Najbardziej obrazowym i skutecznym argumentem przemawiającym za świadomym wyborem opon jest fakt, że są one jedynym punktem styku pojazdu z drogą. W związku z tym mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo, stabilność i wydajność samochodu. Oczekujemy, że spełnią pokładane w nich nadzieje, niezależnie od warunków atmosferycznych czy rodzaju nawierzchni. Wybierając odpowiednie ogumienie, podejmujesz zatem decyzję wpływającą na komfort jazdy, a przede wszystkim na bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Właśnie dlatego inżynierowie Bridgestone stworzyli technologię Enliten, a my w poniższym tekście sprawdzamy jej skuteczność na drodze.

Bridgestone, jako jeden z liderów światowej branży oponiarskiej, nieustannie dąży do optymalizacji tych kluczowych aspektów. Firma znana jest z innowacyjnych rozwiązań, które wpływają na poprawę wydajności opon oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Dzięki zaawansowanym technologicznie procesom produkcji oraz nieustannym badaniom wprowadza na rynek ogumienie, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających kierowców. Jednym z kluczowych osiągnięć firmy jest stworzenie technologii Enliten, która stanowi prawdziwą rewolucję w świecie opon.

Rola technologii w produkcji opon samochodowych

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa fundamentalną rolę w każdej branży, a sektor oponiarski nie jest wyjątkiem. Właściwie zastosowane innowacje technologiczne mogą znacząco zwiększyć jakość, wydajność i skuteczność opon, co bezpośrednio przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Technologia wpływa na wszystkie aspekty produkcji ogumienia, od wyboru materiałów, poprzez proces wytwórczy, aż do ostatecznego wyglądu i efektywności. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają tworzenie opon, które są bardziej wytrzymałe, lekkie i efektywne pod względem zużycia paliwa. Technologia pozwala również na dostosowywanie opon do specyficznych wymagań pojazdów i warunków drogowych. Innowacje w branży oponiarskiej to także rozwijanie nowych metod testowania opon, które są coraz bardziej precyzyjne i dokładne. Dzięki temu producenci mogą zapewnić, że ich produkty spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

Bridgestone, jako pionier w dziedzinie technologicznej, nieustannie inwestuje w badania i rozwój w celu tworzenia najwyższej jakości opon, które przekraczają granice możliwości. Dlatego właśnie dziś mówimy o technologii Enliten, która jest dowodem na zaangażowanie firmy w dostarczanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań na rynku.

Technologia Enliten – innowacyjność na rzecz wydajności

Technologia Enliten, będąca wynikiem prac inżynierów Bridgestone, jest zdecydowanie jednym z najbardziej przełomowych rozwiązań w świecie oponiarskim. Innowacja ta oznacza nową erę w produkcji opon, łącząc w sobie zaawansowane technicznie rozwiązania z troską o ochronę środowiska naturalnego.

Założenie technologii Enliten polega na unikalnym procesie produkcji, który pozwala na znaczne zmniejszenie masy opon, nie rezygnując jednocześnie z ich wytrzymałości i bezpieczeństwa. Dzięki temu ogumienie produkowane z zastosowaniem tej technologii jest lżejsze, a co za tym idzie, zmniejsza się opór toczenia, co bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie paliwa.

Jednym z kluczowych atutów opisywanej technologii jest uniwersalność. Może być ona stosowana w różnego rodzaju oponach – począwszy od tych do samochodów osobowych, przez elektryczne, a skończywszy na oponach do pojazdów sportowych. To dowód na to, że Bridgestone z powodzeniem łączy innowacyjność z praktycznością, oferując swoim klientom rozwiązania, które spełniają ich indywidualne potrzeby.

Korzyści technologii Enliten dla każdego kierowcy…

Wspomniana wcześniej uniwersalność technologii Enliten ma ogromne znaczenie dla różnych rodzajów pojazdów, poprawiając ich wydajność poprzez redukcję masy i oporu toczenia opon. A w związku z tym przynosi korzyści wszystkim typom kierowców.

  • Samochody osobowe – dla kierowców samochodów osobowych opony z technologią Enliten oznaczają redukcję zużycia paliwa, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji oraz zmniejszenie emisji CO2. Ponadto lżejsze opony to łatwiejsze manewrowanie, co dodatkowo poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy.
  • Samochody sportowe – w przypadku pojazdów sportowych opony z technologią Enliten oferują doskonały balans pomiędzy niską masą, wydajnością i trwałością, zapewniając niespotykane do tej pory osiągi.

Konkludując, technologia Enliten dostarcza korzyści dla każdego kierowcy, doskonale łącząc wydajność z trwałością, co przekłada się na lepsze osiągi i większe bezpieczeństwo.

