Utknięcie samochodu w miękkim podłożu nie jest niczym nietypowym. Szczególnie narażony jesteś na to podczas jazdy terenowej. Jeśli auto nie reaguje na ruch do przodu i do tyłu, dobrze byłoby gdybyś znał sposoby jak sobie z tym poradzić. Musisz pamiętać, że próby zrobienia tego w nieodpowiedni sposób mogą skutkować nie tylko uszkodzeniem Twojego pojazdu, ale także obrażeniami fizycznymi osób, spowodowanymi zerwaniem liny lub niekontrolowanym zjazdem pojazdu. Jak wyciągnąć auto z błota? Zapraszamy do lektury. 

Nieprawidłowo przeprowadzone próby wyciągnięcia pojazdu z błota mogą spowodować jego uszkodzenia, takie jak urwanie zaczepów tłumika albo osłony silnika, co generuje wysokie koszty naprawy. Aby mieć jak największe szanse na uwolnienie pojazdu, ważne jest, abyś rozumiał powagę sytuacji. Miej świadomość, że jeśli koła Twojego auta zostały zakopane na tyle głęboko, że oś lub podwozie spoczywa teraz na ziemi, to prawdopodobnie cały proces będzie trudniejszy do przeprowadzenia. Innymi sygnałami ostrzegawczymi, informującymi o tym, że głęboko zakopałeś się w błocie jest fakt, że więcej niż jedno koło zagłębiło się w luźnym, śliskim materiale lub że pojazd jest na tyle przechylony, że zmienia się jego rozkład masy, co zmniejsza trakcję na kołach napędowych. W efekcie tego nie możesz ruszyć z miejsca. W artykule podpowiemy Ci jak sobie z tym poradzić. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Jak uniknąć utknięcia w błocie?

Jazda po błotnistym podłożu stanowi wyzwanie dla wielu kierowców. Zanim podpowiemy Ci, jak poradzić sobie z tym, że zakopałeś swój samochód w błocie, przejdziemy do tego jak postępować, by tego uniknąć?

Sprawdź głębokość błota

Jeżeli wybrałeś się na przejażdżkę w teren, napotkałeś na swojej drodze błoto i chcesz uniknąć obrazka, na którym zobaczysz swój samochód w błocie, wysiądź z niego i dokonaj inspekcji. Możesz sprawdzić głębokość przeszkody za pomocą zwykłego kija. Dobrym pomysłem będzie także podjęcie przez Ciebie próby znalezienia obiektów pokrytych błotem, takich jak na przykład duże kamienie, które mogą spowodować uszkodzenie pojazdu.

Tryb kontroli trakcji

Wiele modeli samochodów wyposażonych jest w kontrolę trakcji. Możesz aktywować tę funkcję, gdy jedziesz w trudnych warunkach. Może zdarzyć się, że w Twoim aucie jest ona włączana manualnie. Co ciekawe, kontrola trakcji niekoniecznie pomoże Ci, gdy masz już auto zakopane w błocie. Gdy przydarzy Ci się taka sytuacja, wyłącz tę funkcję i włącz ją ponownie dopiero wtedy, gdy wydostaniesz swój pojazd z błota. 

Przełącz się na częściowy napęd na cztery koła

Jeżeli Twój samochód jest wyposażony w tryby pracy napędu, będzie to bardzo pomocne, aby zakopane auto w błocie nie było Twoim problemem. Gdy teren, po którym się poruszasz, jest grząski i do jego pokonania potrzebujesz większej trakcji, przełącz dźwignię lub przycisk na 4H (napęd na 4 koła). Jeśli jednak stan drogi jest fatalny, wybierz tryb 4L (napęd na 4 koła ze zredukowanym przełożeniem).

