Lotos – tradycja i nowoczesność 

Rafineria Lotos powstała w latach 70. jako Rafineria Gdańska i wówczas była jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w regionie. Firma przetrwała kryzysowe lata 80. i 90., aby od 1998 roku zacząć ponowną ekspansję na rynek krajowy i europejski. W 2020 roku Grupa Kapitałowa LOTOS miała 33,2% udziału w krajowym rynku paliw ogółemoraz 522 stacje rozlokowane w całym kraju.W 2022 roku Lotos przeprowadził fuzję z grupą Orlen, co spowodowało, że spółka Orlen-Lotos stała się jedną z największych firm rafineryjnych w Europie Wschodniej i Centralnej. 

Głównym produktem Lotosu były paliwa. Firma wytwarzała jednak także inne produkty rafinacji ropy naftowej, w tym silnikowe oleje mineralne. Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa pojawiły się w ofercie także nowoczesne syntetyczne oleje silnikowe. Doświadczone zespoły badawcze dbają o to, aby wszystkie produkty marki Lotos spełniały wyśrubowane normy i wysokie wymagania klientów. 

Dzięki połączeniu dwóch największych firm rafineryjnych w Polsce produkty Lotos stały się jeszcze lepsze za sprawą współpracy zespołów badawczych i wymiany know-how. Pozwoliło to też na dalsze unowocześnienie zakładu. Tym samym Lotos podtrzymuje tradycję zapoczątkowaną w latach 70., gdy szczycił się nowoczesnością porównywalną do rafinerii zachodnioeuropejskich i amerykańskich. 

Oleje silnikowe Lotos – produkty do każdego pojazdu 

Gama olejów silnikowych Lotos zawiera produkty przeznaczone do różnorodnych pojazdów. Najpopularniejsze produkty marki Lotos to oleje do silników samochodów osobowych, dostawczych i SUV. Do pojazdów z silnikami o starszej konstrukcji przeznaczone są oleje mineralne, takie jak Turdus 15W40 o wysokiej lepkości, które poprawiają szczelność podzespołów i usprawniają pracę mocniej zużytych jednostek napędowych. Warto podkreślić, iż Turdus 15W40 był swego czasu najpopularniejszym olejem do aut i ciągników rolnych w kraju. 

Nowoczesne konstrukcje, w których spasowanie elementów ruchomych jest niezwykle ciasne, wymagają z kolei olei bardzo „rzadkich”, czyli o małej lepkości. Wymagania te spełniają oleje syntetyczne Quazar i Quazar Dynamic o parametrach od 0W20 do 10W40. Do mocniej zużytych silników nowoczesnej konstrukcji zaleca się z kolei oleje półsyntetyczne. 

Produkty od Lotos obejmują także oleje o przeznaczeniu specjalnym – do pojazdów o specyficznej konstrukcji lub sposobie użytkowania. Do samochodów z filtrem cząstek stałych pierwszej generacji Lotos opracował olej Aurum C3 5W40. Do silników wysokoprężnych o większym obciążeniu, charakterystycznym dla aut firmowych, przeznaczona jest seria Diesel Fleet. Do motocykli i samochodów o pojemności skokowej poniżej 1.0 dopasowane są oleje Moto Power. Natomiast do pojazdów dwusuwowych olej mieszankowy Mixol. 

Drugą grupą, którą obejmują produkty Lotos, są oleje silnikowe do samochodów ciężarowych i autobusów. Są one specjalnie dostosowane do silników wysokoprężnych dużej pojemności. Podobnie jak w przypadku olejów do pojazdów osobowych, oleje do starszych konstrukcji są substancjami o lepkości 15W40. Jednostki napędowe najnowszych ciężarówek powinno zalewać się olejem syntetycznym 5W30. Oleje ciężarowe Lotos, sprzedawane są pod nazwą Turdus i Ibis (oleje mineralne) i Turdus Powertec (oleje syntetyczne). 

Oleje silnikowe Lotos, przeznaczone są także do maszyn roboczych i narzędzi spalinowych. 

Produkty marki Lotos – wybierz polskiego producenta 

Kupując produkty odLotos, masz pewność, że otrzymujesz produkt najlepszej jakości. Potwierdzają to liczne certyfikaty normatywne, które pozwalają na sprzedaż olejów silnikowych niemal na całym świecie. 

Dodatki uszlachetniające i poprawiające parametry oleju są dostosowane dokładnie do klimatu, jaki panuje w Polsce. Dzięki temu będzie on poprawnie spełniać swoją funkcję w silniku bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz i warunki na drodze. 

Wybierając oleje polskiego producenta, wspierasz także gospodarkę i poprawiasz sytuację ekonomiczną kraju. Grupa Orlen-Lotos to także jedna z niewielu polskich marek o tak dużej sile ekspansji na rynki zagraniczne.