Jazda motocyklem to fascynujące doświadczenie. Pęd wiatru i ryk silnika wywołuje wyrzut adrenaliny i daje wyjątkową przyjemność. Motor może być jednak także źródłem wielu niebezpieczeństw. Jednym z nim jest zagrożenie słuchu. Aby je zmniejszyć, powinieneś zainwestować w ochronniki słuchu lub słuchawki na motor, które dodatkowo zapewnią Ci możliwość komunikacji. Jaki jest najlepszy sposób na ochronę słuchu na motocyklu? Na co zwrócić uwagę, kupując słuchawki? Dowiedz się tego już teraz!

Słuchawki na motor

Podczas jazdy motocyklem hałas wynikający z pędu powietrza opływającego pojazd i kierowcę rośnie wraz z prędkością. Natężenie dźwięku, które jest niebezpieczne dla zdrowia przy długotrwałym narażeniu, to 84 dB. Tak głośny jest wiatr już przy około 80 km/h, przy 100 km/h osiąga około 95 dB, a przy 130 km/h przekracza 100 dB. Przy poziomie 95-100 dB wystarczy kilka minut, aby trwale uszkodzić słuch. Częściowo dźwięk jest tłumiony przez kask, który powinien być dobrze dopasowany do głowy, aby szczelnie zasłaniać uszy. Niestety nawet najlepsze kaski nie są w stanie wystarczająco odciąć od hałasu, dlatego na motorze warto dodatkowo wspomagać się słuchawkami lub stoperami. 

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

Czym się charakteryzują stopery motocyklowe?

Stopery, czyli ochronniki słuchu, tłumią hałas otoczenia. Wyróżnić można trzy rodzaje:

 • stopery pasywne lite;
 • stopery pasywne z filtrem;
 • stopery aktywne.

Pierwsze dwa rodzaje mają stałą siłę tłumienia. Lite stopery to zatyczki do uszu wykonane z gumy, pianki lub sylikonu. Sprzedawane są w aptekach, sklepach budowlanych i BHP. Ich żywotność jest niewielka, ale cena niska (około 1 zł za parę).

słuchawki do kasku na motor

Aktywne ochronniki słuchu są urządzeniem elektronicznym. Zmieniają siłę tłumienia w zależności od natężenia hałasu. Pozwalają na funkcjonowanie bez zdejmowania, a w razie potrzeby w kilka milisekund mogą zupełnie odciąć słuch od bodźców zewnętrznych. Niestety, są bardzo drogie. Dobrej jakości kosztują ponad 1000 zł, dlatego rzadko są wybierane przez motocyklistów. Gdzie zatem najczęściej używane są aktywne ochronniki słuchu? Przede wszystkim w przemyśle, wojsku i sporcie strzeleckim.

Stopery z filtrem mają specjalną wkładkę, która lepiej tłumi niektóre częstotliwości. Dzięki temu mogą być dostosowane do konkretnego zastosowania. Wśród nich są takie, które przeznaczone są dla motocyklistów. Jak dodał ekspert Inter Cars: Filtr w stoperach motocyklowych odcina szum wiatru i ryk silnika, a w mniejszym stopniu odgłosy otoczenia czy rozmowę. Usłyszysz w nich też sygnał dźwiękowy pojazdu uprzywilejowanego. 

Zatyczki motocyklowe kosztują kilkadziesiąt złotych i przy odpowiedniej konserwacji można ich używać przez wiele lat. W zestawie zwykle znajdują się też środek do czyszczenia i etui. Jest to najlepsze rozwiązanie, dobrze dopasowane do potrzeb motocyklistów, wygodne i skuteczne. 

Jakie ochronniki słuchu kupić na motor?

Wybierając stopery motocyklowe, należy zwrócić uwagę na siłę tłumienia. Stopery o dużej sile tłumienia (powyżej 20 dB) należy stosować:

 • w otwartych kaskach;
 • podczas jazdy z większą prędkością przez dłuższy czas (np. po autostradzie);
 • gdy jeździsz na motocyklu przekraczającym normy hałasu (np. wyścigowym na torze).

Do spokojnej jazdy i krótszych przejazdów można wybrać stopery o sile tłumienia 15-17 dB. Ochronniki tego typu są niedrogie, dlatego dobrym pomysłem jest kupienie dwóch pary do różnych zastosowań.

