Planujesz podróż samochodowo-rowerową? W tym przypadku idealnie sprawdzi się bagażnik na rowery, uchwyt lub stojak do auta. Przewóz rowerów to kwestia bezpieczeństwa, ale także dbałości o ulubiony sprzęt. Warto więc wybrać bagażnik czy stojak, który spełnia wymienione wcześniej warunki. W artykule przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania i podpowiadamy, jakie mają zastosowania. Co warto wiedzieć o bezpiecznym przewożeniu sprzętu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie bagażnika rowerowego lub stojaka? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie cechy powinien mieć dobry stojak na rowery do auta?
  2. Bagażnik na rowery do auta – jakie modele polecamy?
  3. Jaki uchwyt na rowery do auta wybrać? 
  4. Bagażnik na rowery do auta, uchwyt, stojak – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Stojak na rowery do auta – jakie cechy powinien mieć? 

Wycieczki rowerowe są doskonałym sposobem na spędzenie czasu. W swojej okolicy z pewnością znajdziesz ciekawe trasy na weekendowe wycieczki. Jednak czasem nachodzi Cię ochota na to, aby wybrać się gdzieś dalej, poza okolice swojego miejsca zamieszkania. Gdy chcesz zabrać ze sobą jednoślady na wakacje, czy na weekend w góry lub nad jezioro, musisz wyposażyć się w stojak na rowery do auta.

Zdecydowanie nie poleca się przewożenia rowerów wewnątrz samochodu. Istnieje zagrożenie, że w sytuacji, gdy zdarzy się kolizja, bądź wypadek, podróżującym  grozi poważne niebezpieczeństwo. Dodatkowo rowery z pewnością nie zmieszczą się wewnątrz mniejszych pojazdów.

Warto zapoznać się więc z różnymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o stojaki na rowery do samochodu. Samochodowe bagażniki mogą być montowane na klapę lub umieszczane na haku holowniczym. Innym rodzajem są uchwyty dachowe. Nie każdy wie, jaki wybrać stojak na rowery do samochodu. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej konkretnym propozycjom.

Jakie cechy ma stojak samochodowy na rowery montowany na haku?

W przypadku, gdy Twoje auto jest wyposażone w hak holowniczy, możesz go użyć do przewozu roweru. Idealną propozycją jest wieszak na rowery do samochodu. Jakie korzyści niesie zastosowanie tego produktu? Przede wszystkim dzięki nim Twoje jednoślady mogą być stabilnie zamocowane. Zyskujesz także pewność, że sprzęt nie zostanie zarysowany. Wieszak na rowery do samochodu umożliwia niezwykle szybkie jego załadowanie i rozładowanie. 

Wiele osób także zastanawia się, czy montaż takiego wieszaka może sprawiać kłopoty. Odpowiedź brzmi: nie, nie jest on skomplikowany. Dużą część modeli nie tylko łatwo mocuje się do samochodu, ale również bez problemu demontuje. Po zdjęciu można taki stojak schować do bagażnika i założyć go z powrotem kiedy będzie potrzebny.

Jakie cechy ma stojak samochodowy na rowery montowany na haku?

Z czego zazwyczaj składa się bagażnik rowerowy na hak?

To, na jaki bagażnik na jednoślady się zdecydujesz, powinno zależeć od Twoich potrzeb, a także możliwości jego zainstalowania w Twoim aucie. Zdecydowanie wygodnym rozwiązaniem jest przewóz rowerów na haku holowniczym. Na zamontowanie takiej platformy nie musisz poświęcać dużo czasu. Nie potrzebujesz też mieć dużo siły fizycznej. 

Bardzo często budowa uchwytu na jednoślady  montowanego na hak, to takie elementy jak:

  • listwa oświetleniowa,
  • pasek zabezpieczający koło,
  • gałka zabezpieczająca,
  • uchwyt szczękowy trzymający rower, 
  • pas zabezpieczający mocowany do klapy pojazdu,
  • dźwignia, która odpowiada za uruchamianie uchyłu platformy,
  • światło cofania,
  • wspornik koła roweru,
  • zabezpieczenie linkowe,
  • dźwignia, która służy do zapinania kuli na haku.

Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę podczas montażu bagażnika na hak?

Jeśli wybrałeś zaczep na rowery do samochodu montowany na bagażniku, musisz szczególną uwagę zwrócić na to, czy zamontowane rowery nie przesłaniają tablicy rejestracyjnej lub tylnego oświetlenia pojazdu.

