W ubiorze motocyklisty nie ma przypadkowych elementów. Każdy pełni istotną funkcję – jednak rękawice motocyklowe są szczególnie ważne. Dlaczego? Gdy dochodzi do wypadku, spadający z pojazdu kierowca działa instynktownie i  próbuje ustabilizować swoje ciało, podpierając się rękami.  Jeśli dłonie nie będą osłonięte, urazów prawie na pewno nie uda się uniknąć. To jednak nie wszystko – dzięki rękawicom można komfortowo trzymać kierownicę nawet w dni, w które pogoda nie sprzyja. . Kiedy panuje mróz, wieje silny wiatr, pada śnieg lub deszcz. Jakie rękawice na motocykl wybrać? To zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz użytkować swój pojazd. Każdy rodzaj jazdy niesie za sobą inne wyzwania. Dowiedz się, które rękawice zapewnią Ci wygodę i bezpieczeństwo. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Rękawice motocyklowe – rodzaje 

Zanim zdecydujesz się kupić rękawice motocyklowe, powinieneś zastanowić się, do czego dokładnie będziesz je wykorzystywał. Planujesz jeździć sportowo? Korzystać z motocykla, aby przemieszczać się po miejskich ulicach? A może Twoim marzeniem jest off–road? Każdy z tych sposobów jazdy ma swoją specyfikę – a co za tym idzie, wymaga innych rękawicPamiętaj jeszcze, że odpowiednie rękawice to nie wszystko. Że nie mniej istotne jest odpowiednie ubranie na motocykl.

Jakie rękawice motocyklowe dostępne są na rynku?

  • Rękawice sportowe projektuje się, uwzględniając trudne warunki wyścigów, intensywnej jazdy i dużych prędkości. Muszą zapewniać kierowcy bezpieczeństwo w razie, gdyby doszło do upadku. Podczas szybkiej jazdy na twardej, przyczepnej nawierzchni. Jednocześnie nie mogą ograniczać ruchów dłoni: dobre wyczucie kierownicy jest w sportach motorowych niezwykle ważne! By rękawice sportowe mogły mieć pożądane cechy, wykonuje się je z i materiałów, które cechują się wysoką trwałością i jednocześnie przepuszczają powietrze – np. z kevlaru lub tytanu. Sportowe rękawice motocyklowe wyróżniają się dużą liczbą ochraniaczy oraz długim mankietem. 
  • Rękawice miejskie przeznaczone są do ochrony dłoni podczas jazdy na krótkich odcinkach. Ich konstrukcja stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy bezpieczeństwem i wygodą. Ważną cechą takich rękawic jest kompaktowa budowa: dzięki temu można łatwo przechowywać je, wchodząc do pracy, restauracji czy sklepu. Nie muszą być aż tak odporne i „pancerne”, jak modele sportowe: są więc mniejsze, cieńsze i zauważalnie krótsze – sięgają na ogół do nadgarstka kierowcy. 
  • Rękawice turystyczne wykorzystywane są zazwyczaj podczas długich podróży – więc, jak można się domyślić, muszą zapewniać wysoki poziom komfortu. W takich trasach prędkości nie są na ogół aż tak wysokie, problem mogą za to stanowić niekorzystne warunki atmosferyczne – śnieg, niska temperatura, deszcz lub wiatr. Dlatego dobre turystyczne rękawice motocyklowe są wyposażone w zaawansowane technologicznie membrany. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka elastyczność, mniejsza niż w modelach sportowych liczba ochraniaczy oraz dość szerokie mankiety. 
  • Rękawice do off–roadu, znane też jako typ cross/enduro. Na pierwszy rzut oka wyglądają zupełnie jak… zwykłe rękawiczki. Pozory jednak mylą: dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów oraz odpowiednio zaprojektowanego systemu ochraniaczy, są naprawdę wytrzymałe i wygodne. Przeznaczone są jednak do jazdy po miękkim podłożu, z relatywnie niewielką prędkością.

