Jednym z ważniejszych wyzwań kierowcy jest wybór właściwych opon do obręczy zamontowanych w aucie. Jest to przede wszystkim działanie na rzecz bezpieczeństwa późniejszych podróży, więc kierowca powinien mieć właściwą wiedzę w tym zakresie. W poniższym artykule omówimy kilka kluczowych pojęć. Podpowiemy, jak powinien wyglądać dobór opon do felg, a także przedstawimy jaka zależność łączy szerokość felgi a szerokość opony samochodowej.

Opony to kluczowy element bezpieczeństwa na drodze. Jazda na zużytych czy źle dobranych gumach może być fatalna w skutkach. Kierowcy jednak regularnie zadają sobie pytanie: jakie opony kupić? Czynników, wpływających na wybór, jest wiele – jak choćby sezon, sposób użytkowania auta i indywidualne potrzeby. Kolejna kwestia to dopasowanie opony do felgi i właśnie na tym skupimy się tym razem.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Rozmiar opony i felgi – co to jest?

W chwili obecnej najbardziej popularnym rozmiarem opony w Europie jest 205/55 R 16. Ten symbol wykorzystamy zatem do objaśnienia podstawowych wymiarów ogumienia. Pierwsza liczba określa szerokość bieżnika i jest wyrażona w milimetrach. Druga oznacza stosunek w jakim szerokość ogumienia pozostaje do jego profilu. I tak w tym przypadku wysokość ściany opony to 112,75 mm (55 proc. z 205 mm). Za symbolem R producent określa wielkość obręczy, na której ogumienie można zamontować. Wartość ta jest standardowo wyrażona w calach.

Oznaczenie na oponie - rozmiar

Choć rozmiar obręczy jest kluczowy, jest jeszcze jeden czynnik, który kierowca musi wziąć pod uwagę. I mowa o szerokości felgi, również wyrażonej w calach. Co istotne, rozstrzał między dostępnymi wymiarami jest naprawdę duży! Stosuje się bowiem obręcze dysponujące rantami rozstawionymi od siebie na odległość sięgającą od 3,5 do 11,5 cala. Jak zmienia się szerokość felgi? Ta oczywiście zależy w pierwszej kolejności od jej średnicy. W drugiej warunkuje ją również szerokość opony. Im szersze ogumienie zastosuje w aucie kierowca, tym szersza powinna być obręcz. Tak ustawiona relacja sprawia, że zalecana szerokość felgi czasami może być identyczna dla różnych wymiarów opon. Przykład? Producenci uważają, że 5 cali to optymalna wartość zarówno dla opon o wielkości 165/65 R 13, jak i 175/70 R 14.

Szerokość felg i opon – tabela informacyjna

Poniżej przedstawiliśmy tabelę informacyjną, która wskazuje zalecane szerokości i dopasowanie opon i felg. Jeśli masz już obręcze w swoim aucie, a zastanawiasz się, jaką oponę kupić, odszukaj szerokość swoich felg i sprawdź, jaką szerokość powinno mieć ogumienie. A może chcesz wymienić koła i kupić zarówno opony, jak i felgi? Tabela pomoże Ci także w tej kwestii!

Tabela - dobór opony do felgi

Dlaczego szerokość ma znaczenie?

Choć dla wielu nie jest to oczywiste i wielu kierowców sprawdza jedynie średnicę felgi, dobór pod względem szerokości jest także bardzo ważny! Zastosowanie zbyt szerokiej lub zbyt wąskiej obręczy sprawi, że bieżnik ogumienia nie będzie w stanie pracować prawidłowo – powierzchnia styku z asfaltem zmniejszy się lub przekroczy wartość maksymalną. Skutek? Pogorszą się właściwości trakcyjne ogumienia.

Dla przykładu zbyt duża szerokość opony do felgi sprawi, że podczas jazdy praktycznie wcale mogą nie pracować rowki boczne odpowiadające za odprowadzanie wody spod kół. W ten sposób bieżnik nie będzie mógł niwelować efektu aqaplaningu i zdecydowanie wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia poślizgu na mokrej nawierzchni.

Co ważne, scenariusz nie jest dużo lepszy w przypadku, w którym to obręcz okaże się zbyt szeroka. Wtedy powierzchnia styku opony z asfaltem straci półokrągły kształt. A to jest skrajnie niekorzystne z technologicznego punktu widzenia. Inżynierowie nie przewidują takiej możliwości. W związku z tym nie będzie mowy o prawidłowej pracy poszczególnych klocków bieżnika na asfalcie, a co za tym idzie – zewnętrzna część powierzchni czoła może być mocniej ścierana w czasie jazdy. Skutek? Ogumienie pozwoli Ci na pokonanie mniejszych przebiegów i dużo szybciej będzie wymagało wymiany.

opona felga, kalkulator felg, opony z felgami, rozmiary felg i opon tabela, szerokość felg a opony, dobór opon do felg, szerokość felgi a opona, szerokość opony a felga, kalkulator opon i felg, szerokość felgi do opony, rozmiar felgi a opony, rozmiar felgi a opona, dobór opon do felg kalkulator, szerokość felgi a szerokość opony
Fot. Materiały prasowe BMW

Rozmiar felgi do opony, a wcześniej do… typu auta!

