Stożkowy filtr powietrza stanowi część zamienną, która może przynieść liczne korzyści. Jest to jeden z elementów charakterystycznych dla sportowych samochodów, cechujących się wyższymi osiągami niż auta seryjne. W związku z tym wielu kierowców decyduje się na wymianę fabrycznego filtra. Co daje filtr stożkowy? W jaki sposób działa?

Wyposażenie samochodów w niestandardowe (nieseryjne) części to obecnie popularny trend wśród wielu kierowców. Samochodowy filtr powietrza w kształcie stożka okazuje się dla niektórych niezwykle przydatną modyfikacją. Stosowany jest głównie w pojazdach o wysokich osiągach, a jego montaż dodatkowo może zwiększyć liczbę koni mechanicznych generowanych przez silnik. Do tego bez ingerencji w samą jednostkę napędową.

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

Jakie zadanie spełnia stożkowy filtr powietrza? 

Samochód z silnikiem spalinowym w celu podtrzymania cyklu spalania potrzebuje między innymi dwóch rzeczy: paliwa i powietrza. Mieszanka tych substancji stanowi źródło mocy każdej spalinowej jednostki napędowej. Efektywniejsze spalanie paliwa wpływa na zwiększenie mocy generowanej przez silnik. Montując filtr stożkowy, większość użytkowników chce uzyskać zwiększoną moc. Dzięki swojej charakterystyce i specjalnej budowie filtr o stożkowym kształcie pozwala na przepływ znacznie większej ilości powietrza niż jego tradycyjne odpowiedniki. To z kolei ma bezpośredni wpływ na poprawę osiągów.

Co istotne, warto zadbać, aby powietrze zasysane przez filtr było jak najchłodniejsze. Przyczyni się to do zwiększenia mocy silnika. W związku z tym filtr stożkowy montuje się w specjalnie przeznaczonych do tego obudowach wyposażonych w kanały dolotowe lub stosuje się osłony odgradzające filtr od gorącej części komory silnika. W ten sposób stożek ma ograniczony dopływ gorącego powietrza, a także zwiększa się ilość chłodnego powietrza dostarczanego do komory spalania. Zwykle filtry stożkowe są filtrami „mokrymi”, których warstwa filtrująca wykonana jest między innymi z włókien bawełnianych. Ważną rolę odgrywa również sam olej, którym pokryta jest warstwa. 

Jak działa filtr stożkowy? 

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów spalania ważne są między innymi ilość oraz gęstość powietrza, jaka trafia do silnika, konkretnie do komory spalania. Powietrze musi być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń lub drobinek kurzu. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia jednostki napędowej. To właśnie filtr dba o jak czystość powietrza zasysanego do wnętrza silnika. 

Dzięki stożkowej budowie filtra powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa niż w  przypadku zastosowania seryjnego filtra panelowego. Powietrze natomiast napotyka znacznie mniejszy opór i sprawniej przepływa w głąb układu, co przekłada się na przyrost mocy. Z tego właśnie powodu filtry tego typu są często wykorzystywane jako element tuningu. 

Sportowy filtr powietrza a spalanie 

Sportowy filtr powietrza, przyczyniając się do poprawienia osiągów silnika, może także przełożyć się na nieco mniejsze spalanie. Dzieje się tak, ponieważ dostarczenie większej ilości powietrza do jednostki napędowej powoduje różnicę w dawkowaniu paliwa oraz może poprawić efektywność przebiegu procesu spalania. Z drugiej strony jednak uzyskanie zwiększonej mocy oraz lepszego wkręcania się na obroty silnika kierowcy chętnie wykorzystują, by jeździć bardziej dynamicznie. To z kolei przekłada się na większy pobór paliwa.

Przeczytaj jeszcze: Filtr kabinowy – do czego służy?

Profilaktyka, czyli jak dbać o filtr stożkowy?