Jakie rękawice motocyklowe wybrać? Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie, bo nikt nie zabroni Ci przecież korzystać z modeli sportowych podczas pokonywania długich tras, ani nosić turystycznych w trakcie jazdy po mieście. Twój komfort jest bardzo ważny, jednak warto zachować trochę zdrowego rozsądku. Pamiętaj o kilku istotnych kwestiach: krótkie rękawice słabiej chronią nadgarstek, ale za to wygodniej się je wkłada – i są bardziej komfortowe przy wysokich temperaturach. Modele turystyczne mają najwięcej rozwiązań praktycznych (membrany, ocieplenia), a sportowe są wyposażone w wiele protektorów i zapewniających dokładne dopasowanie elementów.

Rękawice motocyklowe a pory roku 

Nie da się zaprzeczyć temu, że panujące w różnych porach warunki pogodowe znacznie się od siebie różnią. To również trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania rękawic na motocykl. 

Latem najlepiej sprawdzą się rękawice z krótszym mankietem, membraną i oddychającą wyściółką. Takie rozwiązanie sprawi, że dłonie będą pociły się znacznie mniej, nawet w wyjątkowo gorące dni. Membrana dodatkowo zapewnia wodoszczelność, więc jeśli znienacka zacznie padać – wciąż będziesz mógł czuć się komfortowo. 

W chłodne dni wybierz rękawice, które mają wewnątrz warstwę ocieplającego materiału. Uchroni Cię to przed odmrożeniami. Dodatkowo, w takich rękawicach Twoje dłonie nie zesztywnieją z zimna: zmarzniętymi palcami znacznie trudniej jest operować gazem oraz hamulcem. 

Zobacz również: Bezpieczny kask motocyklowy – jaki model wybrać? TOP 5.

Czym charakteryzują się dobre rękawice na motocykl?

Wiesz już, jakie rękawice motocyklowe będą Ci potrzebne. Jak jednak wybrać najlepsze spośród tak wielu dostępnych w sprzedaży modeli? Oczywiście, każdy z nas ma swoje preferencje, dlatego też dobór rękawic jest w dużym stopniu kwestią indywidualną. Jedna zasada jest natomiast  uniwersalna – zawsze powinieneś zwracać uwagę na jakość materiałów oraz wykonania. Co to właściwie oznacza?

  • Wysokiej jakości rękawice na motocykl będą oznaczone odpowiednim certyfikatem, który potwierdza ich bezpieczeństwo. Jest to norma: EN 13594:2015. Koniecznie zwróć na to uwagę podczas zakupu!
  • Wnętrze dobrej rękawicy motocyklowej powinno być wykonane ze skóry (wyjątkiem są modele przeznaczone do jazdy w terenie).
  • Bardzo istotne jest solidne zabezpieczenie krawędzi dłoni (pod małym palcem, aż do przedramienia).
  • We wnętrzu rękawicy powinny znaleźć się elementy antypoślizgowe.
  • Zwróć uwagę na zapięcie – ma być solidne, tak, by zapobiegało zerwaniu się rękawicy z dłoni w przypadku wykonania gwałtownego ruchu.
  • Najlepiej wybieraj rękawice wyposażone w elementy odblaskowe – dzięki temu będziesz bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Masz już swoje rękawice? Świetnie – czas sprawdzić, czy są odpowiednio dopasowane do Twoich dłoni. Załóż je i zobacz, czy materiał w żadnym miejscu Cię nie uwiera ani nie drażni. – radzi ekspert marki Inter Cars. Zaciśnij pięść, aby przekonać się, czy również wtedy noszenie rękawiczki będzie wygodne. Nie powinieneś ignorować nawet niewielkiego dyskomfortu! Jeśli wydaje Ci się, że to nic takiego. Pamiętaj, że rękawiczkę będziesz nosił nie przez chwilę, a znacznie dłużej – nawet kilka godzin. Niewielki ucisk może przez ten czas doprowadzić do pojawienia się dużych otarć.

Rękawice na motor – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Jeśli robisz zakupy w sklepie stacjonarnym, ten problem praktycznie przestaje istnieć – rękawiczki wystarczy po prostu przymierzyć. W dobie sklepów internetowych wielu kierowców decyduje się jednak na zakupy w sieci – zwłaszcza że wybór produktów jest w nich zazwyczaj większy. Jeśli obawiasz się, że w taki sposób nie uda Ci się dobrać odpowiedniego modelu, to uspokajamy – wystarczy, że dokładnie zmierzysz swoje dłonie.

