LUK

Sprzęgła i łożyska hydrauliczne Luk

LuK – sprzęgła od największego dostawcy części 

Firma LuK, a dokładniej Lamellen und Kupplungsbau,powstała w 1965 roku w Niemczech i od początku zajmowała się produkcją komponentów sprzęgieł do samochodów. Pierwszymi produktami były tarcze sprzęgła do VW Garbusa, najpopularniejszego wówczas samochodu w Niemczech. W latach 70. firma LuK otworzyła filie w Meksyku i Brazylii, by dostarczać części do Garbusów i pochodnych pojazdów tamtejszym fabrykom Volkswagena. 

Produkty marki LuK zaczęły też trafiać do innych wytwórców samochodów. W latach 80. firma stała się jednymi z przodujących producentów sprzęgieł na światowym rynku. Od 2000 roku LuK należy do Schaeffler Group, największego na świecie dostawcy części pierwszego montażu oraz jednego z największych producentów elementów zamiennych.  

Produkty LuK zawsze odznaczały się też innowacyjnością. W roku 1985 firma zaprezentowała sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym, przeznaczone do samochodów BMW. Obecnie sprzęgła LuK trafiają fabrycznie do samochodów koncernu VAG, BMW i Mercedes Benz, a także do pojazdów marki Porsche.  

Producent wytwarza części zamienne do większości marek europejskich, amerykańskich, japońskich i koreańskich. Czyni to z marki LuK jednego z największych i najlepiej rozpoznawalnych producentów sprzęgieł samochodowych na świecie. 

Produkty od LuK – rekomendacja mechaników 

Produkty marki LuK są niezwykle cenione przez osoby zawodowo zajmujące się naprawą samochodów. Mechanicy zarówno kupując sprzęgło do swoich prywatnych pojazdów, jak i polecając wybór swoim klientom, najczęściej wskazują właśnie na części z logo LuK

Produkty LuK doceniane są za świetną jakość wykonania, która gwarantuje niezawodność. Warto bowiem pamiętać, że źle wykonany docisk sprzęgła może powodować, że tarcza nie będzie odpowiednio przyciskana do koła zamachowego, co wywoła spadek sprawności układu, powiększone zużycie paliwa i szybką eksploatację elementów ciernych. Natomiast tarcza ze źle dobranych materiałów może ścierać się zbyt szybko lub się ślizgać. Tych problemów z pewnością unikniesz, wybierając produkty od LuK.  

Sprzęgła LuK spełniają wymagania stawiane częściom oryginalnym. Zapewniają więc idealne przenoszenie momentu obrotowego z silnika do skrzyni biegów przez cały okres użytkowania. Tarcza sprzęgła jest elementem, który ze względu na tarcie ulega naturalnemu zużyciu. Wybierając wysokiej jakości zestaw sprzęgieł, możesz oszczędzić przy kolejnych wymianach, ponieważ docisk będzie ciągle w dobrym stanie. Wymiana tarczy sprzęgła i łożyska oporowego jest zazwyczaj kilkaset złotych tańsza od wymiany kompletnego zestawu.  

Luk – produkty do układu napędowego 

Oprócz kompletnych zestawów sprzęgieł, produkty marki LuK to także inne elementy przeniesienia napędu. W ofercie firmy znajdziesz dwumasowe koła zamachowe, łożyska i tuleje oraz zestawy śrub montażowych. Oprócz tego LuK proponuje elementy sterowania sprzęgłem, takie jak: pompy, siłowniki czy przewody hydrauliczne.  

Szeroki asortyment pozwala na naprawę układu sprzęgła i przeniesienia napędu niemal wyłącznie z użyciem części marki LuK. Produkty te, podobnie jak w przypadku samych sprzęgieł, są gwarancją niezawodności i poprawnej pracy, nawet przy dużych obciążeniach. Awarie sterowania sprzęgła zdarzają się dość często i mogą być bardzo uciążliwe. Powodują unieruchomienie samochodu lub brak możliwości poprawnej zmiany biegów.  

Jeśli kupujesz komponenty układu sprzęgła, szczególnie w przypadku sprzęgieł sterowanych hydraulicznie, zwróć uwagę na wysoką jakość gwarantowaną np. przez produkty LuK. Warto także zaznaczyć, że mimo renomy i jakości, sprzęgła tej niemieckiej firmy nie są produktami z najwyższej półki cenowej. Usytuować je można w segmencie cen medium.  

Ponad pół wieku doświadczenia w produkcji sprzęgieł samochodowych, wsparcie największego koncernu na rynku części motoryzacyjnych oraz nastawienie marki na zaspokajanie najbardziej wymagających klientów. W LuK to te cechy łączą się razem i przyczyniają do tworzenia sprzęgieł i elementów układu napędowego. 

Kraj pochodzenia / siedziby: PL
Rok założenia firmy: 1965
Strona www (polska): https://aftermarket.schaeffler.pl/pl/luk-repset
Strona www (świat): https://aftermarket.schaeffler.com/en/transmission-luk