Obecnie nie obowiązują żadne normy które pozwoliłyby oddzielić prawdziwy alkomat od urządzeń będących testerami tylko z nazwy. Jak więc wybrać alkomat? Oto kilka istotnych porad.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że stężenie alkoholu w organizmie jest dynamiczne i zmienia się w czasie. Rzadko kiedy wystarczy nam więc jeden pomiar alkoholu. Przeważnie tych pomiarów należy wykonać dwa lub trzy. Dlatego rozważając kryterium kosztowe należy wziąć pod uwagę, że jedno badanie może „kosztować” nawet trzy alkomaty jednorazowe.

Alkomat jednorazowy

W alkomacie jednorazowym znajdują się związki chemiczne zmieniające barwę w wyniku reakcji chemicznej która zachodzi w alkoholem. Tak więc jeżeli w naszym wydechu znajduje się alkohol to substancja zmieni barwę i odcień koloru należy porównać z nadrukowanym wzornikiem, co daje poglądową informację o stanie naszego organizmu. Skala jest ograniczona do jednego tylko oznaczonego kolorem stężenia alkoholu i właściwa ocena jest dość trudna. Należy więc przyjąć zasadę, że alkomat jednorazowy jeżeli się przebarwi to nie jedziemy!

Alkomaty elektroniczne

Alkomaty co do zasady są urządzeniami mierzącymi parametry chemiczne – zawartość jednej substancji w drugiej (alkohol w wydychanym powietrzu) i dlatego zawsze wewnątrz czujnika zachodzą reakcje chemiczne powodujące jego częściowe zużycie.

redukcja powierzchni sensora alkomatuZmniejszony czujnik emituje nieco inny sygnał elektryczny niż nowy pełnowymiarowy sensor. Ta zmiana powoduje stopniowe zwiększanie się błędu pomiaru co określa się również mianem rozkalibrowywania. W pewnym momencie alkomat nie jest w stanie odpowiednio interpretować sygnału czujnika i należy go ponownie skalibrować.

dlaczego alkomat wymaga kalibracji(Ad. wykres.: dane poglądowe, dla każdego urządzenia krzywa dekalibracji jest inna i zależy od wielu czynników)

Kalibracja alkomatu polega na zaprogramowaniu komputera urządzenia tak aby prawidłowo interpretował sygnał czujnika. Takie programowanie wykonuje się za pomocą bardzo precyzyjnych „wzorców etanolowych”, za pomocą których „uczymy” urządzenie jak ma rozpoznawać alkohol.

kalibracja alkomatu wg wzorca

Półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

Alkomaty elektroniczne możemy podzielić na dwie kategorie wg technologii: półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Upraszczając : półprzewodnikowe to nieco większy błąd pomiaru i częstsza kalibracja. Elektrochemiczne są bardziej precyzyjne i nie wymagają tak częstego serwisu.

Często można spotkać pytanie czym się różni alkomat tańszy od droższego. Czasami istnieją różne wersje tego samego urządzenia w różnych cenach. Otóż najprostszą odpowiedzią jest, że czujniki tych urządzeń mają różną wielkość i objętość materiału aktywnego, co przekłada się również na jego późniejszą pracę.

z czasem sensory alkomatów zużywają sięCzujniki alkomatów renomowanych producentów są zbudowane z metali szlachetnych – złota i platyny. Im większy czujnik tym więcej kosztownych materiałów zużyto do jego produkcji, co przekłada się na cenę urządzenia. Tanie chińskie urządzenia oszczędzają właśnie na jakości podzespołów co powoduje brak wiarygodności tych alkomatów.

Czym się kierować przy zakupie alkomatu?

Nawiązując do początku artykułu, nie ma obecnie obowiązujących norm które w łatwy sposób pozwoliłyby oddzielić dobre alkomaty od zabawek. Tak więc pierwszym krokiem jest wybór producenta lub producentów cenionych za jakość produktów – takich jak SENTECH czy ALCOFIND oraz wiarygodnego dostawcy który zapewni rzetelny serwis kalibracyjny alkomatów, bowiem bez kalibracji alkomat jest tylko bezużytecznym gadżetem. Gdy już wiemy od kogo chcemy kupić urządzenie można zasugerować się ceną. Dobrej klasy urządzenie półprzewodnikowe kupimy za ok 200pln, za klasę lepszy sprzęt elektrochemiczny należy liczyć się z wydatkiem dwukrotnie większym.

Przypomnijmy zatem podstawowe różnice:

Rodzaj alkomatu Półprzewodnikowy Elektrochemiczny
Błąd pomiaru ≈ 20% wyniku
wynik z przedziału 0.4 – 0.6 dla wzorca 0.5 promila uznawany jest za prawidłowy
≈ 5 – 10% wyniku
wynik z przedziału 0.45 – 0.55 dla wzorca 0.5 promila uznawany jest za poprawny
Konieczność kalibracji co 6 miesięcy co 9 – 12 miesięcy
Zbliżony koszt kalibracji około 50 PLN około 50 PLN
Koszt zakupu 120 – 400 PLN 400 – 900 PLN

Zobacz naszą ofertę alkomatów

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!