Off-road to coś, o czym marzy wielu kierowców. Często jednak oczekiwania mogą nie być zgodne z tym, co oferuje rzeczywistość. Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest jazda terenowa, jak się do niej przygotować i o czym pamiętać, wchodząc w rozległy świat miłośników szaleństwa typu off-road. Jak zacząć, by zrobić to dobrze? Odpowiedzi znajdziesz niżej.

off road jak zaczac

Zew natury, pokonywanie trudnych terenów oraz ryk pracującego z pełną mocą silnika to coś, czym off-road przyciąga do siebie miłośników adrenaliny. Co prawda możesz po prostu wejść na jedno z wielu for i bezrefleksyjnie kupić samochód na off-road, ale tego typu strategia może doprowadzić Cię do szybkiego zniechęcenia. W jeździe terenowej bardzo ważne jest bowiem odpowiednie przygotowanie. Im więcej czasu poświęcisz na skompletowanie potrzebnego sprzętu oraz poszerzenie wiedzy, tym łatwiej będzie Ci zacząć i zagłębić się w off-road. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Czym jest off-road?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, warto wyjaśnić sobie, czym właściwie jest off-road. Jak zacząć tę przygodę? Wszystkiego dowiesz się w dalszych częściach tego tekstu od razu po tym, jak wyjaśnimy dokładnie samą ideę tego typu jazdy. Otóż off-road to, najprościej rzecz ujmując, jazda po nieutwardzonym terenie specjalnie przystosowanym do tego samochodem wyposażonym w napęd na wszystkie koła. Musisz mieć jednak świadomość, że ta definicja jest bardzo ogólna i nie wyczerpuje do końca tematu. Wynika to chociażby z faktu, że off-road występuje w trzech podstawowych rodzajach.

  1. Off-road turystyczny

Samochód terenowy jest narzędziem, które ma pomóc w przemieszczaniu się, podczas długiej podróży, z dala od zabudowań miejskich.

  1. Off-road cross-country

W tym rodzaju jazdy terenowej główną rolę odgrywa przystosowany do pracy w wymagających warunkach pojazd z napędem 4 × 4. Jazda typu cross-country charakteryzuje się dużą szybkością oraz realizowaniem zamierzonych celów. Sama podróż nie jest tutaj najważniejsza.

  1. Off-road rock crawling

Trzeci rodzaj jazdy terenowej to jazda po skałach. W tym przypadku potrzebny jest specjalistyczny sprzęt wyposażony w duże koła, które będą w stanie pokonywać ostre skały bez ryzyka przedziurawienia. 

Jak widzisz, off-road to nie tylko jazda po błotnistych terenach dużym samochodem. Dziedzina jest na tyle rozległa, że oferuje wiele wariantów dopasowanych do potrzeb konkretnego miłośnika adrenaliny. W każdym przypadku potrzebny jest nieco inny samochód, by móc zapewnić kierowcy bezpieczną jazdę w terenie. 

W dalszej części tekstu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na początek przygody z off-roadem. Jak zacząć jeździć w terenie? Czytaj dalej.

off road

Samochód na off-road – jak wybrać?

Skoro wiesz już, czym jest off-road, czas przejść do podstawowego zagadnienia – jakie auto na wyprawy 4 × 4 wybrać? W tej części tekstu zajmiemy się jazdą typu cross-country, ponieważ jest najpopularniejszym wyborem wśród początkujących kierowców terenowych. 

Pierwsza wyprawa powinna być poprzedzona dokładnym researchem w kontekście wyboru samochodu. Najważniejszą cechą, jaką powinien mieć Twój pojazd do jazdy terenowej, jest napęd na cztery koła. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem auta pozbawionego tej funkcji, od razu zrezygnuj. Pamiętaj, że off-road to poruszanie się po trudnych terenach, które niejednokrotnie są obfite w grząskie grunty, wodę oraz lód. Musisz więc zadbać o to, by pojazd był przystosowany do tego typu nawierzchni. Bardzo istotne jest również solidne podwozie, które będzie przygotowane do pracy w wymagających warunkach.

Napęd, w jaki powinien być wyposażony samochód na off-road, musi być stały oraz oferować możliwość blokowania międzyosiowego mechanizmu różnicowego. Dobrym rozwiązaniem jest również napęd na cztery koła dołączany do pojazdu na sztywno. 

Innym istotnym elementem auta do jazdy terenowej jest reduktor. Dzięki niemu sprzęgło nie spali się w momencie wytężonej pracy. Pamiętaj o tym, by uniknąć w przyszłości kosztownych napraw. Jeśli chodzi o wytężoną pracę, to muszą jej też podołać opony. Ogumienie na off-road charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia spowodowane najechaniem na ostrzejsze elementy otoczenia, takie jak korzenie drzew lub kamienie.