Dobór rękawic na motor – krok po kroku

Na początek zastanów się, jakiej długości rękawice będą Ci potrzebne. Pamiętaj, że jeśli zakładasz kurtkę, to brzeg rękawicy powinien być zakryty – tak, aby niezabezpieczona skóra nie była eksponowana. 

Zmierz obwód swoich dłoni tuż pod linią kostek. Następnie spójrz na tabelę rozmiarów danego producenta. Wielkości rękawic podawane są zazwyczaj w literach (S, M, L) oraz liczbach (od 6 do 11). Podana liczba oznacza właśnie obwód dłoni – ale uwaga, rozmiar ten jest liczony w calach! Warto więc wiedzieć, że 1 cal to 2,54 centymetra. Proste obliczenia wystarczą, by poznać najlepszy dla siebie rozmiar. 

Zobacz również: motocyklowe prawo jazdy – jak wygląda kurs i jak zdać egzamin?

Jeśli starannie dobierzesz wymiary rękawic, a mimo wszystko po ich przymierzeniu nie czujesz się komfortowo – nie wahaj się wymienić modelu. Różne marki szyją swoje rękawice w nieco inny sposób, a każda dłoń jest przecież inna. Dobrze dopasowane rękawice nie tylko zwiększają komfort jazdy, ale również zapewniają większe bezpieczeństwo – dlatego nie warto ignorować żadnych niedogodności. 

Wśród motocyklistów krążą pewne mity na temat „rozbijania się” rękawicy, czyli jej dopasowywania się do anatomii ręki wraz z regularnym użytkowaniem. Rękawice skórzane rzeczywiście mogą nieco zmienić swój kształt, ale trzeba pamiętać, że dotyczy to jedynie ich szerokości! Wszystko wynika ze sposobu ich szycia: fragmenty materiału łączone są ze sobą w taki sposób, że długość palców nawet po latach pozostanie praktycznie taka sama. Nie ma więc sensu wybierać rękawic zbyt krótkich. I, oczywiście – pamiętaj, że elementy wykonane z tworzyw innych, niż skóra, swoich wymiarów nie zmienią. Kupuj rękawice tak, by już od początku idealnie leżały na Twoich dłoniach. 

Dlaczego noszenie rękawic na motocykl jest tak ważne?

Zastanawiasz się, jakie rękawice na motocykl wybrać i nie możesz znaleźć nic, co by Ci odpowiadało? Być może kusi Cię, by wybrać się na choćby krótką przejażdżkę bez nich – nie są przecież obowiązkowym wyposażeniem kierowcy… Tego nigdy nie rób!

Dlaczego? Cóż – wystarczy, że wyobrazisz sobie, jak mógłby wyglądać potencjalny wypadek. To w najlepszej sytuacji doprowadzi do bolesnego zdarcia skóry, a w najgorszej – do połamania kości palców oraz dłoni. Nietrudno domyślić się, jak dużo problemów może sprawić taki uraz i jak bardzo będzie utrudniał codzienne funkcjonowanie. Bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem jest kwestią kluczową. Nie jeździsz przecież w obuwiu, które odsłania stopy, ani bez ochrony na głowę w postaci kasku. Rękawiczki mogą się na pierwszy rzut oka wydawać mniej istotne – ale wcale tak nie jest!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jeśli rękawice wykonane są ze skóry, to po jakimś czasie w pewnym stopniu dopasują się do kształtów Twoich dłoni. Dotyczy to jednak szerokości. Długość rękawic może ulec zmianie jedynie w stopniu niezauważalnym.

Nie, tego typu rękawiczki nie zapewniają dostatecznego poziomu bezpieczeństwa. Czasem istotnie są sprzedawane jako „motocyklowe”, ale zdecydowanie nie warto w nich jeździć. 

Aby dobrać odpowiedni rozmiar rękawic, powinieneś zmierzyć obwód dłoni na wysokości kostek (bez kciuka). Następnie zajrzyj do tabeli rozmiarów danego producenta i wybierz model, który będzie pasował do wielkości Twoich rąk. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!