówiący, który można połączyć z telefonem komórkowym. Nie daj się jednak nabrać na najwyższą jakość działania wszystkich trzech rzeczy. Sprzęt 3w1 może kosztować ponad 1000 zł, ale jeśli znajdziesz prosty rejestrator, który spełni Twoje oczekiwania, nie warto przepłacać. Można przyjąć, że podstawowy sprzęt, który zapewni zadowalającą jakość nagrywania, to koszt 200-300 zł. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę?

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

Jakość nagrywanego obrazu

Dobry obiektyw i nagrywanie w rozdzielczości Full HD to podstawa. Dzięki wysokiej rozdzielczości uzyskamy większą szczegółowość nagrywanych obiektów. To ważne, ponieważ istotne informacje, jak np. numery rejestracyjne, będą wyraźne.

Należy również pamiętać, że pliki nagrywane w Full HD zajmują dużo miejsca, co wiąże się z przechowywaniem ograniczonej ilości filmów. Na szczęście większość modeli ma wymienne karty pamięci SD o pojemności do 32 GB. Niektóre urządzenia nagrywają w pętli, co oznacza, że starsze filmy są automatycznie nadpisywane nowymi. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Kierowca nie musi się martwić, że jakieś zdarzenie nie zostanie zarejestrowane z powodu braku miejsca na karcie pamięci. Z drugiej strony może przez nieuwagę stracić ważne nagranie.

Równie istotny jest tryb filmowania w warunkach słabego oświetlenia, tzw. tryb nocny z filtrem podczerwieni. Dzięki temu kamera zapewni zadowalającą jakość obrazu podczas podróży po zmroku lub w czasie pochmurnego dnia. Nie warto wybierać urządzeń, które do doświetlenia przestrzeni przed sobą korzystają z diody LED. Takie rozwiązanie nie poprawia jakości obrazu, natomiast nocą światło odbija się od szyby i może utrudniać jazdę. Zwróć też uwagę na kąty widzenia – im większe, tym szerszy obszar przed Tobą uda się zarejestrować. Rozsądna wartość, która powinna Cię interesować, to min. 120 stopni. Dzięki temu nagrasz nie tylko drogę przed Tobą, ale także widok z sąsiednich pasów i pobocze. To przydatne, choćby w razie wątpliwości, czy na poboczu stał znak ograniczenia prędkości, za której przekroczenie otrzymałeś mandat.

Wideorejestrator samochodowy

Funkcje dodatkowe

Kamerki samochodowe mogą mieć szereg dodatkowych funkcji. Przydatny okaże się czujnik ruchu i wstrząsów, który aktywuje nagrywanie, kiedy samochód ruszy z miejsca lub zostanie uderzony na postoju. W ten sposób będziemy mieć pewność, że najważniejsze zdarzenie zostało zarejestrowane, nawet jeśli kamera była wyłączona. Niektóre modele wyposażone są w system GPS, który zapisuje współrzędne i prędkość. Dzięki temu możemy odczytać na komputerze zapis przejechanej trasy oraz prędkość. Wideorejestratory bywają wyposażone w funkcję aparatu fotograficznego, z którego można korzystać podczas podróży. Efektywna rozdzielczość 5 Mpix to w dzisiejszych czasach niewiele, ale do „awaryjnego” zrobienia zdjęć z pewnością wystarczy.

Ergonomia użytkowania

Intuicyjna obsługa i ergonomia użytkowania to ważne cechy samochodowego wideorejestratora. Większość modeli ma funkcję automatycznego włączenia po uruchomieniu silnika. Jest to uwarunkowane tym, że każdy model poza wbudowanym akumulatorem jest zasilany z gniazda zapalniczki, a więc po przekręceniu kluczyka w stacyjce do urządzenia dopłynie prąd. Dzięki temu kierowca nie musi każdorazowo pamiętać, aby włączyć lub wyłączyć kamerkę. Przy wyborze konkretnego egzemplarza zwróć uwagę na sposób przesyłania danych. Większość wideorejestratorów ma ekran LCD o przekątnej 2,7 cala, ale jeśli chcesz dokładnie obejrzeć nagrany materiał, warto zrobić to na dużym ekranie. Zwykle przeniesienie plików z kamerki na komputer odbywa się poprzez kabel HDMI lub czytnik kart SD, ale niektóre urządzenia wyposażone są w moduł Wi-Fi. Dzięki niemu zapisane nagrania można szybko pobrać na smartfona lub laptopa.

Kamerka samochodowa

Jak poprawnie zamontować kamerkę w aucie?

