Poruszanie się samochodem jest obarczone ryzykiem wypadku, kolizji oraz innych niebezpiecznych zdarzeń. Wiara w to, że wszystko, co najgorsze przydarza się tylko innym, może być zgubna. Tymczasem statystyki wypadków pokazują, że nietrudno na drodze o sytuację, która będzie wymagać opatrzenia lubi interwencji medycznej. Z tego tekstu dowiesz się, czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa, co powinna zawierać i co ewentualnie grozi za jej brak.

Sam fakt zakupu apteczki to dopiero połowa sukcesu. Bo co przyjdzie Ci z pudełka pełnego akcesoriów do opatrywania ran, jeśli nie będziesz wiedzieć, jak ich użyć? Oprócz zaopatrzenia się w apteczkę dobrze będzie, jeśli sprawdzisz też, jak radzić sobie z popularnymi urazami, które pojawiają się najczęściej podczas wszelkich zdarzeń drogowych.

Z tego tekstu, dowiesz się:

baner mamy części do Twojego samochodu

Czym jest apteczka samochodowa?

Apteczka to element wyposażenia samochodu w formie czerwonego pudełka z krzyżem umieszczonym w centralnej części pokrywy. W apteczce znajdziesz wiele akcesoriów (o ile się w nie wyposażysz), które pomagają w udzieleniu pierwszej pomocy uczestnikom wypadków oraz wszelkiego rodzaju niebezpiecznych sytuacji występujących na drodze. 

Nigdy nie wiesz, kiedy na Twojej drodze pojawi się osoba potrzebująca pierwszej pomocy, a apteczka daje możliwość przygotowania się na takie sytuacje.

czym jest apteczka samochodowa

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie?

Logika z pewnością podpowiada Ci, że apteczka samochodowa powinna znajdować się w każdym pojeździe, bez względu na jego rozmiar i przeznaczenie. Zakup tego elementu wyposażenia nie stanowi żadnego problemu ze względu na dużą dostępność oraz relatywnie niską cenę. 

Czy jednak każdy właściciel samochodu ma obowiązek przewożenia apteczki?

Możesz się zdziwić, ale obecnie nie istnieją przepisy nakazujące kierowcom wyposażenie się w apteczkę samochodową. Oznacza to, że w świetle prawa nie stanowi ona obowiązkowego elementu wyposażenia pojazdu. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych aut stanowi, że właściciele samochodów muszą mieć:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • gaśnicę umieszczoną w miejscu, do którego jest łatwy dostęp.

Czy takie podeście ustawodawcy ma sens? Nie nam to oceniać, ale trzeba przyznać, że przy stosunkowo restrykcyjnym prawie drogowym brak przepisu o obowiązkowym charakterze apteczki może budzić pewnego rodzaju zaskoczenie. Jest to o tyle dziwne, że w wielu krajach Europy apteczka jest oczywistym elementem w samochodzie. Można zaryzykować tezę, że nikomu nawet nie przyszłoby na myśl, aby jej nie kupować. Polska jest więc jednym z nielicznych krajów Unii Europejskich, które tak luźno podchodzą do kwestii zabezpieczenia ofiar wypadków oraz innych niebezpiecznych zdarzeń drogowych. 

Zapisy Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym stanowią, że kierowca, który wyjeżdża poza granice swojego kraju, jest zobowiązany do uzupełnienia wyposażenia auta o elementy obowiązkowe tylko w miejscu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Oznacza to więc, że nawet podczas wyjazdu poza Polskę nie musisz przejmować się brakiem apteczki – mówi ekspert Inter Cars.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Skoro wiesz już, czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie, czas przejść do tego, co powinno się w niej znaleźć. Pomimo braku obowiązku przewożenia apteczki lepiej ją mieć. Pamiętaj, że art. 162 kodeksu karnego stanowi, że nieudzielenie pomocy w miejscu wypadku jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. 

Sprawdź, jak powinna wyglądać apteczka samochodowa. Skład tego elementu wyposażenia znajdziesz na poniższej liście.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa:

  1. 1 x opatrunek indywidualny G.
  2. 2 x opatrunek indywidualny M.
  3. 2 x opatrunek indywidualny K.
  4. Zestaw 14 plastrów.
  5. 1 x chusta opatrunkowa 60 x 80 cm.
  6. 3 komplety kompresów 10 x 10 cm.
  7. 2 x chusta trójkątna.
  8. Nożyczki z zaokrąglonymi końcami 14,5 cm.
  9. 1 x przylepiec 5 m x 2,5 cm.
  10. 2 x opaska elastyczna 4 m x 6 cm.
  11. 3 x opaska elastyczna 4 m x 8 cm.
  12. 1 x chusta opatrunkowa 40 x 60 cm.
  13. 4 x rękawice winylowe.
  14. 1 x koc ratunkowy 160 x 210 cm.
  15. 2 x chusteczka nasączona.
  16. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy oraz spis numerów alarmowych.