Jedź na niższym biegu

Aby uniknąć sytuacji, w której auto zakopie się w błocie, a jeździsz samochodem z napędem na wszystkie koła, zmniejsz prędkość i jedź na drugim lub trzecim biegu. Pomoże Ci to utrzymać stałą prędkość na błotnistych, trudnych do nawigacji drogach. Zmień bieg na wyższy, gdy jesteś na bardziej płaskiej drodze, aby zmniejszyć obciążenie silnika oraz kół.

Delikatnie operuj pedałem gazu i hamulcem

Staraj się jechać z umiarkowaną prędkością. Jeśli musisz nacisnąć pedał gazu, rób to powoli, aby uniknąć zbytniego kręcenia kołami. Zachowaj również ostrożność, ponieważ zbyt mocne naciśnięcie hamulca może spowodować poślizg Twojego pojazdu. Unikaj nagłych zmian prędkości i daj kołom czas na zaaklimatyzowanie się w terenie i zapewnienie dobrej przyczepności.

Unikaj głębokich rowów

Być może jest to dla Ciebie oczywiste, ale warto wspomnieć o tym, że dobrze jest wiedzieć, jaki jest prześwit Twojego samochodu. Dzięki tej informacji będziesz lepiej wiedział, jak poradzić sobie z rowami lub głębokimi błotnistymi odcinkami.

Podstawowe zasady wyciągania samochodu

Wybierasz się w teren i chcesz być przygotowany na ewentualność, w której będzie Ci potrzebna wiedza o tym, jak wyciągnąć auto z błota? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne. 

Mimo pokusy, aby jak najszybciej wyjechać z błota lub piasku, nadmierna rotacja kół może tylko pogorszyć sytuację i najprawdopodobniej sprawi, że zakopiesz się jeszcze bardziej. Dodatkowo może spowodować uszkodzenie opon, osi, skrzyni biegów, układu napędowego. 

Jeśli Twój samochód utknął, musisz spróbować zwiększyć powierzchnię styku koła napędowego z podłożem, aby poprawić trakcję i użyć momentu obrotowego, aby wyjechać na stabilniejsze podłoże. Oczywiście do wydostania się z błota potrzebny jest odpowiedni rozpęd. Pamiętaj, gdy zaczniesz się już poruszać, utrzymuj tempo, aż znajdziesz się na bardziej stabilnym terenie.

Metody wyciągania auta z błota

Nie istnieje jedna skuteczna metoda wyrwania się z błota. Będzie ona różna w zależności od rodzaju pojazdu, który utknął oraz od tego, jak mocno pojazd jest uwięziony. Dlatego najprawdopodobniej często będziesz musiał stosować metodę prób i błędów. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

Sprawdź również: Opony do SUVa 4×4. Czy czteronapęd ma swoje wymogi?

Metoda polegająca na użyciu dwóch pojazdów

Ta metoda może być skuteczna, ale podczas jej stosowania musisz zachować ostrożność i upewnić się, że pojazd, który będzie służył do wyciągania ma napęd 4×4 oraz zablokowany mechanizm różnicowy. Konieczne będzie także użycie odpowiedniego sprzętu, takiego jak pas holowniczy. Pamiętaj, że wszystkie osoby postronne powinny trzymać się z dala od taśmy podczas wyciągania.

Jak wyciągnąć samochód z błota tą metodą? Najpierw przymocuj taśmę do punktu zaczepienia uwięzionego pojazdu. Może się ono różnić w zależności od pojazdu, ale większość pasów jest zwykle dostarczana z instrukcją. Upewnij się, że pas jest prawidłowo zamocowany, a następnie połóż taśmę na ziemi przed zakleszczonym pojazdem i cofaj autem wyciągającym do momentu, gdy na taśmie pozostanie tylko kilka metrów luzu. Przymocuj pas do pojazdu ratunkowego i umieść tłumik drgań nad środkiem taśmy. Pozwoli to na zredukowanie część mocy z taśmy w razie jej zerwania. Bardzo ważna jest komunikacja pomiędzy Tobą a osobą, która Ci pomaga. 