Jeśli zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu, koniecznie przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży zajrzyj do zaufanego warsztatu, w którym sprawdzisz stan techniczny pojazdu. Niechętny na tego typu wizytę sprzedawca daje jasny sygnał, że ma coś do ukrycia. Uniknij więc ukrytych wad oraz usterek, o których właściciel pojazdu nie wspomniał i skontroluj auto jeszcze przed zakupem. Oszczędzisz wiele nerwów oraz pieniędzy – mówi ekspert Inter Cars.

samochód na off road

Dodatki do samochodu

Pojazd jest najważniejszy, ale warto też zwrócić uwagę na dodatki, które zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo jazdy w terenie. Pierwszym i absolutnie podstawowym akcesorium jest wyciągarka samochodowa. Dzięki niej będziesz mógł wydostać pojazd z błota lub śniegu. Podczas wypraw off-road tego typu sytuacje są całkowicie normalne. Zakopane auto nikogo nie dziwi i można stwierdzić, że dla wielu kierowców tego typu zdarzenie jest wręcz atrakcją. Jeśli zależy Ci na najlepszych efektach, postaw na wyciągarkę elektryczną. 

Innymi elementami przydatnymi podczas wypraw są:

  • saperka – niewielka łopata, która pomoże Ci nieco podkopać się pod opony auta, by łatwiej wyjechać z grząskiego gruntu;
  • podnośnik hi-lift – dzięki niemu będziesz mógł podnieść samochód, co ułatwi wyjazd. Podnośnik jest urządzeniem ręcznym, a każde pociągnięcie za dźwignię unosi bardziej auto. Możesz znać ten mechanizm z wymieniania opony w samochodzie osobowym;
  • osłona silnika – jazda w terenie może doprowadzić do uszkodzenia silnika w Twoim samochodzie. Wystające korzenie lub skały potrafią niemalże przeciąć jednostkę napędową i doprowadzić do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Osłona jest wykonana grubych materiałów, które skutecznie chronią silnik podczas jazdy po nawet najbardziej wymagającym terenie;
  • nawigacja GPS – nie jest to co prawda element, bez którego jazda jest niemożliwa, ale dobra nawigacja potrafi zdziałać cuda. Off-road charakteryzuje się bowiem tym, że odbywa się z dala od terenów miejskich. Warto więc, żebyś wiedział, gdzie aktualnie się znajdujesz i w razie potrzeby znalazł drogę powrotną. Dzięki temu nie zabłądzisz nawet podczas wypraw w najdziksze tereny. 

Tak wyposażony możesz spróbować swoich sił w off-roadzie. Jak zacząć jednak aktywnie brać udział w rajdach? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.

jakie auto na wyprawy 4x4

Pierwszy rajd off-road

Pierwszy rajd powinien wprowadzać Cię w temat jazdy terenowej. W końcu jedyna wiedza, jaką dysponujesz, pochodzi z Internetu. Zamiast organizować samodzielnie wyprawę, skorzystaj z doświadczenia znajomych lub ludzi, których poznałeś w sieci. Idealnie byłoby, gdybyś mógł dołączyć do załogi rajdu jako pasażer. Łatwiej wtedy ocenisz, czy off-road jest dla Ciebie i jak reagujesz na wszechobecną adrenalinę. Oprócz możliwości obserwowania dowiesz się też, czym naprawdę charakteryzuje się prowadzenie auta do jazdy terenowej i co właściwie robi pilot. 

Gdy pierwszy rajd rozbudził Twoją pasję do jazdy po grząskich terenach, możesz spróbować swoich sił za kierownicą własnego samochodu. Unikaj jednak samotnych wypraw. Zawsze dbaj o to, by był z Tobą ktoś doświadczony, kto w razie problemów pomoże zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. Off-road to hobby wymagające podejmowania szybkich decyzji, które mają ogromny wpływ na dalszy przebieg jazdy. Warto więc mieć przy sobie kogoś, kto wie, co robi. 

Przed rajdem pamiętaj też, by udać się na przegląd techniczny samochodu. Zasada mówi, że auto powinno być w idealnym stanie, by wziąć udział w tego typu imprezie. Oczywiście w przypadku pojazdów używanych ciężko uzyskać sytuację, w której nie ma żadnej usterki, ale warto zająć się tymi najpoważniejszymi. Dobrą praktyką jest też regularnie dbanie o podzespoły samochodu. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia usterek, a co za tym idzie nie będziesz wydawać za jednym razem kilku tysięcy złotych. Z samochodami jest podobnie jak ze zdrowiem. O wiele korzystniej jest dbać o siebie na co dzień niż później zmagać się z efektami chorób wynikających z niezdrowego trybu życia. 

