Dbając o swój samochód, chcesz zrobić wszystko, aby jak najdłużej wyglądał jak nowy. Aby to osiągnąć, niektórzy kierowcy regularnie myją swoje samochody, podczas gdy inni decydują się na pokrycie karoserii powłokę ceramiczną. Czy istnieje jakiś inny sposób na to, aby chronić lakier przed zadrapaniami, wgnieceniami oraz innymi uszkodzeniami? Tak, to folia ochronna na samochód. 

folia ochronna na samochód
Close up to PPF installation process on a front headlight . PPF is a paint protection film which protect paint from scratches and stone chips. Concept of: guard, protect, car, new, work.

Oklejanie samochodu folią ochronną to zabieg, który jeśli jest wykonany prawidłowo, nie tylko poprawia estetykę auta, nadając lakierowi głębi, ale przede wszystkim skutecznie chroni karoserię przed różnymi uszkodzeniami, na jakie jest narażona podczas użytkowania. Czy wiedziałeś, że niektóre folie PPF mają właściwości samoregeneracyjne? Na czym to polega? Warstwa zewnętrzna folii staje się plastyczna pod wpływem ciepła, a następnie w wyniku schłodzenia powraca do pierwotnego stanu, w ten sposób zamykając zarysowania i mikrorysy na powierzchni folii. Jeśli zastanawiałeś się nad dodatkowym zabezpieczeniem karoserii swojego samochodu, a nie brałeś jej pod uwagę, w poniższym artykule przedstawimy Ci zalety i wady jej stosowania. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  1. czym jest folia ochronna na samochód,
  2. kiedy warto się na nią zdecydować,
  3. jakie korzyści daje jej aplikacja,
  4. ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną.

PPF – co to takiego?

PPF (Paint Protection Film) to nic innego jak cienka, poliuretanowa folia ochronna, którą pokrywa się karoserię auta. Stosuje się ją jako dodatkowe zabezpieczenie przed zadrapaniami, odpryskami lub innymi uszkodzeniami, na jakie narażony jest lakier samochodu podczas eksploatacji. Na rynku dostępna jest w kilku wariantach, które różnią się grubością, kolorem czy właściwościami. Folia ochronna PPF może zostać użyta do oklejania całego samochodu lub jego poszczególnych elementów takich jak: reflektory, błotniki, wewnętrzne progi czy lusterka.

Sprawdź również: Na czym polega oklejanie lamp folią i czy jest legalne? Odpowiadamy!

Kiedy warto się na nią zdecydować?

Zabezpieczenie lakieru folią będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, jeśli często i intensywnie eksploatujesz swój samochód. Codzienne przemierzanie długich tras wystawia powłokę lakierową pojazdu na działanie czynników pogodowych takich jak blaknięcie i utlenianie się lakieru oraz naraża go na uszkodzenia mechaniczne pochodzące, chociażby od uderzeń kamyczków wydostających się spod kół innych pojazdów.

Kiedy szczególnie warto wziąć pod uwagę zastosowanie folii ochronnej? Jeżeli jesteś szczęśliwym właścicielem rzadkiego lub zabytkowego pojazdu. W ten sposób możesz ograniczyć ryzyko uszkodzenia jego oryginalnej powłoki lakierowej, a co za tym idzie ochronić wartość pojazdu oraz zachować jego pierwotny wygląd. Podobnie sprawa ma się w przypadku, gdy niedawno zostałeś właścicielem nowego samochodu

Nawet jeśli na co dzień nie korzystasz ze swojego auta, oklejenie go folią ochronną sprawi, że przez długi czas będziesz mógł cieszyć się idealnym, nienaruszonym stanem lakieru. Ochrona samochodu za pomocą folii może wpłynąć na zachowanie jego wartości i pozwoli Ci uniknąć usuwania drobnych ubytków lakieru wynikających z eksploatacji samochodu.

Sprawdź także: Car wrapping – czym jest i jakie są z tego korzyści?

Folia ochronna na samochód – zalety

Jakie zalety ma folia ochronna na samochód? Przede wszystkim chroni ona lakier przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak zadrapania czy odpryski, na jakie jest narażony. Okleina ta wpływa również na przedłużenie świeżości farby, gdyż izoluje powłokę lakierową od działania czynników atmosferycznych. Spowoduje również, że nie będziesz musiał często woskować swojego auta.

Oklejanie samochodów folią ochronną jest procesem, którego efekt jest praktycznie niewidoczny. W dodatku cena pokrycia nią powierzchni Twojego samochodu będzie niższa niż pomalowanie jej na nowo.

folia ochronna

Jeżeli chciałbyś przywrócić wygląd swojego starego samochodu do pierwotnego stanu niewielkim kosztem, to oklejenie auta folią ochronną po wcześniejszej korekcie lakieru może zdziałać cuda i sprawić, że znów będzie wyglądał jak nowy.

Jakie wady ma to rozwiązanie?

