Dla wielu kierowców samochód o sportowych osiągach rozpoznawalny jest już na pierwszy rzut oka. Niskie podwozie, futurystyczna i nieszablonowa forma oraz dodatki wizualne to elementy wskazujące na to, że ma się do czynienia z maszyną do zadań specjalnych. W rzeczywistości jednak nie zawsze tak jest. Istnieje bowiem kategoria pojazdów nazywana sleeper, inaczej „śpioch”. Chodzi o niepozorne auta dysponujące naprawdę imponującą mocą. Dowiedz się więcej o sleeper cars i poznaj ciekawe przykłady.

sleeper

Rozwój technologiczny oraz zapotrzebowanie klientów sprawiło, że branża motoryzacyjna musiała zareagować na zmiany, co skutkowało powstaniem kategorii sleeper car. Dzięki niej kierowca, do którego nie przemawia stylistyka czysto sportowa i woli spokojniejsze wizualnie pojazdy, ma szansę na poruszanie się autem przypadającym do jego gustu, ale dysponującym potężnym silnikiem. 

Co ważne, sleeper cars nie są bardzo rozbudowaną kategorią produktową, ale trzeba też uczciwie przyznać, że można znaleźć w niej pojazdy, na które warto zwrócić uwagę. Musisz jednak wiedzieć, że od pewnego czasu widać pewnego rodzaju zwrot koncernów, które odchodzą od rozbudowywania swojego portfolio w tym zakresie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Sleeper – co to takiego?

Zanim przejdziemy do omówienia najciekawszych i atrakcyjnych cenowo aut, warto napisać kilka słów o samej kategorii. Otóż jak już wspominaliśmy, sleeper car to samochód, którego wygląd nie daje podstaw do podejrzewania, że pod maską znajduje się silnik o imponujących parametrach. Tego typu auta wyglądają jak typowe miejskie auta przeznaczone do codziennej jazdy.

Możesz jednak zastanawiać się, czy istnieje możliwość odróżnienia „śpiocha” od zwykłego samochodu. Oczywiście, że tak! W przeważającej większości producenci tego typu aut stosują niewielkie oznaczenia, zmiany w karoserii lub innego typu elementy, które mogą być wyłapane przez fana danej marki lub miłośnika motoryzacji. Większość kierowców nie zauważa tych delikatnych różnic i szybko myśli, że mają do czynienia z autem, które przeszło poważne modyfikacje silnika. Zazwyczaj nie jest to jednak zgodne z prawdą. 

Samochody typu sleeper to pojazdy o dużej mocy ukrytej pod niepozorną karoserią. Można je rozpoznać po subtelnych cechach, takich jak szersze opony niż w podstawowych wersjach czy delikatnie obniżonym zawieszeniu – mówi ekspert Inter Cars.

Dla kogo sleeper będzie odpowiedni?

Od razu może nasuwać się pytanie, dla kogo właściwie jest samochód sleeper? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ponieważ ta kategoria wymyka się nieco stereotypom panującym w branży motoryzacyjnej. Zazwyczaj bowiem auta o sportowych osiągach przyciągają kierowców, którym zależy na efektownym wyglądzie oraz tych, którzy lubią zwracać na siebie uwagę. W tym przypadku sytuacja jest jednak odwrotna. Sleepery to auta dla osób, którym zależy na wyjątkowych osiągach, ale nie są przekonani do sportowej stylistyki, niskich zawieszeń i często ekscentrycznych kolorów. 

Auta z tej kategorii imponują tym, co pod maską, a nie stroną wizualną. Nie oznacza to jednak, że masz do czynienia z samochodami nieatrakcyjnymi. Nic z tych rzeczy! Dowiedz się, jak sprawdzić, czy używane auto miało kolizję.

sleeper

Sleeper – najciekawsze przykłady

Przejdźmy więc do rzeczy i pozwól, że zaprezentujemy Ci kilka najciekawszych samochodów typu sleeper.

  1. Cadillac Seville STS

Ciekawa pozycja, która powinna otworzyć to zestawienie. Co prawda pojazd był produkowany w latach 1997-2004 i ciężko go było znaleźć na polskich drogach, ale mimo wszystko obecnie jest często wybieranym sleeperem. 

Cadillac jest dumnym reprezentantem limuzyn z segmentu E, a jego cecha charakterystyczna to przede wszystkim surowy wygląd bez zbędnych elementów. Producent postawił na prostotę i to w niej upatrywał sukcesu.

Pod maską tego niepozornego auta znajdziesz silnik V8 o pojemności aż 4,6 litra. W najwyższej wersji użytkownicy mogli liczyć nawet na 304 KM, co pozwalało na rozpędzenie się do 100 km/h w 6,7 sekundy. Warto też podkreślić, że prędkość tego auta to 241 km/h. Niewielka popularność na polskim rynku sprawia jednak, że jest to samochód trudny i kosztowny w naprawie, a ze względu na swój wiek usterek jest coraz więcej.

