Ciepła i słoneczna pogoda to wymarzone warunki do jazdy motocyklem. Jednak nawet wtedy poruszaniu się jednośladem ze znaczną prędkością towarzyszy silny opór powietrza. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się podczas opadów deszczu…  Nie można zapomnieć też o owadach, które szczególnie problematyczne są dla motocyklistów korzystających z bezszczękowych kasków. O ile na wspomniane czynniki nie masz wpływu, to możesz się przed nimi skutecznie uchronić. Rozwiązaniem jest odpowiednio dopasowana owiewka motocyklowa. Więcej na temat tej funkcjonalnej osłony dowiesz się z tego artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

opony

Czym jest owiewka motocyklowa?

Owiewka motocyklowa to przejrzysty element zamontowany w przedniej części pojazdu, który chroni kierowcę przed wiatrem i innymi czynnikami, które towarzyszą jeździe motocyklem. Rozwiązanie to nazywana jest też szybą. Od czysto technologicznej strony nie jest to do końca prawdą, ponieważ owiewki zazwyczaj wykonane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Najczęściej stosowany jest poliwęglan, który charakteryzuje się dużą elastycznością, lecz jest także podatny na zarysowania. Dlatego też producenci wysokiej jakości owiewek często stosują specjalne warstwy, których zadaniem jest utwardzenie zewnętrznej powierzchni osłony.

W wielu popularnych modelach motocykli szyby montowane są seryjnie najczęściej do górnej części kierownicy pojazdu lub stanowią element pozostałych owiewek aerodynamicznych. To drugie rozwiązanie często spotykane jest w jednośladach o sportowej charakterystyce. Jeśli Twój motocykl nie ma owiewki lub seryjna szyba jest np. zbyt mała i nie spełnia swojej funkcji, to możesz zdecydować się na zakup akcesoryjnego elementu. Ich wybór jest naprawdę szeroki. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru owiewki do Twojego jednośladu odpowiadamy w dalszej części artykułu. 

Co daje owiewka motocyklowa?

Chyba każdy motocyklista zgodzi się z twierdzeniem, że długa podróż motocyklem bez owiewki to udręka. Wspomniany „wiatr we włosach” już po kilku kilometrach przemienia się w ciągły napór ogromnych mas powietrza, które oddziałują na ciało kierowcy. Może to powodować nie tylko poważny dyskomfort, lecz także doprowadzić do bólów pleców, co dodatkowo zmniejsza poziom koncentracji. Szyba motocyklowa znacznie poprawia aerodynamikę, a „schowany” za nią motocyklista nie jest narażony na ciągłą walkę z oporem powietrza. Jest to szczególnie istotne podczas jazdy ze znacznymi prędkościami. 

Podczas jazdy na motorze po drogach spod kół innych pojazdów mogą wzbić się w powietrze twarde obiekty, takie jak: kamienie, drobiny ciał stałych, czy opiłki metali. Uderzenie rozpędzonego przedmiotu w szybę samochodową często prowadzi do jej zbicia. Gdy taki obiekt trafi w osobę podróżującą motocyklem, skutki mogą być znacznie groźniejsze. Dlatego, gdy jedziesz jednośladem, nie możesz zapomnieć o kasku, kombinezonie, a także o owiewce, która pełni funkcję tarczy ochronnej. 

Warto pamiętać także o owadach, które roztrzaskując się o wizjer kasku, znacznie ograniczają widoczność. Ponadto zderzenie z bąkiem lub trzmielem często przynosi podobny efekt jak uderzenie kamienia sporej wielkości. 

szyba w motorze

Jak owiewka wpływa na wygląd motocykla?

Prezencja motocykla z owiewką to temat, który dzieli miłośników jednośladów. W przypadku sportowych maszyn czy „turystyków”, które fabrycznie wyposażone są w mniejsze bądź większe szyby, sprawa raczej nie budzi kontrowersji. Podobnie jest w przypadku cruiserów, gdzie często nawet duże owiewki należą do wyposażenia seryjnego, aby jeszcze bardziej umilić jazdę tymi komfortowymi motocyklami. 

