Japoński rynek motoryzacyjny często kojarzy się z ekonomicznymi pojazdami o nieco kanciastych kształtach. W rzeczywistości jest jednak znacznie bogatszy. Najlepszym tego przykładem jest Acura – submarka Hondy, proponująca samochody klasy premium. Auta tej marki wciąż trudno spotkać na polskich ulicach, ale za to święcą triumfy w USA. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie są najbardziej znane modele marki Acura? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

acura

W styczniu 2023 r. Acura Integra otrzymała tytuł „North American Car of The Year”. Jest to prestiżowy, doroczny konkurs, w którym 50-osobowe jury wybiera najlepsze pojazdy danego roku. Komisja składa się z dziennikarzy motoryzacyjnych pracujących w najważniejszych redakcjach z USA i Kanady, dlatego nie ma tu mowy o przypadku. Samochód doceniono m.in. za sportowy design, wszechstronność oraz niezwykłe wrażenia z jazdy. Był to już drugi raz, kiedy marka Acura została liderem zestawienia. Wcześniej miało to miejsce w 2001 r. Tytuł zgarnął wtedy model MDX. 

Rok 2022 okazał się też stosunkowo korzystny pod względem sprzedażowym. W grudniu tego roku w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano 10 436 pojazdów tej marki. Ogólny wynik sprzedażowy w USA w 2022 r. wyniósł 102 306 aut. Marka zanotowała jednocześnie spadek w stosunku do poprzedniego roku (w 2021 sprzedano 157 408). Należy jednak wziąć pod uwagę, że sprzedaż nowych samochodów w Stanach przeżywała wtedy spory kryzys, notując najgorszy wynik od dekady. 

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:

Acura – nowy rozdział w japońskiej motoryzacji

Zanim powstała marka Acura, japońskie samochody postrzegano przede wszystkim jako ekonomiczne i opłacalne w zakupie. Trudno je było utożsamiać z pojazdami klasy premium. Ambicje koncernu Honda Motor Company sięgały jednak znacznie wyżej. Dlatego też w 1986 r. powstała Acura – submarka Hondy, oferująca luksusowe samochody przeznaczone do sprzedaży poza Japonią.

Modele Acury od początku bazowały na Hondach. Pierwsze auto wypuszczone przez markę to Acura Legend – jej prototyp to dobrze znana w Polsce Honda Legend. Samochód ten był pierwszym pojazdem należącym do segmentu E, produkowanym przez Hondę pod szyldem Acury. 

To, co różniło Acurę Legend od jej pierwowzoru to mocniejszy silnik (V6 o pojemności 2,5 l i mocy 150 KM) oraz lepsze wyposażenie. W kolejnych wersjach pojazd oferował 2,7-litrowy silnik generujący 163 KM, a następnie 3,2-litrowy o mocy 200 KM.

Nie minęło wiele czasu od pojawienia się Acury w USA, kiedy rozszerzono jej sprzedaż na kolejne rynki. Obecnie jest dostępna także w Kanadzie, Meksyku i Chinach. W Europie sprowadzenie nowego auta jest możliwe po złożeniu specjalnego zamówienia w sieci dealerskiej w Wielkiej Brytanii. 

W przeciwieństwie do samochodów marki Honda, Acura od momentu powstania miała niszowy charakter. Zapoczątkowała też nowy trend w japońskiej motoryzacji. Wkrótce po udanym debiucie w Stanach z podobnego rozwiązania skorzystały bowiem inne koncerny. W ten sposób w USA pojawił się Lexus Toyoty oraz Infinity Nissana.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej informacji na temat Hondy, przeczytaj artykuł z naszego bloga i poznaj historię tej marki.

acura

Cyrkiel Acura – logo o specjalnym znaczeniu

Data powstania Acury to 27 marca 1986 r. Co ciekawe, dopiero 4 lata później zaprezentowano oficjalne logo marki. Jego wygląd nawiązuje do korzeni, czyli Hondy, ale jednocześnie podkreśla indywidualny charakter Acury. Logo ma kształt kwadratu z mocno zaokrąglonymi narożnikami. Cztery nogi znajdującego się wewnątrz symbolu dotykają obramowania (podobnie jak w przypadku Hondy). Zwężające się ku górze ramiona przypominają zaś literę „A”, która ma wskazywać na nazwę Acura.

Charakterystyczne logo Acury doczekało się nawet swojej nieoficjalnej nazwy: „cyrkiel”. Nie wiadomo dokładnie, kto jako pierwszy użył takiego określenia. Pewne jest jednak, że budzi ono pozytywne skojarzenia. Cyrkiel symbolizuje precyzję i dokładność, co w przypadku samochodów ma duże znaczenie.

