W świecie motoryzacji oznaczenia na felgach i oponach stanowią swoisty kod, który dla wielu kierowców pozostaje tajemnicą. Podobnie jak w przypadku enigmatycznych łamigłówek, interpretacja tego ukrytego języka może wydawać się nieco zawiła, ale warto zgłębić jego tajniki. Dlaczego? Ponieważ oznaczenia te kryją w sobie klucz do wyboru odpowiednich kół dla Twojego pojazdów, które nie tylko poprawią ich wygląd, ale także wpłyną na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Podobnie jak opony, również felgi mają swoje oznaczenia. To właśnie na felgach znajdziesz informacje o średnicy, szerokości, ET (offset) oraz rozstawie śrub, które są niezbędne, aby dobrać odpowiednie koła do pojazdu. Dowiedz się, jak interpretować informacje zapisane na bokach opon i na felgach, aby dokonać najlepszego wyboru dla Twojego auta!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Najważniejsze parametry felgi, które musisz znać

Gdy planujesz wymianę lub zakup nowych felg do Twojego pojazdu, kluczową rolę odgrywa znajomość najważniejszych parametrów, które pozwolą Ci dokonać właściwego wyboru. Rozmiar oraz liczba i rozstaw śrub montażowych oraz współczynnik odsadzenia (ET) – to właśnie te kluczowe dane, które pozwolą Ci cieszyć się bezpieczeństwem, estetyką i optymalnymi właściwościami jezdnymi. Występują one wraz z innymi oznaczeniami i tworzą ciąg, którego przykładowy zapis może wyglądać tak: 7Jx15H2, ET 30, CH 68. Co oznaczają poszczególne litery i cyfry? To odpowiednio:

  • 7 – szerokość podawana w calach,
  • J – profil kołnierza felgi,
  • 15 – średnica felgi podawana w calach,
  • H2 – profil przekroju felgi,
  • ET 30 – odsadzenie podawane w milimetrach.

Poniżej wyjaśniamy, jak interpretować poszczególne wartości.

Opis felgi

Rozmiar felgi (7Jx15H2, ET 30, CH 68)

Rozmiar felgi zapisany jest jako „szerokość felgi x średnica“. Wartości te podane są w calach. Przykładowa felga ma więc szerokość 7 cali i średnicę 15 cali. Wielkość felg homologowaną do Twojego auta znajdziesz w instrukcji obsługi.

Liczba i rozstaw śrub montażowych (5×110)

Ten parametr zazwyczaj zapisany jest w innym miejscu niż rozmiar felgi. Określa on standard montażu felgi, a także wymagania piasty koła co do liczby i rozstawu śrub mocujących. Wyrażony jest jako „ilość otworów montażowych x średnica okręgu“, na którym są one opisane. Przykładowe 5×110 oznacza więc, że felga wyposażona jest w pięć otworów montażowych (montowana jest na 5 śrubach) rozmieszczonych na okręgu o średnicy 110 mm.

Typ profilu przekroju felgi (7Jx15H2, ET 30, CH 68)

Ostatni symbol w ciągu opisującym rozmiar felgi informuje o profilu jej przekroju poprzecznego, czyli ukształtowaniu powierzchni, która zostanie zakryta przez oponę. Profil przekroju felgi ma wpływ na jej sztywność i określa ukształtowanie tzw. garbów na jej powierzchni. Na rynku dostępnych jest kilka ustandaryzowanych profili. Na przykład felgi o przekroju EH2+ mają poszerzone „garby“, które wydatniej zapobiegają zsuwaniu się opony z felgi. Obręcze o oznaczeniu EH2+ są wymagane lub zalecane do wszystkich opon typu run flat.

Profil kołnierza (7Jx15H2, ET 30, CH 68)

Profil kołnierza oznaczony jest literą występującą zaraz po szerokości felgi. Odnosi się on do kształtu, w którym stopka opony przylega do felgi. Wyróżnia się 15 podstawowych typów kołnierzy, które zestawiliśmy w tabeli poniżej.

AMotocykle, motorowery, rowery, skutery, ciężarówki, półciężarówki, wózki widłowe
BStarsze modele samochodów osobowych. Ich szerokość nie przekracza 6 cali. Niedozwolone jest użytkowanie ich z oponami przeznaczonymi na felgi o kołnierzu J.
DMotocykle, motorowery, rowery, skutery, ciężarówki, półciężarówki, wózki widłowe
ECiężarówki, półciężarówki, felgi o profilu przekroju semi-drop na przednią oś traktorów rolniczych
FCiężarówki, półciężarówki, felgi o przekroju semi-drop do wózków widłowych
GFelgi o przekroju semi-drop do ciężarówek, półciężarówki
HFelgi o przekroju semi-drop do ciężarówek, półciężarówki
JSamochody osobowe
JJSamochody terenowe
KStarsze modele samochodów osobowych
PStarsze modele samochodów osobowych
SFelgi o przekroju flatbase do pojazdów użytkowych/dostawczych
TFelgi o przekroju flatbase do pojazdów użytkowych/dostawczych
VFelgi o przekroju flatbase do pojazdów użytkowych/dostawczych
WTraktory rolnicze, najczęściej tylna oś

Średnica otworu centralnego (7Jx15H2, ET 30, CH 68)

To właśnie otwór centralny, a nie śruby, przenosi siły i drgania z koła na piastę. Średnica otworu centralnego wyrażona jest w milimetrach i zapisana na feldze przy symbolu CH. Oznaczenie CH 68 mówi o tym, że średnica otworu centralnego felgi wynosi 68 mm. Przy doborze felg należy pamiętać, aby średnica tzw. czopa piasty w samochodzie nie była większa od średnicy otworu centralnego felgi. Może natomiast być mniejsza. Taką różnicę, głównie w przypadku felg aluminiowych, niweluje się stosując specjalne pierścienie centrujące.

