Wyścigi motocyklowe dzielą się na wiele gatunków. Wśród najpopularniejszych są wyścigi drogowe, terenowe i track racing. Wszystkie odbywają się na innym podłożu, co oznacza skrajnie różne warunki jazdy. To właśnie z myślą o wyścigach motocyklowych oraz o amatorach sportów motocyklowych powstają motocykle Husqvarna. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Wzrost cen ładowania aut elektrycznych – prognozy rynkowe

Husqvarna motocykle – od czego się zaczęło?

Historia firmy Husqvarna sięga końcówki XVII wieku. Wtedy jednak ta szwedzka firma nie produkowała jeszcze motocykli (w tamtych czasach w ogóle nie myślano nawet o zaczątkach motoryzacji), ale broń. 

Pierwszy jednoślad marki Husqvarna Motorcycles ujrzał światło dzienne dopiero na początku XX wieku, w 1903 roku. Był to jednoślad, a konkretnie motorower z jednocylindrowym czterosuwowym silnikiem o mocy 2 KM. Pierwszy motocykl Husqvarny osiągał zawrotną (jak na tamte czasy) prędkość 50 km/h. W ten sposób szwedzka firma  stała się pionierem w branży motocyklowej. Co ciekawe Husqvarna Motorcycles zaczęła produkować swoje motocykle jeszcze przed Harleyem Davidsonem! Swojego największego konkurenta wyprzedziła o zaledwie 3 miesiące.

Jak marka Husqvarna Motorcycles rozwijała się przez lata?

Szwedzka firma nie poprzestała na jednym motorowerze. Już 6 lat później, czyli w 1909 roku, powstał pierwszy dwucylindrowy motocykl Husqvarna z czterosuwowym silnikiem „La Moto Reve” w układzie V. Pojemność skokowa tego modelu wynosiła aż 548 ccm. Te trzybiegowe motocykle Husqvarna produkowała przez około 10 lat i dostarczała je bezpośrednio na potrzeby szwedzkiej armii. 

Kolejnym krokiem milowym firmy było stworzenie własnej fabryki silników w 1920 roku. Pierwszy wyprodukowany w całości silnik był bardzo podobny do silników Harleya Davidsona. Ten widlasty silnik czterosuwowy dwucylindrowy miał pojemność równą 500 ccm i podobnie jak u konkurenta jego zawór boczny umieszczony został pod kątem 50 stopni.

Jeśli chodzi o części oraz ciężkie motocykle, Husqvarna produkowała je przez prawie 20 lat. W tym czasie powstały modele dwucylindrowe i jednocylindrowe, a wśród nich motocykl Husqvarna 112 TV. Był on produkowany seryjnie z przeznaczeniem dla szwedzkiej armii, a jego pojemność skokowa wynosiła 500 ccm. Dopiero 1938 roku marka odeszła od ciężkich czterosuwowych jednostek  i zastąpiła je lekkimi modelami dwusuwowymi. Pierwszy z nich miał pojemność 98 ccm, jednak szybko (już po wojnie) Husqvarna zamieniła go na kultowego Black Milla, którego pojemność wynosi aż 118 ccm w dwusuwowym silniku. Produkcja tego trzybiegowego rozchwytywanego modelu trwała do 1954 roku. 

Husqvarna Motorcycles – udział w wyścigach 

Produkowane przez szwedzką firmę motocykle brały udział w prestiżowych zawodach motocyklowych już w latach 20. i 30. XX wieku. Jednak dopiero wyścigi organizowane na wyspie Man przyniosły motocyklom Husqvarna dużą popularność.

W związku z aktywnością na zawodach w latach 50. ubiegłego wieku maszyny Husqvarny coraz częściej brały udział w wyścigach i raczkujących wtedy zawodach terenowych. W tym czasie powstało wiele modeli, dzięki którym zawodnicy zdobywali kolejne trofea. Były to motocykle nazywane „The Dream Bike”, gdyż za ich sprawą aż siedmiu na dziewięciu pilotów Husqvarny zajęło pierwsze miejsce w zawodach na nowej „175”, w sześciodniówce szwedzkiej osiągając siedem zwycięstw i dwa trzecie miejsca. Motocykle te miały jednak jedną wadę: ważyły zbyt wiele dla młodych zawodników. W związku z tym Husqvarna zamieniła jednocylindrowy dwusuwowy model o pojemności 175 ccm na lekki motocykl Silverpil, którego waga wynosiła wtedy zaledwie 75 kg. Ten model był rozchwytywany przez zawodników sportów terenowych – i tak jest aż do dzisiaj. 