Turanza 6, czyli idealny przykłady opon z technologią Enliten

Bridgestone Turanza 6 jest oponą, która świetnie pokazuje, jak technologia Enliten funkcjonuje na drodze. Po pierwsze, dzięki tej technologii otrzymujemy znacząco wydłużoną żywotność opony – o 22 proc. dłuższy przebieg w porównaniu z poprzednim modelem. Opory toczenia są aż o 4 proc. mniejsze, co przekłada się na zwiększoną efektywność paliwową. Mimo że Turanza 6 jest dostosowana do wymagań pojazdów elektrycznych, nie występują tu żadne kompromisy. Opona ta oferuje doskonałe hamowanie zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. 

Zalety technologii Enliten dla środowiska naturalnego, czyli nas wszystkich

Technologia Enliten, przez zmniejszenie masy opony o około 10%, wpływa na obniżenie zużycia paliwa, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia emisji CO2. Według badań firmy Bridgestone opony z technologią Enliten mogą przyczynić się do redukcji emisji CO2 na poziomie 192 ton rocznie**!

Jednocześnie dążąc do zrównoważonej produkcji, inżynierowie starają się wykorzystywać w procesie produkcji opon z technologią Enliten materiały odnawialne, takie jak naturalny kauczuk. Firma stawia też na recykling, dzięki czemu minimalizuje generowanie odpadów.

Wybór technologii Enliten to świetna decyzja 

Wybierając opony z technologią Enliten, podejmujesz decyzję, która przekłada się na realne korzyści dla Ciebie i Twoich pasażerów, ale także dla środowiska naturalnego. Dzięki znaczącej redukcji masy opony możesz liczyć na obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2. To właśnie Enliten pozwala przyczynić się do redukcji szkodliwej emisji na poziomie aż 192 ton rocznie**! Decydując się na technologię stworzoną przez Bridgestone, wybierasz innowacje, które przekładają się na komfort i bezpieczeństwo jazdy, bez utraty zaufania do wytrzymałości i trwałości opon. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą samochodów osobowych, ciężarowych czy sportowych, opony z technologią Enliten są odpowiedzią na Twoje indywidualne potrzeby. Mówiąc wprost: Twoja decyzja to inwestycja, która przynosi korzyści nam wszystkim!

* Dane liczbowe oraz wnioski porównawcze przedstawione w artykule opierają się na wynikach testów przeprowadzonych przez TÜV SÜD na zlecenie Bridgestone w czerwcu 2022 roku w obiektach ATP Papenburg w Niemczech oraz Bridgestone EUPG we Włoszech. Testy te oceniały zachowanie opon na mokrej nawierzchni z użyciem samochodów BMW 520i i BMW 530d, na oponach w rozmiarze 245/45 R18 100Y XL. Dodatkowo artykuł zawiera wyniki wewnętrznych testów porównawczych Bridgestone, które skupiły się na oponach Turanza 6 i Turanza T005, w rozmiarze referencyjnym 205/55 R16.

**Emisja CO2 obliczona przy użyciu narzędzia VECTO, porównując nowe opony Ecopia ENLITEN z Ecopia H002 w rozmiarze 315/70 R22.5 dla osi kierującej i napędowej. W obliczeniach użyto tych samych opon osi naczepowej, więc różnica pokazuje jedynie wpływ osi kierującej i napędowej. Roczna różnica emisji CO2 obliczona dla przeciętnej floty liczącej 200 jednostek (ciągników siodłowych i naczep) oraz średniego przebiegu 120 000 km na pojazd.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Enliten to innowacyjna technologia opracowana przez Bridgestone, która pozwala na znaczące zmniejszenie masy opony bez rezygnowania z jej wytrzymałości i bezpieczeństwa. Dzięki temu opony są lżejsze, co przekłada się na mniejsze opory toczenia, a więc także na niższe zużycie paliwa.

Enliten przynosi szereg korzyści. Po pierwsze, opony są lżejsze, co prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2. Po drugie, technologia ta pozwala na wydłużenie żywotności opony, co przekłada się na dłuższy okres eksploatacji. Po trzecie, Enliten jest uniwersalna i może być stosowana w różnych rodzajach opon, co sprawia, że jest atrakcyjna dla szerokiego grona kierowców.

Jednym z modeli opon, które wykorzystują technologię Enliten, jest Bridgestone Turanza 6. Ta opona jest przykładem idealnego połączenia innowacji technologicznej z troską o środowisko naturalne, a jednocześnie spełnia wysokie wymagania kierowców pod kątem bezpieczeństwa i wydajności.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!