Czujnik parkowania to doskonały pomocnik każdego kierowcy. Pozwala na bezpieczne parkowanie nawet w słabo oświetlonych garażach i parkingach podziemnych. Choć wiele nowoczesnych samochodów ma fabrycznie montowane czujniki parkowania, to w starszych modelach można je z łatwością domontować. Obecnie na rynku są dostępne różnorodne modele, zarówno bezprzewodowe, jak i tradycyjne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł!

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Jak działa czujnik parkowania?
  2. Kiedy warto skorzystać z czujników parkowania?
  3. Jak prawidłowo dbać o czujniki cofania?
  4. Czy do każdego samochodu można dołożyć czujnik parkowania?

Jak działa czujnik parkowania?

Czujniki parkowania to obecnie jedne z najczęściej spotykanych asystentów kierowcy. Pozwalają one bezpiecznie zaparkować nawet w ciasnych garażach, informując o niewidocznych w lusterkach przeszkodach. 

Czujniki parkowania (przód i tył), swoje działanie opierają na falach ultradźwiękowych. Emitując tego rodzaju falę o wysokiej częstotliwości, czekają, aż odbije się ona od przeszkody i na podstawie tych danych analizują odległość. 

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

To bardzo prosta i praktycznie niezawodna metoda. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że czujnik może zarejestrować wszystkie przedmioty znajdujące się w pobliżu samochodu, również te, które nie są realną przeszkodą. Czasem sygnał może poinformować kierowcę o zbliżeniu się np. do trawy lub liści. 

Warto także pamiętać, że czujniki parkowania są pomocą i wsparciem w parkowaniu, lecz nie zastąpią uważnego obserwowania okolicy w lusterkach. Każdy kierowca powinien rozsądnie interpretować komunikaty otrzymywane od samochodu. 

Kiedy warto skorzystać z czujników parkowania?

Czujniki parkowania są najbardziej przydatne podczas parkowania samochodu zwłaszcza tyłem. Doskonale sprawdzają się w kiepsko oświetlonych garażach i parkingach podziemnych, głównie w nowych (dla kierowcy)  sytuacjach, gdy nie ma się pewności, jak głębokie jest dane miejsce. 

Czujniki stanowią także ogromne ułatwienie w trakcie niesprzyjającej pogody, gdy szyby są zaparowane lub zalane deszczem. Mając do dyspozycji rozbudowany zestaw czujników, z pewnością łatwiej jest wyjeżdżać z ciasnych miejsc parkingowych lub bram. Dzięki temu rozwiązaniu można polegać zarówno na lusterkach, jak i komunikatach dźwiękowych. 

Jak prawidłowo dbać o czujniki cofania?

Czujniki parkowania opierają swoje działania na wysyłanych falach ultradźwiękowych, które mają odbić się od przeszkody i wrócić. Kluczową trudnością, która może zaburzyć efektywną pracę, są wszelkiego rodzaju zabrudzenia. 

Zarówno śnieg, jak i błoto czy kurz, mogą zaburzyć odczyty odległości, a tym samym uniemożliwić korzystanie z czujników. W takiej sytuacji należy delikatnie wytrzeć zabrudzenie, najlepiej wilgotną szmatką. Dzięki temu na nową będą one mogły prawidłowo odczytywać odległość. 

Czujnik parkowania - jaki wybrać?

Co wchodzi w skład zestawu czujników parkowania?

Decydując się na zakup czujników parkowania do samochodu, który nie został w nie fabrycznie wyposażony, należy dokładnie sprawdzić, co się w nim znajduje. Nie każde auto ma możliwość np. podpięcia dodatkowego wyświetlacza. 

W standardowym zestawie czujników powinno znaleźć się ich co najmniej 3, przy czym optymalna ilość to od 4 do 8. Koniecznie musi być w nim także jednostka centralna, mająca za zadanie interpretować sygnał odbierany przez czujniki. 

Zazwyczaj taki zestaw zawiera również wyświetlacz. Pozwala on obserwować przeszkody, ich lokalizację oraz odległość. Zalecane jest zamontowanie go w zasięgu wzroku kierowcy. Oprócz tego czujniki parkowania korzystają również z sygnałów dźwiękowych. 

Co więcej, w zestawie powinny być przewody montażowe, umożliwiające podpięcie całości do systemu samochodu. Zestaw bywa także rozbudowany  o kamerę cofania.

Czy do każdego samochodu można dołożyć czujnik parkowania?

Czujnik parkowania to obecnie standard w większości nowych samochodów. Jednak jeszcze kilka lat temu, był to bardzo kosztowny dodatek, na który wielu kierowców nie chciało się zdecydować. Obecnie można niewielkim kosztem doposażyć w czujniki parkowania przód oraz tył prawie każdego samochodu. 