Pod koniec lat 80. produkcja motocykli Husqvarna została przeniesiona ze Szwecji do Włoch. Wtedy jednak użytkownicy zaczęli narzekać na trwałość silników. Dopiero w 2007 roku markę Husqvarna Motorcycles przejęło niemieckie BMW, a kilka lat później znane wszystkim KTM. Od tego czasu Husqvarna Motocykle występują w swoich oryginalnych barwach (to niebieski, żółty i biały), lecz także powróciły do korzystania z najnowocześniejszych technologii, tak jak to było na początku ich produkcji.

Husqvarna Motorcycles – dane techniczne najpopularniejszych modeli

Dzięki tak bogatej historii firma ma dostępne w sprzedaży różnorodne modele  i każdy miłośnik jednośladów znajdzie coś dla siebie. Wśród liczby modeli, która od tego czasu powstała, największą popularnością bezzmiennie od dawna cieszy się motocykl Husqvarna 125.

Motocykle tej marki można podzielić na kilka grup:

  • motocross/cross,
  • enduro/offroad,
  • naked bike,
  • supermoto,
  • turystyczne enduro.

Husqvarna motocross/cross

Motocross to specyficzne wyścigi motocyklowe. Odbywają się one na specjalnych torach wyścigowych. Najczęściej podłożem są piasek, glina lub ziemia. W związku z tym motocykle biorące udział w tych zawodach muszą być dostosowane do naprawdę wymagających warunków mówi ekspert marki Inter Cars. 

Najpopularniejsze modele cross to motocykl Husqvarna 125 CR oraz motocykl Husqvarna 250 TC. Dane techniczne tych modeli prezentują się następująco:

ModelSilnikPojemność skokowa SkrzyniaRozstaw osiWysokość siedzeniaHamulce (przód + tył)Pojemność zbiornika paliwa
Husqvarna CR 125jednocylindrowy124,8  ccmsześciostopniowa1460 mm990 mmjednotarczowe8.5 l
Husqvarna TC 250jednocylindrowy249,5 ccmpięciostopniowa1460 mm985 mmjednotarczowe7.2 l

Husqvarna enduro/offroad

Jeśli dla odmiany interesują Cię motocykle enduro marki Husqvarna, musisz pamiętać, że dane techniczne tych dla modeli są naprawdę zróżnicowane. Niektóre enduro Husqvarna lepiej sprawują się na drodze asfaltowej, inne z kolei stworzone są do jazdy w terenie. W dużej mierze zależy to od opon, pamiętaj o tym podczas kupowania motocyklu. Jeśli masz problem w dobraniu odpowiednich opon, odsyłamy Cię do naszego artykułu – jakie wybrać opony motocyklowe.

Użytkownicy motocykli enduro najchętniej wybierają motocykl Husqvarna 125 WR lub 125 WRE. Ich parametry przedstawiamy poniżej w poniższej tabelce.

ModelSilnikPojemnośćSkrzynia Rozstaw osiWysokość siedzeniaHamulce (przód + tył)Pojemność zbiornika paliwa
Husqvarna WR 125jednocylindrowy124,82 ccmsześciobiegowa1475 mm935 mmjednotarczowe11.2 l
Husqvarna WRE 125jednocylindrowy124,8 ccmsześciobiegowa1465 mm980 mmjednotarczowe10.2 l

Husqvarna naked bike

„Golasy” Husqvarny, czyli motocykle typu naked bike, to modele bardzo ubogie w owiewki lub w ogóle ich pozbawione. To sprawia, że kierowca musi pozostawać w pozycji wyprostowanej. Naked bike to jeden z najbardziej uniwersalnych typów motocykli. Doskonale sprawdzi się w przemieszczaniu się po mieście. Motocykl jest bardzo lekki, zwrotny i zazwyczaj dość dynamiczny. Jeśli stoisz przed wyborem motocyklu, przeczytaj jaki motocykl sportowy wybrać i zdecyduj się na model stworzony dla Twoich potrzeb.

Motocykle naked bike mają wielu swoich zwolenników. Wśród nich najpopularniejsze są motocykl Husqvarna 125 Svartpilen oraz motocykl Husqvarna 701 Vitpilen. Ich dane techniczne znajdziesz poniżej:

ModelSilnikPojemnośćSkrzyniaRozstaw osiWysokość siedzeniaHamulce (przód + tył)Pojemność zbiornika paliwa
Husqvarna Svartpilen 125jednocylindrowy125 ccmsześciobiegowa1357 mm835 mmjednotarczowe9.5 l
Husqvarna Vitpilen 701jednocylindrowy692,7 ccm sześciobiegowa1434 mm830 mmjednotarczowe12 l 

Husqvarna supermoto

Supermoto Husqvarny to maszyny, które sprawdzają się doskonale zarówno na drogach asfaltowych, jak i w terenie. Motocykle te są dostosowane do zmiennych warunków – same zawody supermoto w większości przypadków odbywają się na asfalcie, który od czasu do czasu przerywany odcinkami off–roadowymi, z nimi świetnie poradzą sobie właśnie jednoślady marki Husqvarna. Motocykle supermoto dzięki temu świetnie sprawują się i w mieście, i poza nim. 