Uwaga! Taka sytuacja jest niedopuszczalna przez przepisy prawa, a więc przewożenie jednośladów w ten sposób grozi Ci wysokim mandatem. Doskonałym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na trochę droższy bagażnik. Taki produkt będzie miał uchwyt na montaż tablicy rejestracyjnej i panel z podstawowym oświetleniem, które podpinamy pod standardowe złącze haka holowniczego.

Uchwyt dla właścicieli samochodów, którzy nie posiadają haka holowniczego 

Dla właścicieli pojazdów, którzy nie posiadają haka holowniczego, proponowany jest uchwyt rowerowy , mocowany bezpośrednio do tylnej klapy. Dużym atutem tego rodzaju produktu jest to, że możesz go łatwo dopasować do praktycznie każdego modelu pojazdu. Bagażnik na rowery do auta jest możliwy do umieszczenia na klapie sedana, kombi, hatchbacka.

Bagażnik na rowery do auta - stijak na dach

Czym wyróżniają się dachowe bagażniki samochodowe?

Bagażnik na rowery do auta na dach to kolejne rozwiązanie. Jego zaletą jest to, że rowery nie zasłonią  tablicy rejestracyjnej, czy tylnego oświetlenia. Dachowe bagażniki wyróżnia również możliwość utrzymania ich w czystości. Ani bagażnik, ani rowery nie zostaną zabrudzone np. błotem w czasie, gdy pogoda nie będzie Ci sprzyjać.

Na jaki bagażnik rowerowy do auta się zdecydować?

Tani uchwyt na rower do auta nie będzie Ci służył długo. Istnieje duża szansa, że taki bagażnik powstał z niskiej jakości materiałów, a jego mocowanie jest ciężkie w obsłudze i mało trwałe. Co za tym idzie jego montaż może być skomplikowany, a na dodatek taki uchwyt do roweru na samochód nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia przewożonym jednośladom. Lepiej więc zdecydować się na coś droższego, ale lepszej jakości.

Uchwyt na rower do auta na hak holowniczy wydaje się być najlepszą opcją. Taki bagaż jest aerodynamiczny i wygodny. Możesz z nim podróżować nawet w dalekie trasy. W przypadku, gdy Twój pojazd nie ma haka do zamocowania bagażnika, możesz oczywiście wybrać uchwyt na rowery do samochodu na dach. W ten również sposób można bezpiecznie przewieźć jednoślady.

Uchwyt na rowery do samochodu na dach jest bardzo funkcjonalny i wytrzymały. Do tego ma prostą i ergonomiczną konstrukcję. Nadaje się prawie do prawie każdego auta i zapewnia stabilność przewożonych jednośladów. Jego montaż oraz demontaż nie jest trudny. 

Bagażnik na rowery do auta – 3 polecane modele

Jedne z najbardziej polecanych bagażników na rowery do auta to produkty montowane na hak. Warto nieco bliżej przyjrzeć się wybranym modelom. 

  1. Uchwyt rowerowy na hak holowniczy Mammooth X Carrier – TB-006D4 na 4 rowery

Ten bagażnik został wykonany z aluminium. Dzięki czemu jest lekki, a więc nie obciąża Twojego auta. Ma światła LED, które przede wszystkim gwarantują dobrą widoczność. Dzięki zamykaniu na klucz, Twój uchwyt jest całkowicie bezpieczny. Montaż i demontować jest bardzo prosty.

  1. Uchwyt rowerowy na hak holowniczy Thule THU 939000

Na tym bagażniku możesz umieścić 3 rowery. Uchwyty ramy pokryte są gumą. Ten produkt ma złącze elektryczne 13 bolcowe. Jednoślady zabezpieczane są zamkiem. Model spełnia wymagania normy City Crash.

  1. Uchwyt rowerowy na hak holowniczy Mammooth MMT TB-009A4

Ten bagażnik rowerowy na hak ma wytrzymałą konstrukcję i 13-bolcowe złącze. Zmieścisz na nim 4 rowery. Dodatkowo dzięki niskiej wadze jesteś w stanie zamontować go na hak samodzielnie, a zamykanie na kluczyk zabezpiecza go przed kradzieżą.

Te oraz inne modele bagażników samochodowych i wszelkie akcesoria do nich znajdziesz w naszym sklepie Inter Cars! Nasze produkty pochodzące od sprawdzonych producentów to gwarancja jakości i bezpieczeństwa! 

Wybierz swój bagażnik!

Jaki uchwyt na rowery do auta wybrać? Ekspert podpowiada!

