Bezpieczeństwo na zimowych drogach to priorytet dla każdego kierowcy. Wśród rozwiązań, które mają za zadanie to bezpieczeństwo podnieść, pojawiają się łańcuchy śniegowe. To ostateczna i niezwykle skuteczna broń kierowców w walce z trudnymi warunkami zimowymi. Pomagają tam, gdzie kończą się możliwości opon zimowych – w kopnym śniegu i na lodzie. W miarę jak zima zbliża się coraz bliżej, pojawia się pytanie: jakie są rodzaje łańcuchów śniegowych? Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju pojazdu, warunków drogowych i własnych preferencji. Przed dokonaniem wyboru warto poznać różne opcje dostępne na rynku oraz ich zalety i ograniczenia. Dlatego teraz przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom łańcuchów śniegowych, by pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję na nadchodzącą zimę.

Prędzej czy później większość kierowców stanie przed koniecznością zakupu łańcuchów śniegowych. Komplet łańcuchów to wyposażenie obowiązkowe samochodu na większości dróg w alpejskich rejonach Włoch, Austrii, Szwajcarii czy Francji. Niedostosowanie się do tych wymagań grozi wysokimi mandatami. Również na polskich drogach można spotkać znak C-18 nakazujący jazdę z łańcuchami na kołach, kiedy droga jest ośnieżona.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łańcuchów śniegowych, a pomysłowość producentów w tworzeniu rozmaitych patentów ułatwiających ich montaż i obsługę nie zna granic. Nadal jednak możemy wyróżnić trzy podstawowe typy łańcuchów śniegowych.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie rodzaje łańcuchów śniegowych wyróżniamy,
  • czym różnią się konkretne produkty,
  • które łańcuchy wybrać dla siebie.

Czym są łańcuchy śniegowe i czemu warto z nich korzystać?

Łańcuchy śniegowe to nieoceniona pomoc w trudnych warunkach zimowej pogody. Są to specjalne urządzenia, które montuje się na oponach samochodu, aby poprawić przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach. Istnieje kilka powodów, dla których warto z nich korzystać.

Po pierwsze, łańcuchy śniegowe znacząco zwiększają przyczepność opon do nawierzchni, co pozwala uniknąć poślizgu i utraty kontroli nad pojazdem. Dzięki nim można spokojnie podróżować nawet w ekstremalnych warunkach zimowych, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa kierowców i pasażerów.

Po drugie, korzystanie z łańcuchów śniegowych jest często obowiązkowe lub zalecane przez przepisy drogowe w niektórych regionach, zwłaszcza w obszarach górskich czy wysokogórskich. W takich miejscach, gdzie opady śniegu są częste, łańcuchy mogą być kluczowym elementem, który pozwoli dostać się do miejsca docelowego.

Po trzecie, łańcuchy śniegowe są stosunkowo łatwe w montażu i demontażu, co oznacza, że można je szybko założyć, gdy jest to potrzebne, i zdejmować, gdy już nie są konieczne. To sprawia, że są one praktycznym rozwiązaniem dla wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy podróżują okresowo w warunkach zimowych.

Zakładanie łańcuchów śniegowych

Łańcuchy śniegowe – jakie rodzaje wyróżniamy?

Niezależnie od rodzaju samochodu, którym się poruszasz, masz do wyboru wiele różnych typów łańcuchów śniegowych. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że jest lepiej przystosowany do określonych warunków. W kolejnych sekcjach przyjrzymy się bliżej najpopularniejszym rodzajom łańcuchów śniegowych.

Łańcuchy tradycyjne ze stopów stali

To najbardziej powszechny typ łańcuchów. Tworzy je sieć ogniw o przekroju koła lub kwadratu. Najczęściej ogniwa łańcuchów wykonane są ze stopów stali niklowo-chromowo-manganowych, w droższych modelach z domieszką tytanu. Wiele modeli łańcuchów tradycyjnych (np. firmy Pewag) ma opatentowane systemy, które ułatwiają ich zakładanie. Po założeniu na oponę siatka tradycyjnych łańcuchów stalowych tworzy najczęściej wzór rombowy. Dzięki temu łańcuchy wydatnie pomagają w zapewnieniu przyczepności na lodzie i w kopnym śniegu. Ceny najtańszych firmowych zestawów łańcuchów tradycyjnych z atestami zaczynają się już od niecałych 100 zł.

Łańcuchy na koła stalowe

Łańcuchy tekstylne

To jeden z nowszych wynalazków, który łańcuchem jest jedynie z nazwy. Bardziej adekwatnym określeniem tego typu rozwiązania jest skarpeta śniegowa. To cienkie materiałowe nakładki wzmacniane stalą zakładane na koła. Producenci deklarują, że czas zakładania jednej opaski to około 3 min, jednak ich montaż nie zawsze okazuje się bezproblemowy. Zaletą łańcuchów tekstylnych jest fakt, że są one znacznie cieńsze od tradycyjnych łańcuchów stalowych, w związku z tym mogą być montowane w samochodach, w których między oponą a nadkolem jest niewiele miejsca. Na pierwszy rzut oka widać jednak, że takie skarpety śniegowe nie poradzą sobie z kopnym śniegiem równie efektywnie, co tradycyjne łańcuchy stalowe. Mimo to można na nich polegać podczas jazdy na lodzie i nawierzchni pokrytej ubitym śniegiem.