Jeśli planujesz wyprawę, sprawdź, jak przygotować zawieszenie terenowe off-road.

A może zlot?

Raz na jakiś czas miłośnicy jazdy terenowej udają się na zlot off-road. Na takiej imprezie można poznać wiele pozytywnych osób, które mają taką samą pasję jak Ty. Zlot off-road to również dobra okazja do wymiany wiedzy oraz poznania nieco innego podejścia do jazdy. Każdy bowiem ma swoje nawyki oraz zwyczaje, które uskutecznia podczas rajdów

Podczas zlotu możesz też podziwiać różne samochody oraz zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi stosowanymi przez kierowców. Oprócz tego bardzo często w ramach imprezy organizowany jest też rajd, co dla miłośnika off-roadu z pewnością jest ogromną atrakcją. W skali kraju znajdziesz wiele zlotów o większym lub mniejszym zasięgu, a jeśli jesteś wystarczająco zdeterminowany, możesz udać się na jedną z zagranicznych imprez. 

Zloty to ciekawy sposób na rozpoczęcie przygody z off-roadem. Poznasz tam innych pasjonatów i dowiesz się masy ciekawych rzeczy związanych z Twoim hobby. Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz się na takie spotkanie.

zlot off road

Zaczynasz przygodę off-road? Zajrzyj do Inter Cars

Jak już wspominaliśmy, off-road to pasja, która w znaczny sposób eksploatuje samochód, mimo że ten jest przystosowany do pracy w ciężkich warunkach. Czasami może dojść do usterki i potrzebna jest wymiana jakiegoś podzespołu. W takiej sytuacji powinieneś zajrzeć do sklepu Inter Cars, w którym znajdziesz części zamienne i akcesoria do aut.

Jeśli nie wiesz dokładnie, jakiego rodzaju produkt jest najlepszy dla Twojego samochodu, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wystarczy im zaledwie krótka rozmowa, by doradzić Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Sprawdź już dzisiaj ofertę sklepu i przekonaj się, jak wiele produktów przygotowaliśmy. Twój samochód z pewnością szybko powróci do idealnego stanu. 

Off-road – jak zacząć? Masz już najważniejsze informacje

Jak widzisz, off-road to bardzo wymagający sport, który wystawia na próbę wytrzymałości nie tylko pojazd, ale również samego kierowcę. Grząski grunt, woda, śnieg oraz inne czynniki utrudniające jazdę są czymś, co miłośnicy off-roadu lubią najbardziej. Utknięcie w błocie to w końcu okazja do przetestowania nowej wyciągarki. Miłośnicy adrenaliny szukają wyzwań oraz sposobów na sprawdzenie się z naturą a off-road jest idealnym sposobem na przesunięcie własnych granic, oraz pozwala na świetne spędzenie wolnego czasu w towarzystwie znajomych.

Zanim jednak zaczniesz, zadbaj o dobre przygotowanie w postaci przystosowanego samochodu, potrzebnych akcesoriów oraz poszerzenia wiedzy z zakresu jazdy terenowej. Korzystaj jak najwięcej z doświadczenia innych kierowców i udaj się przynajmniej raz na zlot. Poznasz tam innych pasjonatów i będziesz mieć okazję wymienić się z nimi wiedzą. 

Pamiętaj też, że off-road wymaga żelaznych nerwów oraz dobrej kondycji. Czasami bowiem będziesz musiał unieść auto przy pomocy podnośnika lub zamontować wyciągarkę. To wszystko wyzwanie dla ciała i umysłu. Miej to na uwadze podczas rozważań o rozpoczęciu przygody z jazdą w terenie. 

W razie potrzeby zajrzyj do sklepu Inter Cars i znajdź części zamienne do swojego samochodu terenowego.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Off-road to dyscyplina motorsportu opierająca się o jazdę po wymagającej nawierzchni samochodem wyposażonym w napęd na cztery koła. Auto powinno być również przystosowane pod kątem bezpieczeństwa oraz komfortu podróżowania.

Przede wszystkim samochód powinien mieć stały napęd na cztery koła z możliwością blokowania międzyosiowego mechanizmu różnicowego. Zadbaj też o to, by pojazd był wyposażony w reduktor chroniący przed spaleniem sprzęgła.

Oczywiście, że tak! Zlot to okazja na wymianę doświadczeń oraz zdobycie cennych informacji. Dzięki udziałowi w zlocie poznasz ciekawych ludzi i będziesz mógł głębiej zanurzyć się w środowisko off-roadowe. Imprezy odbywają się zarówno w kraju, jak i poza nim. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!