Jednak w  przypadku chopperów owiewki rzadko należą do standardowego wyposażenia. Osoby korzystające z tych kultowych jednośladów do bulwarowych przejażdżek mogą nie doceniać potrzeby montażu tego rodzaju osłon. Ponadto istnieje spora grupa purystów, którzy nie uznają tego typu przeróbek w chopperach i głośno akcentują swoją dezaprobatę wobec owiewek. Podobne przepychanki można zauważyć wśród miłośników nakedów. 

Jak wybrać szybę motocyklową?

Dobór właściwej szyby jest kluczowy dla późniejszej eksploatacji. Owiewka motocyklowa uniwersalna to popularne i zazwyczaj niedrogie rozwiązanie. Można je polecić osobom, którym zależy na oszczędnym i solidnym dodatku, a względy wizualne nie są dla nich priorytetem. Szyby przeznaczone do konkretnego modelu motocykla są zwykle znacznie droższe. Jednak wraz z wyższą ceną zyskujesz wygląd spójny z designem jednośladu.

Akcesoryjne owiewki można podzielić na trzy grupy:

  • Turystyczne – szersze i wyższe seryjne rozwiązania. Zapewniają lepszą ochronę przed wiatrem i czynnikami atmosferycznymi. Często stosowane jako dodatkowe wyposażenie w motocyklach turystycznych, co sugeruje ich nazwa.
  • Sportowe – charakterystyczną cechą tego rodzaju owiewek jest wygarbienie w ich centralnej części. Stosowane są w mocnych, wyczynowych maszynach. Spełniają funkcję ochronną tylko podczas jazdy w sportowej pozycji. 
  • Customowe – najdroższe produkty, które tworzone są według indywidualnych preferencji. Stosowane zazwyczaj w chopperach.

Przed dokonaniem wyboru akcesoryjnej owiewki warto zastanowić się, jakiej wielkości szyba najlepiej sprawdzi się w Twoim motocyklu. Dużo zależy od najczęstszego sposobu użytkowania jednośladu oraz stylu jazdy.

Motocykliści często jeżdżący w trasy powinni rozglądać się za większymi owiewkami, które skuteczniej chronią przed męczącymi czynnikami podczas długich podróży. Nie należy jednak przesadzać z wysokością szyby, ponieważ podczas opadów deszczu widoczność przez owiewkę zostaje znacznie ograniczona. Wtedy motocyklista musi wychylać się ponad szybę, aby śledzić sytuację na drodze. Z kolei zbyt niskie akcesoria nie zapewnią odpowiedniego poziomu ochrony oraz mogą kierować strumień powietrza w stronę twarzy kierowcy.

Decydując się na montaż lub modernizację szyby w Twoim motocyklu, oczekujesz poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Aby osiągnąć zamierzony efekt, konieczny jest właściwy dobór rozmiarów owiewki. W tym celu ustaw motocykl na równej nawierzchni i odmierz 5-metrową odległość od przodu pojazdu. Zaznacz ten punkt w dowolny sposób. Możesz po prostu postawić puszkę napoju lub kamień – cokolwiek, co masz akurat pod ręką. Następnie usiądź na jednośladzie w regularnej pozycji i skieruj wzrok w kierunku zaznaczonego punktu. Idealna wysokość owiewki powinna pozwolić Ci patrzeć na obiekt tuż znad jej górnej krawędzi – radzi ekspert Inter Cars.

owiewka motocyklowa

Czy deflektor jest alternatywą dla szyby motocyklowej?

Deflektor motocyklowy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą zmieniać oryginalnej szyby, pomimo że nie są z niej do końca zadowolone. Rozwiązanie to jest zazwyczaj znacznie tańsze od zakupu nowej szyby przeznaczonej do konkretnego modelu motocykla. Deflektor to element, który dodatkowo przedłuża powierzchnię fabrycznej owiewki. Po jego zamontowaniu powietrze przepływa nad motocyklem, co znacznie zwiększa komfort jazdy i chroni przed uderzeniami insektów i twardych obiektów.

