Nie każdy potrzebuje auta na co dzień. Każdy miał jednak w życiu moment, kiedy samochód był mu niezbędny jednorazowo lub na określony czas. Przeprowadzka? Ważny wyjazd służbowy? A może po prostu podróż połączona ze zwiedzaniem? Wynajem aut to usługa, którą warto się zainteresować. Zarówno wynajem długoterminowy samochodów, jak i wynajem samochodu na dni mogą być ciekawymi propozycjami. Warto zapoznać się z tym, co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią. Dowiesz się tego z poniższego materiału. 

Wiele osób nie potrafi lub nie może funkcjonować bez samochodu. Auto wykorzystywane jest na co dzień jako środek transportu do pracy lub do organizacji codziennych obowiązków (szczególnie dla osób mieszkających poza miastem). Co zrobić w sytuacji, gdy nie chcesz lub nie możesz zakupić samochodu albo Twój pojazd uległ nagłej awarii? Dobrym rozwiązaniem może być wynajem długoterminowy samochodu lub tylko na kilka dni. Jest to też świetna alternatywa dla zakupu samochodu w ramach umowy leasingowej lub kredytowej. Z usługi takiej mogą skorzystać zarówno firmy, które okresowo zmieniają floty samochodowe, jak i zwykli konsumenci ceniący komfort. Z kolei wynajem aut skierowany do osób prywatnych to oferta dla tych, którzy potrzebują auta do pełnej dyspozycji, ale z różnych powodów nie mogą lub nie chcą finansować jego zakupu. Taka opcja jest również atrakcyjna dla konsumentów, którzy chcą korzystać z wysokiej jakości auta z dużo mniejszym udziałem kosztów własnych. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Na czym polega wynajem aut i do kogo jest skierowana taka usługa?

Wynajem długoterminowy samochodów jest formą dzierżawy aut na określony w umowie czas – zwykle na okres od 12 do 36 miesięcy. Obie strony zawierają umowę najmu, w której zostają ustalone szczegóły całej transakcji. Wynajmujący oddaje najemcy do użytkowania pojazd (w tym przypadku samochód) w zamian za uiszczanie comiesięcznych opłat. Możesz na rynku spotkać się z wynajmem długoterminowym samochodów przez firmy lub osoby fizyczne. Przez cały okres wynajmu właścicielem pojazdu jest firma, która pojazd wynajmuje, ale to najemca może go dowolnie użytkować. Najemca nie musi się martwić kosztami eksploatacyjnymi samochodu, nie ma też konieczności wykupienia auta po zakończeniu okresu najmu. 

Umowa najmu może zostać podpisana przez osobę pełnoletnią, która ma prawo jazdy przez co najmniej rok. Bywają jednak sytuacje, gdy wypożyczalnie stawiają dodatkowe warunki.  Przykładowo wypożyczalnia aut może wymagać konieczności ukończenia przez kierowcę 21 lat. 

Sam proces wypożyczenia pojazdu jest niezwykle prosty. Możesz skorzystać z zamówienia przez stronę internetową wypożyczalni albo zadzwonić na infolinię i telefonicznie zarezerwować auto. Masz również możliwość odbioru auta z biura wypożyczalni. Aby zawrzeć umowę, będziesz potrzebował dowodu osobistego i ważnego prawo jazdy. 

Umowa wypożyczenia samochodu – na jakich warunkach?

Auto możesz wynająć na różnych warunkach, które są jasno określone w dokumencie, jakim jest umowa wypożyczenia samochodu. Możesz zdecydować się na tzw. najem krótkoterminowy lub wspomniany wcześniej wynajem długoterminowy samochodów. W przypadku najmu krótkoterminowego kierowca korzystający z auta opłaca najem za każdy dzień użytkowania samochodu. Nie jest to jednak najkorzystniejsza cenowo opcja. Często podczas zawierania umowy wynajmu samochodu będziesz musiał wpłacić kaucję. 

W samej umowie najmu samochodu powinny się znaleźć także informacje o jego ubezpieczeniu. Wysokiej klasy wypożyczalnia aut powinna mieć na stanie pełen pakiet ubezpieczeń w cenie albo możliwie najszerszą ochronę. Jest to dla Ciebie bardzo istotna sprawa, ponieważ wypadek czy kolizja mogą się zdarzyć, kiedy będziesz kierować wypożyczonym autem. Możesz też, w niektórych przypadkach, zdecydować się na rozszerzenie polisy za dodatkową opłatą. Nie warto lekceważyć opcji ubezpieczenia, ponieważ chroni Cię ona przed ponoszeniem dodatkowych kosztów. 