Stopery motocyklowe wykonywane są z pianki termicznej. Gdy włożysz ją do ucha, to ciepło Twojego ciała spowoduje, że pianka zmięknie i dopasuje się do kształtu kanału słuchowego. Z tego powodu przez chwilę po włożeniu mogą sprawiać lekki dyskomfort, który powinien szybko zniknąć. Przy kolejnych użyciach stopery powinny zachowywać kształt Twojego ucha. 

Dzięki dopasowaniu ochronniki są nie tylko wygodniejsze, ale przede wszystkim skuteczniejsze. Pianka dokładnie wypełnia kanał słuchowy i wszystkie odgłosy, jakie do Ciebie docierają, przepływają przez filtr. 

Dobre stopery na motor są też łatwe do włożenia i wyjęcia, nawet w rękawicach. Przeważnie mają krótki trzonek, który można chwycić dwoma palcami. 

Słuchawki na motor czy stopery? 

Słuchawki do kasku na motor pozwalają utrzymać komunikację. Za pomocą interkomu lub po podłączeniu do smartfona można odbierać połączenia w czasie jazdy czy rozmawiać z innymi motocyklistami z grupy. Czynności te są ograniczone przez mikrofony. W kasku otwartym nie będziesz słyszalny już powyżej 60 km/h, w kasku zamkniętym powyżej 80 km/h. 

słuchawki bezprzewodowe na motor

Wadą słuchawek jest to, że większość modeli tłumi zbyt słabo. W kaskach możliwe jest założenie zwykłych słuchawek od smartfona, ale nie ochronią Cię przed hałasem. Słuchawki bezprzewodowe na motor są wygodne i łatwe w użyciu. To dobry wybór na krótkie przejażdżki. Można ich użyć też do słuchania muzyki. 

Jeżeli chcesz chronić słuch podczas dłuższej jazdy, stopery motocyklowe są niezbędne. Da się to jednak pogodzić z używaniem urządzeń komunikacyjnych, ponieważ stopery z filtrem nie będą tłumić rozmowy. 

Słuchawki na motocykl, których można używać ze stoperami

Zwykłych słuchawek dousznych nie da się używać ze stoperami. Jeżeli chcesz mieć słuchawki i chronić słuch, musisz wybrać słuchawki do kasku na motor, czyli interkom.

Specjalne słuchawki motocyklowe montuje się w kasku, zwykle za pomocą rzepów lub taśmy dwustronnej. Mają płaskie obudowy, dzięki czemu mieszczą się pomiędzy uchem a wypełnieniem ochronnym. Przeważnie są też wyposażone w mikrofon. 

Nowe urządzenia, czyli  słuchawki bezprzewodowe na motor, można połączyć przez Bluetooth z dowolnym urządzeniem wyposażonym w taki moduł. 

Dzięki temu, że słuchawka mieści się pomiędzy uchem a kaskiem, można użyć także stoperów z filtrem. Takie połączenie zapewnia najwyższy komfort i bezpieczeństwo akustyczne. Nie tracisz możliwości komunikowania się ze światem, ale jednocześnie chronisz swoje zdrowie. 

Wybieramy słuchawki na motor – co jest najważniejsze?

To, jakie słuchawki na motocykl będą najlepsze dla Ciebie, zależy w dużej mierze od kasku. Większość hełmów motocyklowych ma w wyściółce specjalne zagłębienia, przeznaczone właśnie na słuchawki. Jeżeli w Twoim ich nie ma, montaż zestawu będzie raczej niemożliwy.

W kasku zamkniętym zestaw słuchawkowy powinien mieć mikrofon podłączony na miękkim przewodzie o jak najmniejszych wymiarach. Mocuje się go na wewnętrznej części gardy szczękowej, w taki sposób, aby nie zasłaniał wywietrzników. W innym przypadku nie tylko utrudniałby oddychanie, ale przepływ powietrza przez otwór wentylacyjny znacząco obniżyłby jego skuteczność. 

słuchawki na motocykl

Słuchawki do kasku zamkniętego powinny mieć też oddzielny pilot do regulacji głośności i wyłączania słuchawek. Najwygodniejsze są piloty Bluetooth. Jeżeli jest połączony z zestawem przewodem, przymocuj go do dolnej krawędzi kasku lub przypnij do ubrania w okolicy barku. 