Wielu producentów aut umożliwia zamontowanie oryginalnych wersji, lecz z powodzeniem można również wybrać inne (niepochodzące od tej samej marki co dany samochód). Warto jednak sprawdzić, czy dany zestaw będzie kompatybilny z posiadanym modelem samochodu. 

Czujnik parkowania – na co zwrócić uwagę?

Czujniki parkowania można z łatwością zamontować w niemal każdym samochodzie, nawet jeśli fabrycznie nie był w nie wyposażony. W tym celu można skorzystać z usług warsztatu samochodowego.

Wybierając tradycyjne lub bezprzewodowe czujniki parkowania, można szukać modeli dopasowanych do konkretnej marki i modelu, lecz na rynku dostępne są również zestawy uniwersalne. 

Parametry, na które warto zwrócić uwagę, wybierając czujniki cofania – tył oraz przód, to przede wszystkim forma przekazywania komunikatu. Niektóre czujniki udostępniają obraz z kamer, a inne jedynie dźwięk. W wielu przypadkach sam dźwięk informujący o zbliżającej się przeszkodzie powinien wystarczyć, lecz na wąskich parkingach wyświetlacz będzie bardziej pomocny. 

Również ilość czujników w zestawie bezpośrednio przełoży się na efektywność działania. Najlepiej sięgać po te, łączone po 8 sztuk, dzięki czemu będzie można zamontować je wokół całego samochodu, a nie jedynie punktowo, z tyłu. 

Koniecznie trzeba rozważyć także technikę montażu, ponieważ niektóre z nich wymagają ingerencji w zderzak lub karoserię, a inne nie.

Czujnik parkowania – polecane modele

Bezprzewodowe czujniki parkowania trzeba dobrać zarówno do samochodu, jak i do indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz się na nie zdecydować, warto, abyś zapoznał się ze wszystkimi  modelami przed podjęciem ostatecznej decyzji. Poniżej przedstawiamy kilka czujników, które mogą ułatwić Ci wybór tego najlepszego. 

 

Czujnik parkowania - jaki wybrać?

Zestaw wspomagania parkowania, sygnał dojeżdżania Valeo

Czujniki cofania – tył, dostępne w tym zestawie, charakteryzują się komunikatami zarówno dźwiękowymi, jak i wyświetlanymi. Występują w kolorze czarnym, lecz można je lakierować. 

Są one dostępne w ofercie Inter Cars:  Zestaw wspomagania parkowania, sygnał dojeżdżania VALEO 632201 

Zestaw czujników parkowania M-TECH MMT O158 CP7B

Tego rodzaju zestaw zawiera 4 czujniki. Informuje kierowcę jedynie w formie dźwiękowej, montaż należy przeprowadzić z tyłu samochodu. Standardowo występują w kolorze czarnym, lecz można je lakierować. 

Możesz je sprawdzić w sklepie Inter Cars:  Zestaw czujników parkowania M-TECH MMT O158 CP7B 

Zestaw czujników parkowania M-TECH MMT O158 CP24S

Te pakowane po 4 sztuki czujniki występują w kolorze srebrnym. W zestawie znajduje się wyświetlacz LCD. Informacje o przeszkodach są zarówno wyświetlane, jak i sygnalizowane dźwiękowo. 

Produkt sprawdzisz tutaj: Zestaw czujników parkowania M-TECH MMT O158 CP24S 

Zestaw czujników parkowania M-TECH MMT O158 CP7W

Zestaw 4 białych czujników montowanych z tyłu samochodu. Montaż jest bazproblemowy,  a kierowca o przeszkodach informowany jest sygnałem dźwiękowym. 

Sprawdź na stronie sklepu Inter Cars: Zestaw czujników parkowania M-TECH MMT O158 CP7W 

Czy można samodzielnie zamontować czujniki parkowania?

Czujnik parkowania to bardzo przydatny gadżet, po który chętnie sięgają właściciele zarówno nowych, jak i starszych samochodów. Jeśli czujniki cofania nie zostały zamontowane fabrycznie, można z łatwością je domontować. 

Wiele osób woli pozostawić to zadanie profesjonalistom i oddaje samochód do warsztatu. Niemniej jednak, chcąc oszczędzić pieniądze, można spróbować zamontować je samodzielnie. 

Jak zamontować czujniki cofania?

W najlepszej sytuacji są właściciele samochodów, w których dostęp do zderzaka jest prosty. W takim przypadku trzeba jedynie odpowiednio zmierzyć zderzak i zamontować czujniki parkowania w odpowiednim miejscu. W instrukcji każdego zderzaka powinny być opisane zalecenia związane zwłaszcza z odległością od ziemi oraz między poszczególnymi czujkami. 