Dobrze jest również pamiętać o zgłoszeniu wypożyczalni, że chcesz wyjeżdżać autem poza granice Polski. To może bowiem wpłynąć na wysokość oraz zakres polisy, która w takim przypadku powinna być inna niż standardowo. Planując wyjazd za granicę, warto również ubezpieczyć wkład własny, ponieważ w razie kolizji czy wystąpienia szkody za granicą nie będziesz musiał pokrywać części wydatków z własnej kieszeni. 

Ponadto, w zależności od wybranej firmy, powinieneś w umowie znaleźć informacje o limicie kilometrowym lub jego braku, ale także o poziomie benzyny w baku i możliwości użytkowania auta przez inną osobę. Trzeba również pamiętać o tym, aby umowa była sporządzona w dwóch egzemplarzach na piśmie, a w jej treści muszą znaleźć się takie informacje jak nazwa pojazdu, marka oraz jego model, a także numer VIN i numer rejestracyjny. 

Wynajem aut. Co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Oględziny auta przed odbiorem – nie zapomnij o tym!

Niezwykle ważnym etapem podczas wypożyczania auta jest dokonanie jego oględzin podczas odbioru. Pracownik wypożyczalni będzie sprawdzać wszystkie uszczerbki pojazdu, takie jak zarysowany lakier czy pęknięta szyba. Może się jednak zdarzyć tak, że dopiero podczas kierowania autem zauważysz jakieś nieprawidłowości, np. wadliwą klimatyzację. W takiej sytuacji musisz niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią, która najprawdopodobniej dostarczy Ci nowy samochód, który jest w pełni sprawny. 

Dlaczego warto wynająć auto?

Wynajem samochodu, zarówno długoterminowy, jak i krótkoterminowy ma szereg zalet, za które jest wysoko ceniony. Po pierwsze – nie musisz mieć auta na własność, żeby z niego korzystać. Dzięki możliwości wypożyczenia auta nie ponosisz kosztów zakupu pojazdu, nie płacisz także za OC i za naprawy wynikające ze zużycia samochodu. Nie planujesz również przeglądów, nie musisz też martwić się terminem ważności badania technicznego. 

Poza tym wynajem aut jest w dłuższej perspektywie opcją tańszą niż jazda taksówkami i szybszą niż korzystanie z komunikacji miejskiej. Jest usługą, którą wykorzystasz także podczas urlopu. Wakacyjny wynajem samochodu pozwoli Ci zobaczyć większą liczbę miejsc, na co dzień niedostępnych. Wynajem auta przez firmy to także wygodne rozwiązanie, które oszczędza wiele środków i czasu na kupno i obsługę własnej floty. Firmy mogą wypożyczyć samochód na przykład pracownikowi, którego wysyłają w delegację, zamiast kupować od razu samochód firmowy.

Ponadto nie musisz ustalać swoich działań z innymi podróżnikami ani dostosowywać się do rozkładu komunikacji miejskiej. Auto daje Ci w tym kontekście totalną niezależność. Taki rodzaj niezależności pozwala Ci przeżywać podróż zarówno tę bliską, jak i daleką po swojemu, bez strachu, że coś przegapisz lub grupa pociągnie Cię dalej. Mając własny transport, możesz zwiedzać w swoim tempie i wybierać atrakcje według własnej preferencji, a nie planu zorganizowanej wycieczki. 

Wynajęte auto przyda Ci się również w innych sytuacjach życiowych. Przeprowadzka? Podróż służbowa? A może po prostu wypad z rodziną za miasto? Każda z tych opcji jest dobrym powodem do wynajęcia samochodu. Możliwość znalezienia dobrej oferty w Internecie sprawia, że jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i wygodne, szczególnie gdy Ci się spieszy. W takiej sytuacji warto rozważyć wynajem samochodu na dni, ponieważ sam możesz określić, na jaki okres potrzebujesz pojazdu. 

Wynajem auta jest wygodną opcją zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Takie rozwiązanie ma szereg zalet, jakimi jest elastyczność i wygoda przemieszczania się, niezależność i brak opłat za naprawy wynikające ze zużycia samochodu. Warto jednak przed wynajmem zwrócić uwagę na umowę, a w szczególności na długość wynajmu, jego warunki oraz zapisy dotyczące ubezpieczenia mówi ekspert Inter Cars.  

Wynajem aut. Co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Przed wypożyczeniem auta z wypożyczalni warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które przy pierwszym podpisywaniu umowy są często bagatelizowane. Ich niedopatrzenie może jednak później pociągnąć za sobą dodatkowe koszty wynajmu.

