Kradzież samochodu to problem, który może spotkać każdego użytkownika. Złodzieje wykorzystują coraz to nowsze metody na to, aby dostać się do kabiny auta. Jak zatem ustrzec się przed kradzieżą? Jednym z wykorzystywanych zabezpieczeń jest immobilizer. To elektroniczne urządzenie, które uniemożliwia odpalenie jednostki napędowej Twojego samochodu. Jakie są jego rodzaje? Czy ten sprzęt daje Ci gwarancję bezpieczeństwa? Poniżej znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o immobilizerach!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest immobilizer?
  2. Jak działa immobilizer?
  3. Jak sprawdzić, czy samochód ma immobilizer?
  4. Problemy z immobilizerem – jakie są najczęstsze objawy?
  5. Jak naprawić immobilizer?
  6. Jakie są najczęściej zadawane pytania o immobilizer?

Czym jest immobilizer? Wyjaśniamy!

Immobilizer to elektroniczne urządzenie zabezpieczające, które działa za pomocą przetwarzania sygnału lub informacji. Jest on używany w samochodach, aby uniemożliwić uruchomienie silnika przy pomocy niewłaściwego kluczyka. Słowo „immobilizer” w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu „unieruchamiacz”. Tylko oryginalny kluczyk wyposażony w to urządzenie będzie w stanie odpalić silnik lub w przypadku pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych, uruchomić auto.

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Immobilizer jest montowany fabrycznie w samochodach konkretnych marek. Jest to rozwiązanie oferowane w pakiecie podstawowym, więc nie musisz się martwić dodatkowymi kosztami. To urządzenie jest także indywidualnie dopasowane do danego modelu pojazdu. Zatem nie wymaga żadnych przeróbek. Dzięki niemu możesz być spokojny, że auto nie odjedzie bez Ciebie. 

Jeśli zależy Ci na dodatkowym zabezpieczeniu samochodu, możesz zainstalować dodatkowy immobilizer. Po montażu będziesz pewny skuteczności ochrony samochodu. Złamanie zabezpieczeń będzie niezwykle trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Decydując się na dodatkowy immobilizer, możesz go dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. 

Jak zbudowany jest immobilizer? 

To niewielkie urządzenie z wyglądu przypomina gadżet o dość prostej budowie. Jest on jednak zaawansowany technologicznie. Budowa immobilizera różni się w zależności od rodzaju, jednak zazwyczaj przynajmniej jej dwa podstawowe elementy są niezmienne. Pierwszy to centrala, czyli część, która jest montowana w aucie, a konkretnie kabinie pasażerskiej. Dokładne miejsce i sposób instalacji zależy od zastosowanej technologii. Drugi element to transponder. Ma on zazwyczaj formę pastylki, breloczka lub pilota. Transponder jest w większości przypadków wbudowany w kluczyk samochodu. 

Rodzaje immobilizerów

Immobilizer w kluczyku to pojęcie, pod którym znajdziesz wiele rodzajów urządzeń. Producenci samochodów decydują się na różne rozwiązania. Najpopularniejszy typ to immobilizer transponderowy, jednak wyróżnia się także: 

  • Immobilizer OEM – urządzenie tego typu jest montowane w aucie na przenośniku taśmowym. Elektronika samochodu jest w stanie pracować przy odpowiednim sygnale, który wysyłany jest z jednostki sterującej zabezpieczeniem. Tego rodzaju urządzenie bardzo ciężko jest samodzielnie zdemontować. Konieczne są do tego: odpowiednia wiedza oraz umiejętności. Zestaw immobilizera OEM składa się z zasilacza, anteny oraz klucza z chipem. Transponder nie wymaga baterii, ponieważ polega na oddziaływaniu magnetycznym,
  • Immobilizer kontaktowy – ten rodzaj sprzętu to kluczyk z immobilizerem, który działa na zasadzie kontaktowej. Wystarczy go przyłożyć do czytnika umiejscowionego w kokpicie samochodu,
  • Immobilizer sensor – to urządzenie montuje się pod kokpitem lub tapicerką samochodu. Zbliżenie palca w wyznaczone miejsce sprawi, że system się rozbroi i będziesz mógł odpalić jednostkę napędową,
  • Immobilizer klawiaturowy – sprzęt wyposażony jest w specjalną klawiaturę. Właściciel samochodu, aby odblokować system, musi wpisać 4-cyfrowy PIN. Pięć kolejnych błędnych prób zablokuje immobilizer na minutę. 
Immobilizer

Jak działa immobilizer?

