Marka Pagani zaprezentowała w 2022 r. nowy model, który został z entuzjazmem przyjęty przez miłośników luksusowych aut. Pagani Utopia, bo o nim mowa, z pewnością nie jest samochodem dla każdego, nie tylko ze względu na cenę, ale i limitowaną liczbę  wyprodukowanych egzemplarzy. Model ten przyciąga wzrok kosmiczną  stylistyką i bogatym wyposażeniem wnętrza, a ponadto kryje pod maską potężny silnik zapewniający rewelacyjne osiągi. Pagani Utopia jest więc prawdziwą gratką dla kolekcjonerów ekskluzywnych supersamochodów. Zobacz, co warto wiedzieć na temat tego wyjątkowego modelu!

Pagani Utopia

Pagani to włoska marka, która słynie z produkcji szybkich i luksusowych supersamochodów.  Firma została założona w 1992 r. przez Horacio Pagani, ale dopiero w 2022 r. koncern otworzył się na polski rynek. W tym roku powstał bowiem pierwszy partnerski salon sprzedaży z siedzibą w Warszawie, co zbiegło się z premierą nowego modelu Pagani Utopia. Polskim przedstawicielem marki została Grupa Pietrzak, która zajmuje się dystrybucją również innych ekskluzywnych pojazdów z gamy Ferrari czy Maserati. Pierwszym modelem sprzedanym w warszawskim salonie był Pagani Huyara z 2017 r., który był wyprodukowany w liczbie 100 egzemplarzy na całym świecie. Jego cena wynosiła ponad 15 milionów złotych, co czyni go dotychczas najdroższym samochodem sprzedanym w polskim salonie dealerskim.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Pagani – samochód zgodny z utopijną koncepcją auta przyszłości

Pagani to jedna z niewielu marek, która od samego początku istnienia skoncentrowała się na tworzeniu ekskluzywnych supersamochodów. Podczas gdy inne firmy motoryzacyjne rozpoczynały od tworzenia budżetowych aut i stopniowo rozwijały swoją pozycję na rynku, marka Pagani od razu wskoczyła na najwyższy poziom. Pierwszym autem zaprezentowanym przez tego producenta była Zonda produkowana w latach 1999–2022. Drugim było Pagani Huyara, które zadebiutowało w 2011 r. i doczekało się wielu wersji specjalnych, z czego ostatnia powstała w czerwcu 2022 r. We wrześniu swoją premierę miał kolejny model , uznany za następcę kultowego Huyara – Pagani Utopia, który jeszcze zanim trafił do sprzedaży, został okrzyknięty jednym z najbardziej innowacyjnych projektów wszech czasów. Ideą producenta było stworzenie samochodu, który łączy w sobie koncepcje sztuki awangardowej z technologią. 

Pagani to firma, która nie produkuje aut seryjnie, a jej samochody są skierowane do konkretnej grupy odbiorców.. Na tej bazie powstało właśnie Pagani Utopia – samochód, który łączy w sobie oryginalną stylistykę z doskonałymi osiągami. Jego nazwa nie jest więc przypadkowa, gdyż utopia to pojęcie, które odnosi się do idei szczęśliwego i doskonałego świata. To w pełni opisuje Pagani Utopia – projekt, który realizuje koncepcję o idealnym samochodzie.

Pagani Utopia – kontrowersyjna stylistyka nadwozia

Według Horacio Paganiego auto miało charakteryzować się prostym i eleganckim designem. W porównaniu do Pagani Huayra rzeczywiście można zauważyć uproszczoną stylistykę nadwozia, jednak na tle tradycyjnych aut osobowych Utopia wyróżnia się awangardowym wyglądem. Uwagę zwraca przede wszystkim aerodynamiczny kształt typowy dla wyścigowych samochodów sportowych. Mimo to Pagani Utopia zachowuje prostą konstrukcję. Auto zostało pozbawione charakterystycznych elementów takich jak wyrazisty spojler. Producent pozostawił jednak podwójne reflektory oraz centralnie umieszczony wydech z czterema lotkami będący znakiem rozpoznawczym marki. Na tle smukłej bryły nadwozia wyraźnie odznaczają się natomiast ostre łuki nadkola i obniżony tył w części kabiny pasażerskiej. Taki zabieg sprawił, że auto zachowało agresywny, sportowy charakter, a jednocześnie wyróżnia się elegancką stylistyką. Dodatkiem, który stanowi uzupełnienie całości, są 21 i 22-calowe felgi ze wzmocnionymi obręczami karbonowymi.

