Za około 3000 złotych polepszysz osiągi swojego silnika. Odpowiednio przeprowadzony chip tuning może wpłynąć na wzrost mocy jednostki nawet o 50 KM! To wszystko bez żadnych modyfikacji motoru. Właśnie z tego względu ten tuning silnika jest tak popularny wśród kierowców, którzy chcą wykorzystać potencjał samochodu. Co wyróżnia chip tuning? Jakie są jego zalety i wady? Gdzie znaleźć części i akcesoria, które przydadzą się podczas wykonywania takiej modyfikacji? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Fabryczne ustawienia samochodu często nie odkrywają jego rzeczywistych możliwości. To dlatego, że producenci szukają kompromisu pomiędzy osiągami, niskim zużyciem paliwa, małą emisją spalin i trwałością jednostki napędowej. Chip tuning umożliwia ominięcie tych ograniczeń i zwiększenie mocy silnika poprzez uwolnienie rezerw termicznych i mechanicznych motoru. Przy dokonywaniu tej modyfikacji, należy mieć na uwadze, że wyciąganie ukrytego potencjału z silnika nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa. Dlatego warto dobrze przygotować się do całego procesu i dowiedzieć o nim więcej. U nas znajdziesz najważniejsze wskazówki.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Chip tuning – na czym polega?

W trakcie chip tuningu zwiększa się ciśnienie doładowania silnika, a także ilości wtryskiwanego do komory spalania paliwa. Modyfikacja jest przeprowadzana z poziomu aplikacji elektroniki jednostki napędowej. Rezultatem jest podniesienie mocy silnika i momentu obrotowego – bez konieczności mechanicznej ingerencji w jednostkę napędową lub wymiany poszczególnych komponentów.

Zwiększenie potencjału motoru wiąże się z wykorzystaniem rezerw termodynamicznych i mechanicznych. Powszechną opinią jest to, że każda standardowa, spalinowa jednostka napędowa ma nieuwolniony potencjał, który można wykorzystać właśnie za sprawą chip tuningu. Przeprowadzanie tej modyfikacji jest szczególnie efektywne w przypadku motorów diesla z turbodoładowaniem – ich moc może wzrosnąć nawet o 25%.

Chip tuning dotyczy dostosowania pewnych parametrów. Są to m.in. stan temperatury silnika i otoczenia, masa powietrza dolotowego w jednostce czasu, a także ciśnienie doładowania turbosprężarki – jeśli stanowi element silnika. Warto jednak zaznaczyć, że w silnikach bez doładowania, chip tuning daje niewielki przyrost mocy. 

Chip tuning – wady, zalety i cena tuningu silnika

Efekty modyfikacji jednostki napędowej

Do skutków chip tuningu zalicza się nie tylko znaczną poprawę wartości przyspieszenia. Jest nim także uwrażliwienie reakcji jednostki napędowej w trakcie generowania wyższej prędkości i związanej z tym zmiany obciążenia. Dzieje się to m.in. ze względu na to, że zakres doładowania spalinami jest osiągany we wcześniejszym zakresie prędkości obrotowych i wyczerpuje się dopiero przy ich wysokim poziomie. Wpływa na to wyższe ciśnienie doładowania.

Z chip tuningiem są związane nie tylko efekty o pozytywnym wydźwięku. Ten rodzaj modyfikacji budzi również pewne wątpliwości. Dotyczą przede wszystkim zakresu trwałości i niezawodności jednostek po przeróbkach. Brakuje jednoznacznych wyników dotyczących bezpieczeństwa chip tuningu. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu modyfikacji, a najlepiej udać się w tym celu do sprawdzonych fachowców. Najlepsze zakłady dają gwarancję na przeprowadzony chip tuning, co jest pewnym zabezpieczeniem przed niepożądanymi efektami ubocznymi – uszkodzeniem silnika lub skrzyni biegów.

W co ingeruje chip tuning?

Chip tuning umożliwia podniesienie mocy silnika poprzez regulację systemu zarządzania jednostki napędowej – bez wymiany jakichkolwiek komponentów. Żeby lepiej wytłumaczyć, jak działa ta modyfikacja, przedstawimy informacje na temat tego, w jaki element pracy silnika ingeruje.

Silnik ma jednostkę sterującą – ECU. Monitoruje ona wiele parametrów, takich jak temperatura czy obciążenie. Odbywa się to za pośrednictwem rozmaitych czujników. Na podstawie danych, które przesyłają sensory, ECU dostosowuje sposób pracy jednostki i reguluje kolejne aspekty jej działania – m.in. wtrysk paliwa, kąt zapłonu, czy ciśnienie doładowania.