Metoda kołysania

Zakłada ona, że Twój samochód jest w stanie poruszać się minimalnie do przodu i do tyłu. Jeśli samochód jest całkowicie zablokowany, ta metoda prawdopodobnie nie będzie działać. Polega na delikatnym poruszaniu się do przodu, włączeniu biegu wstecznego i toczeniu się do tyłu, a następnie ponownym przełączeniu na bieg do przodu i przyspieszeniu. Jeżeli masz skrzynię automatyczną, wybierz najniższy bieg, a jeśli manualną – drugi lub trzeci. Powinieneś wyczuć moment, kiedy samochód zaczyna nabierać rozpędu.

Metoda polegająca na kopaniu

Jest prosta i skuteczna. Weź łopatę (najlepiej zawsze mieć ją przy sobie podczas wypraw w teren) i usuń jak najwięcej błota z okolic opon. Jeśli nie masz łopaty, możesz spróbować zrobić to przy użyciu rąk lub tego, co będziesz miał przy sobie. Wykonanie podkopu da Ci więcej miejsca, aby nabrać rozpędu i wydostać swój samochód. 

Metoda polegająca na wykorzystaniu obiektów losowych

W niektórych sytuacjach przypadkowe przedmioty znajdujące się w samochodzie lub jego pobliżu mogą okazać się pomocne, by wyjąć zakopane auto w błocie. Przykładem może być umieszczenie pod kołami napędowymi maty samochodowej, by zwiększyć trakcję. Oczywiście, sposób ten może się różnić w zależności od sytuacji. Innymi przedmiotami, które mogą pomóc w uzyskaniu przyczepności, są: patyki, liście, żwir, kamienie bądź piasek. Spróbuj umieścić te przedmioty przed kołami i ruszać powoli do przodu.

Metoda zwiększenia masy pojazdu

Polega na umieszczeniu w pojeździe dodatkowego ciężaru nad kołami napędowymi. Może to pomóc w stabilizacji i zwiększeniu siły nacisku na koła i w efekcie pomóc wydobyć auto z błota. W samochodach z napędem na tylne koła, ciężkie przedmioty powinny znajdować się na tylnym siedzeniu lub w bagażniku, a w samochodach z napędem na przednie koła – po stronie pasażera. Nie umieszczaj ciężkich przedmiotów na masce ani nie pozwól ludziom na siadanie na niej, ponieważ jest to niebezpieczne.

Metoda zmniejszenia ciśnienia w oponach

Powinna być stosowana w ostateczności i tylko wtedy, gdy masz dostęp do pompki do opon lub kompresora. Obniżając ciśnienie w oponach, zwiększasz powierzchnię ich kontaktu z gruntem, co z kolei zwiększa ich przyczepność. Nie możesz zapomnieć o ponownym napompowaniu opon, gdy już uda Ci się wydostać pojazd.

Sprawdź również: Lampy dalekosiężne do off-roadu – poradnik

Jak wyciągnąć auto z błota?

Znasz już najskuteczniejsze sposoby na to, jak wyciągnąć samochód z błota. Jak zrobić to krok po kroku? Poniżej opiszemy przykładową sytuację. 

Uważaj na nadjeżdżające pojazdy

Zanim wysiądziesz z samochodu, sprawdź w lusterku, czy nie zbliżają się jakieś pojazdy. Jeśli zdecydujesz się na jazdę, jedź powoli, aby nie utknąć w martwym punkcie. 

Spróbuj wydostać samochód z błota

Jak wyciągnąć auto z błota? Co ma na ten temat do powiedzenia ekspert Inter Cars?