Jeśli zdecydujesz się na jazdę samochodem na fabrycznych obręczach, możesz po prostu kupować nowe opony w identycznym rozmiarze jak te, z jakim pojazd opuścił salon dealerski. To najlepsza metoda na uniknięcie ewentualnych błędów. Problem pojawia się dopiero przy scenariuszu, w którym postanowisz kupić nowy komplet obręczy w innym rozmiarze niż zaleca producent. W takim przypadku musisz dobrać do nich opony. Wykorzystaj do tego kalkulator felg lub przedstawioną przez nas tabelę, prezentującą jak dopasować opony do felg.

Oczywiście błędy popełnione przez kierowcę mogą dotyczyć nie tylko niewłaściwego doboru opony do felg. Prowadzący równie dobrze może kupić niewłaściwe obręcze. Co to oznacza? Producenci podczas budowania pojazdów określają głębokość nadkoli. A ta dość bezpośrednio odnosi się do maksymalnej szerokości obręczy, które w danym typie pojazdu można zastosować, aby nadal możliwa była chociażby prawidłowa praca układu kierowniczego. Granica jest określona w prosty sposób – według przepisów prawa polskiego i europejskiego felga nie może wystawać poza obrys samochodu wyznaczony np. błotnikiem.

Błędny dobór opon do felg. Jakie są konsekwencje?

Błąd z felgami wystającymi ponad nadkola jest o tyle poważny, że jako właściciel, długo nie nacieszysz się przemianą auta. Podczas kontroli drogowej możesz nawet stracić dowód rejestracyjny, ewentualnie – bardziej optymistyczna wersja – samochód nie przejdzie najbliższego badania w stacji kontroli pojazdów. Powód? Nie spełnia warunków technicznych określonych w przepisach i do czasu usunięcia usterki, tj. zmiany felg na węższe – musi być wycofany z ruchu. Uwarunkowania dotyczące optymalnych szerokości opony i felgi powinny wziąć sobie do serca także osoby, które decydują się na tuning optyczny samochodu.

Dobór opon do felgi

Coraz częściej zdarza się, że w wyniku działań tunera w samochodach pojawiają się obręcze o dużej szerokości z oponami o zdecydowanie zbyt wąskim bieżniku. Oczywiście zabieg taki nie musi rodzić problemów natury prawnej. Gdy felga nie wystaje poza obrys pojazdu, warunki techniczne są spełnione. Warto jednak pamiętać o tym, że koła to coś więcej niż element optyczny. A taki dobór opon do felg może decydować o ograniczonej trakcji podczas jazdy, a więc bezpośrednio wpływać na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Najlepsze opony – ekspert Inter Cars radzi

Jak widzisz, wybór odpowiednich opon to wiele zmiennych, które trzeba dokładnie przestudiować jeszcze przed zakupem. Tym samym niemożliwe jest wskazanie konkretnych produktów, jako tych najlepszych. Warto jednak wziąć pod uwagę to ogumienie, które cieszy się dobrymi opiniami, ma wysoki indeks odprowadzania wody oraz przyczepności do nawierzchni. Wszystkie modele opon są produkowane w wielu rozmiarach – szczególnie tych najpopularniejszych. Jeśli więc znajdziesz model dla siebie, zakupienie odpowiedniego rozmiaru nie powinno być żadnym problemem.


Zobacz, które opony poleca ekspert Inter Cars i wybierz produkt dla Twojego auta!

Dobór opon do felg – podsumowanie

Jak właściwie powinien wyglądać dobór opon do felg? Pierwsza odpowiedź jest prosta i najbardziej intuicyjna. Możesz zdecydować się na komplet zapisany w homologacji danego pojazdu. W tym przypadku stosunek wyrażony przez szerokość felgi a szerokość opony będzie optymalny i dla zachowania stateczności auta na drodze, i dla wyników spalania. Jeżeli jednak zalecane obręcze są zbyt małe w stosunku do Twoich wymagań, możesz wymienić tak felgi, jak i opony. Pamiętaj przy tym o odpowiednich szerokościach obu elementów oraz o wymogach prawa w tym temacie. Tylko w ten sposób zakup będzie w stu procentach udany i nie narazi Cię na konsekwencje.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jakie są rozmiary opon?

Podstawowe wymiary, które możemy odczytać na ścianie bocznej opony to jej szerokość w milimetrach, stosunek w jakim szerokość ogumienia pozostaje do jego profilu oraz średnica obręczy, na którą pasuje opona. Jeden z najpopularniejszych rozmiarów to 205/55 R 16.

Jak się ma szerokość opony do szerokości felgi?

To kluczowa zależność, którą należy brać pod uwagę. Zbyt szeroka lub zbyt wąska obręcz sprawi, że bieżnik ogumienia nie będzie w stanie pracować prawidłowo, a więc pogorszą się jego właściwości trakcyjne.

Jak dobrać szerokość opony do felgi?

Najlepiej skorzystać z tabeli informacyjnej lub specjalnego kalkulatora. Dzięki temu z łatwością można sprawdzić jak szerokie opony i felgi będą do siebie pasować.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!