Felga na kole

Odsadzenie felgi (ET 30)

Współczynnik odsadzenia felgi (popularnie zwany offsetem), oznaczony jako ET, to jeden z podstawowych parametrów montażowych felgi. Służy on do określenia odległości między płaszczyzną montażu felgi do piasty a poziomą osią symetrii felgi. Ta pozornie skomplikowana interpretacja, w praktyce informuje jak głęboko felga „wchodzi“ w nadkole samochodu. ET może mieć wartość ujemną, wówczas felgi „wychodzą“ bardziej na zewnątrz samochodu. Dodatnie ET zmniejsza rozstaw kół – felgi są bardziej schowane w nadkolu. Przykładowe ET 30 informuje Cię, że felga będzie osadzona w nadkolu głębiej o 30 mm względem położenia centralnego. Warto zaznaczyć, że felgi stalowe produkowane są dla konkretnego modelu bądź modeli samochodów i mają ściśle określone parametry montażowe. Średnica otworu centralnego w przypadku felg stalowych oraz wartość ET powinny być zawsze identyczne jak te homologowane przez producenta. W przypadku felg aluminiowych istnieje pewna tolerancja co do tych wartości. Przy tej samej liczbie i rozstawie śrub montażowych felga może pasować do samochodów kilku marek, z tego też względu przy obręczach ze stopów lekkich producenci określają nie konkretną wartość, a pewien zakres homologowanych ET felgi.

Zaświadczenia, certyfikaty, homologacje felg

Felgi pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również mają fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności pojazdu. Dlatego też, przed wypuszczeniem felg na rynek, producenci poddają je rygorystycznym testom i badaniom, aby upewnić się, że spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa oraz jakości.

Zaświadczenia i certyfikaty są dokumentami potwierdzającymi, że felgi zostały poddane przepisowym testom, w wyniku których uzyskały pozytywne oceny i zgodność z obowiązującymi standardami. Są to międzynarodowe i krajowe atesty, które świadczą o tym, że dana felga jest bezpieczna dla użytkowania i spełnia wymogi stawiane przez branżę motoryzacyjną. Homologacja z kolei oznacza, że dana felga została zaakceptowana przez organy regulacyjne jako zgodna z lokalnymi przepisami i normami bezpieczeństwa, co umożliwia jej legalne użycie na drogach danego kraju.

Najpopularniejsze oznaczenia i certyfikaty to:

  • TÜV (Technischer Überwachungsverein) – niemiecka organizacja certyfikacyjna, która testuje i ocenia produkty pod kątem bezpieczeństwa i jakości, w tym felgi samochodowe. Oznaczenie TÜV potwierdza bezpieczeństwo produktu.
  • ABE (Allgemeine Betriebserlaubnis) – Ogólna Krajowa Karta Homologacji używana w Niemczech, potwierdzająca legalność i zgodność z przepisami drogowymi określonych części samochodowych, takich jak felgi.
  • ECE (Economic Commission for Europe) – międzynarodowe zatwierdzenie, wydawane przez Komisję Gospodarczą dla Europy, potwierdzające zgodność produktów, w tym felg, z przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej i innych państwach sygnatariuszach regulacji ECE.
Rozstaw śrub - felga

Dobierz felgi z Inter Cars!

Teraz już wiesz, jak odczytać wszystkie oznaczenia na felgach! Nowe możesz kupić z pomocą wyszukiwarki w sklepie Inter Cars, gdzie wystarczy wpisać rozmiar felgi: średnicę, szerokość, rozstaw otworów, odsadzenie ET. Jeśli jednak nie wiesz, jakie felgi będą odpowiednie dla Twojego auta – skorzystaj z wyszukania felg po modelu samochodu.

Oznaczenia felg – podsumowanie

Pamiętaj, że przy doborze felgi aluminiowej bądź stalowej do samochodu, powinieneś zawsze kierować się parametrami zalecanymi przez producenta samochodu. W dopasowaniu felg poza narzędziem wyszukiwania pomogą również eksperci Inter Cars, z którymi możesz skontaktować się za pośrednictwem chatu lub infolinii. Tobie pozostaje skupienie się na najprzyjemniejszej czynności, czyli wyborze odpowiedniego wzoru, który nada charakteru Twojemu autu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Offset i ET felgi oznaczają to samo. Różnice w nazwie są kwestią związaną z językiem. Offset pochodzi z angielskiego, natomiast ET z niemieckiego (to skrót od Einpress Tiefe). Oba terminy można tłumaczyć jako właściwe osadzenie [felgi].

  • Na każdej z felg znajduje się ciąg liter i cyfr, który oznacza: szerokość, profil kołnierza felgi, średnicę felgi, profil przekroju felgi, odsadzenie.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!