Zabezpieczenie lakieru z wykorzystaniem folii ochronnej wydaje się być rozwiązaniem, które nie ma wad, jednak nie jest to prawdą. Przede wszystkim za taką możesz uważać koszty, jakie będziesz musiał ponieść, decydując się na jakościowy produkt. Oczywiście z czasem będą one zrekompensowane jej trwałością i właściwościami ochronnymi. Z drugiej strony zawsze możesz zdecydować się na oklejenie tylko tych elementów pojazdu, które są najbardziej narażone na uderzenia i zniszczenia, czyli błotniki, dolne panele nadwozia czy lusterka boczne.

Kolejną wadą może być jej pękanie, odpryskiwanie lub odpadanie, które jest wynikiem nieprawidłowo nałożonej folii. Możesz tego uniknąć, korzystając z usług doświadczonej firmy zajmującej się oklejaniem samochód.

Folia ochronna na samochód nie jest też wolna od żółknięcia spowodowanego upływem czasu. Dotyczy to zwłaszcza starszych typów folii, których kolor ulega degradacji na skutek znacznej ekspozycji na promieniowanie UV. Problem ten na szczęście nie dotyczy nowszych folii uretanowych. Jeżeli zdecydujesz się na ten typ okleiny, możesz być pewien, że zachowa ona idealną przezroczystość przez cały okres użytkowania.

Dla niektórych zainteresowanych czynnością, jaką jest oklejanie samochodów folią ochronną, wadą będzie również fakt, że wraz z biegiem lat i upłynięciem 3, 5 lub 10 lat, w zależności od rodzaju folii – konieczna będzie jej wymiana.

Folia winylowa, a PPF

Choć może wydawać się to oczywiste, nie każdy zdaje się rozumieć różnicę między folią winylową, a PPF. Co ma na ten temat do powiedzenia ekspert Inter Cars?

Folia winylowa to nie to samo co folia zabezpieczająca lakier. Folia ochronna do lakieru to przezroczysta lub lekko zabarwiona folia nakładana na wcześniej pomalowane powierzchnie w celu ochrony lakieru przed odpryskami kamieni, zadrapaniami i innymi rodzajami uszkodzeń. Folie winylowe są najczęściej używane jako alternatywny sposób na zmianę koloru samochodu lub służą jako narzędzie reklamy nanoszone na karoserię. Ten rodzaj folii jest też lżejszy, nieco cieńszy i bardziej elastyczny niż PPF, w związku z czym łatwiej się go aplikuje. Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie folii ochronnej, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na prawidłowe oczyszczenie kleju po jej naniesieniu na powierzchnię karoserii, gdyż czasami zdarza się, że na powierzchni Twojego auta mogą pozostać jego ślady. Warto nadmienić, że folia ochronna na samochód jest także droższa – zdradza ekspert Inter Cars.

oklejanie samochodów folią ochronną
Car wrapping specialist putting vinyl foil or film on car. Selective focus.

Jak dbać o folię ochronną? 

Wiesz już czym, różni się folia ochronna od folii winylowej. Jeżeli zdecydowałeś się na zastosowanie tej pierwszej, poniżej podamy Ci kilka wskazówek jak odpowiednio o nią zadbać, aby cieszyć się jej właściwościami przez jak najdłuższy czas.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, aby po nałożeniu folii PPF nie myć samochodu przez co najmniej 7 dni. Jest to konieczne, aby folia dobrze przyległa do lakieru i nie została uszkodzona podczas mycia. Warto również wspomnieć o tym, żebyś po założeniu folii ochronnej unikał myjni automatycznych. Wysokociśnieniowe myjki i uderzenia szczotek mogą łatwo ją uszkodzić.

Podczas ręcznego mycia samochodu unikaj szorstkich ścierek i gąbek. Jeśli już musisz umyć swój pojazd własnoręcznie, zamiast tego używaj miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry. Pod żadnym pozorem nie stosuj mocnych detergentów, one także mogą uszkodzić folię ochronną. Zamiast tego lepiej wybierz łagodne środki czyszczące.

Zadbaj także o odpowiednie woskowanie swojego samochodu. Zapobiega to osadzaniu się na jego powierzchni zanieczyszczeń, a powierzchnia folii będzie czysta. 

ochrona samochodu
Car wrapping specialist putting vinyl foil or film on car. Selective focus.

Staraj się także nie wystawiać swojego samochodu oklejonego folią na długotrwałe działanie słońca. Wysoka temperatura nie tylko powoduje żółknięcie okleiny, ale także negatywnie wpływa na klej użyty do jej aplikacji.

Nie możesz zapomnieć o natychmiastowym usunięciu z powierzchni folii wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń takich jak martwe owady, sok z drzewa lub ptasie odchody. Im dłużej na niej pozostaną, tym bardziej prawdopodobne jest, że uszkodzisz folię podczas próby jej oczyszczenia. Pamiętaj, aby robić to delikatnie. 

Sprawdź również: Jak zadbać o lakier samochodu?