Łańcuchy typu Spikes Spider

To ewolucja tradycyjnych łańcuchów, które montuje się jedynie na zewnętrzną część koła. Składają się z adaptera, który na stałe mocuje się do felgi (na czas sezonu zimowego) oraz z części „roboczej” montowanej do adaptera. Takie rozwiązanie ułatwia i skraca proces montowania łańcucha na kole. Łańcuchy typu Spikes Spider mogą mieć formę plastikowych nakładek z metalowymi kolcami lub zwykłych łańcuchów rozciągniętych między plastikowe nakładki. Spikes Spider z najtrudniejszymi warunkami zimowymi radzą sobie równie efektywnie co tradycyjne łańcuchy, są jednak od nich dużo droższe.

Należy podkreślić, że powyższy podział łańcuchów jest najbardziej ogólny. Każdy z wymienionych rodzajów ma swoje odmiany i rozmaite udogodnienia, które przekładają się nie tylko na łatwość obsługi, ale również cenę. Tylko w grupie łańcuchów tradycyjnych moglibyśmy wyróżnić modele z samonapinaczem lub bez czy o różnym profilu przekroju ogniwa. Wśród sprawdzonych marek specjalizujących się w produkcji łańcuchów należy wyróżnić m.in.: Jope, Mommooth czy Pewag.

Jak dobrać odpowiednie łańcuchy?

Ważne, aby przy zakupie zwrócić uwagę, czy łańcuch ma odpowiednie certyfikaty. Wymagania w przypadku tej grupy produktów szczegółowo określają certyfikaty TÜV oraz Ö-norm. Wszystkie łańcuchy śniegowe w ofercie Inter Cars spełniają oba powyższe standardy. Pamiętaj, że nie we wszystkich modelach samochodów producent zezwala na montaż łańcuchów. Dlatego w pierwszej kolejności, przed zakupem powinieneś zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, w której znajdują się wytyczne dotyczące możliwości stosowania łańcuchów śniegowych.

Dobór odpowiednich łańcuchów śniegowych jest również uzależniony od rodzaju pojazdu, warunków drogowych i osobistych preferencji. Na rynku dostępne są wspomniane już trzy główne typy łańcuchów śniegowych: tradycyjne stalowe łańcuchy, łańcuchy tekstylne oraz łańcuchy Spikes Spider. Tradycyjne stalowe łańcuchy są najczęściej stosowane i zapewniają dobrą przyczepność na lodzie i zwartym śniegu. Łańcuchy tekstylne są cieńsze i łatwiejsze w montażu, ale mogą nie być tak skuteczne w głębokim śniegu. Łańcuchy Spikes Spider są hybrydą tradycyjnych łańcuchów i plastikowych adapterów, co ułatwia ich instalację. Pamiętaj, że niezależnie od wyboru, łańcuchy śniegowe są niezbędne w regionach alpejskich i często wymagane lub zalecane w górzystych obszarach. Ulepszają one znacznie przyczepność opon, umożliwiając bezpieczną jazdę po oblodzonych drogach.

Wybierz łańcuchy śniegowe z Inter Cars!

Wybór odpowiednich łańcuchów śniegowych jest kluczowym elementem przygotowań do zimowych podróży samochodem. Łańcuchy śniegowe znacznie poprawiają przyczepność pojazdu na śniegu i lodzie, umożliwiając bezpieczną i stabilną jazdę. Znalezienie idealnego rozwiązania wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak rozmiar opon, rodzaj pojazdu i panujące warunki drogowe. Warto zainwestować w łańcuchy śniegowe, które są łatwe w montażu i demontażu, a także dostosowane do specyfiki Twojego samochodu. Bez względu na to, gdzie wybierasz się na zimową wyprawę, łańcuchy śniegowe to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy.

Rodzaje łańcuchów śniegowych podsumowanie

Wybór odpowiednich łańcuchów śniegowych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i skuteczności jazdy w trudnych warunkach zimowych. Tradycyjne stalowe łańcuchy są mocne i trwałe, idealne do ciężkich warunków, ale mogą być trudne w montażu. Łańcuchy tekstylne, choć łatwiejsze w obsłudze i lżejsze, są mniej wytrzymałe i zalecane do sporadycznego użytku. Łańcuchy Spikes Spider oferują łatwe do zainstalowania, solidne rozwiązanie, choć mogą być droższe. Pamiętaj, że wybór łańcuchów śniegowych powinien zależeć od typu pojazdu, warunków drogowych i osobistych preferencji. Bez względu na wybór, inwestycja w łańcuchy śniegowe to klucz do bezpiecznej zimowej podróży.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Nie! Aby oplot stalowy mógł być założony, potrzebny jest odpowiedni prześwit, czyli odległość pomiędzy oponą nadkolem.

Tak, ale wymaga to pewnego doświadczenia. Zanim wyjedziesz w góry, wykonaj testowy montaż w garażu lub na parkingu. Dzięki temu nie zostaniesz zaskoczony w najmniej oczekiwanej sytuacji.

W miastach nie ma obowiązku stosowania łańcuchów na koła. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli znajdziesz się na terenach górskich. Czasami przy drogach umieszczane są znaki C-18 nakazujące założenie łańcuchów.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!