  1. BMW M5 E28

Klasyk, który znają wszyscy miłośnicy niemieckiego koncernu BWM. M5 to typowy sleeper. Na pierwszy rzut oka nie można było stwierdzić, że ma się do czynienia z autem o sportowych zapędach, ale wystarczyło tylko wsiąść, by szybko zrozumieć, jakim rodzajem pojazdu przyszło się poruszać.

BMW M5 E28 to auto, pod którego maską znajdował się silnik R6 o pojemności 3 litrów. Jego moc to aż 286 KM, a czas, w jakim auto rozpędzało się do 100 km/h, wynosił zaledwie 6,5 sekundy. Prędkość maksymalna wynosiła 250 km/h, co w przypadku tego typu konstrukcji powinno robić wrażenie. BMW znane jest też z solidności wykonania oraz wytrzymałych podzespołów.

  1. Mercedes klasy B 250 4Matic

Mercedes B 250 to auto, które w żaden sposób nie wskazuje na to, że pod maską kryje się prawdziwa bestia. Wyobraź sobie silnik o pojemności 2 litrów z mocą 224 KM. To jeszcze za mało? A co powiesz na rozwinięcie prędkości do 100 km/h w oszałamiającym czasie 6,4 sekundy? To wszystko sprawia, że Mercedes B 250 4Matic idealnie wpisuje się w kategorię sleeperów i dumnie reprezentuje tę specyficzną grupę pojazdów.

sleeper
  1. Nissan Murano

Ten wybór może być dla Ciebie zaskoczeniem. W końcu warianty serii Murano najczęściej proponowane klientom ciężko zaklasyfikować jako modele typu sleeper. Auto ma jednak swój sekret o nazwie VQ35DE. W tym modelu znajdziesz silnik V6 o pojemności 3,5 litra, który jest taki sam, jak ten stosowany w Nissanie 350Z. Moc, jaką do dyspozycji otrzymuje szczęśliwy użytkownik to aż 245 KM, co przy takich gabarytach (przypominamy, że Murano to typowy SUV) sprawia, że jest to niezwykle ciekawy sleeper. Samochód rozpędza się od 0 do 100 km/h w 8,3 sekundy, co również w tej kategorii aut stanowi duży wyczyn.

  1. Opel Lotus Omega

Przenosimy się w czasie do starszych pojazdów, które zaskakiwały swoją mocą. Mowa o Opel Omega, a konkretnie o jego usportowionej wersji – Lotus Omega. Ten model był produkowany w latach 1990-1992 i stanowił sportową odmianę popularnego wówczas Opla Omega A.

Choć Lotus Omega nie jest typowym przedstawicielem sleeperów ze względu na nieco wyrazisty spoiler, który może zdradzić sportowy charakter auta, warto zwrócić na niego uwagę. Pod maską kryje się 6-cylindrowy silnik o pojemności 3,6 litra i mocy 377 KM. Ten samochód osiąga prędkość od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,3 sekundy, a jego maksymalna prędkość wynosi 283 km/h. To musi robić wrażenie nawet na młodszych miłośnikach motoryzacji, którzy nie mieli okazji zapoznać się z tym interesującym modelem marki Opel.

  1. Volvo V70R

Volvo V70R to klasyczny przykład pojazdu typu sleeper. Auto na pierwszy rzut oka nie pozwalało nawet podejrzewać, z jaką wielką mocą miało się do czynienia, co w gruncie rzeczy jest kwintesencją tego segmentu. Silnik o pojemności 2,5 litra z turbodoładowaniem oraz mocą 300 KM to coś, co przyciągało miłośników prędkości do tego modelu. Przyśpieszenie od 0 do 100 km/h odbywało się w zawrotnym czasie 5,6 sekundy, a biorąc pod uwagę formę oraz rozmiary można było mówić o bardzo dobrym wyniku.

Ze względu na wiek znalezienie zadbanego egzemplarza nie jest dzisiaj takie proste, ale jeśli jesteś miłośnikiem samochodów typu sleeper, to z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na Volvo V70R. Musisz jednak mieć świadomość, że pierwsze egzemplarze pochodzą z 1996 roku, co może być przyczyną zwiększonej liczby usterek.

  1. Skoda Superb

Na koniec zostawiliśmy auto, które jest powszechnie dostępne i chętnie wybierane przez kierowców chcących połączyć zwyczajny wygląd z imponującymi osiągami. Skoda Superb to bardzo dobry przykład sleepera uniwersalnego, który przypada do gustu zarówno miłośnikom szybszej jazdy, jak i stonowanej stylistyki.