Większość sportowych filtrów powietrza jest wielokrotnego użytku. Zaleca się je czyścić po przejechaniu około kilku/kilkunastu tysięcy kilometrów. Jest to wymagane, ponieważ zanieczyszczony filtr z czasem zaczyna ograniczać możliwości utrzymania większego przepływu powietrza. Jak czyścić filtr stożkowy? Najlepiej robić to przy użyciu gotowych, przeznaczonych dla danego producenta filtra, zestawów czyszczących. Zawierają one określone środki do efektywnego rozpuszczania zanieczyszczeń i starego oleju, a także  olejek, którym należy dokładnie nasączyć warstwę filtracyjną po zakończeniu procesu mycia i suszenia. Filtr zaleca się zdemontować przed oczyszczaniem, wówczas można usunąć nagromadzone osady (np. stukając filtrem o blat stołu warsztatowego) i przeczyścić np. miękkim pędzlem z największych, stałych zanieczyszczeń. Następnie trzeba nasączyć filtr odpowiednim środkiem czyszczącym, który rozpuszcza stary olej i zanieczyszczenia. Po kilku minutach filtr spłukuje się ciepłą wodą, a jeśli widoczne są nadal odbarwienia i zanieczyszczenia, warto tę czynność powtórzyć. Kiedy warstwa filtracyjna ma jednolity jasny kolor, można odstawić filtr do wyschnięcia.

Należy jeszcze ostrzec przed zastosowaniem rozpuszczalników lub benzyny do czyszczenia filtrów, gdyż te mogą spowodować uszkodzenie warstwy filtracyjnej oraz materiału, z którego wykonana jest rama filtra i jego spoiwo. Suszenie również powinno przebiegać bez zewnętrznych „wspomagaczy” takich jak sprężone powietrze. Powoduje ono powstawanie znacznych uszkodzeń wewnętrznych w warstwie filtrującej, rozpychanie włókien a tym samym drastyczny spadek możliwości filtracyjnych. Po wyschnięciu pokrywamy warstwę filtracyjną cienką, równą warstwą olejku z obu jej stron. Po kilku minutach można filtr ponownie zamontować w pojeździe.

Prawidłowy montaż  stożkowego filtra powietrza 

Wielu użytkowników zastanawia się, jak zamontować filtr stożkowy. Powinien znajdować się w miejscu po seryjnym airboxie albo w oddzielnej obudowie, choć oczywiście zależy to od samochodu oraz producenta elementu. Choć zamiana filtra wydaje się łatwa, warto udać się do serwisu, by zajęli się tym profesjonaliści. Szczególnie trudne może okazać się dopasowanie nowego filtra – tak, by bez problemu się zmieścił pod maską  i został odizolowany od możliwości zasysania gorącego powietrza.

Ile kosztuje nowy filtr stożkowy? 

Istotnym aspektem sportowych filtrów powietrza jest ich cena. Ta zależy między innymi od renomy producenta. I ta najtańszy stożkowy filtr powietrza do diesla czy do benzyny może kosztować poniżej 100 zł. Ale są też dużo droższe modele, oferowane przez marki znane np. ze sportu motorowego. Przetestowane w najtrudniejszych warunkach, skuteczne i trwałe – np. filtry powietrza K&N czy Pipercross. 

W celu zakupu najlepszego filtra do danego auta pomocny okaże się z pewnością dobry sklep z częściami samochodowymi, taki jak Inter Cars. Zakupy filtrów najtańszych na internetowych aukcjach, tzw. chińszczyzny, to spore ryzyko trafienia na zwykły bubel. Na potwierdzenie tej tezy warto zacytować trzy z wielu opinii pod stożkowym filtrem „no name”, kosztującym grubo poniżej 100 zł. Pierwsza: „Stożek się rozkleił przy łączeniu na gumie”. Druga: „Nie polecam, po założeniu filtra skaczą mi obroty i gaśnie silnik”. Kolejna: „No tak średnio bym powiedział, tak średnio”.

Montaż sportowego filtra stożkowego może przyczynić się do poprawy osiągów oraz uzyskania bardziej sportowego dźwięku silnika. Jak postrzegany jest filtr stożkowy? Opinie użytkowników wskazują na dosyć szerokie zainteresowanie takimi produktami, w szczególności w przypadku tuningu sportowych aut.