Logotyp marki jest równie interesujący. Użyto w nim specjalnie zaprojektowanej czcionki, wskazującej na unikalność marki Acura. Samochód powinien też cechować się niezawodnością. Mają to z kolei podkreślać poziome paski w literach „A” i „R”, przylegające do pionowych linii tylko jedną stroną. Jaki ma to związek z autem? Kierowcy, czując się pewnie, często trzymają kierownicę jedną ręką. Kontrowersyjne wyjaśnienia kłócą się z zasadami bezpiecznej jazdy, lecz wyniki sprzedaży Acury w USA (ponad 100 tys. w pierwszym roku) pokazują, że reklama okazała się skuteczna.

Popularne auta Acury

Ekskluzywna submarka stopniowo rozszerzała swoją ofertę. Po udanym debiucie modelu Legend, przyszła pora na kolejną propozycję. A była nią, wzorowana na Hondzie Civic, Acura Integra. To właśnie nowa generacja tego modelu zachwyciła amerykańskich i kanadyjskich dziennikarzy, którzy przyznali jej w 2023 r. tytuł „Samochodu Roku Ameryki Północnej”.

Następne propozycje aut od japońskiego producenta cieszyły się umiarkowanym (jak Acura 3,5 RL) lub większym (jak Acura TL) zainteresowaniem. Dużym krokiem w rozwoju była Acura NSX (zaprezentowana w 1989 r.) – sportowy pojazd z napędem na tylną oś, określany nawet nowym Ferrari.

W 1996 r. marka wprowadziła alfanumeryczne nazewnictwo, a w 1999 r. rodzina pojazdów Acura powiększyła się o SUV-a, czyli model MDX. Obecnie produkowane samochody japońskiej marki to też m.in. TLX, RDX, ILX i CDX. 

Acura NSX

Pierwsze projekty sportowego auta o wysokich osiągach i drogowej homologacji powstały jeszcze w 1984 r., czyli przed oficjalnym przedstawieniem marki Acura. Długotrwałe prace przyniosły oczekiwane efekty. Zaprezentowana pod koniec lat 80. Acura NSX (New Sports eXperimential) wykorzystywała nowoczesne rozwiązania, z których czerpie się do dzisiaj.

Sportowe auto wyróżniało się m.in. niestandardową konstrukcją nadwozia, które było wykonane z aluminium (a także niektóre podzespoły zawieszenia i podwozia). Nowością był też silnik Hondy, mający zmienne fazy rozrządu (VTEC), układ V6, pojemność 3 l oraz moc 275 KM.

Produkcję zawieszono w 2005 r., żeby wznowić ją dopiero w 2016 r. Nowa Acura NSX została tym razem wyposażona w napęd ze sportowym układem hybrydowym. Centralną jednostkę stanowił silnik V6 z turbodoładowaniem, pojemnością 3,5 l oraz mocą 507 KM. Silnik obsługiwała 9-biegowa, automatyczna skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem.

Acura Integra

Integra to jeden z pierwszych modeli sprzedawanych pod marką Acura. To samochód z segmentu C, konstrukcyjnie nawiązujący do Hondy Civic. Acura Integra występowała jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback z nowoczesnym, 4-cylindrowym silnikiem o zapłonie iskrowym (pojemność 1,6 l, moc 113 KM). Dostępne były wersje z 5-biegową manualną lub 4-biegową automatyczną skrzynią biegów.

Kolejne generacje i odmiany Integry pojawiły się w latach: 1989, 1994, 1997 i 2001. Pojazd przechodził liczne modyfikacje, zyskując bardziej sportowy i nowoczesny design. Następnie ogłoszono zakończenie produkcji Integry, aby po niemal 20 latach ogłosić jej powrót w 2022 r.

Nowa Acura Integra ma typową dla japońskiej marki, dynamiczną stylistykę. 5-drzwiowe nadwozie delikatnie opada do tyłu, a wąskie reflektory i pasy świetlne nadają jej futurystycznego charakteru. Pod maską umieszczono silnik benzynowy 1.5 Turbo o mocy 200 KM, połączony z przekładnią bezstopniową CVT. Znakiem rozpoznawczym jest bogate wyposażenie, m.in. system inforozrywki dostępny w wymiarach 7 i 9 cali, adaptacyjny tempomat i asystent jazdy w korku.

acura

Acura MDX

Acura MDX to SUV produkowany przez japoński koncern od 2001 r. Sportowo-użytkowe auto doczekało się trzech generacji, a jego pierwsza odsłona zdobyła tytuł „North American Truck of The Year”.

Głównymi konkurentami Acury MDX były: BMW X5, Mercedes ML i Volvo XC 90. W pierwszej wersji auto wyposażono w silnik V6 o pojemności 3,5 l oraz mocy 240 KM. Podczas kolejnych liftingów pojazd zmieniał stylistykę oraz zyskiwał nowe wyposażenie. Szczególną uwagę przywiązywano do kwestii bezpieczeństwa (m.in. system ostrzegania przed kolizją czołową), przez co MDX zyskał popularność jako auto rodzinne. 

