Zgubiłeś kluczyk od swojego auta? A może uległ on uszkodzeniu i teraz nie ma innego wyjścia niż wyrobienie nowego? W takiej sytuacji niezbędne będzie nie tylko wykonanie działającego urządzenia, ale również kodowanie kluczyka. W przeciwnym wypadku uruchomienie silnika będzie niemożliwe, nawet wtedy, gdy uda Ci się bezproblemowo otworzyć drzwi pojazdu. Czy wiesz, na czym dokładnie polega kodowanie kluczyków, jak się to robi i ile kosztuje wykonanie usługi? Wszystkie te informacje zebraliśmy dla Ciebie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dorabianie kluczyków do auta jest nieprostym zadaniem – nie oszukujmy się, raczej nie będziesz w stanie podjąć się go samodzielnie. Szczególnie skomplikowaną częścią całej procedury jest kodowanie kluczyka z immobilizerem. Wymaga ono specjalistycznego sprzętu – a także wiedzy, którą będzie miał jedynie prawdziwy profesjonalista. Czym jednak właściwie jest to kodowanie? Jak przebiega i czemu służy, a także w jakich sytuacjach może być niezbędne? Wyjaśniamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Jak jest zbudowany kluczyk do samochodu?

Każdy właściciel samochodu wie, w jaki sposób wyglądają kluczyki. Właściwie, to nie trzeba nawet mieć własnego auta – wystarczy choć raz usiąść za kierownicą, by zdobyć tę informację. Nie każdy jednak wie, jak dokładnie zbudowane są takie kluczyki. Ich budowa wcale nie jest za każdym razem taka sama, wszystko zależy od konkretnego modelu. 

Najprostszą konstrukcją cechują się kluczyki od starszych modeli samochodu – składają się po prostu z obudowy i metalowego grotu. W nieco nowszych modelach znajdziesz także immobilizer i system sterujący centralnym zamkiem. Jak to działa? Immobilizer umożliwia (lub, w zależności od sytuacji, uniemożliwia) uruchomienie silnika pojazdu: po zmianie lub awarii często konieczne jest więc kodowanie immobilizera, dzięki któremu system elektroniki w aucie będzie w stanie rozpoznać dany kluczyk.

Istotnym elementem kluczyka jest bateria do sterowania centralnym zamkiem. Jej żywotność to około 2 lata – po tym czasie zazwyczaj wymaga wymiany. 

Zgubienie jedynego kluczyka do auta często wiąże się z licznymi problemami. Dlatego też zawsze zalecam wykonanie kopii zapasowej wcześniej, dzięki czemu często można naprawdę ułatwić sobie później życie – mówi ekspert marki Inter Cars. – Nie można zapominać o tym, że nowy kluczyk zawsze trzeba zakodować: w przeciwnym wypadku prawdopodobnie nie będziemy mogli w ogóle z niego skorzystać!

Nowoczesne kluczyki do auta, wyposażone w system Keyless, to ogromne ułatwienie i znaczne zwiększenie komfortu podczas codziennych podróży. Ta technologia niesie jednak za sobą pewne zagrożenia: kradzieże sposobem „na walizkę”, czyli rabunki polegające na przedłużeniu zasięgu pomiędzy samochodem a kluczykiem, mogą zdarzyć się wszędzie!

Dlaczego kodowanie kluczyka jest istotne?

Kluczyki wszystkich samochodów nowszej generacji wyposażone są w immobilizer. Dlaczego? Gdy zepsujesz lub zgubisz kluczyki i z tego powodu dorobisz nowe, będziesz musiał zadbać, by immobilizer był w stanie je rozpoznać. To urządzenie przesyła dane pomiędzy elektroniką samochodu a kluczykiem, sprawdzając w ten sposób, czy kluczyk jest oryginalny. Jeśli go nie rozpozna – nie uda Ci się odpalić silnika, a kontrolka immobilizera na desce rozdzielczej będzie świecić na czerwono. Z jednej strony to rozwiązanie chroni przed kradzieżami i nadużyciami, z drugiej, gdy zgubisz kluczyki, przysparza dodatkowych trudności. 

Kodowanie kluczyka

Kluczyk od Twojego auta nie działa? Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest zwykłe wyczerpanie się baterii. Zobacz, jak wymienić baterie w kluczyku samochodowym

Kodowanie kluczyków – kiedy jest konieczne?

Zastanawiasz się, kiedy kodowanie kluczyka jest konieczne? Kierowcy korzystają z takiej usługi w określonych sytuacjach. Jedną z nich jest chęć dorobienia nowego kluczyka – po to, by mieć przynajmniej 1 sztukę w zapasie. To rozsądna decyzja: w przypadku zgubienia lub uszkodzenia któregoś z nich można uniknąć poważnych problemów i całej masy nerwów.

