Decyzja o zmianie koloru motocykla lub dodaniu unikalnego motywu graficznego może wynikać z pragnienia odświeżenia wyglądu jednośladu i nadania mu osobistego charakteru. W tym artykule opisujemy proces malowania motocykla i przedstawiamy szacunkowe koszty związane ze zmianą koloru pojazdu. Dodatkowo, dowiesz się o różnych technikach malowania, które mogą pomóc ci wybrać najlepszą opcję dla twojego motocykla.

https://stock.adobe.com/pl/images/chopper-rear/3207284

Malowanie motocykla jest procesem bardzo pracochłonnym. Nie zmienia to jednak faktu, że efekty tego typu działań mogą przejść Twoje najśmielsze oczekiwania. Wiele oczywiście zależy od tego, jak bardzo przyłożysz się do przygotowania poszczególnych elementów lub komu zlecisz zmianę kolory pojazdu. Musisz bowiem wiedzieć, że malowanie motocykli wymaga dużego doświadczenia, precyzji oraz artystycznego zacięcia. Na szczęście na polskim rynku nie brakuje fachowców, którzy mają te wszystkie cechy i pomagają w tworzeniu prawdziwych dzieł sztuki na dwóch kołach.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

  • W jaki sposób malować motocykl;
  • Czy należy naprawić uszkodzenia przed malowaniem motocykla;
  • Ile kosztuje malowanie motocykla;
  • Co robić, by zachować lakier w dobrym stanie.

Malowanie motocykla – kilka słów o owiewkach

Jeśli zdecydowałeś się na zmianę koloru motocykla, na pewno chcesz, aby efekt był zachwycający. Niestety, ale jak już wspominaliśmy, proces jest mozolny i wymagający precyzji. Wszelkie prace będą dotyczyć owiewek, czyli skorupy wykonanej z metalu, plastiku lub kompozytu. Tego typu elementy są stosowane bezpośrednio na ramie i mają za zadanie poprawę właściwości aerodynamicznych pojazdu.

Owiewki, jako bardzo ważne w kontekście komfortu jazdy oraz wyglądu elementy, powinny zostać pokryte całkowicie nową powłoką lakieru. Niestety mało który amator dysponuje odpowiednimi umiejętnościami oraz sprzętem, aby zabrać się za zmianę koloru. Proces wymaga komory lakierniczej oraz odpowiednio dopasowanego pistoletu natryskowego. Bardzo ważne jest również nakładanie równej warstwy oraz wentylacja w pomieszczeniu. W większości przypadków w warunkach domowych niemożliwe jest stworzenie odpowiedniego środowiska do precyzyjnego lakierowania oraz schnięcia w określonej temperaturze. Z tego względu, jeśli chodzi o owiewki, zwróć się do profesjonalnego lakiernika.

https://stock.adobe.com/pl/images/motorcycles-detailing-series-coating-motorcycle-paint/118242173

Malowanie motocykla – jak się za to zabrać?

Na początku mamy dla Ciebie niezbyt dobrą wiadomość. Wielu lakierników nie jest entuzjastycznie nastawiona do pomysłu lakierowania motocykla. Wynika to z faktu, że na powierzchni pojazdu znajduje się wiele załamań, zakamarków oraz nierówności, które znacznie podnoszą poziom trudności całego zabiegu. Oczywiście znajdziesz na rynku firmy specjalizujące się w malowaniu motocykli, które chętnie przyjmą zlecenie, ale musisz wiedzieć, że koszt ich pracy będzie wyższy niż w przypadku „zwykłego” lakiernika. 

Na samym początku konieczne jest przygotowanie konkretnych elementów mających zmienić kolor. Jest to zadanie wymagające cierpliwości. Ze względu na nieregularne kształty poszczególnych części Twojego pojazdu, lakierowanie musi być wykonywane ręcznie. W przypadku dużych powierzchni, takich jak drzwi samochodowe można zastosować szlifowanie maszynowe, ale czasza motocykla jest elementem, który nie wybacza braku dokładności. Dobrą wiadomością jest jednak to, że szlifując samodzielnie, możesz zaoszczędzić pieniądze, które przeznaczysz potem na lakierowanie.

Będziesz też potrzebować kilku arkuszy papieru wodnego, szpachli, szpachelki oraz podkładu. Koszty tych produktów nie są wysokie. Za papier przyjdzie Ci zapłacić około 2-3 zł arkusz A4, szpachla to wydatek maksymalnie 50 zł, a podkład nie powinien kosztować więcej niż 40 zł. 