Apteczka samochodowa – skład: co nie powinno się w nim znaleźć?

Przede wszystkim warto unikać wszelkiego rodzaju elementów, które mogą być użyte w sposób niewłaściwy oraz zagrażający zdrowiu lub życiu poszkodowanych. Chodzi o leki przeciwbólowe, środki dezynfekujące, ligninę, watę oraz ostre przedmioty (igły, agrafki itp.). W apteczce nie powinny się również znaleźć leki przeterminowane. Takie środki nie tylko nie pomogą, ale istnieje duże ryzyko, że zaszkodzą. Produkty rozkładu leku są toksyczne dla organizmu i nawet mała ich ilość może być trująca.

Wiesz już, jak powinno wyglądać wyposażenie apteczki samochodowej. Czytaj dalej i sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć.

jak powinno wyglądać wyposażenie apteczki samochodowej

Gdzie umieścić apteczkę samochodową?

Sam fakt wyposażenia w wypełnioną przydatnymi przedmiotami apteczkę jest bardzo ważny, ale inną istotną kwestię stanowi miejsce ulokowania tego elementu w Twoim samochodzie. Musisz przecież wiedzieć, gdzie znajduje się apteczka i w razie potrzeby mieć do niej łatwy dostęp. W innym przypadku nawet wypełnione po brzegi pudełko do pierwszej pomocy nie będzie przydatne, podobnie jak inne gadżety do auta. 

I właśnie dlatego najlepszymi miejscami do przechowywania apteczki są:

  • schowek blisko kierowcy,
  • schowek w drzwiach samochodu,
  • przestrzeń pod fotelem.

Jeśli chodzi o to, gdzie nie kłaść apteczki, to z pewnością jest to bagażnik. Podczas kolizji lub poważniejszych zderzeń możesz utracić dostęp do tej przestrzeni. Wystarczy, że ktoś wjedzie w tył Twojego pojazdu, a to uniemożliwi otwarcie klapy bagażnika. Kluczowe jest również to, aby apteczka znajdowała się w pobliżu. Inaczej będzie całkowicie bezużyteczna. Pamiętaj o tym podczas kompletowania zawartości.

Jeśli chodzi o wyposażenie apteczki samochodowej, weź również pod uwagę, że wymaga ona okresowego przeglądu oraz uzupełniania na bieżąco zużywanych elementów. Dlatego właśnie przynajmniej raz w roku powinieneś przejrzeć wszystkie akcesoria oraz sprawdzić termin przydatności. 

Nawet jałowe opatrunki mogą ulec przeterminowaniu, co powoduje utratę naturalnych właściwości ochronnych! Zadbaj o to, by mieć pewność, że jesteś odpowiednio przygotowany na sytuacje kryzysowe, które mogą Cię spotkać.

Kto musi mieć apteczkę?

Jak już wspominaliśmy, większość kierowców poruszających się po polskich drogach nie jest zobowiązana do przewożenia apteczki (co ciekawe, gaśnica samochodowa to już obligatoryjny element wyposażenia). Istnieje jednak dość liczna grupa, na którą przepisy nakładają taki obowiązek. 

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów jasno precyzuje, że apteczka samochodowa powinna znajdować się przede wszystkim w:

  • autobusach,
  • taksówkach,
  • samochodach ciężarowych do przewozu osób (poza kabiną kierowcy),
  • pojazdach wykorzystywanych do nauki jazdy oraz przeprowadzania egzaminów.

Można zastanawiać się nad tym, czy warto byłoby dodać do wspomnianej listy kogoś jeszcze, ale niestety będą to tylko pobożne życzenia. Nie zapowiada się na to, aby przepisy w tym zakresie miały ulec zmianie. 

Warte zauważenia jest jednak to, że ustawodawca nie sprecyzował nawet, co powinno się znaleźć w apteczce samochodowej.

Pamiętaj też, że wypadki zdarzają się bez względu na porę roku. Jeśli często jeździsz po zmroku, również jesteś narażony na niebezpieczeństwo – chociaż różne rodzaje świateł zapewniają coraz lepszą widoczność, to nie są w stanie wyeliminować każdego zagrożenia! W tej sytuacji z pewnością docenisz dobrze wyposażoną apteczkę.

Apteczka samochodowa – o tym pamiętaj

Apteczka samochodowa – cena

Ceny apteczek wahają się od 20 do nawet 150 zł. Wielkim zdziwieniem nie będzie również, gdy znajdziesz rozwiązanie przekraczające ten zakres. 

