Kleber Quadraxer 3 to lubiana przez użytkowników i wysoko oceniana w niezależnych testach opona całoroczna. Czy propozycja francuskiej marki powinna zainteresować polskich kierowców? Czym opony wielosezonowe Kleber wyróżniają się na tle konkurencji? Pytań, i oczywiście odpowiedzi, jest znacznie więcej. O wsparcie poprosiliśmy Marcina – znawcę opon, youtubera oraz kierowcę rajdowego i wyścigowego. 

Opony całoroczne w ostatnich latach zyskują na popularności. W roku 2023 stanowiły przeszło piątą część ogólnego rynku opon osobowych w naszym kraju. Ponad 20% to znakomity wynik, który nie byłby możliwy bez coraz wyższej jakości ogumienia wielosezonowego. Obecnie nie tylko marki premium mają interesujące propozycje. Zaliczany do segmentu medium (klasy średniej) Kleber zaskakuje na wielu polach. Chcesz więcej dowiedzieć się o prawdziwym bestsellerze nie tylko na krajowym rynku – przeczytaj artykuł do końca i obejrzyj film Marcina.

Z artykułu dowiesz się:

Opony całoroczne – decyzja podyktowana wygodą i rozsądkiem

Jak wiadomo, opony wielosezonowe stanową swoisty kompromis pomiędzy ogumieniem zimowym a letnim. Co ciekawe, kompromis może wydawać się nie najwłaściwszym słowem, bo zbyt kojarzy się z przeciętnością czy bylejakością. Ale jak pokazują doświadczenia współczesnych kierowców oraz wyniki niezależnych testów, w ostatnich latach dobre opony całoroczne, takie jak Kleber Quadraxer 3, pod wieloma względami nie ustępują ogumieniu sezonowemu. Owszem, w skrajnych sytuacjach (np. podczas jazdy po śniegu lub podczas szybkiej jazdy w gorące dni po krętych drogach) opony zimowe czy opony letnie zyskują przewagę. Przewagę zrozumiałą, wynikającą ze specyfiki kształtu bieżnika i doboru mieszanki gumowej.

Nieco historii najnowszej

Jeszcze pod koniec XX w. wiele aut na polskich drogach wyposażone były w opony Stomil Dębica D-124 – były to opony letnie z charakterystycznymi rowkami promieniowe oraz obwodowi, symetryczną rzeźbą bieżnika, promieniowo-poprzeczne ułożonymi lamelek oraz pokaźnymi klocki rzeźby bieżnika. Wytwarzane przy współpracy z firmą Uniroyal opony D-124 traktowane były przez właścicieli Fiatów 126p, FSO 1500 czy Polonezów też jako ogumienie zimowe, właściwie całoroczne. Ale czasy się zmieniały! Na polskich drogach pojawiało się coraz więcej aut sprowadzanych z Zachodu, które miały opony sezonowe. Owszem, w tamtym czasie były na rynku opony całoroczne, ale nie cieszyły się dobrą opinią. Wraz ze wspomnianymi autami zachodnimi zmieniła się szeroko rozumiana kultura motoryzacyjna: większa dbałość o serwis czy świadomość dopasowania opon do pory roku. To w latach 90. w Polsce zaczęto coraz większą wagę przykładać do sezonowej zmiany opon. I tak zostało do dziś. Ale dziś jest alternatywa, pełnowartościowa, czyli opony całoroczne. 

Przeczytaj też: Opony sezonowe czy całoroczne?

Opony wielosezonowe Kleber Quadraxer 3: na więcej niż cztery pory roku

Zmiany klimatyczne sprawiły, że dziś nie ma ścisłego podziału na cztery pory roku. Do tego zimy nie są tak srogie i długie, jak miało to miejsce 3 dekady temu. I właśnie w tę specyfikę idealnie wpisują się opony całoroczne Kleber Quadraxer 3. Poranki z temperaturą oscylującą w okolicach 0 i słoneczne popołudnia, kiedy w słońcu temperatura znacznie przekracza 20 st. C. – w teorii kierowca, aby móc mieć opony idealnie dopasowane do warunków, musiałby przed południem zmieniać opony na letnie i wieczorem na zimowe. I tak przez kilkanaście kwietniowych, majowych, październikowych czy listopadowych tygodni. Brzmi absurdalnie! 

Opony całoroczne, takie jak Kleber Quadraxer 3, doskonale wpisują się w specyfikę zmian klimatycznych. To idealna opcja na pory przejściowe i co najmniej dobra na zimę i lato. Stąd, poza zauważalnym postępem technologicznym, coraz większe zainteresowanie tym rodzajem ogumienia. 