Superb dysponuje silnikiem 2.0 TFSI o mocy aż 280 KM i rozpędza się od 0 do 100 km/h w niecałe 6 sekund. Co więcej, ze względu na to, że auto jest stosunkowo nowe, w jego wnętrzu możesz spodziewać się najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, które znacznie ułatwiają jazdę i zwiększają bezpieczeństwo. Kabina jest przestronna i jak na Skodę przystało – wypełniona wieloma udogodnieniami dla kierowcy i pasażerów. Oczywiście przeszkodą może być cena, która potrafi wynosić nawet 200 tysięcy złotych.

Sprawdź, jakie auto wybrać do 30 tys. zł.

sleeper

Szukasz części zamiennych? Zajrzyj do Inter Cars!

Ze względu na to, że większość zaprezentowanych przez nas aut typu sleeper jest nieco starsza, możesz potrzebować części zamiennych, by doprowadzić je do stanu idealnego. W takiej sytuacji zajrzyj do sklepu internetowego Inter Cars, w którym przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę produktów przydatnych podczas usterek oraz akcesoriów motoryzacyjnych. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest jakość wykonania oraz przygotowanie do pracy w trudnych warunkach, dlatego współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami. Nie szukamy półśrodków ani dróg na skróty. Wierzymy bowiem, że tylko w ten sposób uda nam się stworzyć miejsce, w którym każdy kierowca znajdzie coś dla siebie. Wejdź i przekonaj się o zakresie naszej oferty.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego rozwiązania, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wystarczy zaledwie krótka rozmowa, by szybko otrzymać poradę, który produkt sprawdzi się najlepiej i pozwoli na nowo cieszyć się pojazdem w idealnym stanie technicznym. Postaw na Inter Cars i przekonaj się, jak wiele mamy do zaoferowania!

Sleeper – samochód o dwóch twarzach

Jak widzisz, auta z kategorii sleeper są ciekawe i intrygujące Potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Niepozorny wygląd, ograniczone do minimum detale wskazujące na  sportowy charakter oraz potężny silnik pod maską – w sleeperze połączenie sprzeczności udało się znakomicie. Do tego widok tego typu auta w akcji może naprawdę wprawić w osłupienie. 

Musisz jednak wiedzieć, że ten segment pojazdów nie rozwija się już tak dynamicznie, jak kiedyś, stąd zaawansowany wiek większości propozycji, które znajdziesz w tym zestawieniu. To z kolei sprawia, że przy niektórych autach będziesz musiał popracować nieco dłużej. Z naszej perspektywy starsze sleepery najlepiej sprawdzają się w garażach osób, które lubią majsterkować.

W przypadku gdy marzy Ci się nowoczesny samochód naszpikowany gadżetami oraz dysponujący mocnym silnikiem, to również znajdziesz na rynku coś dla siebie, ale wybór może nie być już tak szeroki. Producenci dzisiaj wolą rozwijać inne segmenty, które cieszą się większą popularnością wśród klientów. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Kategoria określana jako sleeper cars to zbiór aut, które wyglądają, jak miejskie rozwiązania, ale są wyposażone w potężne jednostki napędowe. Niemal każdy liczący się koncern motoryzacyjny ma w swoim portfolio auto sleeper. 

Kierowcy, którzy najczęściej wybierają auta typu sleeper, to miłośnicy dwóch pozornie sprzecznych ze sobą rzeczy. Z jednej strony szukają prostych wizualnie oraz pozornie nieefektownych pojazdów, a z drugiej zależy im na osiągach znanych ze sportowych modeli. Ze względu na często zaawansowany wiek, jaki ma sleeper, zalecamy też tego typu rozwiązania pasjonatom.

Wybór odpowiedniego sleepera zależy od indywidualnych preferencji i budżetu. Oto kilka propozycji, które warto rozważyć:  
  •  - Volvo 850 T5-R / 850 R: Szybkie, niepozorne kombi z silnikiem 2.3-litrowym, 5-cylindrowym o mocy 240-250 KM.
  • - BMW E39 M5: Klasyczny sedan z potężnym, 4.9-litrowym silnikiem V8 o mocy 400 KM.
  • - Audi RS2 Avant: Kultowe kombi z lat 90., wyprodukowane we współpracy z Porsche, z 5-cylindrowym silnikiem o mocy 315 KM.
  • - Ford Taurus SHO: Amerykański sedan z szybkim i nieoczekiwanie potężnym silnikiem V6 o mocy 220-365 - KM, w zależności od generacji.
  • Saab 9-3 Aero: Szwedzki sedan lub kombi z potężnym silnikiem o mocy 250 KM.
  Wybierając sleepera, warto zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych, koszty utrzymania oraz na to, czy dany model spełnia nasze wymagania w zakresie przestrzeni, komfortu i wyposażenia. Przede wszystkim jednak, sleeper powinien dostarczyć radości z jazdy i być odpowiedzią na poszukiwanie szybkiego, a zarazem dyskretnego samochodu.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!