Jeżeli myślisz, że kluczyk wystarczy dorobić w sposób mechaniczny, tak samo, jak dorabia się na przykład komplet do drzwi od domu, to masz rację… ale tylko w pewnym stopniu. Takie podejście sprawdza się jedynie w autach wyprodukowanych przed 1995 rokiem. Nowsze samochody wymagają zsynchronizowania elektroniki kluczyka wraz z elektroniką pokładową. 

Kodowanie immobilizera bywa konieczne wtedy, gdy ulegnie on awarii. Niestety, czasem się to zdarza. Twoje auto nie rozpoznaje kluczyka, a na desce rozdzielczej pojawia się stosowna kontrolka? Prawdopodobnie oznacza to, że immobilizer nie działa prawidłowo. Wprawdzie w takiej sytuacji będziesz w stanie otworzyć drzwi i dostać się do wnętrza samochodu, jednak uruchomienie silnika nie będzie możliwe. Kodowanie kluczyka z immobilizerem wymaga nieco wprawy i wiedzy: najlepiej powierz to zadanie sprawdzonemu specjaliście. 

Kodowanie kluczyka

Czy kodowanie kluczyka jest konieczne po wymianie rozładowanej baterii na nową? Zdarza się to stosunkowo rzadko. Zazwyczaj sama wymiana takiej baterii wystarcza do tego, aby bez problemu móc dalej korzystać z kluczyka. Czasem jednak konieczne jest ponowne „zaprogramowanie” elektroniki. 

Kodowanie kluczyka: jak to zrobić?

Jak zakodować kluczyk? Na początek wyjaśnijmy sobie jedno – prawdopodobnie nie będziesz w stanie zrobić tego samodzielnie. Jeśli jednak ciekawi Cię, w jaki sposób przebiega ten proces – oto krótkie wyjaśnienie. 

By zakodować kluczyk, specjalista musi zaprogramować go w sposób zgodny w zamontowanym w aucie immobilizerem. Jeśli dostępny jest poprzedni kluczyk, sytuacja nie jest skomplikowana, jeśli jednak nie ma takiej możliwości (bo, na przykład, właśnie go zgubiłeś) – wszystko potrwa niestety znacznie dłużej. Konieczne może być wgranie nowego kodu w obu urządzeniach.

Elektronika w poszczególnych modelach aut może bardzo się od siebie różnić, choć ogólna zasada jest taka, że im nowsze auto, tym bardziej skomplikowane są wszystkie układy i podzespoły. Kluczyk musi zostać odpowiednio dobrany do konkretnego egzemplarza, w przeciwnym razie transponder nie będzie uruchamiał silnika.

Jedną z sytuacji, w których trzeba kodować kluczyk, jest awaria zamka centralnego. Pilot musi być z nim zawsze kompatybilny – by rozwiązać problem, trzeba więc zaprogramować od nowa oba urządzenia. To, w jaki sposób kodowany jest pilot, może odbywać się na różnych zasadach: wszystko zależy od modelu Twojego auta. Czasami wymaga to wykonania odpowiedniej sekwencji przyciśnięć klawiszy, innym razem odpowiedniego poruszania nim w stacyjce. Czasami wykorzystywane jest też gniazdo OBD, czyli złącze diagnostyczne.

W skrócie cały proces może wyglądać mniej więcej tak:

  • Od kluczyka odpinany jest nadajnik bezprzewodowy.
  • Do samochodu podłącza się tester diagnostyczny.
  • Za pomocą testera dokonywane jest programowanie kluczyków.
  • Następuje przeprowadzenie rozpoznania sygnału i adaptacja pilota.
  • Nowe dane są potwierdzane w testerze diagnostycznym.

Zgubiłeś kluczyki? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, dzięki któremu szybko dowiesz się, jak otworzyć auto bez kluczyka

Ile kosztuje kodowanie kluczyka?

To, ile kosztuje kodowanie kluczyka, zależy w większości przypadków od rodzaju kluczy. Urządzenie ze stałym grotem i immobilizerem wygeneruje wydatek w wysokości około 200 złotych. Jeżeli jednak masz kluczyk z chowanym grotem (taki, który składa się jak scyzoryk) – koszty będą większe. W tej sytuacji musisz przygotować się na cenę usługi w zakresie 400-800 złotych. 

