Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest trwałość połączeń i mocowań, w których wykorzystywane są gwinty. Części większości mechanizmów podczas pracy, narażone są na wibracje i drgania – w takich warunkach zwykłe śrubki mogłyby sobie nie poradzić. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest więc klej anaerobowy, który stanowi dodatkowe, skuteczne zabezpieczenie, aby gwinty były szczelne. Dlaczego warto go wykorzystywać i w jaki sposób, krok po kroku, zabezpieczyć gwinty? Wyjaśniamy!

Klej anaerobowy to produkt znany już od kilkudziesięciu lat. W samochodach wiele elementów montuje się za pomocą gwintów – to w branży motoryzacyjnej jeden z najpopularniejszych sposobów na łączenie ze sobą części. Nie jest to jednak sposób całkowicie pozbawiony wad – gwinty, by mogły długo zachować trwałość i funkcjonalność, muszą być dodatkowo odpowiednio zabezpieczone. 

Gdy przykręcasz śrubę, połączenie zawsze na pierwszy rzut oka wydaje się szczelne – ale później często okazuje się, że wcale tak nie jest. Dodatkowo gwinty są narażone na korozję, zanieczyszczenia i odkręcanie. Wykorzystując anaerobowy klej, możesz zminimalizować wszystkie te problemy. Podpowiadamy, w jaki sposób się za to zabrać – zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

BBW, czyli Brake by Wire – układ hamulcowy z przyszłością

Klej anaerobowy – jak działa?

Kleje do gwintów stały się popularną i skutecznie działającą alternatywą dla klasycznych uszczelek i zabezpieczeń. Sprawiają, że połączenia stają się trwałe i szczelne, a łączone elementy nie są przy tym narażone na uszkodzenia. W wielu przypadkach zabezpieczenie stworzone za pomocą kleju można bez problemu usunąć. Jak można więc wywnioskować – kleje anaerobowe mają naprawdę wiele zalet. Na czym jednak tak właściwie polega ich działanie? 

Już niewielka ilość kleju skutecznie uodparnia na drgania i zanieczyszczenia. Kleje anaerobowe są odporne na działanie wody i gazów, ale także smarów i olejów, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w pojazdach mechanicznych. Stosuje się je między innymi do montażu kół zębatych lub łożysk.

Klej anaerobowy utwardza połączenia pomiędzy elementami, z których przynajmniej jeden musi być metalowy. Substancje zawarte w kleju reagują z jonami metalu, polimeryzują i tworzą twarde, wytrzymałe tworzywo, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokich oraz niskich temperatur. 

Zbyt delikatne dokręcenie śruby stwarza ryzyko, że połączenie pomiędzy elementami nie będzie wystarczająco wytrzymałe. Zbyt mocne z kolei grozi tym, że śruba po prostu ulegnie uszkodzeniu. Zastosowanie kleju do gwintów sprawia, że nie musisz zastanawiać się, czy na pewno użyłeś optymalnej siły – klej i tak zapewni sztywne i szczelne połączenie. 

Klej anaerobowy do zabezpieczania gwintów

Dlaczego warto stosować anaerobowy klej?

W pojazdach mechanicznych wiele elementów łączy się poprzez wykorzystanie elementów gwintowanych. Trwałość i funkcjonalność takich połączeń jest bardzo ważna – jeśli o to nie zadbasz, to podczas jazdy szybko mogą pojawić się liczne problemy. Luzowanie gwintów i samoistne odkręcanie jest bardzo niebezpieczne – z pewnością możesz sobie wyobrazić, co się stanie, gdy dojdzie do tego podczas szybkiej jazdy w trasie! Połączeniom elementów zagraża także korozja, zanieczyszczenia i inne, wynikające z intensywnego użytkowania uszkodzenia.

Klej anaerobowy to produkt, który jest w stanie rozwiązać większość z wymienionych wyżej problemów: Co dokładnie robi ten specyfik?

  • Usuwa przyczynę luzowania połączenia,
  • uszczelnia połączenie,
  • zabezpiecza gwint i śrubę przed korozją.

Co więcej, zastosowanie kleju anaerobowego zamiast klasycznych, zabezpieczających podkładek i zawleczek umożliwia zmniejszenie masy całego układu. Klej jest też rozwiązaniem tańszym niż metody bardziej konwencjonalne. Jest niezawodny i trwały – by jednak odpowiednio spełnił swoje zadanie, musisz wiedzieć, jak w danej sytuacji dobrać najbardziej odpowiedni produkt. 

Zastosowanie klejów anaerobowych jest bardzo wszechstronne – wykorzystuje się je między innymi w:

  • samochodowych instalacjach,
  • pojazdach innych niż samochody,
  • maszynach i urządzeniach,
  • układach automatycznych,
  • instalacjach ogrzewania i instalacjach przemysłowych,
  • maszynach do ćwiczeń,
  • instalacjach wodnych i gazowych.