Najbardziej polecanymi modelami są motocykl Husqvarna 701 Supermoto oraz motocykl Husqvarna 125s SM. Ich dane techniczne prezentują się następująco:

ModelSilnikPojemnośćSkrzyniaRozstaw osiWysokość siedzeniaHamulce (przód + tył)Pojemność zbiornika paliwa
Husqvarna 701 Supermotojednocylindrowy 692,7 ccmsześciobiegowa1504 mm910 mmjednotarczowy13 l 
Husqvarna SM 125sjednocylindrowy125 ccm sześciobiegowa1470 mm870 mmjednotarczowy9.5 l

Husqvarna turystyczne enduro

To idealna propozycja dla amatorów motocyklowych sportów off-roadowych. Motocykle Husqvarna z tego segmentu zabiorą Cię w niezapomnianą podróż po bezdrożach, ale jednocześnie pozwolą Ci na szybkie i sprawne przemieszczanie się po mieście. Nic dziwnego, że te motocykle są szczególnie popularne wśród motocyklistów! Szczególną uwagę zwracają modele Husqvarna Norden 901 oraz Husqvarna TR650 Strada, wyposażone w owiewki.

ModelSilnikPojemnośćSkrzyniaRozstaw osiWysokość siedzeniaHamulce (przód + tył)Pojemność zbiornika paliwa
Husqvarna Norden 901dwucylindrowy889 ccm sześciobiegowa1513 mm854 / 875 mmjednotarczowe19 l 
Husqvarna TR650 Stradajednocylindrowy652 ccm pięciobiegowa1501 mm860 mmjednotarczowe14 l 

Husqvarna – motocykle na każdą kieszeń

Szwedzka marka produkująca motocykle znana jest z niezawodności swoich pojazdów. Motocykle Husqvarna dają pewność, że cała konstrukcja będzie działać bez zarzutu. 

Teraz zapewne myślisz, że za motocykle Husqvarna trzeba zapłacić majątek? Nic bardziej mylnego! Ceny najnowszych modeli zaczynają się już od 18 000 złotych. Zdecydowanie nie jest to zawrotna kwota za taką jakość!

Jeśli taka cena przekracza jednak Twój budżet, nie martw się! Motocykl Husqvarna 450 znajdziesz również na rynku wtórnym.

Husqvarna motocykle – części od Inter Cars

Oczywiście zakup używanego motocykla wiąże się z tym, że nie wszystko może być do końca sprawne. Jednak części do motocykla Husqvarna znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym Inter Cars. 

Twój świeżo zakupiony motocykl wymaga wymiany filtra oleju? A może podczas jazdy na torze zniszczyłeś opony? Wszystko, co jest Ci niezbędne do jazdy na motocyklu marki Husqvarna, znajdziesz w naszym asortymencie.

Wzrost cen ładowania aut elektrycznych – prognozy rynkowe

Motocykle Husqvarna – Podsumowanie 

Husqvarna to najstarsza firma zajmująca się produkcją motocykli. Szwedzkie maszyny mają na swoim koncie wiele sukcesów w zawodach motocyklowych, dlatego też Husqvarna Motorcycles są najczęściej wybierane przez profesjonalnych zawodników.

To jednak niejedyne przeznaczenie motocykli Husqvarna. Szwedzka marka daje swoim klientom ogromny wybór modeli z różnych segmentów. Wiele modeli doskonale sprawdzi się dla amatora jazdy zarówno w terenie, jak i po mieście. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni dla siebie motocykl – wcale nie musi to być model wprost z salonu. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Szwedzka firma Husqvarna ma ukształtowaną wysoką pozycję w świecie motocyklowym. Pierwszy jednoślad tej marki powstał w 1903 roku, trzy miesiące przed zaprezentowaniem pierwszego motocykla marki Harley Davidson.

Wśród amatorów wycieczek motocyklowych i zawodów off-road najpopularniejsze są motocykle Husqvarna 125 WR i 125 WRE. Profesjonalni zawodnicy stawiają jednak na modele takie jak motocykl Husqvarna 701 Supermoto lub Vitpilen.

Cena motocykli będzie wahać się w zależności od wybranego modelu i producenta. Ceny najnowszych modeli zaczynają się już od 18 000 złotych. Oczywiście możesz skorzystać z wtórnego rynku, gdzie motocykl możesz kupić za kilka tysięcy. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!