Produkowane obecnie samochody coraz częściej wyposażone są w szereg nowoczesnych czujników podnoszących komfort i bezpieczeństwo jazdy. Do elementów uważanych za naprawdę przydatne zalicza się czujnik martwego pola. Jeśli masz starszy pojazd, który nie ma go w wyposażeniu, nic straconego. Obecnie dostępne są zestawy do samodzielnego montażu. Oznacza to, że tak naprawdę każdy samochód można uzupełnić o taki czujnik, znacznie zwiększając bezpieczeństwo poruszania się po drogach.

Martwe pole to obszar drogi, którego w czasie jazdy nie jesteś w stanie dostrzec. Nawet najlepiej ustawione lusterka na nic się w tym przypadku zdadzą. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza gdy poruszasz się po drogach szybkiego ruchu, kiedy to jezdnia ma więcej niż jeden pas. Pamiętaj, że martwe pole w lusterku może przyczynić się do wypadku. Przykładem może być sytuacja, w której będziesz chciał wyprzedzić auto poruszające się przed Tobą, co będzie wymagało zmiany pasa ruchu. Może okazać się wówczas, że w niewidocznym obszarze znajdował się inny samochód. Czujnik martwego pola w lusterku pozwoli uniknąć zderzenia.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Co to jest czujnik martwego pola?

Czujnik martwego pola to nic innego jak specjalny system składający się z serii czujników zamontowanych na ogół w bocznych lusterkach. Pełni on podobną funkcję, co czujniki parkowania, które znajdują się w tylnym zderzaku. Oba te rozwiązania mają zapewniać widoczność obszarów wokół samochodu, których nie można dostrzec w lusterkach. Czujniki martwego pola mają za zadanie wykrywać inne samochody poruszające się po przyległym pasie ruchu. Jeśli asystent martwego pola wykryje auto, poinformuje o tym kierowcę za pomocą sygnału wizualnego lub dźwiękowego. Niektóre systemy martwego pola oparte są na kamerach, które są  elementem stanowiącym wsparcie dla czujników.

Bardzo długo czujnik martwego pola stanowił swojego rodzaju luksus w samochodach. Wiele osób uważało za przydatny czujnik martwego pola, cena była jednak zbyt wysoka. Dzisiaj nowinki technologiczne kosztują zdecydowanie mniej, co sprawia, że takie nowoczesne systemy bezpieczeństwa montowane są w coraz większej liczbie samochodów.

Zestawy czujników parkowania montuje się nie tylko w samochodach osobowych, ale nawet ciężarówkach. W przypadku niektórych aut czujnik martwego pola znajduje się w pakiecie podstawowym, niektórzy producenci uwzględniają go w pakiecie premium.

Coraz częściej czujnik martwego pola łączony jest z asystentem cofania. To system, który pozwala na bezpieczne cofanie bez ryzyka uderzenia w przeszkodę. Jest skonstruowany tak, że świetnie radzi sobie z wykrywaniem zarówno innych pojazdów, pieszych, jak i takich obiektów, jak budynki, kontenery na śmieci itp. Jeśli zdecydujesz się na zakup auta wyposażonego w taki system, możesz mieć pewność, że wyjeżdżanie z miejsca parkingowego będzie dla Ciebie dużo bardziej komfortowe.

czujniki parkowania

Jakie systemy bezpieczeństwa stosowane są we współczesnych samochodach?

Producenci samochodów kładą obecnie bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo. To właśnie dlatego auta wyposażane są w szereg systemów, które sprawiają, że jazda jest zdecydowanie mniej niebezpieczna. Do tych stosowanych najczęściej – obok oczywiście czujnika martwego pola – zalicza się między innymi system ABS, który uniemożliwia zablokowanie kół w czasie hamowania.

W wielu autach montowany jest system ESR, który chroni przed poślizgiem, kiedy koła są napędzane. Na uwagę zasługuje również system ESP, który stabilizuje samochód, kiedy ten wpadnie w poślizg. Oczywiście rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo jazdy jest zdecydowanie więcej. To jedynie przykład tego, co dzisiaj spotkać można w nowoczesnych autach.

Jeśli interesują Cię systemy bezpieczeństwa stosowane w samochodach, bez trudu znajdziesz o nich wiele artykułów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o czymś, co określone jest jako system ADAS, również znajdziesz o tym ciekawy wpis blogowy.

Jak działa czujnik martwego pola?

