Szukaj opon do auta

Jak znaleźć dane w dowodzie rejestracyjnym?

Szukaj opon wg rozmiaru lub producenta

Szukaj opon wg rozmiaru lub producenta

więcej opcji wyszukiwania

Polecane opony
Kryteria plasowaniaOpony letnie - gorący temat
Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Dni, tygodnie, miesiące, pory roku... cykliczność. Podobny schemat dostrzegasz każdej wiosny, kiedy zimowe kurtki i płaszcze znikają w zakamarkach szafy. Zastanawiasz się, jaki związek mają z tym opony letnie? Ogromny, bo wiosną temperatura wzrasta na tyle, że opony zimowe tracą swoje największe atuty. Zatem to właściwy moment aby zmienić ogumienie. Letnie opony wpisują się idealnie do kalendarza świadomego kierowcy. Takiego jak Ty!
Nowe opony letnie,
czyli bezpieczeństwo priorytetemPodział na opony sezonowe nie jest kwestią przypadku

To konieczność związana z szeroko pojętym rozwojem branży motoryzacyjnej, w tym z naciskiem na bezpieczeństwo. Bieżnik opon zimowych powstał z myślą o specyficznych warunkach. To, co świetnie zdaje egzamin ma śniegu, lodzie czy pośniegowym błocie, nie zapewni odpowiedniej kontroli ani na suchym, ani na mokrym asfalcie. Szczególnie przy wyższych temperaturach. Nowe opony letnie to krótsza droga hamowania (o kilkanaście procent względem zimowej) na suchym i mokrym. To też lepsza precyzja w zakrętach i odpowiedni margines bezpieczeństwa na prostej. Skąd te różnice? Poza składem gumowej mieszanki i rzeźbą bieżnika znaczenie ma sztywność. Znacznie większa w nowych oponach letnich.

Komfort akustyczny
Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Hałas emitowany przez opony zagłusza niemal wszystko. Zagłusza przyjemność z jazdy. Neutralizacja szumu opon poprzez głośniejszą muzykę? Znamy lepszy sposób! To znacznie cichsze od zimowych opony letnie. Jeśli więc priorytetem dla Ciebie jest komfort akustyczny, zwróć uwagę na ten parametr – stosowne informacje znajdziesz na etykiecie. Na poziom hałasu emitowanego przez ogumienie mają wpływ: skład mieszanki, rozmiar, rzeźba i kierunek bieżnika oraz ciśnienie. Pewnie wiesz, że natężenie nieprzyjemnych dźwięków wzrasta wraz z prędkością. Pamiętaj, że skala głośności mierzona w decybelach (dB) jest logarytmiczna.

Mówiąc prościej – każde 3 dB więcej emitowane przez opony odczuwasz jako dwukrotnie większy hałas.
Niskie opory toczenia

Wysokie ceny paliw skłaniają do szukania sposobów ograniczających wydatki przy dystrybutorze.

W dłuższej perspektywie możesz sporo zaoszczędzić, kupując nowe opony letnie z niskim współczynnikiem oporów toczenia. Co ważne, czołowi producenci – tacy jak: Michelin, Bridgestone, Goodyear czy Continental – mają szeroką gamę opon letnich, które nie dość, że są energooszczędne, to jeszcze gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa niezależnie od warunków. W naszym sklepie znajdziesz też godne uwagi energooszczędne opony segmentu medium (klasy średniej), które są bezpieczne, ciche i wytrzymałe. Opony letnie – Kleber, Hankook, Nexen, Uniroyal czy Kumho – jeśli Cię w jakikolwiek sposób zaskoczą, to tylko pozytywnie. A może zastanawiasz się, czy kupisz u nas energooszczędnie opony budżetowe… Jasne! Do wyboru są choćby takie marki, jak: Dębica, Kormoran, Apollo, Barum czy Sava. Decyzję co do producenta i modelu zostawiamy Tobie.

Przypominamy tylko, że zawsze możesz zamówić opony z montażem.Kiedy zmienić opony na letnie?


Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Są dwie składowe, które pokazują, kiedy zmieniać opony zimowe na letnie. Pierwszą jest kalendarz – wiosna to dobry czas, żeby zamówić nowe opony letnie i zarezerwować termin u wulkanizatora. Polecamy współpracujące z nami warsztaty – najwygodniejszą opcją jest zakup opon w Inter Cars z odbiorem i montażem w serwisie. Termometr także możesz potraktować jako wskazówkę, pokazującą właściwy moment na zmianę opon. Kiedy średnia dobowa dochodzi do 7 st. C, to najwyższy czas pożegnać opony zimowe. Zastosowana w nich mieszanka nie dość, że gorzej sprawdza się w wyższych temperaturach, to jeszcze guma zużywa się w tempie niemal ekspresowym.
Nawet najlepsze opony letnie ścierają się. Banał, ale wart przypomnienia, bo przecież chodzi o Twoje bezpieczeństwo. W teorii dolny próg głębokości bieżnika to 1,6 mm. Praktyka wygląda inaczej. Wspomniane 1,6 mm to prawie slick. Niemal łysa opona będzie nieźle trzymać się na suchym asfalcie, ale wystarczą niewielkie opady, by jazda stała się udręką. Dlatego zalecamy większą dozę rozsądku. Traktuj jako granicę 3-4 mm. Jak podejrzewasz, że bieżnik zbliżył się do tej wartości, czym prędzej sprawdź i zamów nowe opony letnie.
Z montażem – tak będzie najwygodniej!


Guma z upływem lat parcieje, pojawiają się niewidoczne gołym okiem pęknięcia… Szkodzą zarówno promienie UV, jak i wahania temperatury oraz zawarty w powietrzu i w oponie tlen. Jeśli rocznie pokonujesz po kilka tysięcy kilometrów, to po maksymalnie 7-8 latach wymień opony na nowe, nawet gdy bieżnik ma 4-5 mm. To dla Twojego bezpieczeństwa i także dla komfortu. Współczesne modele są bardziej zaawansowane technologicznie od starszych. Zamawiając nowe opony z montażem, zyskujesz zatem podwójnie.

Jeszcze ciekawostka – wg obowiązującego prawa można sprzedawać jako nowe, opony mające do 3 lat. Zakup takich, 2- czy 3-letnich, to interesująca opcja. Polecana tym, którzy dużo jeżdżą i nie chcą ponosić zbędnego ryzyka, jakim jest montaż ogumienia używanego.

Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Gdzie znaleźć i jak rozszyfrować datę produkcji opony?

To proste. Wystarczy zerknąć na składający się z czterech cyfr kod DOT. Znajdziesz go z boku. Dwie pierwsze oznaczają tydzień produkcji, kolejne rok. I tak 0720 wskazuje, że daną oponę wyprodukowano w 7. tygodniu 2020 roku, czyli w połowie lutego. Na infografice pokazujemy miejsce, gdzie znajdziesz kod DOT.
OPONY LETNIE W INTER CARS
– ogromny wybór, świetne ceny


Nowe opony letnie posłużą Ci przez kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Zatem wybór nie może być obarczony ryzykiem czy przypadkiem. Wiesz już, gdzie znajdziesz szeroki wybór ogumienia letniego w dobrych cenach. Zapewne masz koncepcję, co zamówić i może nawet masz swoich faworytów.

Zanim złożysz zamówienie w Inter Cars, zerknij jeszcze na kilka podsumowujących wskazówek:

Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Rozmiar opon

(najczęściej do jednego modelu samochodu producenci dopuszczają kilka; pamiętaj jeszcze, żeby ogumienie pasowało do obręczy)

Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Indeks prędkości

(możesz wybrać wyższy od zalecanego, nigdy niższy)

Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Indeks nośności

(wskazówki takie same jak przy indeksie prędkości; możesz wybrać opony z wyższą wartością, ale licz się z podwyższonym hałasem i większą sztywnością)

Kiedy wymienić opony letnie na nowe?
Rodzaj bieżnika

(symetryczny, asymetryczny, kierunkowy).

Podpowiedzią przy wyborze opon mogą być testy przeprowadzane przez prasę motoryzacyjną czy organizacje branżowe. Są jeszcze unijne etykiety, wskazujące na opór toczenia (efektywność paliwową), poziom emitowanego hałasu i hamowanie na mokrej nawierzchni. My polecamy też kanał motoryzacyjny Motolab na YT, który zajmuje się szeroko pojętą tematyką oponiarską. Sporo cennych informacji znajdziesz również na naszym blogu. Poniżej kilka z wielu interesujących propozycji.