Boksy dachowe to bardzo przydatne i niezwykle uniwersalne akcesorium samochodowe. Ze względu na swoją wszechstronność sprawdzą się zarówno podczas letnich, jak i zimowych eskapad. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w rozmaitych kształtach, pojemnościach i odmianach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie boksu i jak wybrać model pasujący do obecnych i przyszłych potrzeb.

Boksy są najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na przewożenie bagażu, który mógłby się nie zmieścić we wnętrzu samochodu. Duża powierzchnia przewozowa pozwala na zapakowanie urlopowego ekwipunku czy sprzętu rekreacyjnego. Boks dachowy, potocznie nazywany „trumną”, doskonale sprawdzi się do przewiezienia długich rzeczy, takich jak wiosła, narty czy deska snowboardowa. Oznacza to, że niezależnie od pory roku można wykorzystać jego zdolności przewozowe i korzystać z dodatkowej przestrzeni ładunkowej. Boks to zazwyczaj inwestycja na lata, dlatego przy wybieraniu tego typu bagażnika warto dokładnie przyjrzeć się jego cechom.

Z tego artykułu dowiesz się:

– jak dobrać boks do samochodu;

– o sposobach montażu boksu dachowego;

– o sposobach otwierania boksów dachowych;

– o kosztach zakupu boksu dachowego.

Pojemność i ładowność boksu dachowego

Jednym z najważniejszych kryteriów doboru jest jego pojemność. Najmniejsze „trumny” pomieszczą około 300 litrów i przedmioty o długości do 190 cm, a te największe – ponad 600 litrów. Niezależnie od pojemności powinniśmy zwrócić uwagę na ładowność, czyli maksymalną masę bagażu, jaki możemy zapakować do środka. Trzeba pamiętać, że nie zawsze jest ona wprost proporcjonalna do jego pojemności. Możemy znaleźć boksy dachowe, które przy pojemności 320 litrów mają ładowność na poziomie 75 kg i takie, które pomieszczą 420 litrów, ale mogą „udźwignąć” tylko 50 kg. W dużej mierze ta zależność jest wypadkową konstrukcji i materiału, z jakiego wykonany jest konkretny model.

Jak dobrać boks do samochodu?

Jeśli już określiliśmy swoje preferencje przewozowe, to należy odpowiednio dopasować rozmiar boksu do posiadanego samochodu. Jeśli użytkujemy auto typu kombi, SUV lub van, to sprawa jest prosta, gdyż praktycznie każdy rozmiar będzie odpowiedni. Problem pojawia się w przypadku samochodów małych, ponieważ boks nie powinien wystawać zbytnio poza obrys dachu. Należy pamiętać, aby całkowita długość boksu nie była większa niż długość dachu. Dla bezpieczeństwa warto zakupić taki, który będzie o 5-10 cm krótszy. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wytrzymałość dachu. Nawet jeżeli boks pomieści 75 kg, to może okazać się, że dach naszego auta nie jest przystosowany do takiego ciężaru. Ten parametr należy sprawdzić w książce obsługi pojazdu lub w autoryzowanym serwisie.

Przy jeździe z boksem powinniśmy wziąć pod uwagę powstające przy przewożeniu zbyt dużego ładunku opory powietrza, które potrafią być znaczące i mieć wpływ na właściwości jezdne pojazdu. Dynamiczna jazda, a szczególnie szybkie pokonywanie zakrętów z załadowanym boksem, jest niebezpieczna i może prowadzić do nietypowego, trudnego do przewidzenia zachowania auta. Wiele innych wskazówek dotyczących nie tylko wakacyjnych wojaży, znajdziesz w artykule przygotowanym przez serwis Motointegrator.pl.