Czym jest martwe pole? To obszar wokół pojazdu, którego kierowca nie jest w stanie dostrzec przy pomocy lusterek bocznych ani lusterka wstecznego. Zazwyczaj martwe pole występuje na wysokości między tylnym kołem a środkowym słupkiem drzwi auta.

Kiedy wiesz już, co to jest martwe pole, warto przyjrzeć się bliżej temu, jak w ogóle działa czujnik martwego pola. Zacznijmy przede wszystkim od tego, że technologia ta cały czas jest rozwijana. Oznacza to, że możliwości czujników montowanych w samochodach stają się coraz większe. Świetnym przykładem są czujniki, których możliwości zostały rozszerzone na przyczepę. Montuje się je wówczas w tylnych światłach. Ten „trik” sprawia, że obszar działania systemu znacznie się zwiększa.

Zmiany dotyczą również czujników martwego pola montowanych w samochodach osobowych. Początkowo kierowcy mogli liczyć jedynie na pasywne sygnały ostrzegawcze. Dzisiaj dochodzi do nich aktywne wsparcie osoby, która prowadzi auto. Czujnik martwego pola w lusterku może dzisiaj nie tylko ostrzegać przed zagrożeniem, ale również skutecznie zapobiegać kolizji. Chodzi o wpływanie na sterowność i hamulce, co ma duże znaczenie, gdy chcesz zmienić pas na ten, po którym porusza się inny pojazd.

Jak działa czujnik martwego pola

Jakie systemy ostrzegania stosowane są w czujnikach martwego pola?

Czujnik martwego pola w lusterku może w różny sposób sygnalizować o zagrożeniu. Najczęściej stosowane są kontrolki ostrzegawcze. Mogą one znajdować się albo na bocznym lusterku, albo na desce rozdzielczej. Kiedy inny obiekt znajdzie się w martwym polu, zaświecą się. Informują w ten sposób kierowcę o zagrożeniu i konieczności zachowania ostrożności. W grę wchodzą również:

  • alarmy dźwiękowe – kiedy czujnik wykryje obiekt, wyda sygnał dźwiękowy,
  • wibracje – po wykryciu obiektu w martwym polu może zacząć wibrować kierownica bądź siedzenie.

Jeśli zależy Ci na poprawie bezpieczeństwa i zapewnieniu sobie ochrony przed kolizją, asystent martwego pola jest bez wątpienia tym, na co warto postawić. Niektórzy powiedzą jednak w tym miejscu, że przez wiele lat kierowcy radzili sobie przecież bez takich nowinek technologicznych. Oczywiście jest to prawda. Warto jednak pamiętać, że samochody bardzo się zmieniły. W przypadku na przykład bardzo popularnych obecnie SUV-ów martwy punkt jest naprawdę duży. Czujnik może więc bardzo się przydać.

Co sprawdzić przed zakupem czujnika martwego pola?

Zanim zdecydujesz się wydać pieniądze, upewnij się, że wybierasz naprawdę dobry czujnik martwego pola. Montaż niskiej jakości produktu to niepotrzebne obciążenie budżetu. Jeśli chcesz wyposażyć swoje auto w czujnik martwego pola, zwróć uwagę na:

  • miejsce lokalizacji kontrolek ostrzegawczych. Pamiętaj, że muszą one znajdować się w dwóch miejscach. Najczęściej montowane są w bocznych lusterkach, ale mogą znaleźć się również wewnątrz auta. Aby w tym drugim przypadku sprawdziły się naprawdę dobrze, muszą być umieszczone w pobliżu słupka A;
  • możliwość regulacji głośności sygnału ostrzegawczego. Aby czujnik spełnił swoją funkcję, sygnał ostrzegawczy nie może być zbyt cichy. Jest bowiem wówczas ryzyko, że po prostu go nie usłyszysz. Nie możesz być także zbyt głośny. Dobre systemy martwego pola wyposażone są w regulację głośności. Dzięki temu można dopasować je do własnych preferencji.

Warto podkreślić, że w sprzedaży dostępne są również systemy, które informują kierowcę o ruchu poprzecznym za samochodem. To świetny wybór, jeśli często zdarza Ci się parkować w miejscach, w których widoczność jest mocno ograniczona.

Pod jakimi nazwami występuje asystent martwego pola w samochodach różnych marek?

Montaż czujnika martwego pola można przeprowadzić praktycznie w każdym aucie. Skupmy się jednak przez chwilę na systemach fabrycznych, które montowane są w samochodach różnych marek. Poszczególni producenci stosują własne nazwy. I tak w autach marki Audi jest to Audi Side Assist. W BMW asystent martwego pola określany jest jako Active Blind Spot Detection, natomiast w Nissanie jest to Blind Spot Warning.