Klej anaerobowy to niejedyny produkt, który może przydać się właścicielowi samochodu. Dowiedz się, jak działają środki do naprawy opon i czy warto z nich korzystać. 

Ekspert radzi: jak dobrać klej anaerobowy do gwintów?

Producenci dzielą dostępne na rynku kleje do gwintów na kilka kategorii. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze – aby móc kupić produkt, który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. 

Na rynku dostępne są różne rodzaje klejów anaerobowych. Odpowiedni dobór to podstawa – warto wiedzieć, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, by później nie przeżyć nieprzyjemnego rozczarowania. Pomocne mogą się okazać dołączone do każdego kleju karty techniczne produktu – znajdziemy w nich szczegóły dotyczące sposobu zastosowania i specyfikacji danego preparatu – mówi ekspert Inter Cars.

Klej anaerobowy do gwintów – wytrzymałość 

Mogłoby się wydawać, że im mocniejszy klej, tym lepiej – jednak takie podejście nie zawsze się sprawdza. Wśród dostępnych w sklepach produktów znajdziesz:

  • kleje o niskiej wytrzymałości – określane również jako „kleje lekkie”. Nadają się do uszczelniania elementów, które podczas pracy nie są narażone na wibracje oraz drgania. Nawet po zastygnięciu kleju gwint można łatwo zdemontować: wystarczy zastosować proste narzędzia oraz odrobinę siły; 
  • kleje o średniej wytrzymałości – nadają się do łączenia elementów, które muszą zachować stabilność nawet przy narażeniu na drgania oraz wibracje. Gwint zaklejony takim produktem nadal można odkręcić, jednak na ogół wymaga to zastosowania specjalistycznych urządzeń oraz dużego nakładu siły; 
  • kleje o wysokiej wytrzymałości – nie bez powodu określa się je jako „kleje trudno demontowalne”. Takie produkty służą do łączenia elementów w sposób trwały – wtedy, gdy nie planuje się w ogóle ich odkręcać. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której daną część trzeba będzie wymienić, do odkręcania niezbędne będzie podgrzanie śruby specjalnym palnikiem. Kleje o takiej wytrzymałości mogą znieść temperatury sięgające nawet 180 stopni Celsjusza!
Klej anaerobowy do zabezpieczania gwintów

Klej anaerobowy – czy kolor ma znaczenie?  

Wciąż można spotkać się z przekonaniem, że kolor kleju anaerobowego informuje nabywcę o jego trwałości. Czy jest to prawdą? Tak… ale nie do końca. Rzeczywiście, dawniej rodzaje klejów oznaczało się za pomocą różnych kolorów. Dziś takie rozwiązania również są stosowane, jednak każdy producent znakuje kleje według ustalonych przez siebie zasad – nie jest to w żaden sposób uregulowane prawnie. 

Co to oznacza? Ta sama barwa kleju może oznaczać zupełnie inną charakterystykę produktu – w zależności od tego, jaka firma odpowiada za jego wytworzenie. Możesz sugerować się barwą jedynie wtedy, gdy dobrze znasz ofertę danego producenta – choć mimo wszystko zalecamy dokładne czytanie informacji umieszczonych na opakowaniu.

Czy warto kupować klej anaerobowy na zapas?

Kleje anaerobowe sprzedawane są często w stosunkowo niewielkich opakowaniach, co sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup większej ilości. Musisz jednak pamiętać, że jeśli chodzi o klej anaerobowy, czas schnięcia jest naprawdę krótki. Produkt musi być szczelnie zakręcony i odpowiednio przechowywany, by mógł zachować swoje właściwości. Trudno jest to osiągnąć, gdy opakowanie zostanie już otwarte – właściwości kleju mogą stać się znacznie gorsze. 

Kleje do gwintów są bardzo wydajnymi substancjami i choć wydaje się, że jedno opakowanie zawiera bardzo mało produktu, do uzyskania optymalnego efektu nie trzeba zużywać go dużo! Nasza porada? Kup pojedyncze, małe opakowanie, a w następne zaopatrz się dopiero wtedy, gdy zobaczysz, że faktycznie istnieje taka potrzeba. 

Klej anaerobowy do zabezpieczania gwintów

Wybierz klej anaerobowy z Inter Cars!

Jak wybrać najlepszy klej anaerobowy? Cena nie powinna w żadnym wypadku odgrywać kluczowej roli. Zastosowanie nieodpowiedniego odczynnika nie tylko nie pozwoli Ci na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów, ale może wręcz wpłynąć na uszkodzenie całego mechanizmu!

Klej anaerobowy uniwersalny to produkt, który sprawdzi się w większości przypadków. Może nie jest w stanie znosić skrajnych warunków – jednak możesz za to zastosować go praktycznie zawsze. Taki klej nie będzie też sprawiał dużych problemów przy demontażu. Potrzebujesz środka, który nadaje się do montażu łożysk lub innych elementów, narażonych na duże obciążenia? Zdecyduj się raczej na klej o wysokich parametrach wytrzymałościowych. 