Pagani Utopia

Karoseria została wykonana z opatentowanej przez Pagani mieszanki włókna węglowego z tytanem Carbo Titanum HP62 G2 oraz Carbo Triax HP62. Użyte materiały cechuje sztywność i wytrzymałość. Jednocześnie nie obciążają one konstrukcji. Stworzony przez Pagani samochód w efekcie waży niespełna 1280 kg, a tym samym realizuje ambicję marki o zaprojektowaniu bezpiecznego i lekkiego auta sportowego. 

Pagani Utopia – eleganckie wnętrze 

Równie efektownie prezentuje się wnętrze auta, w którym widać inspirację starą „dobrą” motoryzacją. . Nie znajdziesz tam bowiem dotykowych ekranów i rozwiązań znanych ze współczesnych aut. Kokpit został wyposażony w tradycyjne pokrętła i przełączniki oraz analogowe zegary.. Zarówno deska rozdzielcza, jak i fotele oraz pozostałe elementy wnętrza zostały pokryte wysokiej jakości czerwoną skórą z aluminiowymi wstawkami. Takie same materiały wykorzystano do wykonania kierownicy, a oprócz tego umieszczono na niej przyciski do zmiany trybu jazdy ( Comfort, Wet oraz Sport Race). Na uwagę zasługuje również dźwignia zmiany biegów z odsłoniętym mechanizmem, która uzupełnia surowy charakter wnętrza. Zaprojektowany przez Pagani samochód łączy więc w sobie klasyczne rozwiązania, co przekłada się na ciekawy efekt wizualny.

Pagani Utopia – hipersamochód o rewelacyjnych osiągach

Szczegółowo dopracowane detale nadwozia i wnętrza to tylko początek. Jak na hipersamochód przystało, Utopia wyróżnia się ponadprzeciętnymi osiągami, co gwarantuje wyjątkowe wrażenia z jazdy. Odpowiada za to silnik V12 o pojemności 6 litrów wspierany dodatkowo przez 2 turbosprężarki. Jednostka powstała przy współpracy z niemieckim koncernem Mercedes-AMG, a dzięki specjalnym modyfikacjom jest w stanie wygenerować moc na poziomie 864 KM. Zastosowanie zmodernizowanego układu rozrządu pozwala osiągnąć 6,7 tys. obrotów na minutę z maksymalnym momentem obrotowym 1100 Nm. 

Producent nie podał do publicznej wiadomości informacji o maksymalnym przyspieszeniu i prędkości, ale warto przypomnieć, że Pagani Huayra Roadster BC z sześciolitrowym silnikiem V12 o mocy 802 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1050 Nm przy 5600 obrotów na minutę osiąga maksymalną prędkość 370 km/h, przyspieszając do setki w niespełna 3,5 sekundy. Na podstawie tych danych można wywnioskować, że osiągi Pagani Utopia prezentują się jeszcze lepiej, biorąc pod uwagę niewielką wagę całego pojazdu.

Kontynuując temat masy samochodu, masa  silnika wynosi 262 kg. Bezpośrednio za nim umieszczono siedmiostopniową skrzynię biegów wyprodukowaną przez markę Xtrac. Do wyboru są dwie konstrukcje – manualna oraz zautomatyzowana, która według Pagani jest jedną z najszybszych dostępnych obecnie na rynku.

Pagani Utopia – doskonałe wrażenia z jazdy

Potężny silnik potrzebuje wydajnego układu zawieszenia, który zadba o odpowiednią sterowność auta. W tym przypadku producent również nie zawiódł, gdyż Utopia otrzymała wytrzymałe zawieszenie z podwójnymi wahaczami i ze sportowymi amortyzatorami sterowanymi elektronicznie, bazującymi na konstrukcji wykorzystanej w Pagani Huayra. Samochód jest napędzany na tylną oś, a za bezpieczeństwo i stabilizację trakcji odpowiadają elementy stworzone we współpracy z marką Bosch. Firma Brembo przygotowała natomiast węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe sześciotłoczkowe o średnicy 410 mm montowane z przodu oraz 390 mm czterotłoczkowe, które trafiły na tył.