Kodowanie kluczyka

Najdroższe jest kodowanie kluczyków zaawansowanych technicznie, czyli na przykład takich, które umożliwiają otwieranie zamka poprzez zwykły dotyk dłonią. Wówczas usługa może Cię kosztować nawet 1000 złotych! Oczywiście, nie bez znaczenia jest także to, czy korzystasz z renomowanego, firmowego serwisu, czy też z przyjaznego warsztatu indywidualnego mechanika. 


W tym pierwszym przypadku zarówno koszty, jak i czas oczekiwania na nowy kluczyk będą większe. Rekomendujemy jednak korzystanie z usług w sprawdzonych miejscach: renomowane serwisy dają dość dużą gwarancję tego, że kodowanie kluczy samochodowych zostanie przeprowadzone prawidłowo. W konsekwencji daje to tylko oszczędności dla portfela kierowcy.

Jak długo trwa kodowanie kluczy samochodowych?

To, jak długo będzie trwało kodowanie samochodowych kluczy, zależy nie tylko od samych kluczyków – ale również od sytuacji, w której pojawiła się konieczność ich programowania. Możesz mieć do czynienia z następującymi sytuacjami:

  • Kodowanie z zapasowego klucza we wnętrzu pojazdu – w niektórych nowoczesnych autach skopiowanie kodu kluczyka nie jest możliwe bez obecności samochodu w pobliżu. Wszystko przez to, że kod ten zmienia się przy każdym uruchomieniu silnika. Kodowanie klucza musi więc odbyć się we wnętrzu kabiny. Trwa to około 40 minut. Nowy klucz musi zsynchronizować się z systemem zabezpieczeń, co zajmuje nieco czasu. 
  • Kodowanie z zapasowego klucza poza pojazdem – jest możliwe wtedy, gdy dane auto wyposażone jest w stały kod. Jeśli jest tak w przypadku Twojego samochodu i chciałbyś na wszelki wypadek dorobić dodatkowy kluczyk, wykonanie takiej usługi nie potrwa długo, zazwyczaj zajmuje około 20 minut.
  • Kodowanie nowego kluczyka po zgubieniu poprzedniego – w tej sytuacji podczas programowania nie można wzorować się na dostępnym modelu, gdyż po prostu go nie ma. W związku z tym przeprowadzenie całej procedury staje się o wiele trudniejsze. Ciężko jest określić, ile czasu zajmie uzyskanie nowego kluczyka. Czasami konieczne jest bowiem wystąpienie do producenta pojazdu z prośbą o podanie kodu PIN na podstawie konkretnego numeru VIN. 

Zakup kluczyka

Jeżeli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo, w ofercie naszego sklepu Inter Cars znajdziesz specjalne zabezpieczenia uniemożliwiające złodziejom przechwytywanie sygnału wysyłanego przez urządzenie. Systemy Keyless Protector nie wymagają żadnych przeróbek ani ingerencji w budowę auta, bez problemu możesz zainstalować je samodzielnie! Zapoznaj się z produktami, które mamy w sprzedaży, a jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie Ci pomożemy!

szukasz produktu który opisujemy?

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć, na czym polega kodowanie kluczyka i dlaczego jest to proces tak ważny. Wiesz już, ile to kosztuje i jak długo może trwać. Dzięki takim informacjom możesz uniknąć w przyszłości niepotrzebnego stresu – i zadbać o zapasowe kluczyki odpowiednio wcześniej. 

Jeżeli szukasz akcesoriów, które pomogą Ci zabezpieczyć swoje kluczyki, lub też musisz wymienić elementy zamka w drzwiach pojazdu – zajrzyj do naszego sklepu Inter Cars. Zawsze skrupulatnie dbamy o jakość sprzedawanych produktów, a nasza oferta jest naprawdę szeroka. Na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Programowanie kluczyka, a w szczególności kodowanie kluczyka z immobilizerem, wcale nie jest łatwym zadaniem. Wymaga nie tylko umiejętności. Potrzebuje również zaawansowanego sprzętu do diagnostyki i programowania. Z uwagi na to, przeprowadzenie tych czynności w zaciszu własnego domu jest bardzo trudne – udaj się lepiej do certyfikowanego serwisu. 

Nie zawsze jest to konieczne, jednak w niektórych sytuacjach może okazać się niezbędne. Nie jest to bardzo skomplikowane, wymaga jednak odpowiedniego sprzętu (tzw. testera diagnostycznego). 

Jeśli wymieniłeś tylko grot kluczyka, to być może nie będzie to konieczne. Wszystko zależy od tego, gdzie w Twoim aucie znajduje się transponder. Najlepiej zasięgnij porady u swojego mechanika!

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!