Najlepszy filtr stożkowy – który wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego filtra stożkowego warto zwrócić uwagę na jego producenta. Renomowane firmy stosują kilka warstw wysokiej jakości bawełny składanej w harmonijkę, pokrytej specjalnym olejem, zatrzymującym najdrobniejsze zanieczyszczenia, umieszczonej pomiędzy warstwami siatki ze stali nierdzewnej. Istnieją na rynku również filtry stożkowe, których wkład filtracyjny wykonany jest z kilku warstw próżniowo rozbijanej gąbki, umożliwiającej rozłożenie zanieczyszczeń na większej powierzchni w trójwymiarze. Przeznaczone są do pojazdów poruszających się po podłożach bardziej zanieczyszczonych i wymagają rzadszej pielęgnacji. Istotne parametry, o których warto też pamiętać, to np. odporność na uszkodzenia. Można wziąć również pod uwagę zakup zestawu, który oprócz filtra stożkowego zawiera wszystkie potrzebne elementy montażowe, w tym osłonę termiczną.

Filtr stożkowy panelowy

Kierowcom, którym przede wszystkim zależy na zmniejszeniu kosztów eksploatacji, warto polecić panelowe  filtry powietrza.  Montuje się je w miejscu tradycyjnych papierowych, nie ma więc konieczności przerabiania czegokolwiek pod maską. Nie trzeba też stosować ewentualnych adapterów. Co ważne, markowy filtr panelowy Pipercross nie wpływa na podniesienie natężenia dźwięków wydawanych przez układ dolotowy. Kolejna zaleta – zapewnia wzrost przepływu powietrza w porównaniu do tradycyjnego filtra nawet o 30 proc.

Filtr panelowy sportowy

Interesującą opcją są też filtry powietrza panelowe sportowe. Ta grupa produktów łączy w sobie zalety filtrów stożkowych i filtrów panelowych „niesportowych”. Filtry powietrza panelowe K&N są wydajne i wytrzymałe. Można je montować w miejscu fabrycznych papierowych wkładów, mając pewność niezawodnej pracy przez dziesiątki tysięcy kilometrów. Wysoki, niemal nieograniczony, przepływ powietrza zauważalnie zwiększa moc. Oczywiście mokre filtry panelowe K&N zachowują wysoką skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń, co jest kolejnym powodem przemawiającym za zakupem.

Mokry filtr powietrza – podsumowanie

Każdy nieinwazyjny w jednostkę napędową sposób na podniesienie wydajności silnika spalinowego jest godny uwagi. Montaż mokrego filtra powietrza – stożkowego czy panelowego – to z pewnością propozycja godna uwagi. Propozycja, z której korzystają amatorzy tuningu oraz kierowcy, którym zależy nie tyle na podniesieniu osiągów, ale zmniejszeniu spalania. Nie bez znaczenia ma też fakt, że mokry filtr powietrza służy przez znacznie dłuższy dystans niż tradycyjny. Oczywiście pod warunkiem okresowej konserwacji.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Fakt, że stożkowy filtr zwiększa osiągi pojazdu, może się przyczynić do wzrostu zużycia paliwa. Co ciekawe, niekiedy je zmniejsza. Ponadto większa moc silnika i prowokuje bardziej dynamiczną jazdę, co również nie jest bez znaczenia.

Montaż stożkowego filtra powietrza to ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla fanów sportowej motoryzacji. W stosunkowo niewielkiej cenie można przeprowadzić tuning auta, który obejmie modyfikację dźwięku wydawanego przez silnik oraz podniesienie mocy do nawet o 4-5 proc. Warto wspomnieć, że filtry stożkowe charakteryzuje większy poziom filtracji, co pozytywnie wpływa na żywotność silnika.

Wymiana filtra (z oryginalnego na stożkowy) jest pozornie prostą czynnością i polega na demontażu seryjnego airboxa z komory silnika i zamontowaniu nowego. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie odpowiedniego adaptera. Trudność może sprawić też dopasowanie rozmiaru stożka do mocowań w aucie, a także umieszczenie filtra za osłoną, która osłania go od ciepłego powietrza z silnika. Właśnie ze względu na to warto udać się do wykwalifikowanego warsztatu.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!