Każdy rodzic dba o to, by podróż dziecka w samochodzie odbyła się w warunkach, które są maksymalnie bezpieczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Rodzice muszą się zaopatrzyć w wiele różnych produktów, m.in. fotelik. Aby go swobodnie zamocować, w kabinie pasażerskiej wykorzystuje się Isofix. Co to takiego? W jaki sposób działa i jakie ma funkcje? Jak sprawdzić, czy samochód ma Isofix? Odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się: 

  1. Czym jest Isofix? 
  2. Jak działa system Isofix? 
  3. Jakie wady i zalety ma  Isofix w samochodzie?
  4. Jak sprawdzić, czy samochód ma Isofix?
  5. Isofix w samochodzie – jakie są najczęściej zadawane pytania?

Isofix – co to takiego? 

Jeszcze nie tak dawno ludzie zabezpieczali fotelik dziecięcy, przypinając go do pasa bezpieczeństwa dla dorosłych. Jest to rozwiązanie, które umożliwia utrzymanie go na miejscu, ale nie zapewnia najlepszej możliwej ochrony w razie wypadku. I choć metoda ta jest nadal stosowana, warto wiedzieć, że obecnie istnieje dla niej bezpieczniejsza alternatywa, jaką jest właśnie Isofix.

Pojawienie się funkcji Isofix poprawiło sytuację, zapewniając ujednolicone, stabilne połączenie między samochodem a fotelikiem dziecięcym w samochodach, w których rozwiązanie to występuje. Dzięki temu w razie gwałtownego hamowania możesz być spokojny o to, że fotelik pozostanie na swoim miejscu. 

Isofix – co to takiego? Jest to nowoczesny system mocowania fotelików w samochodach bez użycia pasów bezpieczeństwa. Isofix to skrót od International Organisation For Standardisation, ISO Fixture. Pojazd, który jest wyposażony w system Isofix ma wbudowane metalowe mocowania, które są przytwierdzone do siedzenia auta. To rozwiązanie umożliwia proste podłączenie fotelika dziecięcego. 

Isofix ma swoje podstawy prawne w normie ISO 13216 Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Określa ona system mocowania fotelików dziecięcych grupy 1. W przepisach zawarte zostały informacje dotyczące standardu punktów mocowania, które mają się znaleźć w samochodach, by umożliwiały szybkie i bezpieczne zamocowanie siedzisk mówi ekspert marki Inter Cars.

Isofix to system trzech elementów. Jeden z nich (Top Tether) znajduje się na suficie kabiny, z kolei pozostałe dwa w fotelu. Pierwszym krajem, w którym pojawiło się to rozwiązanie, były Stany Zjednoczone. Tam od 2002 roku nowe samochody muszą być wyposażone w pełne kotwiczenie według międzynarodowego standardu. 

Isofix - co to?

System Isofix – zasada działania i funkcje

Jak działa system Isofix? Co to oznacza dla kierowcy? Isofix opiera się na dwóch punktach mocowania w dolnej części oparć foteli samochodowych. Zazwyczaj są one montowane tylko na zewnętrznych tylnych siedzeniach pojazdu. W niektórych modelach samochodów możesz je również znaleźć na środkowym tylnym siedzeniu lub na przednim siedzeniu pasażera. Mocowania są czasami niewidoczne. Wówczas warto dokładnie sprawdzić wszystkie możliwe siedzenia, ponieważ producent samochodu mógł schować je za pokrowcami.

Aby przymocować fotelik dziecięcy do mocowań Isofix, wystarczy wcisnąć klipsy na foteliku na mocowania w samochodzie. W większości przypadków otrzymasz potwierdzenie, że instalacja przebiegła pomyślnie. W niektórych modelach aut będzie to kolor na siedzeniu zmieniający się z czerwonego na zielony. Dzięki temu będziesz mógł być spokojny o bezpieczeństwo swojego dziecka podczas podróży. 

Pasek Top Tether – bezpieczne mocowanie fotelika

Jeśli konstrukcja Twojego samochodu uniemożliwia korzystanie z fotelika dla dziecka z podpórką (na przykład jeśli z tyłu znajdują się schowki pod podłogą), możesz zamiast tego użyć paska Top Tether. Jest on wykonany z materiału i służy do mocowania fotelików samochodowych z wyjątkiem nosidełek dla niemowląt lub siedzisk dla najstarszych dzieci (15-36 kg w homologacji i-Size). 

Punkt zaczepienia zwykle znajduje się w bagażniku. Nie jest to regułą, dlatego zawsze przed zapięciem pasa zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu. Powinny się tam znaleźć wszelkie niezbędne informacje. Wszystkie samochody wyprodukowane od listopada 2012 roku muszą mieć punkty kotwiczenia Top Tether. Jeśli posiadasz starszy model, również może się okazać, że producent zadbał o to, by się w nim znalazły.