Immobilizer to system antykradzieżowy wbudowany w ECU (ang. Electronic Control United, czyli elektroniczny moduł sterujący) jednostki napędowej. Zapobiega uruchomieniu pojazdu bez użycia autoryzowanego kluczyka. Zamiast tego system ten wykorzystuje unikalny kodowany cyfrowo klucz lub brelok. Zawierają one specjalny chip transpondera. To właśnie w tym miejscu przechowywany jest elektroniczny kod bezpieczeństwa lub hasło samochodu. Jeśli kod w kluczyku oraz ten przechowywany w immobilizerze nie będą zgodne, wówczas ECU nie aktywuje układu paliwowego i  obwodu zapłonu. 

Gdy kierowca włoży kluczyk do stacyjki, przesyłany jest kod elektroniczny do systemu zarządzania silnikiem pojazdu. Jednostkę napędową można uruchomić tylko wtedy, gdy kod w chipie transpondera w kluczyku jest zgodny z kodem w immobilizerze silnika.

Jak sprawdzić, czy samochód ma immobilizer?

Od 1998 roku we wszystkich samochodach standardowo montuje się immobilizery. Tak więc, jeśli Twoje auto jest młodsze, istnieje duża szansa, że ​​będzie miał fabrycznie zamontowane to urządzenie. Pojazdy, które opuściły fabrykę przed 1998 rokiem, również mogą być wyposażone w immobilizer. Niektórzy producenci montowali go, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa pojazdów.

Czasem jednak może się okazać, że poprzedni właściciel wymontował lub wyłączył immobilizer, dlatego, jeśli kupiłeś pojazd z drugiej ręki, warto upewnić się, że to urządzenie jest i działa poprawnie. W tym celu sprawdź instrukcję obsługi samochodu lub podjedź do sprawdzonego mechanika i poproś o serwis bądź przegląd techniczny. Od tego przecież zależy Twoje bezpieczeństwo!

Jeśli kupiłeś samochód używany, możliwe, że poprzedni właściciel wyłączył lub usunął immobilizer. Mógł to zrobić na przykład z powodu wadliwego kodowania. Być może zostały również wymienione niektóre części w samochodzie i dane się nie zgadzają. Mogło także dojść do sytuacji, w której poprzedni właściciel zgubił oryginalny kluczyk, a duplikat nie został odpowiednio zaprogramowany. 

Immobilizer

Problemy z immobilizerem – najczęstsze objawy

Dla bezpieczeństwa Twojego pojazdu system immobilizera samochodu i chip transpondera w kluczyku muszą działać prawidłowo. Jeśli któryś z nich zużyje się lub ulegnie uszkodzeniu, może to spowodować mnóstwo problemów. W jaki sposób możesz rozpoznać, że coś jest nie tak? Zepsuty immobilizer z pewnością da o sobie znać. Można wyróżnić kilka typowych objawów jego uszkodzenia. 

Drzwi się nie otwierają lub nie zamykają

Jeśli naciśniesz przycisk odblokowania, a drzwi samochodu nadal będą zamknięte, jest to znak, że kluczyk nie komunikuje się z systemem immobilizera. Równie dobrze może to oznaczać, że bateria jest wyładowana i wymaga wymiany. Niezależnie od przypadku, Twój samochód nie będzie mógł prawidłowo nadawać sygnału bez sprawnego klucza i immobilizera. Wtedy warto mieć w domu zapasowy kluczyk, którym otworzysz drzwi ręcznie. 

Nowoczesne auta zamiast kluczyków coraz częściej mają specjalne breloki. W takiej sytuacji prawdopodobnie nie obędzie się bez wizyty w profesjonalnym warsztacie. Najpierw jednak będziesz musiał zadzwonić do ślusarza lub odholować samochód do domu. 

Silnik nie chce się uruchomić

Jeśli nie zostanie dostarczony odpowiedni kod bezpieczeństwa, immobilizer zwykle uniemożliwia uruchomienie jednostki napędowej. Czasami może się okazać, że jesteś w stanie zablokować i odblokować swój pojazd, ale silnik nadal nie chce się uruchomić. Jeśli nie ma innego logicznego wyjaśnienia lub problemu mechanicznego, który wyjaśni, dlaczego masz problemy z silnikiem, trzeba sprawdzić immobilizer. Kontrolka systemu, która mruga lub świeci się światłem ciągłym to kolejny element, który powinien dać Ci do myślenia.

Kluczyk nie chce obracać się w stacyjce

Jeśli posiadasz tradycyjny kluczyk, który musisz włożyć do stacyjki i przekręcić, a on się nie rusza, może to oznaczać problemy z chipem transpondera wewnątrz breloka. Z jakiegoś powodu nie wysyła kodu zabezpieczającego do immobilizera samochodowego. Często jest to spowodowane uszkodzeniem przez wodę lub faktycznym pęknięciem chipa z powodu upadku bądź zmiażdżenia breloka. Przed zamówieniem kluczyka zastępczego, upewnij się, że używasz odpowiedniego kluczyka do samochodu. 

