Dla większości ludzi wyboista, błotnista czy kamienista droga jest koszmarem. Są jednak tacy, dla których im trudniejsza droga, tym lepiej. Off-road może przynieść wiele radości i satysfakcji nie tylko z pokonywania wymagających tras, ale także z malowniczych widoków, których możesz doświadczyć podczas tej czynności. Pamiętaj jednak, aby poruszać się tylko po trasach, które są legalne. Warto mieć na uwadze ochronę środowiska i respektować prywatną własność. Unikaj wjeżdżania na tereny objęte ochroną, dzięki czemu pomożesz zachować cenne środowisko naturalne w nienaruszonym stanie, ale także unikniesz przykrych konsekwencji prawnych.  

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Jak dobrze przygotować się do jazdy off-road?

Zastanawiasz się, gdzie może odbyć się Twoja następna jazda off-road? Kraków i okolice dają Ci wiele możliwości i przedstawimy Ci je trochę później. Najpierw jednak chcemy przypomnieć, o czym musisz pamiętać, aby być jak najlepiej przygotowanym do eksplorowania podkrakowskich terenów.

Sprawdzenie stanu technicznego swojego pojazdu oraz upewnienie się, że jest on wyposażony odpowiednio do wyprawy w teren, jest bardzo ważne i nie możesz zapomnieć o tej czynności. Chodzi przecież o Twoje bezpieczeństwo. Sprawdź wszystkie płyny eksploatacyjne. Czy są na wystarczającym poziomie? Koniecznie upewnij się, czy przypadkiem w Twoim samochodzie nie doszło do żadnych wycieków.

Sprawdź także: Zawieszenie terenowe off-road – jak je przygotować?

Kolejnym bardzo ważnym elementem są opony Twojego pojazdu. Napompuj je do odpowiedniego poziomu, zanim wyruszysz w teren. Możesz sprawdzić także stan bieżnika. Nie mniej istotne są amortyzatory. Ważne, aby nie wykazywały one oznak uszkodzenia lub zużycia. Nie zapominaj o zabraniu ze sobą pasów do wyciągania oraz wyciągarki. Dla własnego spokoju lepiej weź ze sobą najlepiej dwa pasy i upewnij się, że masz gdzie je zaczepić z przodu i z tyłu pojazdu. Dobrze zaplanuj trasę i dostosuj ją do swoich umiejętności oraz warunków pogodowych. 

Pamiętaj, że jakiekolwiek miejsce wybrałbyś na off-road: Kraków, Warszawę czy okolice Wrocławia, zawsze bądź do niego jak najlepiej przygotowany, gdyż jazda w terenie zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko.

Off-road Kraków – nasze propozycje tras 

Wiesz już, jak przygotować się na wypad w teren. Jesteś mieszkańcem dawnej stolicy Polski i zastanawiasz się, gdzie najlepiej wybrać się na off-road? Kraków i okolice mają dla Ciebie w zanadrzu kilka ciekawych propozycji.

Krzesławice – Dłubnia

Jeśli interesuje Cię krótka jazda off-road, to Kraków, a konkretniej oddalona od niego o 10 km miejscowość Krzesławice, daje Ci taką możliwość. Trasa ta jest jednokierunkowa i scharakteryzowana jako średnio trudna. Jej długość wynosi 20 km. Najwyższe wzniesienie terenu to 225 m, a najniższe 207 m. Pokonanie zajmuje nieco ponad godzinę i przebiega przez teren kopalni.

Kryspinów – wioski podkrakowskie

Jeżeli zaliczasz się do fanów dłuższych tras, które nie są jednokierunkowe, będzie to dla Ciebie ciekawa opcja. Ta 50 km pętla wiedzie od Kryspinowa przez Rząskę, Brzezinkę, Radwanowice, Rudawę, by na powrót trafić w okolice słynnego zalewu. Pokonanie całej pętli zajmie Ci około 2 godzin. Najwyższe wzniesienie terenu wynosi 470 m, natomiast najniższe 204 m. Wybierając się tam zimą, musisz mieć ze sobą wyciągarkę. Jeśli zaliczasz się do kierowców dbających o przyrodę, to na całej trasie jest mnóstwo miejsc, w których możesz odbić nie wjeżdżając na teren nadleśnictwa.