Wybór odpowiedniego kleju może wydawać Ci się skomplikowanym zadaniem. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady – nasi eksperci chętnie Ci pomogą! Zobacz, jakie produkty przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym sklepie Inter Cars, a jeśli chcesz wiedzieć więcej – daj nam znać!

Jak zastosować klej anaerobowy – krok po kroku

Kleje anaerobowe są bardzo skuteczne – ale pod jednym warunkiem. Aplikacja produktu musi być przeprowadzona w sposób prawidłowy: w przeciwnym razie klej nie będzie spełniał swoich funkcji, a połączenie nie będzie odporne na działanie zewnętrznych czynników. Jeśli chcesz zastosować klej anaerobowy tak, jak należy, postępuj zgodnie z poniższymi wytycznymi. 

  1. Dowiedz się, jaki klej będzie nadawał się do połączenia, które zamierzasz uszczelnić. Weź pod uwagę prawdopodobieństwo występowania drgań, narażenie na konkretne substancje chemiczne oraz wysokość pojawiającej się podczas pracy temperatury. Wybierz odpowiednią trwałość kleju – warto pamiętać o tym, że trwalsze kleje są z reguły również bardziej gęste, co może mieć znaczenie podczas aplikacji. 
  2. Oczyść i odtłuść powierzchnię, na którą zamierzasz nakładać klej. To bardzo ważne – zrób to dokładnie! Możesz wykorzystać zmywacz lub rozpuszczalnik. Następnie dokładnie osusz czyszczone miejsce.
  3. Nałóż klej na gwint, jednak nie przesadzaj z ilością! Wystarczy, że pokryjesz substancją pierwsze 2-3 zwoje – podczas wkręcania klej samoistnie się rozprowadzi. Jeśli użyjesz zbyt dużo kleju, może pojawić się problem z prawidłowym zastyganiem. 
  4. Dokładnie, powoli wkręć śrubę. Dokręć ją do końca, ale bez przesadnego, nadmiernego używania siły. 
  5. Poczekaj 24 godziny, aż klej całkowicie zaschnie. 

Uszczelnianie połączeń za pomocą kleju anaerobowego nie jest trudne – jednak jeszcze przed rozpoczęciem pracy warto pamiętać o kilku ważnych, ogólnych kwestiach.

  • Zwróć uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie klej będzie odporny na kontakt z olejem silnikowym, benzyną, płynem chłodniczym lub inną substancją, która może mieć kontakt z miejscem łączenia. Poszczególne produkty znacznie się między sobą różnią.
  • Sprawdź, w jakich temperaturach może być wykorzystywany konkretny klej. Sprawdź też, jakie temperatury pojawiają się podczas pracy w otoczeniu danego elementu pojazdu. 
  • Nie kupuj klejów niewiadomego pochodzenia – postaw na sprawdzonych producentów. Niestety, nie wszystkie firmy podchodzą do sprawy uczciwie i czasami to, co napisane jest na opakowaniu produktu, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. 

Narzędzia, produkty i akcesoria, które masz w swoim garażu, warto przechowywać w sposób uporządkowany. Zobacz, dlaczego warto zainwestować w wózek narzędziowy. 

Podsumowanie

Chcesz zadbać o to, by połączenia pomiędzy różnymi elementami w Twoim aucie były wytrzymałe i zapewniały bezpieczeństwo podczas jazdy? Sięgnij po nowoczesne, skuteczne rozwiązanie – klej anaerobowy! Cena takiego produktu jest niższa, niż ceny rozwiązań alternatywnych, a klej przewyższa ich funkcjonalność pod praktycznie każdym względem. Mamy nadzieję, że nasz artykuł Cię o tym przekonał! Jeśli szukasz wysokiej jakości klejów anaerobowych, sprawdź, co możemy Ci zaoferować – w naszym sklepie Inter Cars znajdziesz wyłącznie sprawdzone produkty.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jeśli chodzi o typowy klej anaerobowy, czas schnięcia będzie prawdopodobnie wynosił około 60 minut. Pełną wytrzymałość zabezpieczenie uzyskuje po około 24 godzinach. 

Kleje do gwintów są bardzo skutecznym sposobem na uszczelnianie tego typu połączeń. Nie tylko zapewniają szczelność, ale również chronią poszczególne elementy przed uszkodzeniami. 

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kleju został wcześniej zastosowany. Kleje o niższej wytrzymałości można „pokonać”, stosując mniejszą lub większą ilość siły i odpowiednie narzędzia. Najbardziej wytrzymałe kleje trzeba podgrzać punktowo palnikiem – nigdy nie rób tego w pobliżu substancji łatwopalnych!
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!