Ile kosztuje czujnik martwego pola?

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto inwestować w czujnik martwego pola. Cena tego elementu może być bardzo różna. Na ogół jednak zasada jest prosta: im lepszy czujnik kupisz, tym większe bezpieczeństwo na drodze sobie zapewnisz. Tańszą alternatywą są lusterka szerokokątne, które przykleja się na lusterka boczne. 

Jak wskazuje ekspert Inter Cars: Jeżeli stawiasz na bezpieczeństwo w trakcie parkowania i wykonywania innych, trudnych manewrów, warto zdecydować się na sprawdzony czujnik martwego pola. Cena zestawu do montażu w aucie jest przystępna względem tego, ile mógłbyś zapłacić za naprawę po niefortunnej stłuczce. Montując go, zyskujesz pewność, że Twoje bezpieczeństwo na drodze wzrasta. 

Za najtańszy czujnik martwego pola trzeba zapłacić około 300 złotych. Jest to jednak model, który może wymagać przewiercenia zderzaka. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz wybrać taki, za który zapłacisz 800 złotych. Najnowocześniejsze, a jednocześnie najskuteczniejsze czujniki martwego pola  mają cenę powyżej 1000 złotych. Jest to jednak wydatek, który naprawdę się opłaca.

asystent martwego pola

Czujniki martwego pola w Inter Cars

Jeśli interesuje Cię dobry czujnik martwego pola, chcesz mieć pewność, że wybierasz taki, który naprawdę się sprawdzi, poznaj bliżej ofertę sklepu Inter Cars. Na pewno znajdziesz w nim taki sprzęt, który w pełni sprosta Twoim wymaganiom.

szukasz produktu który opisujemy?

Czy warto zdecydować się na niefabryczny czujnik martwego pola?

Martwe pole może w poważny sposób zagrażać Twojemu bezpieczeństwu na drodze. Na szczęście coraz łatwiej o wysokiej jakości czujnik martwego pola. Montaż można obecnie przeprowadzić również w tych autach, które fabrycznie nie są w niego wyposażone. W sprzedaży znajdziesz wiele systemów, które świetnie radzą sobie z wykrywaniem zagrożenia w miejscu, którego kierowca nie widzi w bocznych lusterkach. Takie czujniki sprawdzają się nie gorzej niż te fabryczne. Skutecznie wykrywają różne obiekty w martwym polu, jednocześnie dając kierowcy znak, że musi zachować szczególną ostrożność.

Czujniki parkowania to szeroka grupa produktów, które mogą się między sobą różnić. Ciekawym rozwiązaniem jest bez wątpienia czujnik wyposażony w bezinwazyjne czujniki radarowe, które doskonale wykrywają pojazdy znajdujące się w martwym polu. Tym samym kierowca dostaje sygnał, że musi zachować szczególną ostrożność. 

Systemy bezpieczeństwa, na które mogą dzisiaj zdecydować się kierowcy to również inteligentne systemy wspomagania skręcania, które skutecznie zapobiegają wypadkom, eliminując martwe punkty. Jeśli szukasz skutecznego rozwiązania, postaw na kamerę boczną, która z łatwością odróżnia pieszych od rowerzystów, a także innych obiektów. Z takimi systemami martwe pole w lusterku przestaje być problemem.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Mianem martwego pola określa się ten obszar, którego podczas jazdy samochodem nie widać w lusterkach bocznych. Jeśli znajdzie się w nim inne auto, nie zostanie zauważone przez kierowcę, co może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Czujnik martwego pola to specjalny system bezpieczeństwa, którego zadaniem jest wykrywanie obecności obiektu w martwym polu. Przydaje się zwłaszcza podczas jazdy na autostradach i drogach szybkiego ruchu, kiedy to jezdnia składa się z co najmniej dwóch pasów.

Czujnik martwego pola bardzo często występuje razem z czujnikami parkowania przód/tył. Taki zestaw sprawia, że możesz czuć się o wiele bezpieczniej nie tylko podczas jazdy na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu, ale również wówczas, gdy poruszasz się na ciasnym parkingu.

Sposobów sygnalizacji obecności obiektu w martwym polu jest kilka. Zdecydowanie najczęściej stosowane są sygnały świetlne. Na lusterkach bocznych znajdują się specjalne diody, które zaświecają w momencie, kiedy w martwym polu zostanie wykryty jakiś obiekt. Kierowca może być jednak informowany również sygnałem dźwiękowym, w grę wchodzą również wibracje.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!