Wola Justowska – Lepianka

Trasa, mająca swój początek na Woli Justowskiej, licząca 35 km długości kwalifikuje się jako średnio trudna. Jest jednokierunkowa, a jej maksymalne wzniesienie wynosi 481 m, podczas gdy minimalne jest równe 209 m. Jej pokonanie zajmie Ci niecałe 2 godziny, ale z pewnością spędzisz na niej więcej czasu, a wszystko przez malownicze widoki, jakie ma do zaoferowania. Wybierając ją, będziesz musiał przeprawić się przez kilka wąwozów. Głębsze koleiny mogą okazać się zbyt głębokie dla zwykłego SUV-a, dlatego lepiej pokonywać ją samochodem terenowym. Uważana jest za jedną z najładniejszych tras na wypad off-road. Kraków, a zwłaszcza przylegające wioski potrafią oczarować niejednego entuzjastę jazdy w terenie. Dodatkowo, w pobliżu trasy znajdują się miejsca biwakowe, co sprawia, że jest to dobry wybór na wypad dla całej rodziny.

Forty Twierdzy Kraków Wierzchowie – Tonie

Jest to długa, bo licząca aż 66 km trasa, która uważana jest za trudną. Maksymalne wzniesienie wynosi 488 m, a minimalne 198 m. Wiedzie przez okopy pamiętające czasy pierwszej wojny światowej, dolinę Prądnika oraz Fort Zielonki. Jej pokonanie zajmie Ci około 6 godzin. Dlaczego jest taka trudna? Głównie dzięki wzniesieniom oraz głębokim koleinom.

Przegorzały – Zalesie

Jeśli podczas jazdy w terenie szukasz prawdziwych wyzwań, trasa ta spełni Twoje oczekiwania. Liczy nieco ponad 20 km długości i może nie ma tak imponujących wzniesień, jak poprzedni szlak, ale wiedzie przez las i miejscami jest dość wąska. Maksymalne wzniesienie wynosi 349 m, minimalne zaś 205 m, jednak nie oznacza to, że nie napotkasz na swojej drodze licznych stromych podejść. Nie bez powodu jest uznawana za najtrudniejszą trasę, jaką ma Ci do zaoferowania Kraków. Off-road nie polega przecież na pokonywaniu łatwych szlaków, prawda? Pokonanie tego zajmie Ci mniej niż 3 godziny. 

Kryspinów – Olszanica

Co powiesz na krótki wypad off-road, podczas którego rzucisz okiem na lotnisko? Nic trudnego! Wystarczy wybrać trasę Kryspinów – Olszanica. Szlak liczy 11 km i uznawany jest za średnio trudny. Najwyższe wzniesienie wynosi 258 m, a najniższe 219 m. Pokonasz go w niespełna godzinę. Na swojej drodze napotkasz sporo średnio głębokich kolein. 

Las Wolski i Kopiec Kościuszki

Ta licząca 31 km długości pętla, o najwyższym wzniesieniu liczącym 366 m, jest średnio trudna i obfituje w wiele atrakcji, takich jak: Fort Bronowice, obserwatorium astronomiczne, klasztor kamedułów czy wyczynowy tor rowerowy. Zaczyna się w dzielnicy Prądnik i wiedzie aż do Kopca Kościuszki, wzdłuż Błoni. Pokonując ją, przemierzysz także ulice Starego Miasta oraz doświadczysz emocji związanych ze znajdującego się na szlaku zjazdu leśnego.

