Kluczyki samochodowe potrzebują odpowiedniej baterii do prawidłowego działania. Z czasem jednak moc używanej baterii słabnie i niezbędna staje się jej wymiana. Wielu właścicieli samochodów zastanawia się, czy wymiana baterii w pilocie samochodowym jest skomplikowana. Wbrew obawom nie jest to trudny zabieg. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak samodzielnie wymieniać baterię, jakie akumulatory pasują do kluczyków samochodowych i co zrobić w razie niepowodzenia. 

Próbujesz otworzyć samochód pilotem, a on nie reaguje? Nie dostrzegasz charakterystycznego mignięcia światłami, a centralny zamek pozostaje zamknięty mimo usilnych prób? Przyczyną jest najprawdopodobniej rozładowana bateria w pilocie

Starsze modele pilotów samochodowych wyposażone są w diodę, której zadaniem jest informacja o stanie akumulatora. Nowsze modele często będą Cię ostrzegać o rozładowującej się baterii komunikatem na wyświetlaczu komputera pokładowego. Nie należy takich sygnałów ignorować, nie tylko ze względu na utrudniony dostęp do auta, ale przede wszystkim dlatego, że rozładowana bateria może ulec rozszczelnieniu. To natomiast prawdopodobnie skończy się wymianą pilota na nowy, a nie jest to już tak tanie, jak prosta wymiana baterii. Warto jednak wiedzieć, że wymiana baterii w pilocie samochodowym to czynność, którą możesz wykonać samodzielnie. W większości sklepów RTV-AGD, na stacjach benzynowych czy w kiosku możesz kupić baterie litowo-manganowe w rozmiarze pasującym do Twojego kluczyka.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Wymiana baterii w pilocie samochodowym – czego należy unikać? 

Kluczyki samochodowe mogą różnić się od siebie wielkością i budową w zależności od modelu samochodu. Wszystkie jednak pełnią dokładnie tę samą funkcję – mają otworzyć i zamknąć Twój samochód. Zasilane są baterią, więc jej rozładowanie powoduje, że kluczyk przestaje działać, a otwarcie i uruchomienie samochodu staje się niemożliwe. Bez działającego pilota nie jesteś w stanie także zlokalizować samochodu, co może być sporym utrudnieniem na parkingach o dużej liczbie miejsc postojowych. 

Czasem różnice pomiędzy kluczykami są spore, dlatego przy każdej wymianie baterii należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić mechanizmu. Nie należy również dotykać palcami baterii, jakby to była zwykła moneta. Może to bowiem doprowadzić do jej zwarcia i znacznego skrócenia jej żywotności. Efektem może być konieczność ponownej wymiany baterii w pilocie.

Wymiana baterii w pilocie samochodowym – czego należy unikać? 

Wiele modeli aut w instrukcji obsługi ma informacje o tym, w jaki sposób otworzyć obudowę do pilota oraz jakiego modelu baterii użyć podczas wymiany. Nie próbuj jednak wyciągać baterii, aby zabrać ją ze sobą na wzór. Może to bowiem skutkować tym, że pilot całkowicie pozbawiony zasilania straci zapisane w nim dane. Aby wymiana baterii w kluczyku samochodowym zakończyła się sukcesem, lepiej zrób zdjęcie baterii lub zapisz jej oznaczenia, aby kupić dokładnie taką samą, ale nie wyjmuj jej z pilota.

Jakie baterie są dostępne na rynku?

Podczas kupna nowej baterii do pilota nie próbuj szukać oszczędności. Poza bateriami renomowanych firm na rynku możesz kupić ogniwa o niskiej jakości. Są one często dużo tańsze od markowych baterii. Taka bateria w pilocie samochodowym szybko się rozładowuje. Chociaż niektóre z nich mogą przez jakiś czas działać całkiem przyzwoicie, to niestety nie brakuje takich, które trwałością odbiegają znacząco od normy. Pilot samochodowy jest urządzeniem droższym i ważniejszym, więc nie warto więc go narażać i zasilać słabej jakości bateriami. Ogniwa nieznanego pochodzenia mogą się bowiem nie tylko szybko rozładować, ale także wylać, co, jak już wspomniano, może skończyć się znacznie droższą wymianą pilota. 