Prezentacja trzeciej generacja modelu MDX odbyła się w 2013 r. Wizualnie zmieniono m.in. atrapę chłodnicy i reflektory. Wnętrze uzupełniły z kolei dwa ekrany dotykowe i przesuwana tylna kanapa z elektrycznym systemem składania. Zdecydowano się też na napęd hybrydowy z silnikiem benzynowym 3,0 l w układzie V6. Generowana moc (razem z silnikiem elektrycznym) to 325 KM. 

Czwarta generacja z 2021 r. oferuje jeszcze więcej modyfikacji stylistycznych, w tym agresywniejszy przód i wyższą jakość wykończenia wnętrza. Pod maskę trafiła wolnossąca jednostka 3,5 V6 o mocy 290 KM. Nowością była też 10-biegowa, automatyczna skrzynia biegów.

Honda i Acura to siostry-bliźniaczki?

Podobieństwo pomiędzy poszczególnymi modelami Hondy i Acury jest uderzające. Zgadza się nawet ich nazewnictwo (jak np. Honda Legend i Acura Legend lub Honda Integra i Acura Integra). Wiadomo, że założeniem koncernu było stworzenie aut klasy premium na bazie istniejących już modeli marki Honda. Acura oferowała więc m.in. bogatsze wyposażenie. Czy to nie za mało, żeby nie mówić o tych pojazdach jako o siostrach-bliźniaczkach?

Luksusowa submarka była potrzebna Hondzie, żeby zawojować amerykański rynek. To, co odróżnia Acurę od Hondy, to sportowy sznyt i mocniejsze silniki. Liczba aut wypuszczanych na rynek jest też wyraźnie mniejsza, dzięki czemu kojarzą się z czymś trudno dostępnym i ekskluzywnym. Posunięcie było ryzykowne, ale opłaciło się, co widać po wynikach sprzedaży. Czy Honda i Acura to siostry-bliźniaczki? Tak naprawdę poszczególne modele stanowią swoje odmiany, jak np. Honda MDX i Acura MDX. Podstawową różnicą jest rynek, na który były wypuszczane wymienione auta, a także liczba generacji. W przypadku modelu MDX to Acura stanowiła inspirację dla stworzenia bliźniaczego modelu Hondy. I tak jak Acura MDX doczekała się kilku generacji, tak Honda skończyła na jednej – mówi ekspert Inter Cars.

acura

Używana Acura – jak zadbać o auto po zakupie?

Kupno nowej Acury w Polsce jest dość skomplikowane. W Europie możliwe jest jedynie złożenie zamówienia w sieci dealerskiej Hondy w Wielkiej Brytanii lub samodzielne sprowadzenie auta z USA. Dostępna jest za to całkiem spora ilość używanych pojazdów marki Acura. Samochód używany to także rozwiązanie ekonomiczne – cena nowego modelu Integra była wyceniana w 2022 r. na ok. 30 tys. dolarów. 

Zakup używanego auta wiąże się z koniecznością dokładnego sprawdzenia jego sprawności. Dobra wiadomość jest taka, że Acura cieszy się dobrą opinią ze względu na niską awaryjność. Częstą przypadłością jest jednak korozja, dlatego przed podpisaniem umowy dobrze przyjrzyj się nadwoziu. Kiedy auto trafi już do Twojego garażu, nie zapomnij o obowiązkowej wymianie oleju silnikowego i pozostałych płynów eksploatacyjnych. Kupisz je w sklepie Inter Cars obok innych, potrzebnych akcesoriów i narzędzi. 

Acura na celowniku polskich kierowców

Widok japońskiej Acury na polskiej drodze nie jest może zbyt powszechny. Luksusowa submarka Hondy ma jednak grono swoich zwolenników, a używane egzemplarze szybko znajdują nowych nabywców. Wybierając to auto, na pewno wyróżnisz się na drodze oraz wzbudzisz ciekawość innych osób. Na razie nic nie zapowiada ekspansji Acury na inne rynki, w tym europejski, dzięki czemu zachowa swój ekskluzywny charakter. 

Jeśli zdecydujesz się na zakup auta tej marki, pamiętaj, że z czasem może wymagać napraw i wymiany części. Są one dostępne w sklepie motoryzacyjnym Inter Cars. Sprawdź całą ofertę oraz zyskaj pewność, że bez problemu naprawisz usterki w swoim aucie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Są to samochody o charakterze niszowym, ale ich wyniki sprzedażowe pokazują, że cieszą się umiarkowaną popularnością. W 2021 r. w USA sprzedano ponad 150 tys. aut marki Acura, w 2022 r. – ponad 100 tys.

Auta marki Acura są dostępne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Chinach i Hongkongu. Nie jest możliwy ich bezpośredni zakup w Polsce ani w Europie. Istnieje za to spora oferta sprzedaży pojazdów używanych.

Do rangi kultowych pojazdów urosły Acura Legend i Integra. Uznanie zyskał też m.in. sportowy model NSX, którym jeździł Rober De Niro w filmie „Obsesja” (1992 r.) oraz crossover MDX.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!