Sposób montażu

Warto również zwrócić uwagę na wygodę i łatwość montażu boksu. W przeciwieństwie do tradycyjnych bagażników dachowych z boksów korzysta się okazjonalnie, a więc montuje i demontuje się je znacznie częściej niż klasyczne uchwyty. Warto zapłacić nieco więcej za markowe produkty z opatentowanymi systemami ułatwiającymi montaż (np. firmy Thule; natomiast osobom, które szukają kompromisu między jakością a atrakcyjną ceną, polecamy boksy dachowe Mammooth). Systemy ze zintegrowanym wskaźnikiem siły mocowania umożliwiają montaż bezpośrednio w rowkach „T” belek bagażnika bazowego. Takie rozwiązanie przyspiesza montaż „trumny” i nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Należy jednak sprawdzić, czy dany boks można zamontować do typu belek w boksie. Rozróżniamy prostokątne belki wykonane ze stali – SquareBar oraz belki aluminiowe – SlideBar, które dodatkowo wysuwają się poza obrys samochodu i ułatwiają załadunek. Jeśli belki nie pasują do wybranego modelu, to nic straconego. Na rynku dostępne są specjalne adaptery, które umożliwiają montaż do każdego typu belek. Wymagają jednak dopłaty. 

Sposób otwierania i dodatkowe zabezpieczenia

Na wygodę zasadniczy wpływ ma sposób otwierania i system zabezpieczenia bagażu. Najbardziej wszechstronne rozwiązanie umożliwia otwarcie boksu z obu stron, co ułatwia załadunek i rozładunek bagażu od strony pasażera i kierowcy. Natomiast jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości przewozowe, wybierzmy model, który ma we wnętrzu dodatkowe siatki i zaczepy. Umożliwi to zabezpieczenie bagażu, który nie zapełnia całej przestrzeni. Jest to bardzo ważne, ponieważ w czasie jazdy wszelkie przedmioty w boksie powinny być unieruchomione.

Istotne certyfikaty i atesty

Ważnym aspektem są również certyfikaty bezpieczeństwa, które mówią o tym, co dzieje się z boksem w przypadku kolizji. Najbardziej powszechnym certyfikatem jest wydawany przez TÜV. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa przewożonego w boksie ładunku ma również norma „City-Crash”, która określa zachowanie przy kolizji z prędkością 30 km/h z nieodkształcalną przeszkodą.

Boks dachowy dopasowany do potrzeb – eksperci Inter Cars podpowiadają:

Chcąc ułatwić wybór boksu dachowego, nasi eksperci przygotowali trzy przykładowe propozycje. Z pewnością ułatwi to dokonanie najlepszej decyzji, czyli zakupu boksu, który posłuży przez wiele lat, podczas krótszych i dłuższych eskapad.

Koszt zakupu boksu

Najtańsze boksy dachowe to zazwyczaj wydatek rzędu 600-700 złotych. Ceny bardziej wszechstronnych modeli zaczynają się od ok. 1300-1400 zł (np. Mammooth MMT MOCS Adamantis 460GR, ładowność 75 kg przy kubaturze 460 l), a kończą nawet na 6000-7000 zł. Ostateczny wybór powinien być wypadkową naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Pamiętajmy, że boks użytkujemy najczęściej przez wiele lat, dlatego warto zainwestować w zakup nieco wyższą kwotę, aby zagwarantować sobie bezproblemową eksploatację.

W zabieganej rzeczywistości jeszcze bardziej powinniśmy docenić wolne chwile. Jeżeli jesteś zwolennikiem aktywnie spędzanego czasu i podróżowania, z pewnością docenisz dodatkową przestrzeń na bagaż. Boks dachowy pozwoli Ci lepiej zorganizować chwile podczas weekendu spędzanego z dala od domu, wakacyjnego wyjazdu lub kiedy wybierasz się na narty czy snowboard.


FAQ

Jak prawidłowo rozmieścić ładunek w boksie dachowym?

Najlepiej jest rozłożyć ładunek po całej objętości boksu, a przy niepełnym wypełnieniu należy korzystać z pasów podtrzymujących.

Z jaką maksymalną prędkością poruszać się autem z zamocowanym boksem dachowym przy silnym wietrze?

Jako że boks dachowy nie tylko pogarsza aerodynamikę, ale też zwiększa powierzchnię boczną i czołową, przy silnym wietrze nie powinno się przekraczać 90-100 km/h, nawet jeżeli przepisy ruchu drogowego dopuszczają na danym odcinku wyższe wartości.

Jak dbać o czystość boksów dachowych?

Przede wszystkim powinno się zapoznać z instrukcją obsługi boksu. Jako niepożądane uważa się mycie boksu samochodowego w automatycznej myjni. Dużo lepszym sposobem skorzystanie z ciśnieniowej myjki ręcznej.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!