ECU zapewnia optymalne funkcjonowanie silnika w trakcie jazdy, adekwatnie do panujących warunków i zgodne z normami emisji spalin. Sposób pracy ECU jest określany przez producenta w tzw. mapach jednostki napędowej. Chip tuning ingeruje właśnie we wspomniane mapy silnika. Zmienia je lub przekazuje nieprawidłowe wartości do jednostki sterującej.

Chip tuning – wady, zalety i cena tuningu silnika

Jakie metody chip tuningu są stosowane najczęściej?

Większość samochodów zarejestrowanych po 2000 roku ma zazwyczaj znormalizowany interfejs OBD2 służący do diagnostyki pojazdów. Z jego pomocą można wykonać chip tuning poprzez nadpisanie oprogramowania jednostki sterującej silnikiem.

Chip tuning za sprawą portu BDM

W przypadku modeli aut, w których nie można nadpisywać oprogramowania za sprawą OBD2, trzeba usunąć ECU i sterować nim za pośrednictwem specjalnych adapterów, takich jak np. port BDM. Warto zauważyć, że producenci wykorzystują te interfejsy również do pisania własnego oprogramowania do ECU. Żeby utrudnić dostęp do jednostki sterującej i ingerencję w fabryczne ustawienia, często sklejają lub przykręcają płytki drukowane. W takim przypadku chip tuning wymaga dużego doświadczenia i wiedzy, aby nie uszkodzić komponentów kluczowych w kontekście działania jednostki napędowej.

Chip tuning przy pomocy lutowania

Starsze samochody, w których nie montowano jeszcze procesorów, mają chipy w jednostce sterującej. Można je odlutować i nadpisać przeznaczonym do tego narzędziem, a następnie z powrotem umieścić w silniku. Innym rozwiązaniem jest instalacja zupełnie nowego układu. Ciekawostką jest to, że właśnie od tego sposobu pochodzi nazwa chip tuning.

Chip tuning przy użyciu tuning boxa

Tuning box to moduł, który jest podłączony pomiędzy czujnikami a ECU silnika. Zmienia dane pomiarowe sensorów i symuluje wartości dla jednostki sterującej. Dzięki temu do komory jest wtryskiwana większa ilość paliwa lub zwiększa się ciśnienie doładowania.

Chip tuning – wady, zalety i cena tuningu silnika

Chip tuning – wady i zalety

Zwiększenie mocy silnika jest na pewno atrakcyjne dla wielu kierowców. Warto jednak zwrócić uwagę na pozostałe kwestie, z którymi jest związany chip tuning. Wady są powodowane zbyt dużym obciążeniem poszczególnych elementów silnika i układu napędowego. Zalicza się do nich, chociażby turbosprężarka. Aby docierało do niej więcej powietrza, niezbędna jest wyższa prędkość obrotowa jednostki napędowej. Jednak wirniki komponentu nie są z reguły przystosowane do takich obciążeń.

Chip tuning negatywnie wpływa na pracę tłoków. Wskutek zwiększonych osiągów do standardowych dysz wtryskowych jest dostarczana większa ilość paliwa. Żeby wszystko pracowało w odpowiedni sposób, konieczne jest wydłużenie czasu wtrysku. W rezultacie paliwo jest często dozowane na tłok będący już w trakcie opadania. Efekt? Część przegrzewa się, a niespalone paliwo spływa do filtra sadzy. Substancja wraz z sadzą może trwale osiąść na elemencie, a ten stopi się, kiedy temperatura dojdzie do poziomu powyżej 1000 st. C. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku jednostek benzynowych. Tutaj największe obciążenia dotyczą katalizatorów, które będą pracować w zbyt wysokiej temperaturze. 

Dla komponentów, których prawidłowe działanie może być zaburzone przez chip tuning, należy także układ napędowy. Jest to związane z tym, że koło dwumasowe jest precyzyjnie dostrojone do bazowej wartości momentu obrotowego. Gdy pojawi się większa siła pociągowa, dojdzie do uszkodzenia sprężyn. Może też wystąpić całkowite pęknięcie koła zamachowego. Na usterki będą również narażone sprzęgło i skrzynia biegów.

baner mamy części do Twojego samochodu

Zalety chip tuningu

Dobrze wykonany chip tuning nie powinien znacząco wpływać na żywotność silnika. Może też zmniejszyć zużycie paliwa, a także zwiększyć poziom komfortu prowadzenia pojazdu. Wpłynie również na skrócenie czasu reakcji w trakcie naciskania pedału gazu. Warto także nadmienić, że chip tuning jest odwracalny. Jeśli kierowca nie będzie zadowolony z jakości jazdy, a pewne elementy jednostki lub układu napędowego przestaną działać prawidłowo, może powrócić do ustawień fabrycznych.