Większość samochodowych pilotów do działania potrzebuje standardowych baterii litowo-manganowych. Określane są one jako tzw. baterie zegarkowe. Kupując takie ogniwa, możesz spotkać się z ich charakterystycznym oznaczeniem. Pierwsza litera oznacza technologię, w jakiej została ona wykonana. W przypadku wspomnianych ogniw litowo-manganowych jest to litera „C”, a np. bateria niklowo-manganowa będzie oznaczoną literą „Z”. Druga litera informuje natomiast o kształcie baterii. „R” oznacza ogniwo cylindryczne, „F” – płytkowe, a „S” – prostopadłościenne. Cyfry na baterii określają rozmiar ogniwa. Pierwsze dwie cyfry to średnica, a kolejne dwie to wysokość. Warto o tym pamiętać, wybierając baterię do pilota samochodowego. Dzięki temu bez większego problemu dopasujesz baterię do swojego kluczyka. 

Jak poprawnie wymienić baterię w pilocie samochodowym?

Każdy kluczyk samochodowy jest inny, więc poszczególne etapy wymiany mogą się od siebie różnić, jednak w większości przypadków wystarczy, że podważysz jeden z elementów obudowy, a bez problemu dostaniesz się do baterii. Jak wygląda wymiana baterii krok po kroku?

Jak poprawnie wymienić baterię w pilocie samochodowym?
  1. Na początek powinieneś odłączyć dolną część kluczyka samochodowego od nadajnika sygnału bezprzewodowego. W tym celu wysuń tzw. bródkę kluczyka, a następnie wsuń wkrętak pomiędzy dwie połówki obudowy i je podważ. 
  2. Następnie otwórz obudowę kluczyka. W tym celu podobnie jak poprzednio włóż bródkę kluczyka pomiędzy dolną i górną część obudowy i ją podważ. 
  3. Na koniec wyjmij baterię z obudowy, na jej miejsce wkładając nową baterię. Pamiętaj o zachowaniu biegunowości. Po zakończeniu tej czynności ponownie zamontuj kluczyk, wykonując te same kroki, ale w odwrotnej kolejności. Sprawdź, czy wszystko działa poprawnie. 

Wymiana baterii w pilocie samochodowym nie jest skomplikowaną czynnością, wymaga jednak pewnych zdolności manualnych. Jeśli więc sprawia Ci to trudność, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty, który ci pomoże. Jeśli chcesz zrobić to sam, to przed wymianą zajrzyj do instrukcji obsługi swojego samochodu. Być może wykonujesz nieodpowiednie czynności. We wspomnianej instrukcji znajdziesz wszystkie informacje, co robić krok po kroku. Pamiętaj również o korzystaniu z dobrej jakości baterii, aby wymiana przyniosła zamierzony skutek – mówi ekspert Inter Cars

Reinicjalizacja

Aby wymiana baterii w pilocie samochodowym skończyła się powodzeniem, najprawdopodobniej musisz zakończyć ją procesem reinicjalizacji. Najprawdopodobniej, ponieważ nie we wszystkich modelach aut będzie to konieczne. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych pilotach usunięcie baterii nawet na kilka minut może spowodować problemy z jego poprawnym działaniem już po wymianie źródła zasilania. Jeśli niektóre funkcje pilota nie będą działać, powinieneś przeprowadzić reinicjalizację. Dzięki temu rozładowana bateria w kluczyku samochodowym nie będzie już problemem, a jej wymiana spowoduje przywrócenie wszystkich funkcji pilota. 

  1. Umieść kluczyk w stacyjce.
  2. Następnie przekręć kluczyk na pozycję zapłonu.
  3. Potem wciśnij i przytrzymaj przez kilka chwil przycisk zamykania samochodu. 
  4. Na koniec wyłącz zapłon i wyciągnij kluczyk ze stacyjki. 

Warto tu nadmienić, że jeśli po zmianie baterii i po dokonaniu reinicjalizacji pilota nadal nie działa on tak, jak powinien, to konieczne będzie udanie się do serwisu lub warsztatu, gdzie mechanik ustali i usunie problemy związane z kluczykiem.

Jak często należy wymieniać baterię w pilocie samochodowym?

Ile kosztuje wymiana baterii w pilocie samochodowym?

W przypadku każdego pilota samochodowego cena tej usługi może być inna. Wszystko zależy bowiem od tego, jaką baterię zamontowano. Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wymiana baterii w pilocie samochodowym, nie jest więc jednoznaczna. Ceny zaczynają się od około 30 zł za baterie wysokiej klasy. Koszt jak widać, nie jest więc duży, szczególnie gdy zdecydujesz się na samodzielną wymianę baterii. Cena jednak rośnie, gdy wymiana sprawia Ci problemy. Zgłoś się wtedy do elektryka samochodowego.

Jak często należy wymieniać baterię w pilocie samochodowym?