Wiele zależy od tego, jak wyposażona jest apteczka samochodowa. Cena to wypadkowa jakości oraz liczby elementów. Ze względu na to, że ustawodawca nie doprecyzował spisu obowiązkowych akcesoriów, producenci mogą właściwie dowolnie konfigurować skład apteczki.

Wybierając apteczkę, sprawdź jej wyposażenie i upewnij się, że ma wszystkie potrzebne elementy. Sprawdź też, czy jej akcesoria oznaczone są znakiem CE, który świadczy o certyfikacie unijnym. Wybierając apteczkę z takim oznaczeniem, masz pewność, że wyposażenie wykonane jest z materiałów o wysokiej jakości. Lepiej nie oszczędzać na apteczce samochodowej, gdyż nigdy nie wiadomo, jakie elementy będą potrzebne.

Jak zatrzymać krwotok przy pomocy apteczki samochodowej?

Krwotok zazwyczaj jest wynikiem urazu mechanicznego i przerwania ciągłości naczyń krwionośnych. Zgodnie z powszechną teorią krwotoki dzielą się na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Oba rodzaje są niebezpieczne (wewnętrzne szczególnie), ale w tym tekście zajmiemy się tamowaniem krwotoków zewnętrznych przy pomocy wyposażenia z apteczki samochodowej. Sprawdź, jak to zrobić.

  1. Załóż rękawiczki chroniące ręce.
  2. Przygotuj kompresy lub gazę.
  3. Przyłóż kompres bezpośrednio do rany i uciskaj.
  4. Podnieś opatrywaną kończynę, aby zmniejszyć krwawienie.
  5. Wykonaj prosty opatrunek uciskowy – owiń kończynę kompresem i opaską dzianą. 

Czego NIE robić podczas opatrywania ran?

  • Nie zalewaj, posypuj i nie smaruj ran żadnymi środkami.
  • Nie próbuj pozbyć się ciała obcego, które wbiło się w ranę.
  • Nie przykrywaj rany brudnymi opatrunkami.

Apteczki samochodowe i przydatne akcesoria znajdziesz w Inter Cars

Na drodze nie ma żartów, a zaniedbanie podstawowych elementów wyposażenia pojazdu może być opłakane w skutkach! Jeśli dopiero kupiłeś pojazd, dokładnie sprawdź, co będzie Ci potrzebne oprócz obowiązkowej gaśnicy i (niestety) nieobowiązkowej apteczki. Wszystko znajdziesz w ofercie sklepu Inter Cars.

szukasz produktu który opisujemy?

Apteczka samochodowa – o tym pamiętaj!

Jak widzisz, przepisy w Polsce są skonstruowane w tak nielogiczny sposób, że apteczka dla większości kierowców jest nieobowiązkowa. Nie zmienia to jednak faktu, że wyposażenie się w ten element może uratować życie Tobie lub uczestnikowi zdarzenia drogowego. 

Kieruj się zdrowym rozsądkiem i miej zawsze blisko siebie apteczkę. Pamiętaj, że przepisy nie zwalniają Cię z obowiązku udzielenia pomocy. Kiedy ktoś potrzebuje ratunku, powinieneś mu go udzielić, a żeby to było możliwe, konieczny jest dostęp do dobrze wyposażonej apteczki samochodowej. 

Miej również na uwadze, aby raz na jakiś czas zrobić przegląd wyposażenia. Pozbądź się przeterminowanych akcesoriów i zamień je na nowe oraz w pełni funkcjonalne. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś odpowiedni przygotowany do jazdy (zarówno od strony technicznej, jak i wyposażenia), zajrzyj do sklepu Inter Cars. Znajdziesz w nim szereg urządzeń, przyborów oraz części zamiennych. W razie pytań lub wątpliwości zawsze możesz skontaktować się z naszymi pracownikami, którzy szybko pomogą wybrać rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Apteczka samochodowa to akcesorium, w którym znajdują się niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy akcesoria takie jak bandaże, chusty, nożyce, plastry itp. Dzięki apteczce możesz zabezpieczyć siebie lub innych uczestników niebezpiecznego zdarzenia do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb ratowniczych.

Dla większości kierowców nie. Istnieje jednak grupa, która musi mieć apteczkę w wyposażeniu pojazdu. Chodzi przede wszystkim o kierowców autobusów i pojazdów ciężarowych przewożących ludzi oraz taksówek.

Apteczka powinna znajdować się w pobliżu kierowcy. Najlepszymi miejscami są wszelkiego rodzaju schowki w drzwiach lub przy fotelu pasażera. Bagażnik to zły wybór, możesz łatwo utracić do niego dostęp w wyniku zdarzenia.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!