Limit kilometrów

Przed zawarciem umowy wypożyczenia auta dokładnie przeanalizuj dokument w kontekście limitu kilometrów. Zdarza się niestety, że limit ten nie jest jasno i widocznie określony w dokumencie, choć się w nim znajduje. Dlatego trzeba jasno ustalić go na etapie podpisywania umowy, zwracając się do wypożyczalni bezpośrednio z pytaniem. Trzeba to zrobić, ponieważ po przekroczeniu limitu kilometrów doliczane są dodatkowe opłaty. 

Liczba kierowców

Istotnym elementem umowy wynajmu auta jest również zastrzeżenie odnoszące się do liczby osób kierujących autem. Niektóre firmy wymagają bowiem dodatkowej opłaty za kolejnych kierowców. Jeśli więc wypożyczalnia ma taki zapis w umowie i udowodni klientowi, że podczas kolizji kierował samochodem inny kierowca, oficjalny najemca będzie musiał pokryć wszystkie koszty naprawy samochodu. 

Staż kierowcy

Osoba, która chce wynająć auto z wypożyczalni, powinna mieć odpowiedni staż w kierowaniu autem. Wymóg ten wynika przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa. Kierowca mający dłużej prawo jazdy ma większe doświadczenie w prowadzeniu auta. Statystyki są bezlitosne – im mniejszy staż w kierowaniu autem ma kierowca, tym większe jest ryzyko spowodowania przez niego wypadku. Wypożyczalnie zabezpieczają się więc przed takimi sytuacjami. 

Stan auta

Kiedy odbierasz auto z wypożyczalni, koniecznie dokładnie je obejrzyj i w razie potrzeby zrób zdjęcia. Upewnij się także, czy auto nie ma jakichś rys i otarć, których nie ujęto w protokole. Każda niezgłoszona usterka będzie bowiem oznaczać dodatkowe opłaty dla Ciebie. Zwróć również uwagę na poziom paliwa w baku – najczęściej auto zatankowane jest do pełna. Przed zwróceniem samochodu koniecznie także je zatankuj. 

Wynajem aut. Co należy wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Ile kosztuje wypożyczenie auta?

Koszt wypożyczenia auta zależy od klasy oraz rodzaju auta czy długości najmu, a także od kosztów dodatkowych takich jak ubezpieczenia, kaucja czy inne koszty dodatkowe i ustalany jest indywidualnie z najemcą. Może więc być tak, że koszt wynajęcia auta zamknie się w kwocie 150 zł za dobę, a może być (i zazwyczaj jest) on znacznie wyższy. 

Wykorzystaj przydatne akcesoria

W wynajętym aucie również możesz korzystać z własnych akcesoriów. Zaopatrz się więc w bezprzewodowe słuchawki, uchwyt na telefon, wideorejestrator i ładowarkę samochodową, które z pewnością umilą Ci jazdę. Sprawdź jednak, czy są one wysokiej jakości. Najlepsze akcesoria znajdziesz w sklepie internetowym Inter Cars. Zapoznaj się z ofertą sklepu i koniecznie znajdź coś dla siebie. 

szukasz produktu który opisujemy?

Wypożyczalnia aut – podsumowanie

Usługa wypożyczenia auta jest bardzo wygodną opcją zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie praktyczne, jeśli potrzebujesz auta, a nie możesz pozwolić sobie na jego zakup lub nie chcesz mieć samochodu na własność. Koniecznie zwróć jednak uwagę na pewne aspekty przed podpisaniem umowy najmu. Użytkowanie wynajętego samochodu wymaga również dbania o niego. Warto więc, abyś zaopatrzył się w przydatne akcesoria, które możesz nabyć w sklepie Inter Cars. W razie potrzeby znajdziesz tam wszystko, czego będziesz potrzebować do wyposażenia samochodu.  

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Cena za wypożyczenie auta zależy od wielu czynników, takich jak klasa samochodu, ubezpieczenie czy dodatkowe opłaty. Jest to więc kwota zmienna, zależna także od rodzaju umowy. 

Przed podpisaniem umowy zwróć uwagę na długość jej trwania, limit wieku kierowcy, ubezpieczenia, limit możliwych do przejechania kilometrów oraz obowiązki wynikające z użytkowania auta. 

Auto może wynająć każdy kierowca, który ma aktualne prawo jazdy i staż za kierownicą powyżej roku. Część wypożyczalni zastrzega sobie jednak, aby kierowca miał więcej niż 21 lat. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!