Zacznij od dokładnego oszlifowania i odtłuszczenia konkretnego elementu. Gdy jego powierzchnia będzie w pełni czysta, możesz zająć się nakładaniem podkładu. Pamiętaj też, że w przypadku, gdy chcesz przygotować do malowania więcej niż jeden element, musisz brać pod uwagę wzrost kosztów za materiały. 

Choć domowe metody odtłuszczania mogą okazać się pomocne w niektórych sytuacjach, często nie oferują one takiej skuteczności jak preparaty odtłuszczające. Specjalistyczne środki zapewniają głębokie i kompleksowe odtłuszczenie, które jest kluczowe dla późniejszego procesu malowania. Wybierając profesjonalne rozwiązania, masz pewność, że powierzchnia, na której planujesz malować, jest prawidłowo przygotowana, co wpływa na jakość końcowego efektu – mówi ekspert Inter Cars.

Czytaj także: Zestaw lakierniczy – czego potrzebujesz do pracy?

Malowanie motocykli a naprawa uszkodzeń

Niemal nigdy nie zdarza się tak, że powierzchnia malowanego motocykla jest w nieskazitelnym stanie i można po niewielkim przygotowaniu zająć się nakładaniem lakieru. W większości przypadków potrzebna jest obróbka uszkodzeń znajdujących się na malowanych elementach oraz wypełnienie ubytków. Do tego przyda Ci się wspomniana wyżej szpachla. Czasami jednak nawet ona nie wystarcza, ponieważ potrzebne jest pełnoprawne spawanie. Wszystko zależy bowiem od kondycji Twojego motocykla. 

Na tym etapie możesz jeszcze spróbować swoich sił i zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jeśli masz trochę wprawy w tego typu pracach, jest duża szansa, że uda Ci się „załatać” niewielkie uszkodzenia wymagające tylko zaszpachlowania. 

Im bardziej zniszczona jest malowana powierzchnia, tym bardziej prawdopodobna wydaje się konieczność skorzystania z pomocy profesjonalnego lakiernika. W sytuacji, gdy mierzysz się z wyłamanymi elementami lub głębokimi pęknięciami, nawet najlepsze chęci nie wystarczą. Nic bowiem nie zastąpi lutownicy do plastików, będącej na wyposażeniu niemal każdego warsztatu lakierniczego. Cena usługi jest zróżnicowana i zależy od wielkości naprawianego elementu. Musisz jednak liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych za naprawianą część.

https://stock.adobe.com/pl/images/man-using-airbrush-tools-painting-color-top-coat-on-motorcycle-gas-tank-in-garage-motorcycle-maintenance-and-repair-concept/574583402

Malowanie motocykla – cena

Jeśli udało Ci się dotrzeć do tego etapu, to znaczy, że przygotowanie jednośladu zostało zakończone i możesz przejść do właściwego malowania. Od razu przestrzegamy Cię przed podejmowaniem się tego zadania. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie nerwów oraz dobrze spożytkować pieniądze, których nie wydałeś na przygotowanie motocykla, poszukaj fachowca, który podejmie się lakierowania. W takim przypadku musisz jednak liczyć się też z kosztami. Za samo lakierowanie przyjdzie Ci zapłacić od 150 do 200 zł za element, a w przypadku, gdy zlecisz cały proces, cena może sięgać nawet 450 zł za poszczególną część. 

Miej na uwadze, że ceny mogą różnić się w zależności od części Polski oraz renomy danego zakładu lakierniczego. Im bardziej uznany fachowiec, tym wyższa kwota za przeprowadzenie prac. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego.

Czytaj także: Miernik grubości lakieru – jak działa i jak wybrać najlepszy? Okiem eksperta

Lakierowanie motocykli – dolicz naklejki

Jeśli myślisz, że lakierowanie motocykli jest ostatnim etapem prac, to przykro nam, ale jesteś w błędzie. Nie zapominaj o naklejkach, które mają za zadanie upiększenie pojazdu oraz oznaczenie jego marki i modelu. Oczywiście w tej kwestii wiele zależy od Ciebie. Możesz zdecydować się na jedną naklejkę lub ozdobić motocykl w znacznie odważniejszy sposób. Przeciętnie jednak koszt kompletu naklejek nie powinien przekroczyć 200 zł. W przypadku chęci zakupu oryginalnych nalepek nastaw się jednak na wielokrotność tej kwoty.

Malowanie plastików motocyklowych – jak dbać o nowy lakier?