Wieliczka – Bieżanów-Prokocim 

Trasa, która ma swój początek nieopodal Wieliczki, jest szlakiem jednokierunkowym o najwyższym wzniesieniu wynoszącym 370 m, a najniższym 219 m. Jest dość łatwa, ale niewielkie trudności w jej pokonaniu może spowodować padający deszcz. Jeśli wybierzesz się nią po opadach, zabierz na pokład swojej terenówki wyciągarkę – naprawdę może się przydać. Pokonasz ją w niecałe 2 godziny. Szlak liczy 22 km.

Rybitwy – Brzegi

Kolejna idealna trasa na krótki wypad off-road. Kraków i okoliczne miejscowości obfitują w tego typu szlaki. Ten liczy niecałe 10 km długości. Najwyższe wzniesienie wynosi 198 m, a najniższe 184 m. Wiedzie wzdłuż Wisły. Jeśli wybierzesz się na niego podczas deszczu albo zaraz po opadach, musisz uważać, gdyż jest na nim kilka miejsc, w których możesz utknąć. Jeżeli masz samochód terenowy z manualną skrzynią biegów, powinno być Ci łatwiej. Całość pokonasz w nieco ponad godzinę.

Kobierzyn – Podchybie

Szlak ten liczy 65 km i jest jednokierunkowy. Uważa się go za średnio trudny, ale trudność tę odczujesz zwłaszcza po deszczu i w początkowej fazie trasy. Maksymalne wzniesienie to 489 m, a najniższe 208 m. Pokonanie go zajmie Ci ponad 6 godzin. Jeżeli lubisz dłuższe wypady w teren, podczas których będziesz mógł cieszyć oczy pięknymi widokami, to jest to trasa warta rozważenia.

Zabierzów – Kleszczów 

Ostatnia na naszej liście trasa off-road. Kraków i okolice mają ich co prawda znacznie więcej, ale nie starczyłoby nam czasu, aby przedstawić Ci je wszystkie. Ta pętla liczy sobie 52 km i wiedzie z centrum miasta przez Zabierzów, Morawicę oraz Wolę Justowską z powrotem do serca Krakowa. Jest średnio trudnym szlakiem o najwyższym wzniesieniu równym 383 m, a najniższym 188 m. Jeśli zdecydujesz się go pokonać zajmie Ci to ponad 5 godzin, a na swojej drodze ponownie spotkasz lotnisko. Wiedzie niebieskim szlakiem przez bagno, dlatego jeżeli lubisz takie wyzwania, będzie to trasa wprost idealna dla Ciebie.

Tory off-road w Krakowie

Nie jesteś wprawionym amatorem jazdy terenowej i zanim wybierzesz się na szlak, chciałbyś zaliczyć jakiś tor off-road? Kraków ma Ci do zaoferowania takie miejsce. Chodzi o Motopark, znajdujący się na ulicy Rzepakowej 4R. Wybierając się tam, będziesz miał możliwość przeżyć emocjonującą przygodę. Co na temat tego toru ma do powiedzenia ekspert Inter Cars?

Sam tor przeznaczony do jazdy off-road nie jest specjalnie długi, ale obfituje w przeszkody, które świetnie przygotują Cię do jazdy w prawdziwym terenie. Znajduje się tu między innymi odcinek leśny oraz nasypy, dzięki którym dowiesz się, jak to jest, gdy samochód terenowy wspina się na wysokość od 3 do 15 m. Osoba odpowiedzialna za zaprojektowanie toru zadbała także o takie przeszkody jak specjalnie umieszczone podkłady kolejowe oraz naturalnie i sztucznie drążone wąwozy. To świetne miejsce, aby sprawdzić się przed samodzielną wyprawą w wymagający teren – zdradza.

Jeżeli podczas swojej pierwszej wyprawy w terenie, chcesz być przygotowany jak najlepiej, albo nie masz czasu na wyjazd poza miasto, wybierz się na tor-off road Kraków, a nie pożałujesz.

Sprawdź również: Napęd 4×4 – różnice między stałym a dołączanym automatycznie 

Szkolenie off-road 4×4 Kraków

Skoro wspomnieliśmy o torze Motopark, warto byłoby dodać, że jeśli chciałbyś podszkolić swoje umiejętności z jazdy terenowej, powinieneś odwiedzić to miejsce. Daje Ci ono do wyboru dwie opcje szkoleń, które możesz tam odbyć.