Obróć kierownicę tak, aby opony były skierowane na wprost. Nieznacznie naciskaj na pedał gazu i zmieniaj biegi pomiędzy jazdą do przodu i do tyłu. Zatrzymaj wszystkie czynności, jeśli zauważysz, że opony obracają się w sposób ciągły. Obróć kierownicę, aby ustawić oponę pod odpowiednim kątem i spróbuj ponownie. Pamiętaj, że jeśli masz auto z manualną skrzynią biegów, operacja ta jest najbardziej skuteczna, gdy ustawiony jest najwyższy bieg. W przypadku automatycznej skrzyni biegów należy wybrać możliwie najniższy bieg – zdradza.

Jeśli to nie przyniesie rezultatu, musisz spróbować jednej z wyżej opisanych metod wydostania auta z błota. To, na którą z nich się zdecydujesz, zależy od konkretnej sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Ważne, aby przed jakąkolwiek próbą wyciągnięcia swojego pojazdu z błota wykonać rekonesans i wybrać tę, która w danym przypadku okaże się najskuteczniejsza.

Sprawdź też: Wyciągarki samochodowe na off-road. Propozycje, które warto wybrać

Bezpieczny off-road z Inter Cars

Jeżeli jesteś miłośnikiem jazdy off-road, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka artykułów, które sprawią, że każda przejażdżka w terenie będzie dla Ciebie nie tylko bardziej emocjonująca, ale także bezpieczniejsza. Jeśli obawiasz się, że na trasie, którą planujesz pokonać, możesz utknąć w błocie – zapoznaj się z ofertą Inter Cars. Znajdujące się w naszej ofercie wyciągarki przenośne pozwolą Ci na szybkie i bezpieczne wyciągnięcie Twojego lub innego pojazdu z trudnych sytuacji. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz prostą obsługą.

Jeżeli chcesz, aby Twój samochód skutecznie przekazywał moment obrotowy na obie osie, wybierz oferowane przez nas blokady mostu. Dzięki nim bez problemu pokonasz nawet najtrudniejsze trasy.

Wybierając się w teren, nie lekceważ znaczenia dodatkowego oświetlenia. Dzięki znajdującym się w ofercie Inter Cars lampom będziesz w stanie bezpiecznie poruszać się po trudnym terenie nawet nocą. Dodatkowe oświetlenie będzie nieocenione, gdybyś przypadkiem utknął w błocie po zmroku.

Teraz utknięcie w błocie nie będzie Ci straszne!

Wiesz już wszystko na temat tego, jak wyciągnąć auto z błota. Przedstawiliśmy Ci najskuteczniejsze sposoby oraz jak z nich skorzystać. Najważniejsze to nie panikować i upewnić się, by podczas próby wydostania swojego auta zachować ostrożność i zrobić to nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Możesz sprawdzić głębokość przeszkody oraz podjąć próbę znalezienia obiektów pokrytych błotem, takich jak na przykład duże kamienie, które mogą spowodować uszkodzenie pojazdu. Skuteczna będzie także jazda na niższym biegu, delikatne operowanie gazem oraz hamulcem i unikanie głębokich rowów.

Przede wszystkim unikaj nadmiernej rotacji kół, która może tylko pogorszyć sytuację i najprawdopodobniej sprawi, że zakopiesz się jeszcze bardziej. Dodatkowo może spowodować uszkodzenie opon, osi, skrzyni biegów, układu napędowego. Jeśli znajdziesz się już w takiej sytuacji, musisz spróbować zwiększyć powierzchnię styku koła napędowego z podłożem, aby poprawić trakcję i użyć momentu obrotowego, aby wyjechać na stabilniejsze podłoże.

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby wyciągnąć auto z błota. Najpopularniejszymi z nich są: metoda polegająca wyciąganiu przy użyciu drugiego pojazdu, kołysanie, wykonanie podkopu, skorzystanie z obiektów losowych, zwiększenie masy pojazdu oraz zmniejszenie ciśnienia w oponach. Pamiętaj, że to, na którą z nich się zdecydujesz, zależy od sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Odpowiedni rekonesans jest więc kluczowy. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!