Zapewne zastanawiasz się, co ile wymiana baterii w pilocie samochodowym jest niezbędna? Podobnie jak z ceną, częstotliwość wymiany baterii zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jak często używasz pilota samochodowego. W nowoczesnych samochodach pilot pełni funkcję nie tylko otwierania i zamykania drzwi, ale pozwala również na otwarcie klapy bagażnika bez używania rąk czy zdalne odpalanie silnika. Przeciętnie dobrej jakości bateria do kluczyka samochodowego zapewnia bezproblemowe funkcjonowanie pilota przez okres od 3 do 4 lat.

Często to kokpit samochodu poinformuje Cię, co ile wymiana baterii w pilocie samochodowym jest konieczna i kiedy musisz dokonać wymiany. O regularnych wymianach warto jednak pamiętać, ponieważ jeśli bateria w pilocie całkowicie się rozładuje, to stracisz możliwość odblokowania zamka za pomocą kluczyka. Co prawda producenci aut są przygotowani na takie sytuacje i centralny zamek najczęściej możesz odblokować tradycyjnym sposobem, jednak niedziałający pilot samochodowy może być stresującym czynnikiem. Warto więc zaoszczędzić sobie nerwów i planować wymianę baterii już po pierwszych oznakach, jej rozładowywania.

Gdzie znaleźć baterie wysokiej jakości?

Co zrobić, gdy masz nowy samochód i w drzwiach nie ma odpowiedniego otworu na klucz? Producenci aut i taką sytuację przewidzieli. W pobliżu klamki znajdziesz na pewno otwór zamka, za pomocą którego dostaniesz się do samochodu. Ponieważ jednak na co dzień nie ma potrzeby korzystania z tego rozwiązania, to zamek został ukryty. W jaki sposób możesz się do tego otworu dostać, dowiesz się z instrukcji obsługi auta. Warto wiedzieć, że do auta możesz dostać się również bez kluczyka. Koniecznie uzupełnij swoją wiedzę także o zasadę działania immobilizera

Gdzie znaleźć baterie wysokiej jakości?

W Inter Cars dostępne są baterie i dodatkowe urządzenia elektroniczne wyłącznie sprawdzonych firm. Możesz zaopatrzyć się w sprawdzone i bezpieczne produkty cechujące się długą żywotnością. Skorzystaj również z oferty innych części zamiennych dla Twojego samochodu, takich jak żarówki czy akcesoria GSM, które również wymagają okazjonalnej wymiany. 

szukasz produktu który opisujemy?

Wymiana baterii w pilocie samochodowym jest jedną z prostszych czynności serwisowych, którą możesz wykonać we własnym zakresie. Warto jednak, abyś podczas wymiany korzystał wyłącznie z baterii najwyższej jakości. Takie baterie możesz nabyć również w sklepie Inter Cars. Znajdziesz u nas produkty wyłącznie najwyższej jakości, które wydłużą żywotność np. Twojego pilota samochodowego. 

FAQ

Jak często należy wymieniać baterię w samochodzie?

Bateria w samochodzie standardowo zapewnia poprawne działanie pilota samochodowego w okresie od 3 do 4 lat. Czas ten jednak może się wydłużyć lub skrócić w zależności od częstotliwości korzystania z pilota oraz zastosowanej w pilocie baterii. Rekomendujemy korzystanie wyłącznie z baterii wysokiej jakości, które znacząco wydłużają żywotność pilota. 

Jaką baterię wybrać do pilota samochodowego?

To, jaką baterię należy zainstalować w Twoim pilocie samochodowym, zależy od rodzaju kluczyka. W zależności od modelu pilot samochodowy może bowiem wymagać instalacji innego rodzaju czy wielkości baterii. Najczęściej jednak w urządzeniach tego typu instaluje się baterie litowo-manganowe, tzw. baterie zegarkowe, cylindryczne, płytkowe lub prostopadłościenne o różnej wielkości. 

Dlaczego bateria w pilocie zbyt szybko się rozładowuje?

Przyczyn szybkiego rozładowywania baterii może być kilka. Pierwszą z nich jest korzystanie z niskiej jakości ogniwa. Należy je wtedy wymienić na baterię lepszej jakości. Inną przyczyną może być zwarcie w samej baterii, które znacząco obniżyło jej żywotność. Mogło się ono pojawić podczas instalacji ogniwa, gdy dotknąłeś jego biegunów. Jeśli natomiast korzystasz z wysokiej jakości baterii i nie instalowałeś jej sam, mogło dojść do uszkodzenia pilota. Koniecznie zgłoś się więc do mechanika, który ustali przyczynę problemu. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!