Pierwsza z nich to trwające 3 godziny szkolenie podzielone na część teoretyczną (1 godzina) oraz praktyczną (2 godziny). Podczas jego trwania nauczysz się podstaw bezpiecznej jazdy off-road, techniki prowadzenia auta 4×4, zasad działania reduktora oraz wykorzystywania wyposażenia takiego jak trapy, liny czy wyciągarki. Szkolenie odbywa się w aucie Suzuki Samurai. Podczas części praktycznej doświadczeni instruktorzy nauczą Cię jazdy w trudnych warunkach, z jakimi będziesz miał do czynienia w terenie. Druga opcja szkolenia, jaką masz do wyboru, odbywa się w Twoim samochodzie, a jej program jest taki sam jak pierwszej.

Jeżeli szukasz miejsca, w którym zostaniesz kompleksowo przeszkolony z jazdy off-road 4×4, Kraków spieszy z pomocą, oddając w Twoje ręce Motopark.

Sprawdź także: Lampy dalekosiężne do off-roadu – poradnik

Jeśli off-road to tylko z Inter Cars!

Jeżeli jesteś amatorem jazdy w terenie i chcesz dobrze przygotować się do wyprawy off-road, zajrzyj do Inter Cars! W naszej ofercie znajdziesz produkty wysokiej jakości. Dzięki nim Twój pojazd będzie gotowy na każde wyzwanie.

Potrzebujesz nowych amortyzatorów? W ofercie Inter Cars znajdziesz amortyzatory, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się płynną i stabilną jazdą nawet na najbardziej wymagających trasach.

Oferowane przez nas blokady mostu są nieocenione w trudnym terenie. Pozwalają one na zablokowanie mechanizmu różnicowego, co pozwala na równomierne rozłożenie napędu na wszystkie koła. Dzięki temu Twój pojazd będzie w stanie pokonywać trudne przeszkody i tereny o niskiej przyczepności.

Uchwyty montażowe to niezbędne wyposażenie dla każdego miłośnika jazdy terenowej. Dzięki nim możesz pewnie zamocować różnorodne dodatki na swoim pojeździe, takie jak: dachowe bagażniki, reflektory, anteny czy narzędzia.

Off-road w Krakowie i okolicach – teraz wiesz już, gdzie się wybrać!

Jesteś fanem jazdy w terenie, ale Twoje miejsce zamieszkania to Kraków? Off-road w okolicach królewskiego miasta to świetny pomysł. Stolica Małopolski i jej otoczenie skrywają przed Tobą całą masę ciekawych tras, na których będziesz mógł oddać się off-roadowym szaleństwom. Kilka z nich przedstawiliśmy w powyższym artykule. Pamiętaj, że niezależnie od tego, którą trasę wybierzesz, musisz dobrze się do niej przygotować.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

W Krakowie jest jeden tor przeznaczony do jazdy off-road. To Motopark, znajdujący się przy ulicy Rzepakowej 4R. Odbywają się na nim 2 rodzaje szkoleń z jazdy terenowej, a jeśli chciałbyś przeżyć przygodę off-road, do Twojej dyspozycji oddano 3 możliwe warianty przejażdżek. 

Tak. Na terenie Krakowa prowadzone są szkolenia z jazdy off-road. Odbywają się one na Motoparku przy ulicy Rzepakowej 4R. Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy. Do wyboru masz dwa rodzaje szkoleń off-road: zwykły albo VIP.

Sprawdzenie stanu technicznego swojego pojazdu oraz upewnienie się, że jest on wyposażony odpowiednio do wyprawy w teren. Sprawdź wszystkie płyny eksploatacyjne, stan opon, amortyzatory. Weź ze sobą wyciągarkę i pasy, a także trapy. Nie zaszkodzi jeśli spakujesz ze sobą dodatkowe źródło zasilania.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!