Jedne z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o bagażniki na rowery, to uchwyty na hak i dach. To przydatne akcesoria, które umożliwiają przewiezienie czterech lub pięciu jednośladów. Dzięki zaczepowi jesteś w stanie w sprawnie i wygodnie przewieźć rowery do wyznaczonego celu. Na pewno przyda Ci się on zarówno do bliskich, jak i dalekich podróży.

szukasz produktu który opisujemy?

Dużą zaletą bagażnika rowerowego na dach jest to, że nie ogranicza on widoczności z tyłu, ani zwrotności samochodu. Podróżowanie z nim w zatłoczonych miastach nie jest trudne. Tablica rejestracyjna jest widoczna. Innym atutem jest też to, że pasuje praktycznie do każdego modelu auta. Można go zastosować nawet w pojazdach bez relingów. Wartą docenienia cechą takiego uchwytu jest to, że umieszczone na nim jednoślady nie mają wpływu na działanie kamery cofania lub czujników parkowania. – podpowiada ekspert Inter Cars. 

Bagażnik na rowery do auta - czym kierować się przy wyborze

Czym kierować się przy wyborze bagażnika na rowery do samochodu?

Podstawową kwestią, na jaką koniecznie musisz zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika na rowery do samochodu, jest bezpieczeństwo. Platforma na hak powinna mieć na przykład komplet dodatkowych świateł i wtyczkę. Warto też sprawdzić, ile na takim uchwycie można zamontować jednośladów i czy zaczep da się złożyć.

Jak bezpiecznie przewozić rowery na haku holowniczym?

Samo korzystanie z uchwytu na jednoślady jest wygodne, ale należy przy tym pamiętać o kilku zasadach. Nie można transportować rowerów, które wyposażone są w foteliki dziecięce, koszyki, ozdoby, pokrowce. Te elementy mogą stwarzać dodatkowe opory powietrza. W sytuacji, gdy nastanie silny wiatr, łatwiej o utratę kontroli nad samochodem. Szczególnie jeżeli jakiś odpinany element roweru odpadnie. Grozi to nie tylko uszkodzeniem Twojego auta, bagażnika i samego sprzętu, ale także innych pojazdów poruszających się na drodze.

Bagażnik na rowery do auta – o czym pamiętać?

Bagażnik na rowery do auta – o czym pamiętać?

Wiele rzeczy dowiedziałeś się po przeczytaniu tego artykułu. Jednak warto jeszcze raz wszystko podsumować. Wybór idealnego uchwytu na ten sprzęt to trudne wyzwanie. Najważniejsze jest to, aby był on dopasowany do Twoich potrzeb, bezpieczny dla uczestników ruchu drogowego i wygodny w obsłudze. Zaletą montowania rowerów na dachu jest łatwy dostęp do przestrzeni bagażowej, a uchwyty na hak zapewniają łatwiejszy dostęp do samych rowerów.

Może się wydawać, że zapakowanie roweru do bagażnika samochodu to najprostsze rozwiązanie. Jednak w ten sposób w łatwo można uszkodzić rower i tapicerkę samochodu, a unieruchomienie sprzętu może okazać się trudnym do zrealizowania zadaniem. W takim wypadku rower będzie uderzać o elementy bagażnika lub wykończenie kabiny. Mogą też pojawić się ciężkie do usunięcia zabrudzenia. Dlatego też inwestycja w dobrej jakości bagażnik na rower jest zdecydowanie dobrym pomysłem.

Przy transporcie rowerów samochodem bardzo ważna jest też płynność kierowania pojazdem. Pamiętaj, że przewożąc jednoślady, powinieneś ograniczyć gwałtowne przyspieszenia i hamowania. Gdy nie używasz uchwytu, warto go zdemontować, ponieważ w przeciwnym wypadku wpłynie to ekonomiczność jazdy i zużycie paliwa przez Twoje auto.

FAQ 

Gdzie zamontować bagażnik na rowery do auta?

Stojak na rowery do auta może być montowany na klapę, umieszczany na haku holowniczym lub mocowany na dachy pojazdu.

Co składa się na bagażnik rowerowy na hak?

Najważniejsze elementy bagażnika rowerowego na hak to: listwa oświetleniowa, uchwyt szczękowy trzymający rower, pas zabezpieczający mocowany do klapy pojazdu, dźwignia, która odpowiada za uruchamianie uchyłu platformy, światło cofania, wspornik koła roweru, i dźwignia, która służy do zapinania kuli na haku.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!