Pas Top Tether zapobiega przemieszczeniu się fotelika do przodu podczas zderzenia i pomaga zaabsorbować część sił spowodowanych przez zderzenie. Podczas zabezpieczania górnego paska ważne jest, aby przymocować go do właściwego punktu w samochodzie. Czasami możesz pomylić miejsce kotwiczenia ze wspornikiem zagłówka lub mocowaniem paska bagażu. Pamiętaj, że żadne z nich nie jest przeznaczone do łączenia z dziecięcym fotelikiem samochodowym i nie jest zaprojektowane tak, aby wytrzymać siły zderzenia.

Isofix - co to?

Zalety i wady Isofix w samochodzie

Zdecydowana większość pojazdów wyposażona jest w Isofix. Co to oznacza? Oczywiście zwiększony poziom bezpieczeństwa. System Isofix stał się normą w produkcji pojazdów. 

Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania? Oto kilka z nich: 

Szybki montaż

Może to zabrzmieć nieco dziwnie, ale jest to system bezpieczeństwa, który został stworzony po to, aby montaż fotelika samochodowego był dla rodziców jeszcze łatwiejszy. Nowe foteliki kompatybilne z tym systemem są tworzone z dwoma punktami, które wystają z podstawy. Zaczepy te następnie wpina się do punktów mocowania znajdujących się w samochodzie. Charakterystyczny dźwięk „kliknięcia”, informuje, że fotelik jest bezpiecznie przymocowany do ramy pojazdu i nie wysunie się w trakcie jazdy. Dzięki Isofix ryzyko nieprawidłowego zamontowania fotelika samochodowego jest mniejsze w porównaniu z używaniem pasa bezpieczeństwa w pojeździe. 

Stabilność konstrukcji

Isofix w aucie to najlepszy sposób na zapewnienie prawidłowego i bezpiecznego zamocowania fotelika w samochodzie. Metalowe zaczepy stanowią stabilne oraz skuteczne połączenie, dzięki czemu zapewnisz ochronę dziecku nawet podczas gwałtownego hamowania.

Bezpieczeństwo w razie zderzenia

Jeśli spojrzysz na dane z badań, testy zderzeniowe, rzeczywiste użytkowanie i opinie zwykłych kierowców, możesz zauważyć, że Isofix jest o wiele bezpieczniejszy niż montaż fotelika samochodowego z pasem bezpieczeństwa. System gwarantuje skuteczność ochrony, czego nie można powiedzieć o zwykłych pasach bezpieczeństwa. Szybko, łatwo i bezpiecznie!

Wszystko ma jednak dwie strony medalu. Isofix posiada również wady. Jedną z nich jest jego cena. Foteliki z systemem Isofix są zazwyczaj droższe od tych, które są montowane w samochodzie z pasami bezpieczeństwa. Ten rodzaj ochrony nie jest również kompatybilny z wieloma modelami pojazdów. Pamiętaj, że Isofix w samochodzie pojawił się na stałe w nowych egzemplarzach produkowanych po 2006 roku. System nie może być przeciążony. Zazwyczaj z Isofix można korzystać w przypadku dzieci w wieku trzech lub czterech lat. Foteliki są przystosowane do maksymalnej łącznej wagi (dla dziecka i fotelika) 33 kg.

Isofix - co to?

Jak sprawdzić, czy samochód ma Isofix?

System Isofix jest bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu. Dzięki niemu podnosi się poziom bezpieczeństwa w trakcie podróży z dziećmi. Jak sprawdzić, czy samochód ma Isofix? Nie jest to bardzo trudne. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

Po pierwsze, poszukaj metki lub charakterystycznego oznaczenia w pobliżu siedzeń. Powinien być na nich napis Isofix. Jeśli nie widzisz w samochodzie metalowych zaczepów, to jeszcze o niczym nie świadczy. Niektórzy producenci pojazdów ukrywają je, ponieważ mogą negatywnie wpływać na odbiór wizualny wnętrza auta. Spróbuj odchylić delikatnie element fotela. Być może zaczepy są ukryte na łączeniach. 

Drugi sposób na sprawdzenie, czy Twoje auto ma Isofix, to po prostu weryfikacja wyposażenia samochodu. Według przepisów prawa od 2006 roku każdy nowy pojazd, który został sprzedany na terenie Unii Europejskiej, musi mieć zaczepy. Z kolei od 2011 roku wszystkie auta wprowadzane do sprzedaży w UE mają mieć na wyposażeniu Isofix.