Immobilizer

Jak naprawić immobilizer? 

Uszkodzony immobilizer to nie zawsze powód do paniki. Bardzo często będziesz w stanie rozwiązać problem samodzielnie.  Czasami wystarczy jedynie wymienić baterię w breloku. Jest to najczęstszy problem w przypadku kluczyków z transponderem. Bez baterii nie będzie możliwe przesłanie kodu zabezpieczającego do urządzenia samochodowego. Gdy chcesz wymienić baterie, aby uszkodzony immobilizer zaczął działać, zachowaj szczególną ostrożność. To ważne, by przypadkowo nie spowodować awarii znajdującego się wewnątrz chipa transpondera.

Dorobienie kluczyka

Jeśli wymieniłeś baterię, a urządzenie nadal nie działa, być może doszło do uszkodzenia chipa transpondera. W takim przypadku będziesz musiał kupić nowy autoryzowany kluczyk z immobilizerem. W tej sytuacji jednak należy liczyć się z większym kosztem. Zwykle im droższy pojazd, tym droższy będzie koszt wymiany breloka. Dorobienie kluczyka z immobilizerem jest możliwe, jednak wymaga czasu oraz precyzji. W takiej sytuacji musisz oddać go do serwisu. Pracownik powieli klucz, odczyta kod z chipa, a następnie wgra go do nowego breloka. Koszt duplikatu z immobilizerem, gdy posiadasz zapasowy kluczyk, wynosi zazwyczaj od 150 do 200 złotych. 

Jeśli jednak nie masz kluczyka zapasowego, konieczna będzie wizyta w Autoryzowanym Serwisie Obsługi danej marki. Na podstawie VIN serwisant wykona dla Ciebie duplikat. W tym przypadku możesz czekać na nowy kluczyk nawet do kilku tygodni. Wizyta w ASO oraz dorobienie kompletu kluczy jest również droższe. W takiej sytuacji zapłacisz min. 500 złotych. 

Błąd systemu immobilizera

Jeśli winny jest rzeczywisty system immobilizera w pojeździe, przyczyną może być skorodowanie lub uszkodzenie przewodów. Być może jednostka sterująca silnika lub jej czujniki działają nieprawidłowo, lub są wadliwe. W takiej sytuacji zazwyczaj nie obędzie się bez wizyty w warsztacie samochodowym, który specjalizuje się w elektronice w celu dalszego rozwiązywania problemów  mówi ekspert marki Inter Cars. 

Immobilizer

Immobilizer w kluczyku – FAQ

Co to immobilizer? 

Immobilizer to urządzenie elektroniczne, które jest montowane w samochodzie, aby uniemożliwić uruchomienie silnika bez autoryzowanego klucza lub breloczka. Zestaw składa się z dwóch podstawowych części: transpondera oraz centrali. W nowoczesnych modelach element sterujący do blokowania systemów samochodowych jest wbudowany w korpus klucza. 

Jak działa immobilizer? 

Włożenie kluczyka do stacyjki powoduje wysłanie unikalnego kodu do elektronicznej jednostki sterującej (ECU). Kod w centrali musi być zgodny z tym, który wysyła transponder. Tylko wtedy uda się odpalić jednostkę napędową. 

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzonego immobilizera?

Immobilizer w kluczyku nie psuje się często, jednak jeśli pojawiają się jakieś problemy, daje charakterystyczne objawy. Jest to przede wszystkim brak możliwości otworzenia lub zamknięcia drzwi samochodu. Możesz również nie być w stanie przekręcić kluczyka w stacyjce. Jeśli nie będziesz mógł odpalić jednostki napędowej, może to wskazywać na immobilizer. Kontrolka systemu mrugająca lub świecąca stale to potwierdzenie problemów z systemem.

Jak naprawić immobilizer? 

Naprawa immobilizera nie zawsze jest skomplikowana. Zazwyczaj wystarczy wymienić baterię w transponderze. Jeśli doszło do uszkodzenia chipa, wówczas konieczne jest dorobienie kluczyka w serwisie lub ASO. Problemy z centralą lub pętlą indukcyjną to poważniejsze usterki, które należy skonsultować z elektrykiem w warsztacie samochodowym. 

Czy immobilizer chroni przed kradzieżą? 

Fabrycznie zamontowany immobilizer stanowi dobre zabezpieczenie przed amatorami cudzej własności, jednak jeśli chcesz być spokojny o swój samochód, zainstaluj w nim dodatkowe urządzenie. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!