Pagani Utopia

Według Pagani samochód spędził wiele godzin w tunelu aerodynamicznym, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Zanim powstała ostateczna wersja samochodu, prototypy brały również udział w ponad 50. testach zderzeniowych, aby wykryć najsłabsze punkty konstrukcji. Na bazie tych wyników producent modyfikował projekt i udoskonalał go, co zajęło 6 lat. Dopiero po tym czasie auto trafiło do produkcji i finalnie do sprzedaży. To pokazuje, że Pagani dużo uwagi przykłada nie tylko do dopracowania detali konstrukcji, ale i elementów, które mają wpływ na bezpieczeństwo mówi ekspert Inter Cars.

Wyposaż swoje auto w części z hipersamochodu

Pagani Utopia to luksusowy samochód dla kolekcjonerów pochodzący z limitowanej wersji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś zmodernizował swoje auto na wzór hipersamochodu. W Inter Cars znajdziesz bowiem części zamienne od renomowanych producentów, takie jak zaciski, tarcze czy klocki hamulcowe Brembo. Elementy układu hamulcowego tej marki zostały wykorzystane w Pagani Utopia i są montowane w ekskluzywnych autach sportowych na całym świecie. Sprawdź polecane produkty:

Auto Pagani – cena

Producent nie podał do publicznej wiadomości, ile trzeba zapłacić za Utopie. Cena według niektórych źródeł przekracza nawet 3 mln dolarów. Można też znaleźć informacje, że jest ona nieco niższa i wynosi „tylko” 2,15 mln euro. Tak czy inaczej, w przeliczeniu na polską walutę na zakup Pagani Utopia trzeba przygotować co najmniej 14 mln zł

Nie oznacza to, że dysponując takim budżetem, będziesz miał szansę stać się właścicielem utopijnego modelu. Hipersamochód wyprodukowano bowiem w liczbie 99 sztuk i w pierwszej kolejności zostały zaprezentowane potencjalnym nabywcom. Jak podają niektóre źródła, jeszcze zanim auto trafiło do oficjalnej sprzedaży, kolekcjonerzy zarezerwowali 50 egzemplarzy. Z dostępnych informacji wynika także, że cały nakład został już sprzedany i każdy samochód z puli 99 sztuk trafił do swoich właścicieli. 

Pagani Utopia

Są to jednak tylko przypuszczenia i niewykluczone, że producent zdecyduje się na wypuszczenie kolejnej serii Utopia jednak i tym razem można się spodziewać, że hipersamochód będzie dostępny w wersji limitowanej.

Pagani – samochód luksusowy dla kolekcjonerów

Samochód Utopia to auto, które łamie wszelkie konwenanse. Mimo że powstało dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, to zachowało klasyczną stylistykę wnętrza pozbawioną gadżetów znanych ze współczesnych pojazdów. Aerodynamiczna, usportowiona sylwetka połączona jest z potężnym silnikiem o mocy 864 KM. Samochód spełnia wszystkie warunki dopuszczające go do użytku na drogach i według producenta nie przekracza norm emisyjnych. Pagani Utopia jest więc nie tylko luksusowym samochodem kolekcjonerskim do jazdy na torze, ale i do poruszania się po tradycyjnych ulicach na całym świecie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Wyróżnia się ponadprzeciętnymi osiągami, aerodynamicznym kształtem, a jego konstrukcja została wykonana z opatentowanej mieszanki włókna węglowego z tytanem. Auto powstało w limitowanym nakładzie, dlatego nie trafi do masowej produkcji i jest samochodem dla kolekcjonerów.

Nieoficjalnie mówi się, że za Pagani Utopia trzeba zapłacić w przeliczeniu co najmniej 14 mln zł. Według niektórych źródeł cena auta wynosi ok. 3 mln dolarów, natomiast inne dane mówią o 2,15 mln euro.

Pod maską Pagani Utopia zamontowano wolnossący silnik V12 z podwójnym turbodoładowaniem. Jednostka opracowana przez Mercedes-AMG, ma pojemność 6 litrów i generuje moc na poziomie 864 KM z maksymalnym momentem obrotowym 1100 Nm. Niestety producent nie podał oficjalnych danych dotyczących przyspieszenia i maksymalnej prędkości.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!