Kaski otwarte wymagają zestawów słuchawkowych z mikrofonem na zginanym ramieniu. Mikrofon powinien być też obudowany od tylnej strony, aby częściowo osłonić go od wiatru. Zaletą interkomów do kasków otwartych jest to, że na obudowie mikrofonu mogą być umieszczone przyciski pilota, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. 

Do kasku trzeba dobrać też słuchawki odpowiedniej grubości. Jeżeli kupujesz zestaw on-line, możesz prowizorycznie sprawdzić, jak duże słuchawki zmieszczą się pod Twoim kaskiem. Najłatwiej użyć do tego kartonowych krążków. Wkładaj kolejne w miejscu, gdzie zamontowana będzie słuchawka, aż poczujesz, że robi się zbyt ciasno. Zmierz grubość wszystkich krążków i porównaj z rozważanymi słuchawkami. 

Słuchawka nie powinna być ani zbyt gruba, ani zbyt cienka. Im większa odległość od ucha, tym mniej usłyszysz, ale zbyt mocne uciskanie małżowiny usznej będzie z kolei niewygodne. Z tego powodu ważne jest dobranie słuchawek w odpowiednich wymiarach. 

Kupując słuchawki na motor, warto też zwrócić uwagę na maksymalny czas pracy na baterii i czas czuwania. Szczególnie jeżeli planujesz dłuższe podróże motocyklem. Za mała pojemność akumulatora może spowodować, że interkom rozładuje się po drodze.

Akcesoria motocyklowe do słuchawek – kup w Inter Cars

Aby w pełni móc wykorzystać słuchawki na motor, niezbędnych jest także kilka dodatkowych akcesoriów. Słuchawki najlepiej połączyć ze smartfonem. Można wtedy użyć ich do rozmów, nawigacji czy umilenia sobie podróży muzyką. Jednak telefon w kieszeni nie wydaje się zbyt wygodnym rozwiązaniem. 

W Inter Cars możesz kupić wodoodporne etui na smartfona w różnych rozmiarach czy motocyklowe uchwyty, które zapewnią Ci łatwy dostęp do telefonu i zabezpieczą przed wypadnięciem na drogę. W sklepie znajdziesz także wiele innych akcesoriów motocyklowych, przydatnych w czasie jazdy i przechowywania Twojej maszyny. 

Słuchawki i stopery na motor – podsumowanie

Jeżeli jeździsz dużo na motocyklu, nawet lekkim – na przykład o pojemności 125 cm sześc., powinieneś zadbać o ochronę słuchu. Nawet tanie, piankowe stopery znacząco obniżą ryzyko utraty zdrowia, ograniczając degradujący wpływ długotrwałego hałasu na zmysł słuchu. Objawy, jakie powoduje długotrwałe narażenie na hałas, to:

 • szumy uszne;
 • bóle głowy;
 • rozdrażnienie;
 • zmęczenie;
 • obniżenie koncentracji;
 • czasowe upośledzenie słuchu;
 • trwałe uszkodzenie lub utrata słuchu.

Jak widać, brak ochronników nie tylko będzie oddziaływać na to, jak słyszysz, ale podczas dłuższej podróży może też wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo. Rozkojarzenie, rozdrażnienie i zmęczenie mogą być przyczyną wypadku.

Stopery motocyklowe zostały specjalnie zaprojektowane, aby blokować specyficzne odgłosy, jakie powstają podczas jazdy silnikowym jednośladem, więc są niezwykle skuteczne i powinni z nich korzystać wszyscy motocykliści, którzy wybierają się w trasę dłuższą niż kilkadziesiąt kilometrów. Para stoperów z filtrem kosztuje 60-70 zł, co jest dość niską ceną za uchronienie się przed częściową lub całkowitą głuchotą.

Stopery z filtrem mają też tę zaletę, że można ich używać w parze ze słuchawkami w kasku. Filtr nie odcina głosu ludzkiego czy muzyki, więc w czasie jazdy będziesz mógł słyszeć komunikaty nawigacji, osoby, z którymi będziesz rozmawiać telefonicznie czy ulubione piosenki. 

Jeżeli jeździsz tylko po krótkich trasach, możesz nie kupować specjalnych słuchawek ani stoperów. W takiej sytuacji dobrym wyborem będą zwykłe bezprzewodowe słuchawki douszne, używane ze smartfonami. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!