Co wpływa na wygląd folii ochronnej?

Jeżeli chcesz, aby folia ochronna na samochód wyglądała idealnie, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim upewnij się, że powłoka lakierowa Twojego samochodu, była możliwie jak najlepiej przygotowana przed jej nałożeniem. Jeśli na powierzchni karoserii znajdują się jakiekolwiek pozostałości farby, brud lub drobne ubytki, będą one widoczne pod folią.

Jeśli masz zupełnie nowy samochód bez żadnych wad lakierniczych, nie musisz się martwić czy zainstalowana folia PPF będzie wyglądać idealnie. Chyba że zdecydujesz się na powierzenie zadania jej aplikacji niedoświadczonej firmie. Zły wygląd folii ochronnej wynika najczęściej ze źle przeprowadzonej instalacji tej okleiny. Z czego może to wynikać? Ze wspomnianego braku doświadczenia instalatora, niesprawnego sprzętu, jakim operuje, nadmiernego lub niewystarczającego nacisku podczas jej nakładania. Dlatego jeśli chcesz być pewien satysfakcjonującego rezultatu końcowego, powierz swój samochód firmie z doświadczeniem.

Ile kosztuje oklejenie samochodu folią ochronną?

Koszt takiej usługi zależy od wielu czynników, m.in takich jak rodzaj folii, wielkość oklejanych elementów czy konieczność przygotowania samochodu przed jej aplikacją. Przykładowo oklejenie pojedynczych elementów samochodu takich jak progi kosztować może około 100 zł za sztukę, natomiast oklejenie całego samochodu folią ochronną to wydatek, który może Cię wynieść nawet 15 000 złotych.

Wielkość oklejanych elementów także ma wpływ na cenę usługi. Fronty samochodów okleić można już za około 1200 złotych. Uśredniając, koszt oklejenia samochodu segmentu B w mniej renomowanym zakładzie powinien wynieść około 5000 złotych. Natomiast ten sam proces na aucie typu SUV będzie się rozpoczynał w okolicach 8000 złotych.

Nieskazitelny lakier z Inter Cars 

Jeśli usunąłeś folię, by na powrót cieszyć się oryginalną powłoką lakierową lub zamierzasz ją zaaplikować, zajrzyj do Inter Cars! W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów, które pomogą Ci zadbać o swoje auto. Oferowane przez nas zabezpieczenia antykorozyjne karoserii pomogą Ci zabezpieczyć lakier przed rdzą oraz uszkodzeniami, które może powodować. Jeśli chcesz mieć pewność, że oryginalna powłoka jest solidnie zabezpieczona przed wpływem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi, wybierz nasze podkłady wypełniające. Zdecydowałeś się na usunięcie folii, ale lakier, który się pod nią znajduje, potrzebuje odświeżenia? Dzięki użyciu profesjonalnych past polerskich Twoje auto będzie wyglądało jak nowe. Nie zwlekaj i zajrzyj do sklepu Inter Cars.

Czy warto założyć folię ochronną na lakier w samochodzie?

To, czy warto zainwestować w oklejenie auta folią ochronną, zależy od tego, jak bardzo ważna jest dla Ciebie dodatkowa ochrona samochodu. Proces ten nie należy do najtańszych, ale jest to inwestycja, która może się opłacić w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli nie planujesz sprzedaży swojego samochodu przez kolejnych kilka lat. Folia ochronna na lakier jest warta swojej ceny w przypadku gdy chcesz, aby Twój samochód wyglądał idealnie, utrzymywał wysoką wartość oraz cieszył Twoje oko błyszczącym lakierem przez wiele lat. Jej instalacja pomoże także zapobiec uszkodzeniom lakieru i jego blaknięciu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Cena takiej usługi zależy od wielu czynników, m.in takich jak rodzaj folii, wielkość oklejanych elementów czy konieczność przygotowania samochodu przed jej aplikacją. Przykładowo fronty samochodów okleić można już za około 1200 złotych. Uśredniając, koszt oklejenia samochodu segmentu B w mniej renomowanym zakładzie powinien wynieść około 5000 złotych. Natomiast ten sam proces na aucie typu SUV będzie się rozpoczynał w okolicach 8000 złotych.

Folia ochronna będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem jeśli często i intensywnie eksploatujesz swój samochód. Jej zaaplikowanie zabezpieczy jego powłokę lakierową przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to także dobry sposób na ochronę lakieru rzadkiego lub zabytkowego pojazdu. Nawet jeśli na co dzień nie korzystasz ze swojego auta, oklejenie go folią ochronną sprawi, że przez długi czas będziesz mógł cieszyć się idealnym, nienaruszonym stanem lakieru.

Folia ochronna na samochód, w skrócie PPF, to cienka poliuretanowa folia, którą pokrywa się karoserię auta. Stosuje się ją jako dodatkowe zabezpieczenie przed zadrapaniami, odpryskami lub innymi uszkodzeniami, na jakie narażony jest lakier samochodu podczas eksploatacji.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!