Zmiana koloru motocykla to zaledwie początek. Teraz stoi przed Tobą zadanie jak najdłuższego utrzymania osiągniętych efektów. Podstawową zasadą konserwacji nowego lakieru jest unikanie pokrywania rozgrzanego pojazdu środkami chemicznymi. Zapomnij też o myciu na pełnym słońcu. Musisz bowiem wiedzieć, że lakier w wysokich temperaturach szybko wysycha, a jeśli jest pokryty twardą wodą oraz chemią, to na jego powierzchni powstają trudne do pozbycia się zacieki oraz nieestetyczne przebarwienia. Jeśli więc masz taką możliwość, wszelkiego rodzaju prace pielęgnacyjne przeprowadzaj w zacienionym miejscu w niezbyt wysokiej temperaturze. 

https://stock.adobe.com/pl/images/motorcycle/9815670

Co zrobić, gdy lakier jest zmatowiały?

Nawet pomimo regularnych  czynności konserwacyjnych wszystko z czasem traci swój blask. Jeśli więc zauważysz, że Twój lakier zaczyna matowieć, nałóż na niego twardy wosk. Dzięki tego typu rozwiązaniu zabezpieczysz powierzchnie motocykla przed wspomnianym negatywnym działaniem twardej wody oraz detergentów. Proces aplikacji jest prosty i wymaga jedynie szmatki z mikrofibry. Nakładaj wosk okrężnymi ruchami, odczekaj minutę oraz przetrzyj powierzchnie lakieru raz jeszcze czystą szmatką dla uzyskania blasku. 

Na rynku znajdziesz wiele środków do pielęgnacji lakieru, ale kluczowa w wyborze powinna zawsze być dla Ciebie renoma oraz jakość danego rozwiązania. Pamiętaj, że lakier jest elementem, który ma towarzyszyć Ci przez dłuższy czas. Im więcej trudu włożysz w codzienną pielęgnację, tym mniejsze ryzyko nieestetycznego zmatowienia. Nie oszczędzaj na pielęgnacji i potraktuj ją jak pewnego rodzaju inwestycję w dobry stan techniczny maszyny.

Szukasz chemii do motocykla? sprawdź ofertę Inter Cars

Nie bez powodu wyżej pisaliśmy o konieczności znalezienia miejsca, w którym zaopatrzysz się w renomowane środki chemiczne do pielęgnacji motocykla. W sklepie Inter Cars mamy przygotowaną dla Ciebie bogatą ofertę rozwiązań, które pozwolą na ochronę oraz odpowiednie przygotowania lakieru motocykla do jazdy w każdych warunkach. Wystarczy tylko, że odwiedzisz na sklep, aby szybko i bez najmniejszych problemów zaopatrzyć się w produkty spełniające Twoje oczekiwania. 

Wiemy, że lakier jest wizytówką każdego motocyklisty oraz kierowcy samochodu. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby produkty, które oferujemy, sprawdzały się bez względu na rodzaj pojazdu oraz warunki, w jakich funkcjonuje. Uznajemy tylko najwyższą jakość bez żadnych ustępstw w tej materii. Zaufanie klientów budowaliśmy przez wiele lat poprzez współpracę wyłącznie z zaufanymi dostawcami. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że dany wosk lub środek do mycia nie będzie odpowiedni do Twojego motocykla. W Inter Cars takie rzeczy się nie zdarzają.

Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu konkretnego rozwiązania, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Dzięki ich wsparciu szybko uzyskasz niezbędne informacje i zaopatrzysz się w chemię motoryzacyjną, która pomoże zadbać zarówno o techniczny, jak i wizualny stan Twojego środka lokomocji.

Malowanie motocykla – cena nie musi być wysoka

Co prawda malowanie motocykla przez profesjonalnego lakiernika zawsze będzie kosztować swoje, ale musisz wiedzieć, że istnieją sposoby na obniżenie tych kosztów. Wystarczy tylko, że samodzielnie przygotujesz poszczególne elementy oraz pozbędziesz się uszkodzeń na ich powierzchni. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na wyspecjalizowaną firmę, która podejmie się najważniejszych i wymagających najwięcej pracy czynności związanych ze zmianą wyglądu, czyli lakierowaniem.

Pamiętaj też, że malowanie plastików motocyklowych to nie koniec. Bardzo ważna jest bowiem odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych ochraniających lakier przed działaniem promieniowania UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Wystarczy tylko, że samodzielnie oczyścisz, odtłuścisz oraz wyszlifujesz elementy do malowania. Jedyne koszty będą wtedy dotyczyć kupna materiałów oraz usługi lakiernika.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!