Świetną opcją jest także szablon, który czasem dodają producenci czujników. Posiadając wiertło lub korzystając z tego, dodanego do czujników, należy wykonać odpowiednie otwory i zamontować czujniki pod zalecanym kątem. Czasem konieczne będzie podmalowanie czujników, ponieważ mogą mieć inny kolor niż zderzak. 

Następnie należy podłączyć czujniki parkowania i przeprowadzić kable, najczęściej pod tapicerką. Zazwyczaj konieczny jest demontaż podsufitki oraz wykładziny  bagażnika. 

Czujnik parkowania - jaki wybrać?

Czy warto wybrać bezprzewodowe czujniki parkowania?

Czujniki cofania mogą występować zarówno w formie bezprzewodowej, jak i z pełnym okablowaniem. Czasem montaż przewodów w taki sposób, aby były ukryte pod tapicerką, podsufitką i obiciem bagażnika, jest uciążliwy i czasochłonny. W takiej sytuacji wielu kierowców szuka alternatywy. 

Bezprzewodowe czujniki parkowania Valeo są znacznie prostsze w montażu, a ich sposób działania pozostaje identyczny, jak w przypadku czujników montowanych tradycyjnie. 

Większość modeli czujników bezprzewodowych ma standardowy zakres działania, pomiędzy 8 a 150 centymetrów. W tego rodzaju zestawach znajdują się wszystkie niezbędne elementy, tak więc nie ma konieczności dokupowania dodatkowych przekaźników czy przewodów. 

Warto także pamiętać, że czujniki bezprzewodowe mogą również pracować w pełnym zakresie temperatur, więc zarówno podczas mrozów, jak i upałów, nie powinno dojść do żadnego uszkodzenia. 

Czujniki bezprzewodowe również mogą być wyposażone w wyświetlacz informujący kierowcę o umiejscowieniu przeszkody oraz od jej odległości od granicy samochodu. W niektórych zestawach zakres może wynosić już od 0 centymetrów, co pozwala idealnie i w pełni bezpiecznie zaparkować, nawet w wyjątkowo ciasnych garażach. 

Czajniki bezprzewodowe są równie skuteczne co te przewodowe, także podczas intensywnych opadów deszczu. Ich kluczową zaletą jest łatwy montaż oraz brak konieczności trwałej ingerencji w zderzak, a także karoserię. 

Czujnik parkowania – ekspert radzi  

Zarówno fabryczne, jak i dokupione czujniki parkowania (tył oraz przód) będą działały równie sprawnie oraz efektywnie. Jeśli jednak są to pierwsze tego typu czujniki w życiu i do tej pory kierowca parkował jedynie na wyczucie i na lusterkach, warto kilka razy to przećwiczyć. 

Czujniki parkowania bez wiercenia, czy przewodowe, wydają inne dźwięki i w odmienny sposób informują o przeszkodach. Chcąc uniknąć stłuczki, warto zaparkować, sprawdzić jaki dźwięk one wydają, wysiąść i zobaczyć, w jakiej odległości od przeszkody znajduje się tył samochodu. Trzeba pamiętać o tym, że od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Dzięki wcześniejszemu sprawdzeniu produktu, w trakcie jazdy będziesz odczuwał komfort i większe zaufanie do zamontowanego sprzętu.

Ćwicząc to kilkukrotnie, można w pełni świadomie korzystać z czujników i wyćwiczyć moment, w którym należy się zatrzymać. 

Nowoczesne czujniki parkowania to świetne rozwiązanie ułatwiające parkowanie. Zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy przyznają, że sygnał dźwiękowy lub obraz na wyświetlaczu, informujący o odległości od przeszkody, pozwala łatwo i bezpiecznie zaparkować oraz wyjechać z miejsca parkingowegomówi ekspert marki Inter Cars. 

Obecnie na rynku dostępne są także czujniki parkowania bez wiercenia, które można w kilka minut zamontować samodzielnie, bez konieczności dokonywania większych zmian w obrębie zderzaka. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla osób niemających doświadczenia z posługiwaniem się narzędziami, bądź takich, które nie chcą  trwale uszkadzać żadnego elementu samochodu. 

Jeśli szukasz najwyższej jakości czujników parkowania, akcesoriów do nich oraz wielu innych elementów do samochodu, zapoznaj się z ofertą produktów dostępną w sklepie Inter Cars. Dzięki najwyższej jakości produktom, a także współpracy z najlepszymi dostawcami, możesz czuć się bezpiecznie i komfortowo podczas poruszania się na drodze.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!