Montaż deflektora jest zazwyczaj prosty, ponieważ polega na przykręceniu urządzenia do górnego rantu szyby za pomocą specjalnie przystosowanych mocowań. Zazwyczaj nie są potrzebne do tego specjalistyczne narzędzia. Dzięki temu można łatwo zamontować urządzenie przed wyruszeniem w dalszą trasę, a następnie szybko zdemontować je po dotarciu do celu. Należy natomiast uczciwie przyznać, że walory wizualne deflektora nie należą do jego najmocniejszych stron.

Owiewka motocyklowa – jak ją czyścić?

Tylko dobrze utrzymana szyba motocyklowa zapewni odpowiednią widoczność. Akcesorium jest narażone na kontakt z owadami, twardymi obiektami oraz deszczem i strugami wody wydobywającymi się spod kół innych pojazdów. Należy pamiętać, że owiewki zazwyczaj wykonane są z dość miękkich tworzyw sztucznych, co sprawia, że nieumiejętne czyszczenie może przynieść więcej szkód niż pożytku. 

Podstawa to odpowiedni środek czyszczący, który nie zawiera substancji szkodliwych dla poliwęglanu czy akrylu. Mycie należy rozpocząć od intensywnego spłukania szyby letnią wodą. Dzięki temu usunięty zostanie kurz i luźne drobiny, które mogą doprowadzić do porysowania powierzchni owiewki. Do właściwego mycia użyj miękkiej ścierki z bawełny lub z mikrofibry.

Następnym krokiem jest nałożenie preparatu w ilości wskazanej przez producenta. Jeśli zastosowana pasta lub inny środek ma dość stałą strukturę, to warto delikatnie zrosić szybę przed rozpoczęciem wycierania preparatu. Bardzo ważne jest wykonywanie ruchów ścierką od jednej krawędzi szyby do drugiej. Wtedy usuwane są cząstki, które mogą spowodować szkodliwe zarysowania. Powierzchnię szyby należy wycierać tak długo, aż stanie się sucha.

mycie szyby

Wybierz idealny środek do czyszczenia owiewki w Twoim motocyklu!

Czyszczenie owiewki w motocyklu zapewnia wysoki poziom widoczności oraz estetyczny wygląd. Ponadto dzięki regularnej pielęgnacji szyby w jednośladzie możesz znacznie przedłużyć jej żywotność. Stosuj wysokiej jakości preparaty przeznaczone do łatwego i skutecznego czyszczenia produktów wykonanych z określonych typów tworzyw sztucznych. Renomowane środki czyszczące znajdziesz w sklepie Inter Cars!

bagażnik

Wiesz już, czym jest owiewka motocyklowa!

Owiewka motocyklowa to obowiązkowe wyposażenie każdego jednośladu używanego do pokonywania dłuższych tras. Jedynie maszyny o niewielkiej mocy i takie, które stosowane w trakcie krótkich przejażdżek mogą być pozbawione tego funkcjonalnego elementu. W każdym innym przypadku szyba motocyklowa uniwersalna lub przeznaczona do konkretnego modelu to must-have. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Motocykle różnią się od siebie pod wieloma względami. Owiewka motocyklowa uniwersalna przeznaczona jest do określonego typu jednośladu. Oznacza to, że szyba, która pasuje do skutera, zazwyczaj nie będzie nadawać się do montażu np. w ścigaczu.

Na rynku dostępne są specjalne owiewki przeznaczone dla chopperów. Jeśli żadna szyba motocyklowa chopper nie będzie odpowiadać Twoim preferencjom, to możesz zamówić customową szybę. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, ale zapewnia dokładnie taki styl, jakiego oczekujesz.

Na wybór tworzyw stosowanych do produkcji szyb motocyklowych wpływa wiele czynników. Owiewki wykonane ze szkła mają stosunkowo dużą masę, która umieszczona na przodzie pojazdu może mieć wpływ na właściwości jezdne. Produkty wykonane z tworzyw sztucznych są znacznie lżejsze oraz elastyczniejsze. Wpływa to na zwiększoną wytrzymałość. Co więcej, owiewki wyprodukowane z poliwęglanów lub innych tworzyw zapewniają długą żywotność pod warunkiem regularnego czyszczenia przy pomocy wysokiej jakości preparatów.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!