Opony Kleber w teście Tyre Reviews

Niezależne testy opon to cenna wskazówka dla osób, które planują zakup nowego kompletu. W Polsce najczęściej przywoływane są testy niemieckiego automobilklubu ADAC oraz motoryzacyjnych czasopism. Oczywiście są też inne instytucje, które wyspecjalizowały się w testowaniu i porównywaniu ogumienia. Jedną z najbardziej cenionych w Europie jest brytyjskie Tyre Reviews (stamtąd też pochodzi grafika nad akapitem). Na stronie internetowej można znaleźć przeszło 400 testów, podczas których sprawdzono ponad 3000 bieżników. Warto więc pokazać, jak opony całoroczne Kleber Quadraxer 3 zostały ocenione w 2023 (rozmiar 195/65 R15). 

Co urzekło specjalistów z Tyre Reviews:

  • doskonały poziom komfortu;
  • bardzo dobre hamowanie na suchej nawierzchni;
  • dobra odporność na aquaplanning;
  • bardzo dobre zachowanie na śniegu;

Gdzie opony Kleber Quadraxer 3 osiągnęły przeciętne noty:

  • opór toczenia;
  • prowadzenie na mokrej nawierzchni.

W ogólnym zestawieniu całoroczne opony Kleber Quadraxer 3 zajęły miejsce tuż za podium. Podsumowano je jako Highly Recoomended, co można tłumaczyć jako wysoce polecane. W podsumowaniu napisano, że w nieznacznie ustępują zwycięzcy (Michelin CrossClimate 2), za wyjątkiem oporów toczenia. I tu warto przypomnieć lub poinformować, że bieżnik opon Quadraxer 3 jest mocno inspirowany znanym z CrossClimate+, czyli poprzedniczki CrossClimate 2. Mając świadomość, że Kleber to firma związana kapitałowo i technologicznie z Michelin, podobieństwa nie powinny zaskakiwać. Tak jak i wysokie noty. 

Co wyróżnia opony Kleber Quadraxer 3?

Francuska motoryzacja od lat kojarzy się z niepowtarzalną stylizacją, z ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz z komfortem. Także w branży oponiarskiej i Michelin, i Kleber znane są jako producenci zrównoważonych opon o komfortowej charakterystyce. Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim miękkie ścianki boczne i niski poziom emitowanego hałasu.

Opony wielosezonowe Kleber Quadraxer 3 szczególnie polecane są aut poruszających się w umiarkowanym klimacie. Na uwagę zasługuje wzór bieżnika, który łączy cechy typowe dla zimówek z cechami letnich. Co ciekawe, można dostrzec więcej rozwiązań znanych z opon zimowych. Pierwszymi są rzeźba kierunkowa w kształcie litery V o mocno zaznaczonych krawędziach oraz duże natężenie nacięć poprzecznych. Za zachowanie na mokrej drodze odpowiadają samoblokujące się lamele oraz wyraźnie zaznaczone rowki obwodowe. Są też sztywne strefy na bokach, które pozytywnie wpływają na przyczepność na suchym i rozgrzanym asfalcie. Ostatnią istotną cechą są gładkie ścianki boczne, które ograniczają hałas generowany podczas jazdy.

Jeśli nie Kleber, to co?

Opony całoroczne Kleber to opcja godna uwagi, ale może się okazać, że należysz do grona nieprzekonanych. Że zastanawiasz się nad alternatywą. Nad oponami całorocznymi konkurencji. Doskonale to rozumiemy, stąd zachęcamy do obejrzenia całego filmu wspominanego na początku Marcina, w którym przedstawił 10 rywali, wspominając o charakterystyce każdej z opon. 

Klasę ekonomiczny reprezentują:

Segment medium, poza Kleberem, to:

Segment premium:


Podsumowanie

Opony całoroczne, takie jak Kleber Quadraxer 3, będą zyskiwać na popularności. Owszem, nie wyprą całkiem z rynku ogumienia letniego czy zimowego, ale ich udział w sprzedażowych statystykach z obecnych 20-22 proc. będzie się zwiększać. O ile dokładnie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Zadecyduje rynek, czyli miks potrzeb konsulentów i propozycji producentów. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Opony całoroczne Kleber Quadraxer 3, które sprzedawane są na polskim rynku, pochodzą z olsztyńskiej fabryki koncertu Michelin. Powstają więc w tym samym miejscu, co opony Michelin, BFGoodrich i Kormoran.

Całoroczne opony Kleber Quadraxer 3 wytwarzane są w 1o7 rozmiarach. Dostępne są na felgi od 15 do 20 cali.

Opony całoroczne rekomendowane są dla kierowców, którzy przez cały rok poruszają się w umiarkowanych warunkach pogodowych. Umiarkowanych, czyli nie muszą mierzyć się ze śnieżycami, stromymi oblodzonymi podjazdami czy ekstremalnie wysokimi temperaturami.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!