Po wybraniu modelu, który spełnia Twoje wymagania, zapoznaj się z kilkoma zasadami montażu. Ten odbywa się zwykle za pomocą przyssawki, którą przyczepia się do odtłuszczonej powierzchni szyby. Warto ją dokładnie umyć, aby sprzęt był solidnie zamocowany. Wideorejestrator najlepiej umieścić na środku szyby czołowej, tuż pod lusterkiem. Warto ją dokładnie umyć, aby sprzęt był solidnie zamocowany. Wideorejestrator najlepiej umieścić na środku szyby czołowej, tuż pod lusterkiem. Ważne jest odpowiednie poprowadzenie kabla zasilającego, aby nie ograniczał widoczności i nie rozpraszał podczas jazdy. Najlepiej poprowadzić go na podsufitce. Niektóre modele mają obrotowy uchwyt do regulacji kąta widzenia kamery, a więc należy sprawdzić, czy jest ona prawidłowo ustawiona. Dzięki temu zyskasz pewność, że nagrywany obraz obejmuje cały widok zza przedniej szyby.

Jak wybrać najlepszy wideorejestrator? Ekspert Inter Cars radzi

Mnogość dostępnych produktów może nieco przytłoczyć. Warto na początku jasno określić swoje wymagania – dzięki temu wybór będzie łatwiejszy. Kolejny krok to sprawdzenie parametrów kamerki samochodowej. Szczególnie zwróć uwagę na takie dane, jak: tryb nagrywania, rozdzielczość wideo, czujnik ruchu i wstrząsów, możliwość filmowania w słabych warunkach oświetleniowych, mikrofon (jeśli zależy Ci na nagrywaniu również dźwięku), kąt pola widzenia, sposób zgrywania materiałów wideo na komputer lub smartfona.

Aby nieco ułatwić zadanie, ekspert Inter Cars przygotował dla Ciebie 3 propozycje wideorejestratorów samochodowych, prezentujących najlepszy stosunek jakości do ceny. Który produkt jest dla Ciebie?

Kamerka samochodowa a przepisy drogowe

W Polsce możesz mieć zamontowany wideorejestrator w aucie właściwie bez żadnych ograniczeń. Czy wygląda to tak samo we wszystkich krajach? Okazuje się, że nie! W niektórych państwach za korzystanie z kamerki samochodowej można otrzymać srogi mandat. W innych – możesz nagrywać drogę, ale na ściśle określonych zasadach.

Kraje, w których bez obaw możesz używać wideorejestratora to właśnie Polska (choć uważaj na publikację treści w sieci – zasłoń elementy, dzięki którym można zidentyfikować konkretne osoby), Bośnia i Hercegowina, Dania, Włochy, Malta, Holandia, Serbia, Hiszpania i Szwecja.

Austria jest krajem o surowych przepisach pod kątem nagrywania z auta. Obowiązuje tam całkowity zakaz posiadania i używania prywatnych kamer samochodowych do monitoringu ruchu na drogach publicznych. Złamanie zakazu może się wiązać z mandatem o wysokości nawet kilkunastu tysięcy euro. Podobnie wygląda sytuacja w Luksemburgu, gdzie co prawda wideorejestrator można mieć, ale nie można go używać, a w żadnym wypadku nie może posłużyć jako dowód w sprawie.

Przepisy drogowe - wideorejestrator samochodowy

Kraje, gdzie korzystanie z kamerki ma pewne obwarowania, to m.in.: Niemcy – gdzie nagrania możesz użyć tylko w przypadku zasłonięcia twarzy osób na wideo; Norwegia – gdzie policja może poprosić o usunięcie urządzenia, jeśli to jest zainstalowane w zasięgu wzroku kierowców; Francja – ale materiały wideo mogą być przeznaczone tylko na użytek własny; Słowacja – pod warunkiem, że kamerka nie ogranicza pola widzenia kierowcy; Wielka Brytania – gdzie również zwraca się szczególną uwagę na poprawny montaż urządzenia; Belgia – w której możesz nagrywać drogę, ale jeśli materiał ma być wykorzystany jako dowód, inni uczestnicy zdarzenia muszą być o tym poinformowani; Węgry – należy zamazać twarze osób na nagraniu oraz tablice rejestracyjne, w innym przypadku materiały należy usunąć maksymalnie po 5 dniach roboczych.

Jak widzisz, przed wybraniem się w podróż za granicę, warto sprawdzić obowiązujące tam przepisy. U nas dozwolona kamerka samochodowa może być przyczyną niemałego mandatu w innym kraju.

FAQ

Jakie parametry kamerki samochodowej są ważne?

Należy zwrócić uwagę na: rozdzielczość wideo, kąt nagrywania, czujnik ruchu i wstrząsów oraz możliwość filmowania w słabych warunkach oświetleniowych.

Ile kosztuje wideorejestrator?

Rozpiętość cenowa jest bardzo duża – w zależności od funkcjonalności urządzenia i jego jakości. Porządną kamerkę można jednak kupić już w granicach 200-300 zł.

Czy mogę jeździć z kamerką we wszystkich krajach?

Nie, w Austrii i Luksemburgu korzystanie z wideorejestratora jest zabronione. Istnieją też kraje, w których możesz mieć kamerkę, ale na określonych zasadach.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!