Wiesz już, co to jest Isofix i jak sprawdzić go w swoim samochodzie. Co jednak, jeśli Twój pojazd nie jest wyposażony w metalowe zaczepy? Czy można je zamontować? Jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie samochody mają Isofix. Masowa instalacja w pojazdach rozpoczęła się w 2006 roku. W związku z tym w starszych modelach może się okazać, że ich nie ma. Obecnie na rynku są dostępne specjalne bazy, które możesz zamontować w swoim samochodzie na stałe. Dzięki nim poprawisz stabilność fotelika dziecięcego. Zaletą takiej bazy Isofix jest również łatwość wyjmowania siedziska.

System Isofix – podsumowanie

Wiesz już, co to jest Isofix w samochodzie i jak działa. We wcześniejszych projektach fotelików do ich montażu używano pasów bezpieczeństwa. Problem stanowiło zróżnicowanie – wiele różnych typów i kształtów samochodów, różne wysokości tylnych siedzeń, punkty mocowania i w końcu różne typy fotelików samochodowych. W związku z tym czasami trudno było prawidłowo dopasować odpowiedni produkt do modelu auta. System Isofix został opracowany, aby lepiej chronić Twoje dziecko w czasie podróży. Dzięki temu możesz być spokojny o jego bezpieczeństwo. 

Fotelik i Isofix w samochodzie wpływają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas podróżowania, jednak przed wyjazdem upewnij się, że Twój pojazd jest gotowy do drogi. Pamiętaj, w ten sposób chronisz siebie oraz swoich bliskich. Szukasz bezpiecznego fotelika lub innych akcesoriów wpływających na bezpieczeństwo w Twoim samochodzie? Koniecznie zajrzyj do oferty sklepu Inter Cars! Mamy tu wszystko, czego potrzebujesz!

Isofix - co to?

Isofix w samochodzie – najczęściej zadawane pytania

Co to jest Isofix? 

Isofix to International Organisation For Standardisation, ISO Fixture. Jest to nowoczesny system oraz standard produktu, który jest stosowany na całym świecie do bezpiecznego montażu dziecięcych fotelików bezpieczeństwa w samochodach. To uniwersalny system mocowania jednolity dla produktów oraz modeli samochodów.

Jak działa Isofix? 

Skoro wiesz, co to jest Isofix w samochodzie, warto również wiedzieć, jak działa. Foteliki posiadają dwa zatrzaski z tyłu podstawy. Każde zapięcie łączy się z odpowiednim metalowym wspornikiem podobnym do obręczy, bezpiecznie przymocowanym do konstrukcji samochodu za pomocą długiego poziomego drążka biegnącego w poprzek tyłu samochodu. 

Gdzie znajdują się zaczepy w samochodzie?

Zaczepy metalowe można znaleźć, podważając poduszki siedziska w miejscu styku oparcia i tylnej części podstawy siedziska. Zazwyczaj znajdują się one na skrajnych fotelach tylnej kanapy. W niektórych modelach samochodów producent umieścił je również na środku oraz na przednim siedzeniu pasażera.

Jakie są wady i zalety systemu Isofix? 

System Isofix to przede wszystkim łatwość montażu. Wystarczy wcisnąć fotelik w dwa zaczepy. Są metalowe, co zapewnia stabilność. Nie musisz się zatem martwić, że fotelik z dzieckiem wyjedzie w momencie zderzenia lub gwałtownego hamowania na drodze. Jest to więc gwarancja skuteczności oraz bezpieczeństwa dla najmłodszych. 

Musisz jednak pamiętać, że foteliki Isofix są droższe od tradycyjnych. System ten nie znajduje się również we wszystkich modelach samochodów. Fotelik Isofix nie może być przeciążony. Produkty są zaprojektowane tak, by łączna masa dziecka oraz siedziska nie przekraczała 33 kg. Jest to zatem rozwiązanie dla dzieci w wieku do ok. 4 lat. 

Fotelik Isofix czy tradycyjny?

Foteliki Isofix działają w zasadzie w ten sam sposób co tradycyjne. Różnica polega na tym, że te ostatnie są bardziej podatne na ruch do przodu w przypadku zderzenia, ponieważ ogranicza je pas bezpieczeństwa. Same foteliki Isofix mogą kosztować więcej niż tradycyjne. Jako przyczynę można uznać dosyć ograniczoną ofertą na rynku.

Czy każdy samochód ma system Isofix?

Isofix w aucie to norma w Unii Europejskiej od 2006 roku. Modele, które były produkowane wcześniej, zazwyczaj nie są wyposażone w ten system. Niektórzy producenci pojazdów dbali jednak o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i montowali Isofix w swoich pojazdach.

Czy w każdym samochodzie można zamontować Isofix? 

Jeśli Twój samochód nie ma systemu Isofix, możesz dokupić do niego specjalną bazę, którą należy umieścić w siedziskach pojazdu. Jest to przejściówka, dzięki której będziesz mógł zainstalować i podpiąć fotelik zgodny z tym standardem. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!