Koszt chip tuningu – ile trzeba zapłacić?

Jak na polskie warunki, chip tuning jest stosunkowo drogą usługą. O ile za granicą wydanie kilkuset euro nie stanowi dużego wyzwania dla budżetu kierowcy, to cena od 1000 do 3000 zł w Polsce może skłaniać zainteresowanych do rozważań, czy warto wydać takie pieniądze.

Za najtańszy sposób na polepszenie możliwości samochodu uchodzi wspomniany wcześniej power box. Warto też zwrócić uwagę na to, co mówi o tym ekspert Inter Cars – Trzeba mieć na uwadze, że z niską ceną związane jest również wyższe prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z silnikiem czy układem napędowym. Jeśli chcesz wykonać taką modyfikację, koszt chip tuningu nie powinien być głównym kryterium. Warto udać się do dobrego fachowca, a nie tego najtańszego.

Chip tuning – wady, zalety i cena tuningu silnika

Bezpieczne sposoby na poprawienie jakości jazdy samochodem

Żeby podnieść jakość jazdy, nie trzeba od razu decydować się na chip tuning. Cena za polepszenie właściwości jezdnych samochodu może być znacznie niższa niż kilka tysięcy złotych. Jednym ze sposobów na to jest zamontowanie lepszego kolektora wydechowego lub zastosowanie dobrego filtra stożkowego. Za zwiększeniem mocy jednostki napędowej powinno iść też polepszenie parametrów układu hamulcowego auta. Pomoże w tym efektywny płyn hamulcowy. Dzięki temu właściwości jezdne pojazdu ulegną poprawie i być może w ogóle przestaniesz rozważać przeprowadzenie chip tuningu.

Dobrym wyborem może okazać się, chociażby płyn hamulcowy wyczynowy Motul RBF 660. To produkt, który idealnie nadaje się do obsługi auta pracującego na wysokich obrotach. Motul RBF 660 jest całkowicie syntetycznym płynem hamulcowym, który pasuje do każdego rodzaju hamulców hydraulicznych i sprzęgieł niewymagających niesilikonowych specyfików syntetycznych. 

Specjalnie opracowany skład sprawia, że Motul RBF 660 sprawdza się przy intensywnym stylu jazdy. Temperatura wrzenia na sucho wynosi 312°C a na mokro 216 st. C. Umożliwia to hamowanie w ekstremalnych warunkach. 

Potrzebujesz części do swojego samochodu? Sprawdź ofertę sklepu Inter Cars i wybierz coś dla siebie!

Czy warto decydować się na chip tuning?

Chip tuning jest dobrym pomysłem, gdy masz pewność, że modyfikacja zostanie wykonana prawidłowo – bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo kierującego, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Ze względu na dość wysoką cenę, sięgającą nawet 3000 zł, należy oczekiwać od fachowców najwyższej jakości usług. Najlepiej wybrać ofertę, która obejmuje gwarancję na wykonaną modyfikację. Warto też zauważyć, że ewentualna ingerencja w niedawno zakupiony pojazd będzie wiązać się prawdopodobnie z utratą gwarancji. Dlatego chip tuning powinien być dobrze przemyślaną decyzją.

Jeżeli ktoś nie chce wykonać takiej modyfikacji, jak chip tuning, może zdecydować się na prostsze sposoby wpływające na polepszenie osiągów auta. Zalicza się do nich m.in. zamontowanie lepszego kolektora wydechowego czy zastosowanie filtra stożkowego. Nie można też zapominać o dbaniu o właściwy stan techniczny układu hamulcowego. Pomogą w tym wydajne płyny od sprawdzonych producentów takich, jak na przykład Motul. Chcąc kupić części i akcesoria, które pozytywnie wpłyną na użytkowanie auta i jego osiągi, warto odwiedzić sklep internetowy Inter Cars.

FAQ

Co to jest chip tuning?

To zwiększenie mocy silnika za sprawą ingerencji w ECU auta.

Ile trzeba zapłacić za chip tuning?

Nie sposób konkretnie określić, ile może wynosić koszt modyfikacji. Cena może wahać się od 1000 do 3000 zł.

Ile mocy daje chip tuning?

Moc wzrasta o ok. 20-25% w jednostkach z turbosprężarką i o ok. 10% w przypadku motorów wolnossących.

Czy chip tuning jest bezpieczny?

Wykonanie chip tuningu przez fachowców nie stanowi zagrożenia dla stanu silnika i użytkowników auta.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!